Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile kosztuje grzanie CWU


Korleon

Recommended Posts

Nie zrobisz sobie samemu pompy ciepła. Możesz przerobić gotową pompę ciepła.

Wyrośliśmy już z etapu że każdy musi sam sobie wszystko naprawić.

Chcesz zbudować sobie zasobnik cwu o pojemności 1 m3 to sobie zbuduj.

Siedzisz na emeryturze to masz czas

 

Pisałeś w innym temacie, ze samemu potrafisz "naprawić" silnik Diesla.

Ciekawe co tam naprawdę potrafisz naprawić.

Naprawisz wtryskiwacze, wymienisz uszczelkę pod głowicą i spalnujesz głowicę?

A może w garażu zrobisz szlify?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 172
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie rozumiesz, że wielu nie chce i nie potrzebuje mieć takiej instalacji?

Ja też nie chcę i nie potrzebuję.

Sam sobie zrób dla siebie.

 

Nie rozumiem po co Ty tu bywasz, czytasz i dupę nam zawracasz.

Nie jest Ci potrzebne, nie chcesz - i kropka!

Są tacy, którym to jest potrzebne lub temat ich ciekawi.

Tak trudno to zrozumieć?

Nie rozumiem pytań typu : "A co dla tych którzy nie chcą sami tego wykonywać?"

Pisałem - zadzwonić, poczekać i fakturę zapłacić!

Nie trzeba sobie łapek brudzić.

Zresztą...

Czy koniecznie coś musi być dla takich co nie chcą sami?

Pies z nimi tańcował!

Będą mieli to, za co zapłacą.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie zrobisz sobie samemu pompy ciepła. Możesz przerobić gotową pompę ciepła."

 

Od prawie 30 lat ja te pompy buduję, jak mi jaka potrzebna albo jak mnie jakieś nowe rozwiązanie zaciekawi.

No i wiem.

To nie jest dla wszystkich.

Trzeba mieć kilka szarych komórek i trochę narzędzi.

Jak się nie ma - to się nie ma.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wyrośliśmy już z etapu że każdy musi sam sobie wszystko naprawić."

Naprawdę?

A mnie się wydaje, że w taki etap powoli wchodzimy.

I biada debilom technicznym, bo jak im się co zepsuje - to to stracą.

Kończy się czas zastępowania zepsutego nowym.

Ludzie mają coraz mniejszą siłę nabywczą

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co Ty tu bywasz, czytasz i dupę nam zawracasz.

Nie jest Ci potrzebne, nie chcesz - i kropka!

Są tacy, którym to jest potrzebne lub temat ich ciekawi.

Tak trudno to zrozumieć?

Nie rozumiem pytań typu : "A co dla tych którzy nie chcą sami tego wykonywać?"

Pisałem - zadzwonić, poczekać i fakturę zapłacić!

Nie trzeba sobie łapek brudzić.

Zresztą...

Czy koniecznie coś musi być dla takich co nie chcą sami?

Pies z nimi tańcował!

Będą mieli to, za co zapłacą.

 

Adam M.

D..ę to Ty zawracasz pisząc "jedynie słusznych swoich rozwiązaniach" które są niby najlepsze.

 

Pytanie w temacie to Ile kosztuje grzanie CWU ?

Rozumiesz pytanie i rozważania "PC czy gaz" ?

Korleon nie pytał się co może samemu "zbudować" a Ty mu to wmawiasz (post #13).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie zrobisz sobie samemu pompy ciepła. Możesz przerobić gotową pompę ciepła."

 

Od prawie 30 lat ja te pompy buduję, jak mi jaka potrzebna albo jak mnie jakieś nowe rozwiązanie zaciekawi.

No i wiem.

To nie jest dla wszystkich.

Trzeba mieć kilka szarych komórek i trochę narzędzi.

Jak się nie ma - to się nie ma.

 

Adam M.

 

Od 30 lat składasz PC z gotowych części.

