Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

SCOP pomp ciepła


fawlty

Recommended Posts

Hej, buduje nowy dom 250m2 z 100% ogrzewaniem podłogowym i szukam pompy ciepła. Czy jest gdzieś dostępne zestawienie pomp ciepła z ich scop? Bo o ile rozumiem to jest to jeden z kluczowych wskaźników efektywności, każda pompa podaje swoje scop, część jest nawet certyfikowana, a zbiorczego zestawienia nie mogę znaleźć … 

będę wdzięczny za pomoc 🙇🏻‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, fawlty napisał:

Bo o ile rozumiem to jest to jeden z kluczowych wskaźników efektywności, każda pompa podaje swoje scop, część jest nawet certyfikowana, a zbiorczego zestawienia nie mogę znaleźć … 

Teoretycznie jest istotny. Tylko nieliczni podają SCOP dla naszego klimatu - a PC z wyższym SCOP w cieplejszym klimacie wcale nie musi mieć wyższego od konkurencyjnej w chłodniejszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, fawlty napisał:

Hej, buduje nowy dom 250m2 z 100% ogrzewaniem podłogowym i szukam pompy ciepła. Czy jest gdzieś dostępne zestawienie pomp ciepła z ich scop? Bo o ile rozumiem to jest to jeden z kluczowych wskaźników efektywności, każda pompa podaje swoje scop, część jest nawet certyfikowana, a zbiorczego zestawienia nie mogę znaleźć … 

będę wdzięczny za pomoc 🙇🏻‍♂️

Zgadza się, SCOP jest kluczowy. Także info, jak został liczony (czy uwzględniono zużycie energii pompy obiegu chłodzenia/glikolu i grzania (bez tego SCOP 3,0 może cudownie się zamienić w 4,0).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - a żadne z ośrodków które robią certyfikację nie ma publicznie wystawionych danych o certyfikowanych urządzeniach?

 

jak człowiek ma to świadomie wybrać 🤦🏻‍♂️ 

w takim razie może ktoś ma jakieś pomysły co jako alternatywę dla buderusa wlw196i który wydaje sie fajny ale zaporowo drogi?
Czekam ciągle na OZC ale strzelam że pewnie 8kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, d7d said:

BUDERUS WLW196i-8 AR E 8 kW monoblok to ok. 37.000 zł z 23% VAT.

Dlaczego jest taki drogi? Wnętrze ma ze złota czy z innych cennych materiałów?

No to mówię przecież 😅

moja żona by powiedziała że jest bardzo ładny ;) i tak szczerze z bliska robi wrażenie bardzo solidnie zrobionego, jest cichy etc ale ta cena to wydaje się trochę przeginka.
Natomiast nie zmienia to faktu że nie mam dobrej alternatywy czegoś o podobnej jakości a bardziej korzystnym współczynniku cena/jakość - ktokolwiek widział, ktokolwiek wie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby była jasność - ja się na pompach ciepła zupełnie nie znam, dlatego chciałem uprościć i do tego podejść przez zestawienie scop, wybrać kilka efektywnych urządzeń, poczytać opinie, zestawić cenę i coś wybrać.

tego Buderusa ma znajomy i tak przypadkiem na niego trafiłem - nie mam pojęcia czy LG/Panasonic to są dobre marki w pompach ciepła, chętnie doczytam.

24 minutes ago, d7d said:

Może LG czy Panasonic nie ta półka tylko czy dają "lepsze" i tańsze ciepło ?

czy przez lepsze i tańsze ciepło efektywnie masz na myśli lepsze scop? Bo chyba nie zrozumiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę żartem pisałem o "lepsze" ciepło bo ciepło daje takie samo. Sądzę, ze w PC chodzi o szeroko rozumianą efektywność ekonomiczną - koszt pompy i kompletnego montażu + koszty eksploatacji (COP i SCOP) + koszty serwisu + niezawodność i łatwość obsługi. 

Ogrzewanie masz podłogowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wihajster napisał:

Mnie już tylko śmieszą takie próby wyboru "najlepszej pompy ciepła" czy najkorzystniejszego "stosunku scop do ceny"... Nic ci takie zestawienie nie da, 

SCOP zbadany wg normy jak najbardziej da.

Nie wiem, czy tak "inteligentne" nie są też niektóra (najbardziej podejrzewałbym tanie, gdzie przyoszczędzono na programiście) PC - tu przykład klimy która grzeje tacę 24/7 gdy tylko temperatura spadnie poniżej zadanego przez producenta progu. Jak mamy sensownie zmierzony SCOP (dla naszego klimatu, z uwzględnieniem pomp obiegowych, grzałek, defrostów itd.) to wyłapujemy i możemy odrzucić oszczędności na programiście (czy to w temacie algorytmu do sterowania grzałkami, defrostem czy algorytmu doboru obrotów sprężarki, pompy obiegowej i tz dla optymalizacji COP), na konstrukcji (np. co za problem tak ażurową tacę zrobić i na tyle niżej od wentylatora, żeby grzałka była kompletnie zbędna) czy komponentach (tańsza - ale bardziej energożerna pompa obiegowa dla przykładu).

