Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Duży kominek z płaszczem wodnym i z automatyką.


dzidku

Recommended Posts

Proszę o pomoc w wyborze kominka z płaszczem wodnym.

Podstawowym źródłem ogrzewania będzie pompa ciepła.

Kominek z płaszczem wodnym ma być dodatkowym źródłem ciepła - często palimy w kominku.

Powierzchnia do ogrzania do ok. 250m2.

Ze względów estetycznych chciałbym żeby szyba w kominku była duża.

Jakie firmy i modele kominków polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dzidku napisał:

Powierzchnia do ogrzania do ok. 250m2.

Ze względów estetycznych chciałbym żeby szyba w kominku była duża.

Jakie zapotrzebowanie na ciepło?

To stary dom bez ocieplenia? Wtedy jakiś sens to może mieć - ale PC trochę nie pasuje, bo przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło potrzebne są wysokie temperatury zasilania (przy starej instalacji grzejnikowej wręcz nieosiągalne dla sprężarek w średnie nawet mrozy) a PC mają z tym problemy.

Jak nowo budowany to zapomnij o dużym kominku, dużej szybie (która powoduje, że duży % ciepła trafia przez promieniowanie cieplne do pomieszczenia) i częstym paleniu.

Pamiętaj też, że woda w płaszczu kominka musi mieć wysoką temperaturę, żeby nie wychładzać komory spalania (co powodowałoby niską sprawność procesu spalania i kopcenie po okolicy) i skraplanie wilgoci ze spalin co z kolei powoduje korozję wymiennika. A pogodzenie niskotemperaturowego źródła ciepła (jakim jest PC) z wysokotemperaturowym znacznie komplikuje układ i go podraża.

Jak chcesz kominek, to bierz z małą szybą i jak największą (grube setki, a najlepiej ponad tonę) masą akumulacyjną.

Tak wygląda palenie w małej kozie bez szyby.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dzidku napisał:

To jest nowy dom, dobrze ocieplony typu stodoła. Salon ok. 80m2 z wysokim sufitem, antresola 100m2.

To popatrz w dokumentację, ile kW potrzebuje w największe mrozy i jak to się ma do kilkunastu kW niezbyt dużego kominka z których większość przez dużą szybę trafi do salonu, a reszta do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję podobną konfigurację i mogę napisać, że jestem z niej bardzo zadowolony. Ostatnie 3-4 zimy mniej, bo jednak lenistwo ;-) i ekonomia biorą górę i PC robi za podstawowe źródło ciepła.

U mnie jest ARYSTO A11WW i mogę go z czystym sumieniem polecić, ale zaznaczam, że wyboru wkładu dokonywałem z 10lat temu, więc asortyment na rynku i dostępne technologie mogły znacząco się zmienić.

Niemniej, z doświadczenia mogę napisać, że:

- dobrze, jeżeli kominek jest "przeznaczony do rekuperacji" - tzn. jest "szczelny", a doprowadzenie powietrza do spalania ma z zewnątrz (to niezależnie, czy kominek z płaszczem, czy bez);

- kominek ma płaszcz do układu zamkniętego - upraszcza instalację, bo nie wymaga wymiennika, naczynia, etc.

- jest wężownica schładzająca,

- kominek ma dobry stosunek mocy "do płaszcza" względem "do szyby"

 

Reszty instalacji nie opisuję, bo zasady tożsame z tymi, jakbyś podłączał do układu "rasowy" kocioł wysokotemperaturowy - czyli ochrona powrotu, przepustnica, pompki, zawory bezpieczeństwa i przełączające, etc. ... przyda się ogarnięty hydraulik i zdun ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...