Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oświetlenie salonu w mieszkaniu


Tissol

Recommended Posts

Chciałem zasięgnąć waszej rady - w mieszkaniu mam kwadratowy salon ~25m2, za poprzednich właścicieli był oświetlony sporym żyrandolem, który już zdjąłem. Czy odpowiednio duży plafon skutecznie oświetli całe pomieszczenie? Nie chodzi mi o żadne upiększenia ani sterowanie pilotem czy inne takie dodatki, ma być prosto, jasno i w miarę energooszczędnie. Dzięki.

Edytowane przez Tissol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile i jakie żarówki (moc, tradycyjne czy LED)  przelicz to na lumeny, nawet orientacyjnie.  Jak masz lumeny to wiesz czego szukac.  Znając życie nie powinno być mniej lumenów.  Plafony widziałem w LM czy C takie średnicy 50 (mało!) czy 80cm .  Na opakowaniu zawsze jest podany strumień swiatła=lumeny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno coś doradzić, nie wiedząc jaki masz charakter mebli i ogólnie urządzenia wnętrza.

Najlepiej oświetlają oprawy na ledy GU10, równomiernie rozłożone na powierzchni sufitu. Niestety trzeba do nich prowadzić nowe przewody. Do kostki po starym żyrandolu można podłączyć oprawę typu listwa z "reflektorkami" na ledowe żarówki GU10, wycelowanymi w różne punkty pokoju, w zależności od potrzeb. Coś takiego:

https://www.skapiec.pl/site/cat/2956/comp/917537692?utm_source=css&utm_medium=organic

Są też podobne dłuższe lub krótsze i kwadratowe albo okrągłe, z 3-4 oprawami. Raczej bym unikał lamp, w których źródło światła stanowi ich integralną część. Jak padnie wymienna GU10, to nie wyrzucasz całej lampy, tylko kupujesz za kilka, góra kilkanaście złotych nową i wymieniasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...