Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

G11 dla rozrzutnych. Ależ ich dużo.


Recommended Posts

Witam. W odpowiedzi na kilka postow ponizej moge opisac jak takie dynamiczne taryfy wygladaja w praktyce na przykladzie Szwecji gdzie mieszkam.

Tak jak ktos powyzej napisal wszystko dzieje sie automatycznie ale... zeby nie "klikac samemu" potrzebne sa dodatkowe "gadzety". Taka przystawka do domowej sieci kosztuje jakies 500€ plus abo miesieczny ok. 4€. Wspolpracuje to np pompa ciepla (bo to jest najbardziej pradozerne (w wiekszosci szwedzkich domow jakies 60-70% zimowego rachunku.

I teraz praktyka. Tak, zgadza sie, prad w nocy kosztowal grosze (lub minusowe stawki jak mocno wialo w weekendy) ale od roku czala szwecja rzuciala sie na zmniejszenie ogromnych rachunkow za prad i przeszla na godzinowe stawki a co za tym idzie wzrosl popyt w nocy i zarazem cena ktora juz tak atrakcyjna nie jest.

Kolejny problem (z ktorym stykam sie na codzien z racji branzy w jakiej pracuje PC) to nieefektywne wykorzystanie pomp. Domy sa ogrzewane w nocy (kiedy kazdy chce nizsza temperature) a w dzien sa wychladzane i ludzie siedza w niekomfortowych warunkach dogrzewajac kominkami a w nocy sie gotujac. NIe mowiac juz o ciaglym braku ciplej wody kiedy zbiornik jest nagrzewany w nocy a ludzie mysleli ze caly dzien ta woda bedzie dostepna dla 5 osobowej rodziny ;-)

Tak to wyglada w raktyce.

 

 

taki komentarz z neta, użytkownika ze Szwecji.

To było rok temu.

Ogólnie podobne wrażenia płyną ze wszystkich rynków gdzie taryfy dynamiczne się rozpanoszyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak nawiasem mówiąc to w lecie la mam cwu za darmo . I nie widzę w tym nic niemożliwego

 

Czyli Ty masz fory u polityków? Dla Ciebie stworzyli taryfa G14( Gaweł14) ?:)

 

a może jednak masz PV i wziąłeś sprawy w swoje ręce zamiast czekać aż politycy zrobią Ci dobrze?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Ty masz fory u polityków? Dla Ciebie stworzyli taryfa G14( Gaweł14) ?:)

 

a może jednak masz PV i wziąłeś sprawy w swoje ręce zamiast czekać aż politycy zrobią Ci dobrze?

 

Mam PV 5 rok i pc cwu i działa w dzień ok 3h i to wystarcza

 

Taryfę mam g12w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli są to 3 godziny autokonsumpcji to masz rację :)

Ale nie zawsze latem są 3 godziny słoneczne. ;)

 

Masz na stałe ustawione godziny grzania cwu ?

 

Kolektory słoneczne grzeją bardziej "za darmo" .

 

Jak nawalisz paneli to wcale słoneczne być nie muszą :yes: Ale takie pomysły odbiegają od ducha tego watka.

Ja mam wciąż G11... bo ma najniższe koszty stałe.

 

G12 rzeczywiście są korzystniejsze. Tylko jest 1 problemik... drobny może... może jednak nie.

Koszty... są w większości stałe. Produkcja energii zawsze kosztuje.

 

Jak bardzo naiwnym jest myślenie, że będzie można mieć coś taniej, dużo taniej.

Jeśli się zdarzy, to tylko czasami.

A poźniej dla wyrównania będzie drożej. Wtedy kiedy będziesz tego prądu najbardziej potrzebować.

 

Jestem cholernie sceptycznie nastawiony do taryf dynamicznych. One będą działać tak jak netbilling. Tylko przez pierwszy rok. A później będzie coraz gorzej.

Pakują nas w niezłe szambo. Całe to PV, Magazyny, taryfy dynamiczne.

Musimy kombinować aby zaspokajać nasze podstawowe potrzeby. Aby mieć rachunki które nie będą nas obciążać.

 

A to się gryzie z celami ZE. One muszą opłacić swoich pracowników, koszty, itp. Ktoś zaoszczędzi. OK. Ale ich nie może być zbyt wielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakują nas w niezłe szambo. Całe to PV, Magazyny, taryfy dynamiczne.

Musimy kombinować aby zaspokajać nasze podstawowe potrzeby. Aby mieć rachunki które nie będą nas obciążać.

