Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika skonfigurowana na 4-9 mc


Mocarny

Recommended Posts

Ehh... i całe pytanie o kant. Zapytałem się o zasadność tak małej instalacji i możliwą autokonsumpcję. Chciałem się zorientować co i jak nim powyceniam itp. Liczyłem na odpowiedzi ludzi, którzy mają takie instalacje ewentualne odczucia nic poza tym! A tu gównoburza na 5 stron z której nic nie wynika. Nie chcę magazynu co pisałem już w pierwszym poście, nie interesują mnie wyceny PV na gruncie dachu, czy w kosmosie! Jak i montaż samemu mam głęboko. A z wyliczeniami i opłacalnością sam sobie poradzę ... jeszcze umiem dodawać i odejmować - nie musicie się martwić o moje finanse. Więc ten cały wątek to już jeden wielki syf - zresztą jak to forum w 90%.

 

Więc jeżeli znajdzie się jakaś osoba z małą instalacją (2-4kWp) i jest w stanie się podzielić autokonsumcją w okresie wiosna, lato, jesień to bardzo proszę. Z resztą poradzę sobie sam mam rozum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 129
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ehh... i całe pytanie o kant. Zapytałem się o zasadność tak małej instalacji i możliwą autokonsumpcję. Chciałem się zorientować co i jak nim powyceniam itp. Liczyłem na odpowiedzi ludzi, którzy mają takie instalacje ewentualne odczucia nic poza tym! A tu gównoburza na 5 stron z której nic nie wynika. Nie chcę magazynu co pisałem już w pierwszym poście, nie interesują mnie wyceny PV na gruncie dachu, czy w kosmosie! Jak i montaż samemu mam głęboko. A z wyliczeniami i opłacalnością sam sobie poradzę ... jeszcze umiem dodawać i odejmować - nie musicie się martwić o moje finanse. Więc ten cały wątek to już jeden wielki syf - zresztą jak to forum w 90%.

 

Więc jeżeli znajdzie się jakaś osoba z małą instalacją (2-4kWp) i jest w stanie się podzielić autokonsumcją w okresie wiosna, lato, jesień to bardzo proszę. Z resztą poradzę sobie sam mam rozum...

 

:) :)

Chłopie, gdybyś potrafił liczyć to byś tu tego pytania tu nie zadawał.

Liczenie jest proste.

Wykres produkcji PV w zależności od jej mocy jest znany.

Zarejestruj sobie swoje dzienne zużycie w dzień i nałóż na wykres instalacji PV i wszystko będziesz wiedział.

Żadne doświadczenia innych nic nie dadzą bo każdy przypadek jest inny.

Niezależnie jakiej wielkości jest instalacja, bez magazynu autokonsumpcja jest mizerna, chyba że zainstalujesz jeden może dwa panele 300Wp z mikroinwerterem.

Może tak powinieneś zrobić. Zainstalować jeden panel 400Wp z mikroinwerterem, włącz to do gniazdka w domu i obserwuj. Jak będzie mało to dodawaj po jednym i obserwuj.

 

Masz pretensje do ludzi tu piszących że piszą nie na temat.

A gdzie Ty byłeś żeby tą dyskusję poprowadzić?

Wysiliłeś się na 8 wpisów ze 103 w tym temacie.

Edytowane przez stos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh... i całe pytanie o kant. Zapytałem się o zasadność tak małej instalacji i możliwą autokonsumpcję. Chciałem się zorientować co i jak nim powyceniam itp. Liczyłem na odpowiedzi ludzi, którzy mają takie instalacje ewentualne odczucia nic poza tym! A tu gównoburza na 5 stron z której nic nie wynika. Nie chcę magazynu co pisałem już w pierwszym poście, nie interesują mnie wyceny PV na gruncie dachu, czy w kosmosie! Jak i montaż samemu mam głęboko. A z wyliczeniami i opłacalnością sam sobie poradzę ... jeszcze umiem dodawać i odejmować - nie musicie się martwić o moje finanse. Więc ten cały wątek to już jeden wielki syf - zresztą jak to forum w 90%.

 

Więc jeżeli znajdzie się jakaś osoba z małą instalacją (2-4kWp) i jest w stanie się podzielić autokonsumcją w okresie wiosna, lato, jesień to bardzo proszę. Z resztą poradzę sobie sam mam rozum...

 

No przecież czekamy wszyscy

 

Poczekaj kilka dni to napiszę Ci jak to wyszło u mnie. Mam instalacje 3,15kwp tyle ze jedno fazową. Nie specjalnie nastawiałem się na autokonsumpcję to dom rekreacyjny jednak użytkowany przez cały rok. Instalacja uruchomiona 30.04. Według falownika wyprodukowała 3693kwp, niemalże idealne południe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie jakiej wielkości jest instalacja, bez magazynu autokonsumpcja jest mizerna, chyba że zainstalujesz jeden może dwa panele 300Wp z mikroinwerterem.

Może tak powinieneś zrobić. Zainstalować jeden panel 400Wp z mikroinwerterem, włącz to do gniazdka w domu i obserwuj. Jak będzie mało to dodawaj po jednym i obserwuj.