Możesz składanie nazywać budowaniem ale to ner zmienia faktu składania.

 

Ile tych pomp ciepła przez 30 lat "zbudowałeś" i co dalej z nimi się dzieje?

Wszystkie je używasz? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wyrośliśmy już z etapu że każdy musi sam sobie wszystko naprawić."

Naprawdę?

A mnie się wydaje, że w taki etap powoli wchodzimy.

I biada debilom technicznym, bo jak im się co zepsuje - to to stracą.

Kończy się czas zastępowania zepsutego nowym.

Ludzie mają coraz mniejszą siłę nabywczą

 

Adam M.

 

Samemu też się leczysz? Plomby, leczenie kanałowe i usuwanie zębów też robisz własnoręcznie?

Komuś coś się psuje to wzywa specjalistę lub niestety kupuje nowy sprzęt.

Ludzie mają coraz większą siłę nabywczą.

Może Ty masz coraz mniejszą siłę nabywczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licytowanie się, kto zużywa dziennie mniej wody i jak tanio ją grzeje to chyba nie jest dobra droga...

Kąpiąc się, mam się zastanawiać ile kasy spływa do kratki ściekowej czy mam się dobrze umyć i dobrze zrelaksować?

 

Ja np. lubię brać na przemian prysznic gorący i maksymalnie zimny - dwie lub trzy zmiany a także bardzo mocny strumień z słuchawki.

Nie lubię ciurczących słuchawek (hotele) i słabo płukających deszczownic...

W trakcie kąpieli w wannie lubię sobie dopuszczać naprawdę gorącą wodę- szczególnie zimą.

Gdybym miał cwu grzaną wyłącznie PC to takie zabiegi byłyby niemożliwe. Ale to moje preferencje. Ktoś może mieć inne. Jego sprawa.

==

FAQ z sieci:

Ile ciepłej wody użytkowej na osobę?

Zwykle przyjmuje się zużycie na poziomie 30 do 100 l na jedną osobę w ciągu doby. Standardowe, uśrednione obliczenia mówią o zużyciu 70-90 l/osobę. Przy obliczaniu pojemności zasobnika ciepłej wody warto więc wszystkie powyższe czynniki wziąć pod uwagę, a także pojemność wanny jako największego odbiornika cwu.

 

Ile m3 wody zużywa 4 osobową rodziną?

Czteroosobowa rodzina zużywa około 500 litrów wody dziennie. Człowiek zużywa średnio około 110 litrów wody dziennie przy czym do celów konsumpcyjnych jedynie 2,5 do 3 litrów. Na pięciominutowy prysznic zużywamy średnio 200 litrów wody.

 

Ile stopni powinna mieć gorącą woda?

Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile m3 wody zużywa 4 osobową rodziną?

Czteroosobowa rodzina zużywa około 500 litrów wody dziennie. Człowiek zużywa średnio około 110 litrów wody dziennie przy czym do celów konsumpcyjnych jedynie 2,5 do 3 litrów. Na pięciominutowy prysznic zużywamy średnio 200 litrów wody.

 

Prysznic 40 litrów na minutę? Nie ma słuchawek zdolnych do takiego wydatku. Nawet połowy. Mocny prysznic albo duża deszczownica to 10-15 l/min. Może chodziło o pięciominutowe prysznice dla każdego członka czteroosobowej rodziny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pretensjami do Google. Czepiactwo odchodzące od meritum. Jak zwykle...

To nie jest moje zdanie. Podaję FAQ informacje takie jakie są, prosto z brzegu, które można sobie wyguglać. Można je obśmiać lub pominąć (hue, hue, hue -alegupi, alegupi!) Może piszący się pomylił, może opuścił jakieś słowo? Jak ktoś lubi nisko latać - jego sprawa...

