Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

24 sierpnia 2024 start taryf dynamicznych na energię elektryczną. Co warto wiedzieć?


Recommended Posts

12 godzin temu, gregos11 napisał:

Ja nie będę się starać udowadniać, że nie jestem wielbłądem użytkownikowi który pozjadał wszystkie rozumy 😅

 

Przeczytałeś ostatnie zdanie z pierwszego posta w tym wątku?

Masz jakieś kompleksy? Czy regularnie piszesz opinie bez pokrycia w faktach i taki mechanizm obronny wytworzyłeś? Czy może naprawdę nie potrafisz podawać argumentów potwierdzających Twoje tezy?

 

I tu nie chodzi tylko o moje "rozumy". Właśnie dlatego założyłem ten wątek, żeby różne rozumy się spotkały i podzieliły się swoi zdaniem (oczywiście nie "wydaje mi się" - a poparte argumentami), swoją wiedzą i pomogły podjąć decyzję tym, co rozważają przejście na taryfy dynamiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Właściciele FM zablokowali możliwość edycji, więc nie zmienię już pierwszego postu. A wczoraj się zaczęło.

Na stronie "mojego" PGE pojawiły się informacje i możliwość zmiany taryfy:

https://www.gkpge.pl/dla-domu/oferta/dynamiczna-energia-z-pge

Z najistotniejszych rzeczy:

0. Dosyć wysoka opłata handlowa - 49,90 ZŁ/MSC. *

1. Nie obowiązuje ustawowa cena maksymalna.

2. Nie jest możliwa cena ujemna - "zaokrąglają" do zera.

3. "Cenę giełdową TGE możesz sprawdzić na stronie internetowej TGE: www.tge.pl/energia-elektryczna-rdn w ramach notowań Rynku Dnia Następnego Fixing I"

4. "Cena dynamiczna oprócz ceny giełdowej wyznaczonej przez TGE składa się z opłat za zakup energii oraz wymaganych opłat dodatkowych wynikających z przepisów prawa.". Trzeba podrążyć, ile tych dodatkowych opłat wyjdzie.

5. Dystrybucja jest "po staremu" wg godzin i stawek G12 czy innej, jaką mamy. Trochę komplikuje decyzję, czy zmieniać taryfę a jak tak, to kiedy co odpalać dla optymalizacji. Na nowo tez muszę przeanalizować, czy G12W nie nabierze sensu.**

6. Fakturowanie jest miesięczne.

7. "W każdym momencie trwania umowy możesz złożyć rezygnację bez ponoszenia dodatkowych kosztów." Standardowo taryfę można zmieniać raz na 12 miesięcy (chyba, że nastąpi zmiana stawek wtedy w ciągu 60 dni od zmiany). Wygląda, że taryfa na samą energię nie podlega tym ograniczeniom.

8. Skoro w każdej chwili można zmienić z powrotem, to warto przetestować? Dobre pytanie. Sezon na zerowe ceny w ciągu dnia zbliża się do końca.

Jak ktoś nie grzeje prądem, to nieobowiązywanie ceny maksymalnej, wysokie koszty stałe oraz te drogie popołudnia raczej by mnie zniechęcały do zmiany już teraz. Na wiosnę będzie więcej danych i informacji od osób, które przeszły na taryfę dynamiczną a i do zaoszczędzenia w dzień będzie więcej.

A jak grzeje? CWU praktycznie przez cały rok przyniesie znaczne oszczędności.

A co z CO? No, to robi się ciekawie.

TGE2024I-II.jpg

Znalazłem stronkę https://energy.instrat.pl/ceny/energia-rdn-godzinowe/ gdzie za kilkudniowe okresy można zrobić fajne wykresy. I porównajmy sobie ceny z powyższego wykresu ze szczytem produkcji PV w czerwcu:

TGE2024VI.jpg

 

Jak to jest, że zimą mieliśmy ceny maksymalne ze 2x mniejsze, niż latem czy wiosną? A minimalne wcale też nie takie wielkie. Czyżby latem takie koszty generowało bujanie systemem, gdzie w dzień PV powoduje odstawianie elektrowni węglowych do gorącej, kosztownej rezerwy i musza sobie to popołudniami odbić? A zimą, gdy chodzą na maksa, gdy dołączają elektrociepłownie, gdy o planowych odstawieniach do remontu czy konserwacji nie ma mowy cena jest stabilna i wcale nie taka wysoka? 