 

Kurde teraz to mi wbiłeś klina :D

 

Opiszesz w skrócie jak to działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde teraz to mi wbiłeś klina :D

 

Opiszesz w skrócie jak to działa ?

Są mikroinwertery przeznaczone do jednego panela. Są też takie do których można podłączyć nawet 4 panele bo mają 4 wejścia DC.

Na wyjściu mają 230V AC i można je podłączyć bezpośrednio do wewnętrznego obwodu w domu. Są oczywiście jedno-fazowe.

Takie rozwiązanie ma sens jeśli masz bezpośredni dostęp do każdego MI i nie trzeba zdejmować połowy instalacji PV na dachu aby się dostać do jednego panela (gdzieś w środku połaci) aby uszkodzony MI wymienić.

Takie rozwiązanie jest kłopotliwe jeśli w przyszłości chciałbyś dołożyć magazyn, bo tylko magazyn typu "powerwall" z własnym inwerterem mógłby pracować w takim układzie.

W układzie stringowym instalujesz hybrydę i masz prosty sposób dołożenia magazynu w przyszłości. Taki magazyn możesz nawet zbudować samodzielnie z pojedynczych cell i BMS-a. (rozwiązanie najtańsze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są mikroinwertery przeznaczone do jednego panela. Są też takie do których można podłączyć nawet 4 panele bo mają 4 wejścia DC.

Na wyjściu mają 230V AC i można je podłączyć bezpośrednio do wewnętrznego obwodu w domu. Są oczywiście jedno-fazowe.

Takie rozwiązanie ma sens jeśli masz bezpośredni dostęp do każdego MI i nie trzeba zdejmować połowy instalacji PV na dachu aby się dostać do jednego panela (gdzieś w środku połaci) aby uszkodzony MI wymienić.

Takie rozwiązanie jest kłopotliwe jeśli w przyszłości chciałbyś dołożyć magazyn, bo tylko magazyn typu "powerwall" z własnym inwerterem mógłby pracować w takim układzie.

W układzie stringowym instalujesz hybrydę i masz prosty sposób dołożenia magazynu w przyszłości. Taki magazyn możesz nawet zbudować samodzielnie z pojedynczych cell i BMS-a. (rozwiązanie najtańsze)

 

Czytam teraz o tym i wychodzi na to że bez informowania ZE można pchać w dom-mieszkanie ( PV balkonowe ) 800W , ktoś to potwierdzi ?

Wpinam do gniazdka i na tym koniec ? A jak zapodam momentami więcej niż 800W ? :D

 

Teoretycznie można by dać 2 panele ( 2x400W ) na południowy wschód i 2x400W na południowy zachód. Patrząc na ceny ekonomicznego uzasadnienia to nie ma podobnie jak PV 3kW do autokonsumpcji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam teraz o tym i wychodzi na to że bez informowania ZE można pchać w dom-mieszkanie ( PV balkonowe ) 800W , ktoś to potwierdzi ?

Wpinam do gniazdka i na tym koniec ? A jak zapodam momentami więcej niż 800W ? :D

 

Teoretycznie można by dać 2 panele ( 2x400W ) na południowy wschód i 2x400W na południowy zachód. Patrząc na ceny ekonomicznego uzasadnienia to nie ma podobnie jak PV 3kW do autokonsumpcji :D

 

Ja będziesz wpychał do sieci nadmiar wyprodukowanej energii to, jeśli nie masz licznika dwukierunkowego, ta energia może zostać zaliczona jako pobrana.

Chyba tego nie chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będziesz wpychał do sieci nadmiar wyprodukowanej energii to, jeśli nie masz licznika dwukierunkowego, ta energia może zostać zaliczona jako pobrana.

Chyba tego nie chcesz.

 

Wiadomo

 

Ale znalazłem też zestaw który ma to :

 

Inteligentne gniazdko Smart Plug jest kompatybilne z mikroinwerterem i łączy się z nim za pośrednictwem domowej sieci WI-FI. Gniazdko umieszcza się w typowym gniazdku domowej instalacji elektrycznej, a następnie do niego podłącza się urządzenia pobierające energię elektryczną z sieci np. lodówkę. Gniazdko Smart Plug mierzy aktualny pobór energii elektrycznej przez podłączone do niego urządzenie i informuje mikroinwerter o wielkości mocy elektrycznej, jaką można podać na sieć, że do sieci domowej nie zostanie dostarczona większa ilość energii niż aktualnie konsumowana, więc mamy pewność, że nie będziemy oddawać niezużytej energii do sieci zewnętrznej. W zestawie znajdują się 2 sztuki gniazdek Smart Plug.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo

 

Ale znalazłem też zestaw który ma to :

 

Inteligentne gniazdko Smart Plug jest kompatybilne z mikroinwerterem i łączy się z nim za pośrednictwem domowej sieci WI-FI. Gniazdko umieszcza się w typowym gniazdku domowej instalacji elektrycznej, a następnie do niego podłącza się urządzenia pobierające energię elektryczną z sieci np. lodówkę. Gniazdko Smart Plug mierzy aktualny pobór energii elektrycznej przez podłączone do niego urządzenie i informuje mikroinwerter o wielkości mocy elektrycznej, jaką można podać na sieć, że do sieci domowej nie zostanie dostarczona większa ilość energii niż aktualnie konsumowana, więc mamy pewność, że nie będziemy oddawać niezużytej energii do sieci zewnętrznej. W zestawie znajdują się 2 sztuki gniazdek Smart Plug.

