Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

 

Zabieram się do robienia docelowego ogrodzenia. Z jednej strony mam już sąsiadów - w większości zadbali o zapewnienie nam prywatności. Zostały trzy - z betonu. Z dwóch stron będą 3 m słupki + 5 przęseł po 50 cm wys. W tym zakopać 30 cm w ziemię.

@Elfir

Podziel się proszę doświadczeniem. Czy 30 cm powinno uniemożliwić przedostawanie się kretów i nornic? Czy warto dodać suchy beton jeszcze bezpośrednio pod ogrodzenie? Nornice kopią płytko z tego co zauważyłem, więc powinno być ok. Nie wiem jak głęboko kopią krety - ale zakładam że nie schodzą poniżej humusu...?

 

Z frontu ogrodzenie będzie miało 2 m wys.

 

Wyzwanie zaczyna się przy bramie. Jest to pierwsza brama, którą planuję w życiu. Widzę, że prócz (planowanej od początku) przesuwnej z przeciwwagą są także inne - segmentowe, czy bez przeciwwagi.

 

Na co zwrócić uwagę. Gdzie kupować/zamawiać. Czy warto wybrać inne?

 

W założeniu ma to być brama 4 m przesuwna z przeciwwagą z silnikiem o wys. 1,8 m. Brama typu - żaluzjowa. Czy może warto podciągnąć do równej wysokości z resztą pogrodzenia (2m)? W domu czeka skrętka 8-żyłowa by podpiąć wideofon (jeszcze nie kupiony). Chciałbym docelowo otwierać furtki i bramę aplikacją mobilną poprzez wideofon IP. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Póki co dostałem jedną wycenę: 9,5k brama + 2k silnik + 2k montaż. Wychodzi ok 1320 zł/m2. Na popularnym portalu aukcyjnym widziałem ogłoszenia ok. 1k/m2. Wydaje się więc nie najgorzej. Co sądzicie?

 

Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniem.

30 cm nie zabezpieczy przed kretem na 100%

Zależy też jaką masz glebę. Zasadniczo kret ryje tylko tam gdzie znajdzie pokarm - jak gleba płytka, o słabo rozwiniętej warstwie próchnicznej, to kopie płycej, bo niżej dżdżownic i pędraków nie będzie. Jak głęboko próchniczną to potrafi zejść do 50 cm. Zimowe korytarze potrafią zejść poniżej poziomu przemarzania.

 

nornica - nie kopie głębiej niż 15 cm, wiec spokojnie starczy.

 

brama - z przeciwwagą będzie najmniej awaryjna ale zajmuje najwięcej miejsca. Inne typy bram stosuje się raczej z braku miejsca niż wygody użytkowania.

 

Zwykle bramy robi się wysokości ogrodzenia, ale rzadko kto robi ogrodzenie aż 2 m.

Edytowane przez Elfir

 

brama - z przeciwwagą będzie najmniej awaryjna ale zajmuje najwięcej miejsca. Inne typy bram stosuje się raczej z braku miejsca niż wygody użytkowania.

 

.

 

A to ciekawe. Ja nie trawię bram przesuwnych, tylko dwuskrzydłowe. Mam miejsce na przesuwną ale kojarzy mi się ona nie z domem, tylko z jakąś fabryką.

Tak więc to bardziej kwestia gustu.

Dzięki za podpowiedź ws. kretów.

Czyli jedynym sensownym rozwiązaniem na krety to stalowa siatka?

 

tak. Albo zabudowana okolica.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...