Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki grzejnik do łazienki?


Ratpaw

Recommended Posts

Czyli jeszcze przydatniejszy od koalitu, jeśli chodzi o grzanie dwutaryfowe

Kup najmniejszą moc do testowania, bo ja kupiłem koalita w zeszłym roku. Koalit mnie przekonał. Grzejniki koalitowe i z rdzeniem kamiennym, działają na tym samym zasadzie, tylko z innym rdzeniem...

Miałem dylemat, kocioł gazowy z kotłem Kospel czy koalitami. Z Kospela większa strata... strata ciepła w instalacjach i przez sprzęgło hydrauliczne z grupą pompową. Z czasem też trzeba wymienić grzalkę w Kospelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mój dom potrzebuje 4kW przy -20 na placu

Wychodzi na że 5 takich grzejników załatwi temat i pobierze max 1kW , toż to panie urządzenie mądrzejsze od pompy ciepła :D:D:D:D

No tak, nie ma ruchomych elementów, w silnych mrozach nie potrzebuje wsparcia, nie potrzebuje serwisanta etc czyli zero kłopotów, jedynie może elektronika... wystarczy wysłać /w Polsce/ kurierem i po ptokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup najmniejszą moc do testowania, bo ja kupiłem koalita w zeszłym roku. Koalit mnie przekonał. Grzejniki koalitowe i z rdzeniem kamiennym, działają na tym samym zasadzie, tylko z innym rdzeniem...

 

Ale po mam grzać prądem skoro gaz tańszy ?

Koszt tego grzejnika to 90% mojego rocznego rachunku za gaz :)

To ju wolałbym kupić to co Jaworek sprzedaje na Allegro Lokalnie :lol:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/nowy-grzejnik-500w-z-wkladem-ceramicznym

 

Mój dom potrzebuje 4kW przy -20 na placu

Wychodzi na że 5 takich grzejników załatwi temat i pobierze max 1kW , toż to panie urządzenie mądrzejsze od pompy ciepła :D:D:D:D

 

Co do ilości grzejników to prawda, co do poboru już nie bardzo :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Koalit wymyślił Pan Jaworek ze Śląska... a ze Śląska wywodzą najwięcej Noblistów.

 

Pisarze? W sensie, że potrafią fantazjować? Bo z fizyki to tylko MCS dostała nobla. Urodziła się w Warszawie.

 

 

Teoretycznie można sobie wyobrazić ze inny rozkład energii w czasie pozwala zachować komfort przy mniejszym zużyciu szczególnie jeśli dodamy straty na wentylacji.

 

Żeby ten inny rozkład był oszczędniejszy to musiałaby być produkcja ciepła "na żądanie" - czyli gdy jest potrzebne (np. ktoś wchodzi do łazienki) - czyli prawdziwe promienniki podczerwieni.

 

Żeby zmniejszyć straty na wentylacji trzeba utrzymywanie chłodne powietrz przy suficie - czyli podłogówka albo podczerwień (bo przy podczerwieni powietrze jest chłodniejsze - a ciepło czujemy od "oświetlenia" podczerwienią pomimo chłodnego powietrza).

 

 

Wszelkie grzejniki akumulacyjne stabilizują temperaturę. Czy to beton, ceramika (czy z piękną nazwą marketingową, czy nie), glina czy coś podobnego - nie robi znaczącej różnicy (o ile nie różni się drastycznie lambdą albo jest ona kompensowana przez większe ciepło właściwe).

Im jej więcej (w przeliczeniu na kWh pojemności cieplnej), tym bardziej (klik w sygnaturkę o bezwładności podłogówki). Nie pozwala zmniejszyć ilości kWh a zmniejsza amplitudę temperatur bez udziału jakiejkolwiek modulacji mocy. Pod tym względem nie ma różnicy, czy dobrze modulująca grzałka z odpowiednim termostatem, czy duża bezwładność. Przy czym im większa bezwładność, tym trudniej tym sterować i termostat może zamiast zmniejszać, to zwiększać amplitudę a tym samym i koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście grzejników ceramicznych koalit..