 

Niestety taki system słabo działa w czasie rzeczywistym.

Nie da się szybko regulować mocy wytwarzanej przez mikroinwertery tak aby nic nie wyszło do sieci.

Widzę to w swojej instalacji.

Gdy ustawię "zero feed" na inwerterze, widzę fluktuacje mocy na złączu i energia jest wysyłana do sieci gdy następują gwałtowne zmiany (spadki) poboru odbiorników domowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zmierzam do tego, że szukasz oszczędności w przyszłości, a coś masz namieszane w przeszłości.

Nie wiem, co wrzucał Arturo - ale jak to faktura od początku roku (czyli całość powinna być po cenach z 2022) to też mu się nie zgadza..

 

2. U mnie teraz droga kosztuje 1,12 a tania 0,51 zł/kWh. Więc 150kWh to oszczędność 91,5 zł miesięcznie. Czyli montaż smart gniazdka czy programatora zwraca się już po pół miesiąca. A Ty zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki która będzie się zwracała latami (o ile w ogóle się zwróci).

 

1. Wczoraj byli u nas sąsiedzi i faktycznie mówili że Tauron nas jakoś dziwnie kroi...

 

2. Zaczyna mi coś po lekku świtać w moim łbie, faktycznie mamy nawet względem sąsiadów za duże zużycie w droższej taryfie. Oni mają 2x taki dom jak my, pompę ciepła, jedno dziecko więcej i mają 33% w drogiej i 67% w taniej

 

Kaizen , przejdźmy do tego tematu, nie będziemy tu spamić

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370090-Ogrzewanie-szkieletowego-Kamilka-parterowego-86m/page17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dostałem rachunek z PGE po pierwszym pełnym 6 miesięcznym (01.07-31.12) okresie rozliczeniowym. Chyba jestem zadowolony ale….

Teraz kilka danych z Fv

Ilość energii: 552kwh

Wartość bieżącej Fv 568,63 brutto

minus

Nadpłata/ wpłata dodatkowa 128,85

Wartość energii wprowadzonej 281,07

równa się

Kwota do zapłaty 158,71 brutto

Ilość energii wprowadzonej od 01.07.2023 1280kwh - to może akurat jest najmniej istotne

Wiec generalnie sama kwota do zapłaty jest bardzo ok ale kto mi powie co to jest ta Nadpłata/wpłata dodatkowa? Nie mogę sobie przypomnieć żebym coś nadpłacił, Tak się zastanawiam czy to czasami nie jest wartość autokonsumpcji? Bo ilość kWh wprowadzonych do sieci od początku roku podanych na Fv sporo się mija z tym co odczytałem z falownika ( różnica prawie 1000kwh). Mam rozumieć za autokonsupcja nie jest wliczana do energii wprowadzonej bo przecież jej nie wprowadzam.

Edytowane przez swierol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh. Ciężko wpisać zwrot 125 zł PGE w google? Nawet kilka pozycji wyżej/niżej masz: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384916-Mi%C5%82e-zaskoczenie-125-z%C5%82-nadp%C5%82aty

W jaki sposób się tutaj zarejestrowałeś, skoro z takimi prostymi rzeczami masz problem?

 

Oooo widzę, nawiedził Nas guru omnibus. Zapytałem przy okazji ponieważ jeśli nie przeczytałeś wyżej to Ci podpowiem, ze napisałem Sito ze jak dostanę Fv to napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie teraz droga kosztuje 1,12 a tania 0,51 zł/kWh. Więc 150kWh to oszczędność 91,5 zł miesięcznie. Czyli montaż smart gniazdka czy programatora zwraca się już po pół miesiąca. A Ty zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki która będzie się zwracała latami (o ile w ogóle się zwróci).

 

Dzisiaj przyszło SMART Gniazdko . Trochę mi zeszło z opanowaniem go . Jutro wpinam do bojlera

 

Jak się nie sprawdzi to "wisisz" mi 6 dyszek :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 dni temu napisałem to, co zacytowałeś. US $4.97 kosztuje gniazdko z 10-day delivery. Jak do tego miałeś problem z ustawieniem harmonogramu w Smart Life to widzę szanse na "się nie sprawdzi".

 

2 sztuki za 46zł obie lecą do mnie . Kupiłem też jedno ( hama ) w sklepie u nas żeby mieć porównanie , docelowo każde znajdzie zastosowanie.

Aplikacja w tej hama jest taka sobie... Być może przez jej "spolszczenie" . Dam radę :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...