Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt indywidualny - zakres prac i cena


PaRa

Recommended Posts

Otrzymała taka ofertę na wycenę projektu indywidualnego, poniżej biuro podało mi zakres prac. Nigdy nie korzystałem z usług architekta, który stworzy mi projekt indywidualny. Projekt ma dotyczyć domu jednorodzinnego parterowego lub z poddaszem użytkowym ( powierzchnia zabudowy to 115 m2 ).

 

Co sądzicie o tej ofercie i cenie ?

 

 

Poniżej opisuje zakres i koszt projektu indywidualnego. Jest to cena jednego domu, jeśli miałby to być dom bliźniaczy to cena byłaby trochę wyższa. Z uwagi na fakt, że drożej kosztują w takim przypadku opracowania branżowe.

 

1. Projekt Zagospodarowania Terenu (architektura, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne).

2. Projekt Architektoniczno- Budowlany (architektura).

3. Projekt Techniczny - wielobranżowy (architektura, konstrukcja, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne).

 

Zapewniamy niezbędne wydruki i załatwienie formalności w Wydziale Architektury, oraz dokonanie niezbędnych uzgodnień np. wyłączenie z produkcji rolnej, uzgodnienie lokalizacji zjazdu. Formalności prowadzimy na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.

Proces projektowy zaczynamy od wizyty na działce, kolejno zbieramy komplet informacji od Państwa. Przygotowujemy dwie odrębne koncepcje projektowe dostosowane do Państwa potrzeb i Państwa działki. Od początku pracujemy w 3d i otrzymujcie Państwo model budynku. Omawiamy koncepcje, rozwijamy jedną z nich lub łączymy dwie w jedną, wybierając najlepsze rozwiązania z każdej z nich. Projekt dopracowujemy, tak byście byli Państwo w pełni usatysfakcjonowani i by spełniał on wszystkie potrzeby. Następnie przygotowujemy opracowania branżowe (elektryka, instalacje sanitarne, konstrukcja), dalej scalamy projekt, przygotowujemy formalności i składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Prowadzimy procedurę w Wydziale Architektury. W efekcie dostajecie Państwo komplet dokumentacji, pozwolenie na budowę i opieczętowany dziennik budowy.

 

Cena projektu: 19.000 zł. Oferta jest ważna 14 dni.

 

Projekt zawiera zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej, projekt elewacji. Dokumentacja jest dostosowana do technologii Hygge Hus jeśli zdecydujecie się Państwo na współpracę. Otrzymują Państwo model 3d z lokalizacją budynku na działce, wnętrzem i zewnętrzem.

 

Cena nie zawiera kosztu mapy do celów projektowych od geodety, badań gruntu od geologa.

Dodatkowo projekt przyłącza wodno-kanalizacyjnego wynosi 1.500 zł (uzyskanie warunków, wykonanie opracowania, zgłoszenie).

Dodatkowo przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt 3.000 zł (uzyskanie zgłoszenia wodnoprawnego w wodach polskich, uzyskanie pozwolenia na budowę). Zbiornik szczelny w cenie projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zbiornik szczelny w cenie projektu."

 

Taki zbiornik kosztuje trochę :-)

 

Mi się przydało jeszcze zestawienie stali i wiele rysunków detali. Pogadaj z wybranym kier budem, czego by one jeszcze potrzebował.

 

Masz rację, jak kupowałem w 2017 zapłaciłem chyba 2600 zł.

 

To będzie dom w technologi szkieletowej, więc stal będzie raczej w płycie fundamentowej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymała taka ofertę na wycenę projektu indywidualnego, poniżej biuro podało mi zakres prac. Nigdy nie korzystałem z usług architekta, który stworzy mi projekt indywidualny. Projekt ma dotyczyć domu jednorodzinnego parterowego lub z poddaszem użytkowym ( powierzchnia zabudowy to 115 m2 ).

 

Co sądzicie o tej ofercie i cenie ?

 

 

Poniżej opisuje zakres i koszt projektu indywidualnego. Jest to cena jednego domu, jeśli miałby to być dom bliźniaczy to cena byłaby trochę wyższa. Z uwagi na fakt, że drożej kosztują w takim przypadku opracowania branżowe.

 

1. Projekt Zagospodarowania Terenu (architektura, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne).

2. Projekt Architektoniczno- Budowlany (architektura).

3. Projekt Techniczny - wielobranżowy (architektura, konstrukcja, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne).

