Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Garaż blaszany na zgłoszenie blisko granicy działki


pawel2209

Recommended Posts

Cześć,

Czytałem wiele źródeł i dopytywałem w urzędzie ale do końca nie wiem czy jest możliwość postawienia garażu blaszanego o wymiarach 5x5 (wysokośc poniżej 3m dwuspodowy) przy granicy działki z sąsiadem. Miejscowy plan w żaden sposób tego nie ogranicza jedynie ogólne przepisy budowlane. 

Sytuacja wygląda tak, że w tym momencie mam w granicy dwa budynki jakieś składziki sąsiada. Były one wybudowane zanim kupiłem tą działkę, pewnie z 10 labo 15 lat temu. Chciałbym postawić ścianą do nich swój garaż blaszany. I teraz pytanie czy muszę robić do tego projekt budowlany, czy można taki garaż w granicy postawić jedynie na zgłoszenie ze względu na to że stoją już w granicy budynki i w żaden sposób nie będę wpływał na działkę sąsiada.

image.jpeg

Edytowane przez pawel2209
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro MPZP nie dopuszcza budowy w granicy, budujesz 3 m od granicy działki. 
Zasadniczo dopuszcza się budowanie w granicy jeśli tam już stoi budynek, ale tylko na jego istniejącej długości (czyli garaż musiałby stać bliżej lub dalej, by wpasować się w budynki u sąsiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz, czyli jakbym przesunął garaz na wysokosc jednego z tych istniejacych budynkow to teoretycznie moglbym tam postawic garaż. Tylko pytanie zasadnicze (chodzi o koszta), czy w takim przypadku jest szansa aby postwic go na zgloszenie czy trzeba do blaszaka robic projekt i pozwolenie na budowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
On 8/21/2024 at 5:43 PM, Elfir said:

skoro MPZP nie dopuszcza budowy w granicy, budujesz 3 m od granicy działki. 
Zasadniczo dopuszcza się budowanie w granicy jeśli tam już stoi budynek, ale tylko na jego istniejącej długości (czyli garaż musiałby stać bliżej lub dalej, by wpasować się w budynki u sąsiada.

Nie ma takiego czegoś jak "zasadniczo". Dopuszcza się budowanie w granicy w oparciu o konkretne przepisy, a nie jakieś zasadnicze reguły. To co piszesz dotyczy konkretnie budowy w oparciu o § 12 ust. 3.

Skoro MPZP nic nie wspomina o dopuszczeniu budowy w granicy, to budujesz nie oparciu o § 12 ust. 2. tylko w oparciu o ust. 4. pkt. 3. Ale wtedy zgodnie z ust. 5 wymagane pozwolenie na budowę, chociaż był tu na forum przypadek, że PINB uznał, że PnB nie potrzebne, bo wystarczy spełnienie przepisów z ust. 4. Żadna zgoda sąsiada nie jest wymagana, tylko spełnienie przez Ciebie wszystkich przepisów wymienionych enumeratywnie w ust. 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lew2 napisał:

Nie ma takiego czegoś jak "zasadniczo". Dopuszcza się budowanie w granicy w oparciu o konkretne przepisy, a nie jakieś zasadnicze reguły. To co piszesz dotyczy konkretnie budowy w oparciu o § 12 ust. 3.

Skoro MPZP nic nie wspomina o dopuszczeniu budowy w granicy, to budujesz nie oparciu o § 12 ust. 2. tylko w oparciu o ust. 4. pkt. 3. Ale wtedy zgodnie z ust. 5 wymagane pozwolenie na budowę, chociaż był tu na forum przypadek, że PINB uznał, że PnB nie potrzebne, bo wystarczy spełnienie przepisów z ust. 4. Żadna zgoda sąsiada nie jest wymagana, tylko spełnienie przez Ciebie wszystkich przepisów wymienionych enumeratywnie w ust. 4.

Będziesz się czepiał ozdobników słownych w tekście? Jest możliwość dobudowania się do istniejącego w granicy budynku określona przepisami i o tym napisałam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2024 o 21:44, pawel2209 napisał:

Dziekuje za odpowiedz, czyli jakbym przesunął garaz na wysokosc jednego z tych istniejacych budynkow to teoretycznie moglbym tam postawic garaż. Tylko pytanie zasadnicze (chodzi o koszta), czy w takim przypadku jest szansa aby postwic go na zgloszenie czy trzeba do blaszaka robic projekt i pozwolenie na budowe.

Jak chcesz budować w granicy to zawsze musisz mieć pozwolenie na budowę, bo obszar oddziaływania obejmuje cudzą działkę. Poniżej w linku masz obszernie wyjaśniony, wraz z orzeczeniami sądów kwestię budowy w granicy, gdy dobudowujesz do istniejącego budynku 

https://inzynierbudownictwa.pl/problem-przylegania-scian-budynkow-sytuowanych-przy-granicy-nieruchomosci/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, Elfir said:

Będziesz się czepiał ozdobników słownych w tekście? Jest możliwość dobudowania się do istniejącego w granicy budynku określona przepisami i o tym napisałam. 

Czepiam się tego, że wprowadzasz pytającego w błąd sugerując, że jeśli chce postawić w granicy to MUSI dobudować się do istniejącego budynku. Piszesz:
ale tylko na jego istniejącej długości"

Odpowiedź prawidłowa jest: nie musi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lew2 napisał:

Czepiam się tego, że wprowadzasz pytającego w błąd sugerując, że jeśli chce postawić w granicy to MUSI dobudować się do istniejącego budynku. Piszesz:
ale tylko na jego istniejącej długości"

Odpowiedź prawidłowa jest: nie musi.

No i to starczyło napisać, że nie musi, a nie czepiać się słowa "zasadniczo". Bo nie zrozumiałam o co ci chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...