 

No fakt pakują. Z tym, że to takie małe, przydomowe, w którym sobie buty ubrudzimy, a może nawet i nogawki. Tyle że alternatywą jest bezdenny ocean szamba, w którym utoniemy wszyscy, jak się w radosnym biegu w stronę jego brzegu nie zatrzymamy.

 

https://klimat.rp.pl/klimat-i-ludzie/art40766571-ekstremalne-upaly-w-czerwcu-przebily-kolejna-bariere-nowe-dane-naukowcow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli są to 3 godziny autokonsumpcji to masz rację :)

Ale nie zawsze latem są 3 godziny słoneczne. ;)

 

Masz na stałe ustawione godziny grzania cwu ?

 

Kolektory słoneczne grzeją bardziej "za darmo" .

 

Mam nastawione od 9 do 17 ale PC pobiera 330 W więc tyle to zawsze jest w lecie więc jest autokonsumpcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest tak że sprawność paneli solarnych jest dużo wyższa niż paneli PV?

 

do grzania wody? No są... ale gdyby policzyć całościowo... większą funkcjonalność dadzą te PV jednak.

Więc jak zwykle kwestia założeń i oczekiwań. Nie uważasz?

 

No fakt pakują. Z tym, że to takie małe, przydomowe, w którym sobie buty ubrudzimy, a może nawet i nogawki. Tyle że alternatywą jest bezdenny ocean szamba, w którym utoniemy wszyscy, jak się w radosnym biegu w stronę jego brzegu nie zatrzymamy.

 

https://klimat.rp.pl/klimat-i-ludzie/art40766571-ekstremalne-upaly-w-czerwcu-przebily-kolejna-bariere-nowe-dane-naukowcow

 

no tak.. racja.

Ale gdyby wyjścia lub zasypywania szamba nie korzystano z ziemii tych najbiedniejszych.

Gdyby było to proporcjonalnie do zapełniania (tzn. Bogatych gnębiło by to bardziej) Wtedy by to jakoś wyglądało. Chociaż dla niektórych.

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do grzania wody? No są... ale gdyby policzyć całościowo... większą funkcjonalność dadzą te PV jednak.

Więc jak zwykle kwestia założeń i oczekiwań. Nie uważasz?

 

 

 

no tak.. racja.

Ale gdyby wyjścia lub zasypywania szamba nie korzystano z ziemii tych najbiedniejszych.

Gdyby było to proporcjonalnie do zapełniania (tzn. Bogatych gnębiło by to bardziej) Wtedy by to jakoś wyglądało. Chociaż dla niektórych.

 

Ci bogaci to właśnie my. I Ty i ja i zdecydowana większość Polaków łapiemy się spokojnie do 10% najbogatszych mieszkańców Ziemi. I to nasza konsumpcja ją demoluje, nawet jak nad jej zaspokajaniem trudzą się biedacy z Chin, Bangladeszu i tym podobnych miejsc. To my jeździmy do pracy samochodami, latamy samolotami na wakacje i kupujemy góry niepotrzebnych rzeczy, by je wyrzucić i wymienić na nowe zaraz jak nam się znudzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz PV i płacisz zaliczki po 350 zł na miesiąc?

Masz ekstra oszczędną pompę ciepła przerobioną z klimy i płacisz zaliczki po 350 zł na miesiąc?

Płacisz 4.200 zł zaliczek na prąd mając własną PV?

Co Ty robisz prądem?

Wpuszczasz do ziemi czy podgrzewasz szklarnię z konopiami ??

 

Ja nie mam PV , wodę grzeję bojlerem z COP1 , nie mam gazu a cały dom potrzebuje do działania prądu ( studnia, oczyszczalnia, ogrzewanie klimą ). Miesięcznie płacę 367zł średnio za EE ( 4400zł w 2023r ). No ale ja w przeciwieństwie do entuzjasty konfederastów potrafię zrozumieć fakturę z Tauronu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci bogaci to właśnie my. I Ty i ja i zdecydowana większość Polaków łapiemy się spokojnie do 10% najbogatszych mieszkańców Ziemi. I to nasza konsumpcja ją demoluje, nawet jak nad jej zaspokajaniem trudzą się biedacy z Chin, Bangladeszu i tym podobnych miejsc. To my jeździmy do pracy samochodami, latamy samolotami na wakacje i kupujemy góry niepotrzebnych rzeczy, by je wyrzucić i wymienić na nowe zaraz jak nam się znudzą.

 

Ale jest jeszcze 1% który ma ciut więcej niż my razem wzieci. Mają jachty, odrzutowce. Prywatne.Latają wtem i nazad....

co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie.

