Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła + kominek z DGP - PORADA


konradd

Recommended Posts

Witam. Potrzebuję Waszej porady dotyczącej kominka w przyszłym domu. Mam już działkę, czas na projekt i podjęcie pewnych decyzji. Przesyłam projekt, który wspólnie z żoną wybraliśmy: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kosaccach-15-m1c52700354bc6#pg1-3

Największy dylemat dotyczy ogrzewania, gdyż wcześniej zdecydowany byłem na pompę ciepła + kominek z płaszczem wodnym + wentylacja grawitacyjna. Oczywiście w całym domu ogrzewanie podłogowe, w planach na razie brak montażu paneli fotowoltaicznych.

Po rozmowach z osobami, które budowały już domy plany się trochę zmieniły tzn. zostaje przy pompie ciepła, wentylacja będzie mechaniczna, ponieważ kilka osób zbudowało nowe domy, wydało duże pieniądze np. na okna, w których teraz montują wywietrzniki lub robią tunele wentylacyjne w elewacji, ponieważ mimo wszystko grawitacyjna nie daje do końca rady. Także w przeciągu całej budowy koszt rekuperacji nie jest aż tak ogromny, a zyski w postaci dobrej wentylacji powinny być zadawalające, tym bardziej, że dosyć blisko znajduje się hodowla świnek :D 

Wracając jednak do ogrzewania pompa ciepła do której nie mam 100% zaufania, będzie pracowała bez paneli fotowoltaicznych, która według wielu sprawdza się w nowych domach ze 100% ogrzewaniem podłogowych. Jednak z racji braku pełnego zaufania, chciałbym mieć jakąś alternatywę na wypadek dużych mrozów, awari prądu czy innych nieprzewidzianych sytuacji.. Na początku myślałem o kominku z płaszczem wodnym, jednak zauważyłem więcej minusów niż plusów, tym bardziej, że jeśli braknie prądu kominek ten trzeba natychmiast wygasić by nie doprowadzić do zagotowania wody w płaszczu, więc zacząłem zastanawiać się nad kominkiem z DSG. Czy taki kominek, generujący ciepłe powietrze dobrze będzie współpracował zimą z rekuperacją, która teoretycznie to ciepło odzyskuje ? Czy jeśli napalę w takim kominku przy mrozie -15 stopni, żeby wspomóc trochę pompę jeśli chodzi o ciepło to mogę zmienić ustawienia pompy na takie, które nie będą pożerały dużej ilości energii  ? czy pompa działa niezależnie i jeśli na dworze będzie -15 włączą się grzałki i wtedy nie należy kombinować z ustawieniami na niższą temperaturę ? Może moje pytania nie są precyzyjne, jednak nie mam żadnego doświadczenia jeśli chodzi o pompę ciepła dlatego pytam. 

Czy są na forum użytkownicy, którzy mają pompy ciepła bez paneli fotowoltaicznych + kominek + rekuperację i mogą się wypowiedzieć na temat takiego układu ? Bedę wdzięczny za każdą radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, konradd napisał:

Czy jeśli napalę takim kominku przy mrozie -15 stopni, żeby wspomóc trochę pompę jeśli chodzi o ciepło to mogę zmienić ustawienimpy na takie, które nie będą pożerały dużej ilości energii  ? czy pompa działa niezależnie i jeśli na dworze będzie -15 włączą się grzałki i wtedy nie należy kombinować z ustawieniami na niższą temperaturę ? Może moje pytania nie są precyzyjne, jednak nie mam żadnego doświadczenia jeśli chodzi o pompę ciepła dlatego pytam. 

Czy są na forum użytkownicy, którzy mają pompy ciepła bez paneli fotowoltaicznych + kominek + rekuperację i mogą się wypowiedzieć na temat takiego układu ? Bedę wdzięczny za każdą radę :)

Pompa jako ogrzewanie działa niezależnie. Nie musisz korygować jej ustawień bowiem w przypadku dni w których palisz w kominku pompa wykryje że w domu jest już uzyskiwana zadana temperatura powietrza w związku z czym wyłączy się ona lub będzie jedynie wspomagała kominek niewielką energią bez konieczności załączania grzałek.

Poza tym korzyści z posiadania kominka są takie że daje on możliwość startu sezonu grzewczego miesiąc lub półtora  miesiąca później oraz zakończenia sezonu grzewczego miesiąc wcześniej.