 

Zapewniamy niezbędne wydruki i załatwienie formalności w Wydziale Architektury, oraz dokonanie niezbędnych uzgodnień np. wyłączenie z produkcji rolnej, uzgodnienie lokalizacji zjazdu. Formalności prowadzimy na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.

Proces projektowy zaczynamy od wizyty na działce, kolejno zbieramy komplet informacji od Państwa. Przygotowujemy dwie odrębne koncepcje projektowe dostosowane do Państwa potrzeb i Państwa działki. Od początku pracujemy w 3d i otrzymujcie Państwo model budynku. Omawiamy koncepcje, rozwijamy jedną z nich lub łączymy dwie w jedną, wybierając najlepsze rozwiązania z każdej z nich. Projekt dopracowujemy, tak byście byli Państwo w pełni usatysfakcjonowani i by spełniał on wszystkie potrzeby. Następnie przygotowujemy opracowania branżowe (elektryka, instalacje sanitarne, konstrukcja), dalej scalamy projekt, przygotowujemy formalności i składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Prowadzimy procedurę w Wydziale Architektury. W efekcie dostajecie Państwo komplet dokumentacji, pozwolenie na budowę i opieczętowany dziennik budowy.

 

Cena projektu: 19.000 zł. Oferta jest ważna 14 dni.

 

Projekt zawiera zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej, projekt elewacji. Dokumentacja jest dostosowana do technologii Hygge Hus jeśli zdecydujecie się Państwo na współpracę. Otrzymują Państwo model 3d z lokalizacją budynku na działce, wnętrzem i zewnętrzem.

 

Cena nie zawiera kosztu mapy do celów projektowych od geodety, badań gruntu od geologa.

Dodatkowo projekt przyłącza wodno-kanalizacyjnego wynosi 1.500 zł (uzyskanie warunków, wykonanie opracowania, zgłoszenie).

Dodatkowo przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt 3.000 zł (uzyskanie zgłoszenia wodnoprawnego w wodach polskich, uzyskanie pozwolenia na budowę). Zbiornik szczelny w cenie projektu.

 

W cenie 19.000 zł zamontują / wykonają zbiornik szczelny czy dostarcza projekt szczelnego zbiornika?

W jakiej technologii ma być wykonany ten zbiornik?

Projekt techniczny konstrukcji to za mało.

W jakiej technologii ma być wykonany ten dom?

 

Powinien być opracowany Projekt Wykonawczy konstrukcji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem cena całościowa projektu indywidualnego jest niedoszacowana - nie uwzględnia pracy projektowej nad Projektem Koncepcyjnym.

Zakładając, że praca nad Koncepcją projektu indywidualnego ( budynku i zagospodarowania działki ) to minimum 2 miesiące pracy ( piszę o projekcie indywidualnym, nie edycją rozwiązań projektowych gotowych ) to biorąc choćby średnią krajową x 2 = poziom kwoty o jaką projekt powinien być droższy, ale : mamy oczywiście tzw. WOLNY RYNEK, który kształtuje ceny - do jakości i pracochłonności, w tym w stosunku do usług projektowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ŁUKASZ ŁADZIŃSKI

 

Dziękuję za Twoją opinię, osoby która zna tą branż.

 

Biuro ma dobre opinie, współpracuje z firmą w której chciałbym zamówić dom prefabrykowany.

Lokalizacja to miasto wojewódzkie na ścianie wschodniej, firma jest w miarę młoda i pracuje na swoją reputacje - to pewnie wypływa na cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwiedziłem stronę Hygge Hus - strona wygląda dobrze, niemniej informacja dot. " technologii " ogranicza się do współczynników przenikania ciepła danej przegrody budowlanej, niestety z czego i jak są zbudowane przegrody budowlane : tej informacji na stronie nie znalazłem - trochę szkoda.

Posiadasz takie informacje ?

Każdy potencjalny Inwestor powinien wiedzieć, jak zbudowane są przegrody budowlane i ( ogólnie ) : za co płaci ? a to już zawarte jest w projekcie koncepcyjnym i budowlanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwiedziłem stronę Hygge Hus - strona wygląda dobrze, niemniej informacja dot. " technologii " ogranicza się do współczynników przenikania ciepła danej przegrody budowlanej, niestety z czego i jak są zbudowane przegrody budowlane : tej informacji na stronie nie znalazłem - trochę szkoda.