 

Ważne w tym wszystkim jest to, że ciepłej (czy też bardzo ciepłej o temp. 55-60 oC) wody można potrzebować naprawdę dużo, chyba, ze ktoś hołduje zasadom: "częste mycie skraca życie" lub "mycie głowy - trup gotowy"... Niektórzy mogą mieć także preferencje Napoleona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile m3 wody zużywa 4 osobową rodziną?

Czteroosobowa rodzina zużywa około 500 litrów wody dziennie. Człowiek zużywa średnio około 110 litrów wody dziennie przy czym do celów konsumpcyjnych jedynie 2,5 do 3 litrów. Na pięciominutowy prysznic zużywamy średnio 200 litrów wody.

 

Ile stopni powinna mieć gorącą woda?

Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.

 

Pomyliłeś się o jedno zero.

Na pięciominutowy prysznic zużywa się 15 - 20 litrów wody.

Temperatura ciepłej wody w punktach czerpalnych nie musi wynosić aż 55 - 60 °C.

60 °C to można się poparzyć.

 

Wystarczy 45 - 50 °C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umiesz czytać co napisałem czy nie chcesz?

To cytowany BEZ POPRAWEK pierwszy z brzegu tekst z Google tyczący cwu. Są jeszcze dziesiątki innych...

 

O mnie za mnie TY możesz mieć w cwu temp. 45 oC a nawet mniej.

Mnie taka temperatura w 100-litrowym zbiorniku cwu nie wystarczy, dlatego JA mam 58 oC.

Absolutnie nie traktuję tego jako żądanie, by inni mieli tak samo jak ja...

W żadnej kwestii nic nikomu nie narzucam.

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pretensjami do Google. Czepiactwo odchodzące od meritum. Jak zwykle...

To nie jest moje zdanie. Podaję FAQ informacje takie jakie są, prosto z brzegu, które można sobie wyguglać. .

 

Nie umiesz czytać co napisałem czy nie chcesz?

To cytowany BEZ POPRAWEK pierwszy z brzegu tekst z Google tyczący cwu. Są jeszcze dziesiątki innych...

 

O mnie za mnie TY możesz mieć w cwu temp. 45 oC a nawet mniej.

Mnie taka temperatura w 100-litrowym zbiorniku cwu nie wystarczy, dlatego JA mam 58 oC.

Absolutnie nie traktuję tego jako żądanie, by inni mieli tak samo jak ja...

W żadnej kwestii nic nikomu nie narzucam.

Pomyśl zanim coś zacytujesz.

Temperatura w zasobniku cwu to jedno a temperatura w punkcie czerpalnym to drugie.

Mając zasobnik 100 litrów faktycznie potrzebujesz wyższej temperatury wody w zbiorniku bo woda w nim wolo się nagrzewa.

 

Można mieć zasobnik 50 litrów i wodę podgrzewać do oczekiwanej np. 45-48 °C i nie narzekać na brak ciepłej wody.

Trzeba tylko posiadać sprawny kocioł z dużą mocą (np. 30 kW) dla celów cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest moje zdanie. Podaję FAQ informacje takie jakie są, prosto z brzegu, które można sobie wyguglać.

 

Nie zgadzasz się z nim?

Pewnie jak każdy, któremu zależy na sprzedaniu dużego misia, bo mu się to bardziej opłaca.

W bloku, który rozliczałem rekordzista zużył 84m3 przez rok. 2+2. Średnia całego bloku w okolicach 3m3/mies/mieszkanie.

[...]

Mi wystarcza zasobnik 100l grzany do 65* dla 2+2 (średnie zużycie w bloku mieliśmy 66l dziennie).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl zanim coś zacytujesz.

Temperatura w zasobniku cwu to jedno a temperatura w punkcie czerpalnym to drugie.

Mając zasobnik 100 litrów faktycznie potrzebujesz wyższej temperatury wody w zbiorniku bo woda w nim wolo się nagrzewa.

 

Można mieć zasobnik 50 litrów i wodę podgrzewać do oczekiwanej np. 45-48 °C i nie narzekać na brak ciepłej wody.

