Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kredyt na budowę domu a fundamenty


asaledr

Recommended Posts

Witam,

Wiecie może jak to wygląda, przykładowo czy biorąc kredyt na budowę domu muszę z bankiem startować z budową od A do Z? Czy np. mogę sobie zrobić fundamenty za gotówkę np. teraz, a za rok np. wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu i zrobić całość sobie kredytem? Czy bank się może będzie czepiał że ja nie biorę kredytu na budowę domu tylko na wykończenie domu i to już inne warunki np. Wie ktoś jak to działa? Czy to nie ma znaczenia i mogę zrobić sobie fundamenty nawet ściany wymurować za gotówkę a np. na dach i resztę jak gdyby nigdy nic wziąć kredyt na budowę domu i lecieć resztę kredytem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie będzie jakoś bardziej skomplikowane? Bo zaczną liczyć np. ile te fundamenty mogły kosztować i jakieś rzeczoznawcy czy coś podobnego i więcej papierologi? Czy pokazuje faktury tyle i tyle wydałem na fundamenty i to mój wkład własny.

A wgl. jak to jest z wkładem własnym w sensie gotówce. Np. mówię mam 100k wkładu własnego i jak oni to sprawdzają? Chcą jakieś wyciągi z konta? A co jeśli mam to w gotówce? To jak oni to sprawdzą czy ja faktycznie mam ten wkład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od banku (procesy i pomysły są w różnych banków).

Trzeba pochodzić i popytać przykład z życia:

- kupowałem nieruchomość, dla której są 3 KW i zabezpieczyłem kredyt hipoteką na innej nieruchomości o wyższej wartości niż kwota transakcji - i w zależności od banku podejścia były:  Od Panie nie da się idź Pan stąd... do ok żaden problem.

Jeśli nasz wkład własny "w banku" to poproszą o wyciągi z konta. Jak gotówka to bedą chcieli to mieć na koncie (przygotuj się na pytanie skąd tą gotówke masz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, asaledr napisał:

A jeszcze jedno:

Budując na kredyt bank wymaga przedstawiania faktur za wszystko? Bo wiadomo za materiały to nie problem, ale czasem za robotę taniej wołają bez faktury i to znacznie. 

Niestety to prawda dlatego albo masz kasę lub jakąś część na początek i budujesz w swoim rytmie co wychodzi taniej albo bierzesz kredyt w banku dostajesz pieniążki w transzach czyli częściach na wykonanie prac określonych w jakimś etapie i po ich wykonaniu przychodzi czas rozliczenia. Jest oczywiście rzeczoznawca z banku który kontroluje jakość i wszystkie prace wykonane w tej części a następnie rozliczasz się z pieniędzmi.

Pozytywne zakończenie jednego rozliczenia jest otwarciem dla kolejnej części i transzy środków. 

Obecnie możliwe że tak sztywnego rozliczania się ze środków już nie ma bo bank będąc niejako właścicielem domu interesuje tylko solidnie wykonana praca i legalnie nabyte materiały budowlane. Stąd też nie ma czasem mowy o ekipach budowlanych i prace bez faktury i umowy z tzw. jednoosobową działalnością gospodarczą gdzie reszta pracowników jest spod przysłowiowej budki z piwem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...