Posiadasz takie informacje ?

 

Dokładnego rysunku nie posiadam, widziałem tylko budynek w stanie deweloperskim i przekrój.

Na elewacji może być szalówką lub tynk.

 

fb498a8c679d3e26med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

typowa ściana szkieletowa z przestrzenią instalacyjną, ... bez uwag !

może z jedną uwagą : paro i wiatroizolacja powinna łączyć się z profilem okna + dodatkowe taśmy, ale pewnie to jest realizowane - firma chwali się testem szczelności co jest kluczowe przy konstrukcji szkieletowej i zastosowaną wentylacją mechaniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ŁUKASZ ŁADZIŃSKI

 

Dziękuję za Twoją opinię, osoby która zna tą branż.

 

Biuro ma dobre opinie, współpracuje z firmą w której chciałbym zamówić dom prefabrykowany.

Lokalizacja to miasto wojewódzkie na ścianie wschodniej, firma jest w miarę młoda i pracuje na swoją reputacje - to pewnie wypływa na cenę.

 

Wpisz w umowe przyblizony metraz, wizualizacje, wpisz, ,aby projekt technicznyzawierał szczegołowy projekt zbrojenia stropów, belek, ław , elementów konstrukcyjnych z podaniem zapotrzebowania materiałów.

 

szczerze to drogo jak na sciane wschodnia.

indywidualney projekt to ok 12 tys zł .+ do tego projekty wodya, kanalziacji czy agazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem cena całościowa projektu indywidualnego jest niedoszacowana - nie uwzględnia pracy projektowej nad Projektem Koncepcyjnym.

Zakładając, że praca nad Koncepcją projektu indywidualnego ( budynku i zagospodarowania działki ) to minimum 2 miesiące pracy ( piszę o projekcie indywidualnym, nie edycją rozwiązań projektowych gotowych ) to biorąc choćby średnią krajową x 2 = poziom kwoty o jaką projekt powinien być droższy, ale : mamy oczywiście tzw. WOLNY RYNEK, który kształtuje ceny - do jakości i pracochłonności, w tym w stosunku do usług projektowych.

 

15.000 zł za koncepcję? plus 23% VAT ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15.000 zł za koncepcję? plus 23% VAT ?

 

- za mało ? za dużo ? wykonałbyś Koncepcję z niezbędnymi analizami taniej ? albo za darmo ?

- ja dla każdego projektowanego domu, jako opracowanie indywidualne z dostosowaniem do : Warunków Zabudowy / Planu Miejscowego, działki budowlanej, obowiązujących przepisów budowlanych, spełnieniem indywidualnych potrzeb przyszłego użytkownika, analizą obszaru oddziaływania, itd. itd. … opracowuje Projekt Koncepcyjny wariantowy z modelem budynku i modelem terenu włącznie, co ( w zależności od budynku / działki / założeń projektowych / … innych danych ) wymaga czasu i pracy z mojej strony od 1 miesiąca – po 2, 3 miesiące. A miałem i koncepcję, którą opracowywałem 6 - 7 miesięcy wraz z jej uzgodnieniami z wymagającym Inwestorem.

- dla projektu indywidualnego Projekt Koncepcyjny to podstawa ! – trudno, aby był realizowany „ na kolanie ”, czy też na zasadzie Ctrl+C / Carl+ V i w „ czynie charytatywnym ”, czy też poziomie cenowym odbiegającym od ilości pracy poświęcanej dla jego rzetelnego opracowania.

- jeżeli kogoś nie stać na projekt indywidualny ( w tym Projekt Koncepcyjny ) – może wybrać gotowy projekt koncepcyjny i rozwijać go „ na swoją modłę „ dostosowując do własnych potrzeb przy udziale ( lub nie ) projektanta.

- nie każdy musi chodzić w „ garniturze ” szytym na miarę ! czyż nie ?

 

- dyskusja na temat ceny projektu co chwilę przewija się na FM. Faktyczna cena projektu ( Koncepcyjnego + Budowlanego wielobranżowego ) powinna odpowiadać cenie / wartości realizowanego budynku wraz z zagospodarowaniem, ale do tego najwyraźniej musimy dojrzeć.