Owszem, ktoś bardziej techniczny może się wgryzać, jaka konstrukcja, jaka pompa obiegowa, jakie grzałki, jak sterowane itd. i na tej podstawie oceniać jakość PC - ale to zabawa dla entuzjastów i profesjonalistów. Zwykłemu użytkownikowi wystarczyłby SCOP (plus oczywiście cena, gwarancja, czas usunięcia awarii i inne rzeczy nie będące cechami technicznymi urządzenia). Ale, niestety, danych z naszego klimatu brak, żeby porównać SCOPy. A wróćmy do przykładu grzałki tacy - jak chodzi 24/7 gdy tylko temperatura spadnie poniżej zadanej temperatury to w cieplejszym klimacie nie zrobi istotnej różnicy, jak chodzi z 10h w sezonie i takie urządzenie będzie konkurencyjne do urządzenia o lepszym algorytmie (który grzeje tacę gdy są spełnione łącznie dwa warunki - jest zimno oraz trwa defrost) albo o konstrukcji pozbawionej grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie firmy powinny być zobligowane to pisania takich rzeczy np dot. grzałki; tego czy jest, przy jakich temperaturach/defrostach się załącza. A tak to wymaga kopania w różnych serwisówkach o ile producent udostępnia takie dane.

Co do spadku cen to popyt się zmniejszył na pompy a kontener nie pyta czy płynąć czy nie. Za tydzień pewnie już też nie będzie środków z Mój Prąd więc zakładam, że te ceny nadal mogą spadać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, prokurator said:

Środków na dotacje najlepiej jak wcale by nie było a o połowę mniejsze ceny byśmy mieli .

W najnowszej edycji Mój Prąd nie było kasy na pompy ciepła, więc zobaczymy co się stanie z cenami.

 

14 hours ago, Kaizen said:

Zwykłemu użytkownikowi wystarczyłby SCOP (plus oczywiście cena, gwarancja, czas usunięcia awarii i inne rzeczy nie będące cechami technicznymi urządzenia). Ale, niestety, danych z naszego klimatu brak, żeby porównać SCOPy.

Znalazłem certyfikaty keymarka (dla pomp ciepła na https://keymark.eu/en/products/heatpumps/certified-products) - forma nie jest najprzyjaźniejsza dla przeciętnego zjadacza chleba ale lepszy rydz niż nic. I z tego co rozumiem niezależne autoryzowane laboratorium musi potwierdzić dane podawane przez producenta zgodnie z normą EN 14825. Co mnie zastanawia to że dla części pomp robi to dla umiarkowanego klimatu (np lg monoblock r290 9kW) a dla innych dla ciepłego i zimnego klimatu (np Buderus wlw196i 8kW).

z wiadomości @Kaizen wnioskuje ze najbardziej miarodajne będzie patrzenie na zimny klimat (o ile są takie dane) - czy tak?


btw jakby ktoś szukał kiedyś to nadmienię że trafiłem też na YouTube innowacyjny dom który robi podsumowanie na bazie wyników certyfikatów keymark (https://youtu.be/YBf1YtNAMaY?si=3PSZ2xQxe8UGEUoV) ale dla mnie słabe w formie i mocno nieprzystępne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, fawlty napisał:

z wiadomości @Kaizen wnioskuje ze najbardziej miarodajne będzie patrzenie na zimny klimat (o ile są takie dane) - czy tak?

W normie 14925 masz mapę z podziałem na strefy klimatyczne

b-obliczanie-rocznej-efektywnosci-glowne

 

My wypadamy w niebieskiej - chociaż to IMO i tak zbyt optymistyczne, bo różnica między Berlinem (czy nawet Wrocławiem) a Suwałkami czy Zakopanem jest spora to gorsze jest to, że nawet dla niebieskiej sporadycznie producenci podają dane na etykiecie energetycznej (a i tak w miarę bym w nią wierzył w cieplejszych rejonach Polski). Więc trzeba się głębiej wgryzać w działanie PC i nie ma co patrzeć na SCOP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2024 o 11:41, tasaq napisał:

Mnie np. zastanawia w takim Kaisai 8kw mono dlaczego są takie rozbieżności w mocy minimalnej urządzenia przy podanych temperaturach.

Kaisai mono 8kw.png

HC to jest moc grzewcza jaką kompresor uzyska przy danej temperaturze powietrza grzejąc wodę do +30°C (to co zaznaczyłeś).

PI to prąd pobierany.

COP uzyskany przy tych warunkach.

To że moc spada zależnie od temperatury za oknem - to jest normalne. W ujemnej temperaturze spada też wilgotność powietrza, która jest nośnikiem energii obok temperatury.

Mnie bardziej zastanawia podana fluktuacja tej mocy. Przy -20°C moc jest wyższa niż przy -7°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...