Licz się jednak z tym że za kilka lat mogą wejść w życie przepisy zabraniające palenia nawet jeśli kominek będzie posiadał certyfikat EKO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, konradd napisał:

Czy jeśli napalę w takim kominku przy mrozie -15 stopni, żeby wspomóc trochę pompę jeśli chodzi o ciepło to mogę zmienić ustawienia pompy na takie, które nie będą pożerały dużej ilości energii  ? czy pompa działa niezależnie i jeśli na dworze będzie -15 włączą się grzałki i wtedy nie należy kombinować z ustawieniami na niższą temperaturę ?

Dwa systemy grzewcze o drastycznie różnej charakterystyce trudno zgrać. Odpalisz kominek, PC dostanie sygnał czy to z ze sterownika pokojowego (który przy podłogówce odradzam, bo za długo zmiana na zasilaniu wędruje do sterownika pokojowego - więc za późno nastąpi reakcja), czy przez brak odbioru ciepła przez podłogę i wysoką temperaturę powrotu i wyłączy się. Podłoga powoli będzie stygła, powietrze będzie stygło i PC dostanie z dużym opóźnieniem informację, że trzeba grzać - więc temperatura tak sterowaną podłogówką spadnie trochę. Przy czym w sensownie ocieplonym domu z rekuperacją o wysokiej sprawności to w największe mrozy ze stopień w ciągu doby.

Jak planujesz np. co weekend palić w kominku - to obniżyłbym w harmonogramie krzywą grzewczą ze stopień albo i dwa nawet dzień wcześniej. Bo paląc w takim domu kominkiem, nawet najmniejszym (ale paląc prawidłowo - czyli wysoka temperatura spalania a nie wędząc drewno trując dymem okolicę), na 100% przegrzejesz pomieszczenie, w którym stoi kominek.

 

A co do projektu - to bardziej dopracowany w szczegółach:

https://lipinscy.pl/projekt/arosa-ii/

Ja bym zmienił tylko dach na kopertowy ze sporym, nisko kończącym się okapem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, konradd napisał:

Czy jeśli napalę w takim kominku przy mrozie -15 stopni, żeby wspomóc trochę pompę jeśli chodzi o ciepło to mogę zmienić ustawienia pompy na takie, które nie będą pożerały dużej ilości energii  ? czy pompa działa niezależnie i jeśli na dworze będzie -15 włączą się grzałki i wtedy nie należy kombinować z ustawieniami na niższą temperaturę ?

Dokładnie taki system mam u siebie , wszędzie podłogówka kominek z DGP bez wymuszenia (trzy pomieszczenia na górze) . Ale UWAGA mam termostaty w każdym z pomieszczeń więc jeśli temperatura się podniesie w pomieszczeniu od DGP  to zamykane są pętle w danym pomieszczeniu. Pozostałe pętle dalej grzeją ale pompa ma "lżej" :)

Coraz częściej mam wyłączenia prądu (nie wiem dlaczego) teraz jest ciepło na zewnątrz ale boje się pomyśleć co by się działo jak gdyby wyłączyli prąd przy -15 stopniach i nie miał kominka (mój magazyn energii dzisiaj to jakieś 30m3 drewna :).

Reasumując jeśli chcesz łączyć kominek i PC to zalecam sterowanie podłogówką w każdym pomieszczeniu , wówczas działa bardzo dobrze i nie musisz nic zmieniać w ustawieniach PC ( sama dostosuje się do obciążenia cieplnego )

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość dawno temu miałem podobny dylemat, co prawda wtedy w innej konfiguracji, bo zamiast PC był kocioł kondensacyjny. Wybrałem kominek z płaszczem wodnym - u mnie po prostu przyłączenie do instalacji CO było o wiele prostsze, niż układanie kanałów do DGP i to przeważyło o wyborze. O zasilanie elektryczne się nie obawiałem - UPS od kompa z jakimś większym AGM'em służył za awaryjne zasilanie pomp obiegu CO i sterownika przepustnicy kominka.

Obecnie mam PC i okazjonalnie używam kominka - oczywiście źródła te nie pracują jednocześnie.

W tzw. międzyczasie "dozbroiłem" się w instalację PV off-grid, która zimą służy jako taki duży UPS dla całego domu, więc problem z zanikami zasilania całkowicie zniknął ;-).