Nasi PD sąsiedzi : Czesi – opracowali kalkulator wycen prac projektowych ( https://www.cka.cz/sluzby/clenum/kalkulacky ) dostępny dla Inwestorów i Projektantów. Tu się można zdziwić ile powinien kosztować projekt indywidualny w zamożnych Czechach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- za mało ? za dużo ? wykonałbyś Koncepcję z niezbędnymi analizami taniej ? albo za darmo ?

- ja dla każdego projektowanego domu, jako opracowanie indywidualne z dostosowaniem do : Warunków Zabudowy / Planu Miejscowego, działki budowlanej, obowiązujących przepisów budowlanych, spełnieniem indywidualnych potrzeb przyszłego użytkownika, analizą obszaru oddziaływania, itd. itd. …

opracowuje Projekt Koncepcyjny wariantowy z modelem budynku i modelem terenu włącznie, co ( w zależności od budynku / działki / założeń projektowych / … innych danych ) wymaga czasu i pracy z mojej strony od 1 miesiąca – po 2, 3 miesiące. A miałem i koncepcję, którą opracowywałem 6 - 7 miesięcy wraz z jej uzgodnieniami z wymagającym Inwestorem.

- dla projektu indywidualnego Projekt Koncepcyjny to podstawa ! – trudno, aby był realizowany „ na kolanie ”, czy też na zasadzie Ctrl+C / Carl+ V i w „ czynie charytatywnym ”, czy też poziomie cenowym odbiegającym od ilości pracy poświęcanej dla jego rzetelnego opracowania.

- jeżeli kogoś nie stać na projekt indywidualny ( w tym Projekt Koncepcyjny ) – może wybrać gotowy projekt koncepcyjny i rozwijać go „ na swoją modłę „ dostosowując do własnych potrzeb przy udziale ( lub nie ) projektanta.

- nie każdy musi chodzić w „ garniturze ” szytym na miarę ! czyż nie ?

 

- dyskusja na temat ceny projektu co chwilę przewija się na FM. Faktyczna cena projektu ( Koncepcyjnego + Budowlanego wielobranżowego ) powinna odpowiadać cenie / wartości realizowanego budynku wraz z zagospodarowaniem, ale do tego najwyraźniej musimy dojrzeć.

Nasi PD sąsiedzi : Czesi – opracowali kalkulator wycen prac projektowych ( https://www.cka.cz/sluzby/clenum/kalkulacky ) dostępny dla Inwestorów i Projektantów. Tu się można zdziwić ile powinien kosztować projekt indywidualny w zamożnych Czechach.

 

Nie oceniam czy dużo czy mało bo to zależy od nakładu pracy, złożoności projektu.

Nie wspomniałem nic o "czynie charytatywnym".

Ile tych wariantów powstaje w przeciętnym projekcie domu?

 

Nie podawaj przez ile miesięcy tworzysz koncepcje tylko ile godzin dziennie przez te 1,2 5, 7 miesięcy poświęcasz dla danej koncepcji.

Stwierdzenie 2x średnia krajowa też nic nie mówi.

Tyle kosztuje jeden miesiąc pracy nad koncepcją po 8 h dziennie?

Do tego 23% VAT.

 

Zgadzam się, nie każdy musi chodzić w garniturze szytym na miarę lub w gotowym kupionym w sklepie.

Podobnie jest z projektem i projektami.

 

To co opisujesz to chyba w każdym projekcie musi powstać?

Projekt Koncepcyjny jest wariantowy ale nie każdy wariant jest mocno rozwinięty?

Model budynku w 3D to przy dzisiejszych programach BIM nie jest aż taki nakład pracy.

Nie wiem co robisz z modelem terenu.

 

Generalnie zgadzam się, że projekty nie powinny być tanie zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nic nie jest tanie a wszystko będzie jeszcze droższe.

Na FM nie ma wielu Inwestorów których stać na prawdziwy Projekt Koncepcyjny i prawdziwy projekt budowlany, techniczny i wykonawczy.

 

PaRa pytał o opinię na temat ceny projektu domu 115 m2.

 

Ile powinny kosztować PAB i późniejsze projekty techniczne i wykonawcze?

 

Inwestor "żałuje" pieniędzy na projekty (zawsze są za drogie) i na KB i nadzory a później pyta się jak naprawić zepsute. :)

KB za 2.000 zł czy to nie za drogo? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- dyskusja na temat ceny projektu co chwilę przewija się na FM. Faktyczna cena projektu ( Koncepcyjnego + Budowlanego wielobranżowego ) powinna odpowiadać cenie / wartości realizowanego budynku wraz z zagospodarowaniem, ale do tego najwyraźniej musimy dojrzeć.