 

Z netu:

"....który wraz ze swoimi współpracownikami zbudował eksperymentalną pompę ciepła z ceramiki o silnym działaniu elektrokalorycznym."

 

Wiki : "Ceramika – w rozumieniu tradycyjnym, tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny"ś

Hehe... wreszcie doceniają ceramikę

 

http://www.bizblog.spidersweb.pl

 

Trzeba odszukać artykuł: Nasze pompy ciepła do lamusa. Nowy typ urządzeń będzie o niebo lepszy. Autor: Michał Tabaka

 

Grzejniki koalitowe, to właśnie o działaniu elektrokalorycznym, tak to rozumuję

 

Mam jeden pokój z grzejnikami koalitowymi.... nie napiszę więcej, może póżniej... z zużyciem pradu jest OK, są oszczędne

Edytowane przez Alessandro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem, kiedy zaczniesz promować grzejniczki jako konkurencję dla pomp ciepła i długo nie musiałem czekać.

 

"....który wraz ze swoimi współpracownikami zbudował eksperymentalną pompę ciepła z ceramiki o silnym działaniu elektrokalorycznym."

 

Taa, producenci pomp ciepła teraz Cię znienawidzą. Nie boisz się o swoje życie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co... sprzedaż pompy ciepła i grzejników elektr... takie po 300 zł, ci spadła?

Uuuuu... przykro mi.

Wszędzie piszą, że wzrosła sprzedaż kotłów pelletowych.

A jak tam u ciebie...wykopałeś 3.5 m dół na koszyk z rur PCV? Nie polecam... bakterie Rhodococcus ruber mogą trawić plastik.

Jest na to rada... taśmą denso owiń rury

Edytowane przez Alessandro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byle nie azjatyckie... w czasie gwarancji są awarie w środku zimy.... chyba ze pompa gruntowa - są drogie

U mne w pokoju 2 grzejniki z efektem elektrokalorycznym automatycznie działają , Pełny luksus... super!

Nastawa na 21 st C. Temp w pokoju w granicach 21,6 - 22,3 st

W nocy nastawa 19 st

Świetnie działaja w duecie z grzejnikiem CO - pellet. W grudniu w kolejce montaż kotła gazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"....który wraz ze swoimi współpracownikami zbudował eksperymentalną pompę ciepła z ceramiki o silnym działaniu elektrokalorycznym."

 

 

Nobla, nobla z bajkopisarstwa temu Internaucie. Bo z fizyki to na ignobla zasługuje.

Peltier w 1834 wymyślił taką pompę ciepła. Tylko sprawność ma nędzną w porównaniu ze sprężarkowymi, ale do lodówek turystycznych to popularne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa jest o Luksemburczyku Emmanuelu Defay z roku 2023.

 

"Emmanuel Defay przyznaje, że ta technologia jeszcze nie jest gotowa do wprowadzenia na rynek. Ale twierdzi też, że te elektrokaloryczne pompy ciepła mogą być niedługo konkurencją dla tradycyjnych urządzeń tego typu. Przewaga jest podstawowa: w przeciwieństwie do nich nowe elektrokaloryczne urządzenia wcale nie potrzebują tzw. czynników chłodniczych, takich jak fluorowęglowodory czy amoniak. "

 

Noblisto, z wiedzą jesteś nie na bieżąco... rok 1834?

Edytowane przez Alessandro
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noblisto, z wiedzą jesteś nie na bieżąco... rok 1834?

 

Ponad 20 lat temu korzystałem z modułu Peltiera do chłodzenia procesora. A tu ktoś odkrywa koło na nowo :)

A trzeci sezon mam napędzany takim samym modułem wiatraczek na kominku (działa "w drugą stronę" - produkuje prąd z różnicy temperatur - to dopiero będzie odkrycie w 2034 r. :p )

Żadnych amoniaków, fluorowęglanów, butanu czy nawet CO2 w układzie ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...