Minusem cen dynamicznych zimą jest to, że dołek cenowy mamy jeden, po północy. Więc nawet dysponując dużym zapasem mocy grzewczej, magazynem ciepła w postaci bufora czy podłogi raczej wieczorem nie będzie komfortowo. Ale gdyby ceny tak wyglądały, to i górki są atrakcyjniejsze nawet od dzisiejszej ceny z kagańcem...

TGEgrudzień2023.jpg

 

* 600 zł rocznie samej opłaty stałej... Do tego dojdzie kilka kWh letnimi popołudniami po znacznie drożej. Ale jak popatrzymy na grudzień 2023 czy styczeń 2024 to wcale te popołudnia nie są droższe od zwykłych taryf. Ale przyjmijmy, że trochę tych drogich wieczorów podniesie rachunek o 1K zł. Ta część nie zależy od tego, czy cokolwiek grzejemy prądem, czy zużywamy rocznie 3MWh, czy 10MWh. To "frycowe" za kolację, film, komputer i inne aktywności popołudniowo/wieczorne.

Jak zużywamy ze 3MW to żeby "wyjść na zero" ze 2MWh (przyjmijmy, że 1MWh kupujemy znacznie drożej, drożej lub podobnie do tradycyjnej taryfy) trzeba kupować średnio o 50gr/kWh taniej. Przy limicie ceny do 50gr/kWh netto niemożliwe. Więc takim osobom odradzam zmianę przynajmniej do końca roku (czyli obowiązywania limitu ceny)

Latem najwięcej zyskują ci, co pracują/przebywają w domu w ciągu dnia. Zwłaszcza, jak latem klimy sporo używają czy innych prądożernych urządzeń (kosztów dystrybucji im to nie zmieni - ale wiele kWh dostaną o kilkadziesiąt groszy taniej).

** No to G12 vs G12w

Opłaty dystrybucyjne w G12w w PGE są wyższe o prawie 10gr w taniej strefie i jakieś 4gr w drogiej. Patrząc na samą dystrybucję, to jej koszty wyjdą podobnie przy G12@20% w drogiej strefie i G12W@16%. Ale jak popatrzymy na ceny z tego weekendu to przenosząc co się da z nocy na godziny z zerową ceną mamy konkretne złotówki do zaoszczędzenia.

RCE24-25VIII2024.jpg

I to standard, że w weekendy energia jest tańsza, niż w dni robocze.

Więc G12w + taryfa dynamiczna to bardziej zgrana para.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapaleniec taryf dynamicznych dostał kubeł zimnej wody i teraz czeka, aż ktoś przetestuje to za niego, bo sam ma stracha 🤣

Wszystkowiedzący teoretyczny forumowicz który w domu naprawy i montaż urządzeń zleca firmom (bo wtedy ma gwarancję 😁) nagle chowa głowę w piasek i czeka na praktyków 😁 

Trzeba sie najpierw nauczyć trzymać młotek, żeby poprawnie wbić gwoździa, a potem doradzać w Internecie (chociaż patrząc na youtuberów- to NIE TRZEBA🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient ponosił będzie również miesięczną opłatę handlową, która płatna będzie w każdym miesiącu w stałej kwocie wskazanej w umowie/cenniku. W przypadku Enei stawkę opłaty handlowej (faktura papierowa) 209,10 zł lub 183,27 zł brutto (faktura elektroniczna). To jednocześnie najwyższa stawka takiej opłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, gregos11 napisał:

nagle chowa głowę w piasek i czeka na praktyków 😁 

 

Zacytujesz, z czego ten błyskotliwy wniosek wyciągnąłeś?