Nasi PD sąsiedzi : Czesi – opracowali kalkulator wycen prac projektowych ( https://www.cka.cz/sluzby/clenum/kalkulacky ) dostępny dla Inwestorów i Projektantów. Tu się można zdziwić ile powinien kosztować projekt indywidualny w zamożnych Czechach.

 

Może lepiej napisz jakie stawki proponuje SARP?

Też publikował, tylko trochę zdaje się odbiegają od Twojej teorii.

 

Do tego czas wykonania koncepcji 6-7miesięcy. W rok projektuje się koncepcję 100km autostrady z pełną inwentaryzacją przyrodniczą i 4 wariantami przebiegu, a nie domek jednorodzinny.

Edytowane przez forgetit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego na forum jest " presja " na niską cenę.

Ja budując dom byłem zadowolony z prac wykonanych solidnie, terminowo i niekoniecznie najtaniej.

 

Uważam, że cena usługi jest uczciwa, jak policzy się koszt zakupu projektu typowego i jego adaptacji to różnica nie jest kolosalna.

Największe oszczędności można zrobić na etapie projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej napisz jakie stawki proponuje SARP?

Też publikował, tylko trochę zdaje się odbiegają od Twojej teorii.

 

Do tego czas wykonania koncepcji 6-7miesięcy. W rok projektuje się koncepcję 100km autostrady z pełną inwentaryzacją przyrodniczą i 4 wariantami przebiegu, a nie domek jednorodzinny.

 

Jesteś drogowcem ? Osobiście nie wiem, jak to jest z projektami autostrady i ile oraz za ile się je wykonuje.

" 6-7 miesięcy " – wpisałem z własnego doświadczenia, gdy projektowałem dom o metrażu około 300m2 z kilkoma wariantami ( i modelami ), na mega trudnej działce i dla bardzo wymagających Inwestorów.

Czytając FM spotkałem się z wpisami, gdzie prace nad projektem koncepcyjnym trwały 1 miesiąc, ale też i 1 rok ! – i kompletnie te przedziały czasowe mnie nie dziwią. Wszystko zależy co się projektuje, jakie są założenia projektowe, dla kogo projektuje się budynek, na jakiej działce, … itd. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja domku 90m2 za 15tys rozwaliła mnie doszczętnie. :popcorn:

 

Naprawdę ?

Mnie „ rozwalił ” wpis Elfir z 2018r. dot. Twojego projektu w którym napisała, że „ wc z widokiem na salon ” „ to jeden z największych błędów projektowych … ” .

Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ trzeba mieć małą wyobraźnię, aby coś takiego wpisywać w rzut i bezrefleksyjnie realizować. Koszmar ! :bash:

Do tego ( jak sam napisałeś ) projekt miałeś „ klepnięty ” ( w " 3 miesiące " ) przez „ projektanta płyty z wątku o płytach. "

To ogólnie – gratuluję !

Zaoszczędziłeś na pracy architekta ? - to wg Twoich wyborów, masz ten kibelek za 15tys ( lub więcej ) z widokiem na salon na wieki wieków amen.

Można i tak, choć wydając na dom 5000,-zł/m2 ( uśredniona cena 1m2 zrealizowanego budynku na dzień dzisiejszy 2023r. wg danych GUS ) warto zlecić projekt komuś, kto zajmuje się projektowaniem w sposób profesjonalny, a nie amatorski, czy też kompletnie przypadkowy albo wcale nie projektuje niczego, ale posiada pieczątkę i przybija ją na prawo i lewo.

 

A w ogóle to skąd te cytowane przez Ciebie „ 90m2” ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ?

Mnie „ rozwalił ” wpis Elfir z 2018r. dot. Twojego projektu w którym napisała, że „ wc z widokiem na salon ” „ to jeden z największych błędów projektowych … ” .

Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ trzeba mieć małą wyobraźnię, aby coś takiego wpisywać w rzut i bezrefleksyjnie realizować. Koszmar ! :bash:

 

Że kobieta takie cuda wymyśliła - no, seriale można zatrzymać. I nic nie tracą.

Ale jak facetowi w czasie wydarzenia sportowego piwo zawoła "wolności mi oddaj" to WC z widokiem na salon (a dokładniej na TV) jest super rozwiązaniem.

 

Tak gdzieś 18:20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...