Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł gazowy na nieogrzewanym poddaszu nieużytkowym


depablo

Recommended Posts

Szanowni Państwo,

 

Chcieliśmy "odzyskać" pomieszczenie kotłowni w celu zrobienia tam gabinetu. W związku z tym pomyśleliśmy żeby przemieść cały osprzęt w kotłowni na poddasze (kocioł gazowy, zasobnik wody użytkowej i mieszacz ogrzewania podłogowego).

Poza tym, że byłoby to poważne przedsięwzięcie hydrauliczne + przesuwanie przyłącza gazu to nachodzi mnie kilka wątpliwości.

 

Poddasze nieużytkowe nie jest ogrzewane. W zimie temperatury są zbliżone do tych na zewnątrz (tylko delikatnie wyższe). Istnieje ryzyko, że temperatury spadną poniżej 0.

Póki woda cyrkuluje w obiegu to raczej nie ma ryzyka zamarznięcia, ale co w przypadku potencjalnej awarii prądu np. przez 5 godzin? Przecież to zdąży zamarznąć.

 

Myślałem o wyodrębnieniu lekkiego, ocieplanego pomieszczenia na poddaszu (o kubaturze wymaganej przez przepisy) i umieszczeniu tam całego sprzętu.

Miałoby to sens?

 

Z może wystarczy odpowiednie zaizolowanie wszystkich rur?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podesłanie linka.

Poddasze w najwyższym punkcie ma około 3,5 m wysokości. Obok komina to jest coś około 2 m.

Obecnie podłoga nie spełnia warunków niepalności, ale to jest akurat do zrobienia.

 

Bardziej mnie martwi obecnie kwestia niskich temperatur (nawet poniżej 0 stopni Celcjusza) na poddaszu. Akurat wymagania które czytałem tej kwestii nie podejmują. Chociaż logika podpowiada żeby rury wchodzące do pieca raczej nie zmarzły. ;)

Porozmawiam z instalatorami. Może mieli do czynienia z takimi rozwiązaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...