Z powyższego rozwiązania byłem i jestem bardzo zadowolony. Gdybym wybrał DGP, też pewnie bym był ;-)

Co do kwestii jednoczesnego używania kominka z DGP i PC, to czysto teoretycznie (bo nie mam), ale jeżeli moc kominka przekracza zapotrzebowanie domu na energię (a na 99% tak będzie), to po jego rozpaleniu temperatura w domu i tak będzie wzrastała, więc jednoczesne włączanie PC nie ma uzasadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, firmer napisał:

Co do kwestii jednoczesnego używania kominka z DGP i PC, to czysto teoretycznie (bo nie mam), ale jeżeli moc kominka przekracza zapotrzebowanie domu na energię (a na 99% tak będzie), to po jego rozpaleniu temperatura w domu i tak będzie wzrastała, więc jednoczesne włączanie PC nie ma uzasadnienia.

Mój układ domu powoduje że 3 pomieszczenia to pomieszczenia mieszkalne dzieci , ale łazienki nie sa ogrzewane przez DGP (dół i góra) więc pompa ma zawsze co robic ( jak nie włączę PC to włączą się grzejniki w łazienkach i tak zwykle się dzieje pomimo że mój kominek to 15kW). Pompa jeśli nie ma co robić to nie pracuje ale u mnie tak się nie da , zawsze dogrzewa inne pomieszczenia nie objęte DGP i kontaktem z kominem. 

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2024 o 19:57, gogush napisał:

Dokładnie taki system mam u siebie , wszędzie podłogówka kominek z DGP bez wymuszenia (trzy pomieszczenia na górze) . Ale UWAGA mam termostaty w każdym z pomieszczeń więc jeśli temperatura się podniesie w pomieszczeniu od DGP  to zamykane są pętle w danym pomieszczeniu. Pozostałe pętle dalej grzeją ale pompa ma "lżej" :)

Coraz częściej mam wyłączenia prądu (nie wiem dlaczego) teraz jest ciepło na zewnątrz ale boje się pomyśleć co by się działo jak gdyby wyłączyli prąd przy -15 stopniach i nie miał kominka (mój magazyn energii dzisiaj to jakieś 30m3 drewna :).

Reasumując jeśli chcesz łączyć kominek i PC to zalecam sterowanie podłogówką w każdym pomieszczeniu , wówczas działa bardzo dobrze i nie musisz nic zmieniać w ustawieniach PC ( sama dostosuje się do obciążenia cieplnego )

Możesz powiedzieć ile czasu już korzystasz z takiego systemu ? Czy posiadasz PV ? Jeśli nie to możesz podać przybliżony koszt zużycia prądu w ciągu roku ?

Jeszcze pytanie DSG masz we wszystkich pokojach, łazienkach i salon czy tylko wybranych przez Ciebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że nie zdajesz sobie sprawy, jak działa współczesny dom.

Tu masz wykres temperatur z poczatku stycznia 2024 z sypialni, w której jest tylko nawiew rekuperacji, ma dwie ściany zewnętrzne  (parterówka, więc straty też przez sufit i podłogę) z WYŁĄCZONYM w niej ogrzewaniem. W ostatnim sezonie podłogówka u mnie działała wyłącznie w łazienkach - za to długo, znacznie dłużej niż wynikałoby z obciążenia cieplnego (dzięki czemu udało się osiągnąć efekt ciepłej podłogi o co trudno we współcześnie budowanym domu). Oprócz tego w salonie (dosyć odległym i "pod prąd" wentylacji) czasami działało ogrzewanie klimą a te piki to tradycyjna koza - ale bez żadnego DGP.

Temp202401_.jpg

 

Dla szerszego kontekstu - temperatury z salonu i na zewnątrz:

 

Temp202401.jpg

 

Jak widać i bez DGP, "pod prąd" wentylacji ciepło dociera do sypialni. I wcale nie jest w niej zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
W dniu 7.09.2024 o 20:12, konradd napisał:

Możesz powiedzieć ile czasu już korzystasz z takiego systemu ? Czy posiadasz PV ? Jeśli nie to możesz podać przybliżony koszt zużycia prądu w ciągu roku ?

Jeszcze pytanie DSG masz we wszystkich pokojach, łazienkach i salon czy tylko wybranych przez Ciebie ?

7 lat :) , tak posiadam PV, nie wiem czy pytasz o ogólny pobór prądu ?  ostatni rachunek za pół roku to ~750 zł z tym że mam wszystko na prąd łącznie z PC do basenu :)

DSG to skrzynia biegów jak pamiętam ;)  więc jak napisałem DGP mam tylko w pomieszczeniach takich jak  sypialnia ( przez scianę z kominkiem) , i trzy pokoje na piętrze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...