O tego by zaczęli. Coś by poświęcili.

Bo najwięcej jednak poświęcają najbiedniejsi. W tym problem. Nie uważasz?

Owszem to konieczne. Domy zero energetyczne, auta elektryczne i OZE. Super. Każdy chętnie w to wejdzie jeśli będzie go stać i mu się opłaci.

 

edyt.

Poniosło mnie.

Nie każdy.

Wielu nie skorzysta, bo... cholera wie co tam w głowach mają :rotfl:

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest. I mają więcej niż my wszyscy razem wzięci. Na kontach. Z punktu widzenia zmian klimatu ten 1% jest całkowicie nieistotny.

Oni mają kilka tysięcy odrzutowców, przeważnie małych kilkuosobowych, które przez większość czasu stoją w hangarach. A my, konsumenci z pierwszego świata, mamy kilkadziesiąt tysięcy dużych odrzutowców, co dzień w dzień, na okrągło, spędzają w powietrzu przynajmniej pół doby. Mają też kilka milionów samochodów, luksusowych i palących nawet kilka razy więcej niż zwykłe. Tylko że tych zwykłych my mamy miliard.

Ale fakt. Oni też się powinni ograniczać, żeby dawać dobry przykład i żeby tłuszcza nie mogła krzyczeć "a un lata".

Edytowane przez Juan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne jest te darmowe CWU.... Rozumuję że PV , pompę i resztę graciarni dostaliście z Caritasu ?

Nie nie jest za darmo ale...

Przykładowa Atlantic Explorer AI Powietrzna pompa ciepła do c.w.u. 270L kosztuje 6.500 zł z 23% VAT więc niewiele więcej zwykły zasobnik c.w.u. 250-300 litów z grzałką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie jest za darmo ale...

Przykładowa Atlantic Explorer AI Powietrzna pompa ciepła do c.w.u. 270L kosztuje 6.500 zł z 23% VAT więc niewiele więcej zwykły zasobnik c.w.u. 250-300 litów z grzałką.

 

Mój zasobnik kosztował 450zł razem z grzałką, plus 140zł dałem za 2 lepsze wężyki do niego. Tyle mnie kosztowała instalacja CWU. Grzejemy wode tylko w 2 taryfie. Baniak 300L miałbym prawdopodobnie na kilka dni...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to były używany zasobnik?

Nie mam PC do c.w.u.

Do grzania c.w.u. mam gaz.

Miesięcznie idzie jakieś 300 kWh gazu co kosztuje ok. 100 PLN/m-c.

Gdybym miał PC do grzania to może potrzebne było by 100 kWh/m-c (w okresie letnim) czyli albo "za darmo" (jeżeli przy PV jest nadprodukcja ee która się zmarnuje) albo też 100 zł za ee za która bym musiał zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to były używany zasobnik?

Nie mam PC do c.w.u.

Do grzania c.w.u. mam gaz.

Miesięcznie idzie jakieś 300 kWh gazu co kosztuje ok. 100 PLN/m-c.

Gdybym miał PC do grzania to może potrzebne było by 100 kWh/m-c (w okresie letnim) czyli albo "za darmo" (jeżeli przy PV jest nadprodukcja ee która się zmarnuje) albo też 100 zł za ee za która bym musiał zapłacić.

 

Raczej nie PC CWU ma mega COP w lecie mysle ża na poziomie ponad 6. Pc grzeje się średnio 3h na dobę to ok 1 kwh n amiesiąc około 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to były używany zasobnik?

Nie mam PC do c.w.u.

Do grzania c.w.u. mam gaz.

Miesięcznie idzie jakieś 300 kWh gazu co kosztuje ok. 100 PLN/m-c.

Gdybym miał PC do grzania to może potrzebne było by 100 kWh/m-c (w okresie letnim) czyli albo "za darmo" (jeżeli przy PV jest nadprodukcja ee która się zmarnuje) albo też 100 zł za ee za która bym musiał zapłacić.

 

Nówka sztuka , teraz jest za 359zł w promocji. Zużywa przy rodzinie 2+1 od 125 do 150 kWh miesięcznie.

 

Myślę nad pompą do samego CWU ( wiszącym monoblokiem ) 110L z Aristona. Stojąca nie wchodzi w grę bo kotłownia ma niecałe 2mkw. No i biorąc 300W grzeje kika godzin te 110L więc będzie pracować w droższej taryfie... Cena spoko bo 4300 a montaż łatwy ( doprowadzić powietrze z dworu i wylot, plus 2 wężyki )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...