Trzeba tylko posiadać sprawny kocioł z dużą mocą (np. 30 kW) dla celów cwu.

 

 

d7d. Wolnoć Tomku w swoim domku. Zatem powinieneś doprecyzować, że opisywane przez Ciebie zużycie na minutę tyczy wody gorącej, do której dopuszcza się zimną wodę wg aktualnych preferencji lub Ty osobiście tyle właśnie wody zużywasz...

 

Cytować mogę wszystko co ludzie wypisują. Ty jak lubisz, możesz się czepiać słówek, możesz kontestować wartość cytatów, możesz...

Pofatyguj się i przeczytaj wszystko co w temacie cwu napisałem w tym wątku a poznasz z grubsza moje zdanie w temacie. Temat jest ważny i bardzo złożony.

Staram się opisywać problem ciepłej wody ogólnie, starając się wyłapać wszystkie obecne i potencjalne zmienne.

Podstawowe potrzeby określają godziny poranne, kiedy kilkoro domowników w podobnym czasie udaje się do pracy, do szkoły itp. Pojawiają się kilkudniowi goście...

W nowych domach najczęściej jest więcej niż jedna łazienka, czasem kilka, przy każdej sypialni.

JA osobiście uważam, że oparcie grzania cwu wyłącznie na pompie ciepła to błąd, który prędzej czy później się uwidoczni.

Moim zdaniem do grzania cwu powinno sie posiadać odrębne, dedykowane tylko do tego celu urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do grzania cwu powinno sie posiadać odrębne, dedykowane tylko do tego celu urządzenie.

 

Czyli osobne źródło do CO, osobne do CWU zasilające jeden bufor?

 

Kiedyś sformułowałem to jako "zasada jednego bufora" (magazynu ciepłej wody do jej wielokierunkowego wykorzystania - swoiste "centrum logistyczne").

 

Po co ta kolejna (po buforze do CO) komplikacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d7d. Wolnoć Tomku w swoim domku. Zatem powinieneś doprecyzować, że opisywane przez Ciebie zużycie na minutę tyczy wody gorącej, do której dopuszcza się zimną wodę wg aktualnych preferencji lub Ty osobiście tyle właśnie wody zużywasz...

 

Cytować mogę wszystko co ludzie wypisują. Ty jak lubisz, możesz się czepiać słówek, możesz kontestować wartość cytatów, możesz...

Zużycie wody to zużycie wody czyli to co wypłynie ze słuchawki prysznicowej.

Nie wypływa 200 litrów przez 5 minut bo ni jest w stanie tyle wypłynąć przez słuchawkę prysznicową.

 

U mnie zużycie wody w czasie prysznica to na ogół zużycie samej ciepłej wypływającej z zasobnika cwu.

Czasami domieszam trochę zimnej wody ale zawsze jest to łącznie ok. 15-20 litrów wody ciepłej lub ciepłej z zimną.

Bardzo oszczędnie to ok. 10 litrów wody ciepłej i zimnej.

 

Cytaty - warto sprawdzić co się cytuje aby nie powielać idiotyzmów i fake newsów.

 

Zwrócenie uwagi na błąd to nie jest czepianie się słówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Nie wypływa 200 litrów przez 5 minut bo ni jest w stanie tyle wypłynąć przez słuchawkę prysznicową.

 

Kto tak twierdził? Gdzie? Kiedy? Napisz. Proszę! Obśmiejemy palanta razem. Będzie fajnie!

 

Pozwolisz, że będę przytaczał takie teksty, jakie będę uważał za stosowne. Ok?

Pokazuję skrajność pojawiających się opinii. Możesz sobie na ich temat marudzić i grymasić, co nie zmieni faktu, że są. Tyle i tylko tyle.

 

Panowie. Kaizen i fotohobby. Nie będę się powtarzał. Jesteście tacy mądrzy a "mądrej głowie dość dwie słowie"...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...