11 godzin temu, gregos11 napisał:

montaż urządzeń zleca firmom (bo wtedy ma gwarancję 😁)

 

 

No i? To argument za czym czy przeciwko czemu? Z czego to wywnioskowałeś? Z DB jak instalowałem rekuperację, smart home czy zatrudnienia firmy do okien i splita (którego legalnie osoba bez uprawnień f-gaz nie kupi)?

Czy może stąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2024 o 02:15, Kaizen napisał:

4. "Cena dynamiczna oprócz ceny giełdowej wyznaczonej przez TGE składa się z opłat za zakup energii oraz wymaganych opłat dodatkowych wynikających z przepisów prawa.". Trzeba podrążyć, ile tych dodatkowych opłat wyjdzie.

I tak to wygląda w załączniku z algorytmem wyznaczania ceny:

PGETaryfyDynamiczne2.jpg

 

Wzór na pierwszy rzut oka wygląda strasznie skomplikowanie, ale to dlatego, ze to wzór na średnią cenę. Upraszczając polega na tym, że każda godzina jest mnożona przez aktualną cenę i dodawane 0,0812 zł/kWh i akcyza i tak dostajemy wartość netto energii zużytej w każdej godzinie.

Ważne też, że mamy dwa ograniczniki - ujemna cena rynkowa jest "zaokrąglana" do zera a powyżej 4zł/kWh jest "zaokrąglana" do 4zł/kWh.

Niestety, jak pisałem już, ogranicznik 0,5zł/kWh w taryfach dynamicznych nie obowiązuje.

 

PGETaryfyDynamiczne.jpg

 

Czyli ten składnik K zawiera marże i wszystkie opłaty, za wyjątkiem osobno dodawanej akcyzy.

A dla porównania w Enerdze ten składnik wynosi 0,1219 zł/kWh netto (za to mają niższą opłatę handlową - 9,99zł przy e-fakturze lub 14,99 przy papierowej brutto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tommmi napisał:

To co powiesz na opłatę handlową w enei ~200zł 😀

Nawet pomijając opłatę handlową to ceny są kosmiczne.

Poza opłatą handlową ceny są bardzo atrakcyjne.

W tej chwili płaciłbym za energię z 10gr/kWh a płacę 61,5gr/kWh. Drożej, niż w G12 miałbym do końca roku tylko między 19 a 23 (a pomiędzy 22-23 byłoby trochę drożej po zakończeniu obowiązywania limitu).

Tak, Enea zdziera na maksa. Sprawdziłbym, czy nie da się tam zmienić sprzedawcy na PGE z taryfą dynamiczną.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, tommmi napisał:

@Kaizen

Niby jest to cena brutto,ale czy na pewno wszystkie opłaty (poza handlową) są wliczone?

Piszesz,że płaciłbyś 10gr/kWh,ale czy jest to cena za sam kWh czy wraz z setkami opłat?

Wrzucałem wzór na cenę za energię. Oczywiście do tego należy doliczyć koszty dystrybucji.

 

Godzinę temu, tommmi napisał:

Porównałem cenę w enea vs pge i faktycznie,gdy w pge jest 9gr/kWh to w tym samym czasie w enea jest prawie 30gr/kWh

Baza jest ta sama - FIXING I z TGE

dodatkowe opłaty wynoszące brutto w zł/kWh:

0,099876 w PGE

0,149937 w Energa

0,11685 w Enea.

Dane z dokumentów w PDF poszczególnych sprzedawców (ponieważ netto to przemnożyłem przez 1,23).

Do tego pół grosza netto akcyza.

Natomiast ja pomyliłem się otworzyłem notowania z innego dnia (nie wiem nawet jakiego) i w momencie pisania poprzedniego wpisu nie płaciłbym 10gr a niespełna 18gr/kWh z akcyzą i VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2024 o 21:28, prokurator napisał:

Giełdy bazy RCM-y cuda wianki a wszystko to po to by nas wydymać do cna i oczekują aby im dziękować. płać 1 zł i nie skamlej jak ci odkupimy za 20 groszy.

Pisz za siebie. Czujesz się "wydymany" ? Znowu? Może wyłącz Internet i zajmuj się nicnierobieniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...