Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy ciepła, zapotrzebowanie na moc 4,4KW?


arturpucz

Recommended Posts

A jaki problem z glikolem, wlewasz i zapominasz, to jest jednorazowa akcja ;)
Nie wiem gdzie się stosuje solankę, słyszałem o tym ale żadnego przykładu z życia nie znam.

18 minut temu, prokurator napisał:

Do gruntówki wcale nie potrzeba odwiertów ani poziomych są tez tzw koszowe zdecydowanie tańsze od wszystkich ale trzeba tymi ręcoma trochę pogimnastykować ale komu się chce w dobie krydytów czyż nie ?

Tak na pewno kosze zrobione z rurek w tym samym piachu będą lepsze od rurki ułożonej spiralnie. Już to widzę 😆
Ani to tańsze ani mniej kłopotliwe w montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, arturpucz napisał:

Najtaniej tak na szybko z gruntowych znalazłem Nibe 6KW za lekko ponad 27tys teraz doliczyć montaż, odwierty materiał, to się raczej nie zwróci szybko. 

A płot ci się zwróci ? wczasy w Turcji czy tam innym egipcie się zwrócą ? i najgłupiej wydane pieniądze to kupno samochodu kiedy się zwróci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, stos napisał:

Przeczytaj ile autor planuje wydać na powietrzna PC.

Nie znalazłem informacji, żeby autor miał w planach wydać za dużo pieniędzy. Dostał ofertę na sprzęt średniej półki, można taniej, można drożej. Jak nie umie wykonać kotłowni, to chyba nie ma wyjścia. Z pewnością będzie musiał wziąć instalatora do montażu samej pompy, ale ja bym szukał lepszych ofert. Na Heiera też można dostać 5 lat gwarancji, tylko nie wiem po co płacić 800 zł rocznie za przeglądy - wyjdzie na końcu prawie cena pompy, więc lepiej od razu kupić dwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, prokurator napisał:

A płot ci się zwróci ? wczasy w Turcji czy tam innym egipcie się zwrócą ? i najgłupiej wydane pieniądze to kupno samochodu kiedy się zwróci ?

Trochę porównanie z dupy, bo płotu nie budujesz po to by Ci się kiedyś zwrócił, on ma pełnić inna funkcję, czy tak samo wakacje - jedziesz żeby odpocząć. A wracając do pompy i jej "zwrotu" chodziło o to, że gruntowa teoretycznie ciągnie mniej energii przez to, że nie pracuje przy - 20 stopniach. Ale dopłacać teraz 10-15 tys dla mnie nie ma sensu, bo pompa powietrzna równie dobrze poradzi sobie przy tej temp. Te starsze może faktycznie nie były tak wydajne czy może teraz te "najtańsze chinczyki" nie trzymają parametrów. Ale kupić w miarę dobrą firmową i tego problemu nie ma. A zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać na wakacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, arturpucz napisał:

Trochę porównanie z dupy, bo płotu nie budujesz po to by Ci się kiedyś zwrócił, on ma pełnić inna funkcję, czy tak samo wakacje - jedziesz żeby odpocząć. A wracając do pompy i jej "zwrotu" chodziło o to, że gruntowa teoretycznie ciągnie mniej energii przez to, że nie pracuje przy - 20 stopniach. Ale dopłacać teraz 10-15 tys dla mnie nie ma sensu, bo pompa powietrzna równie dobrze poradzi sobie przy tej temp. Te starsze może faktycznie nie były tak wydajne czy może teraz te "najtańsze chinczyki" nie trzymają parametrów. Ale kupić w miarę dobrą firmową i tego problemu nie ma. A zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać na wakacje. 

Problem tylko w tym że dobra PC powietrzna kosztuje tyle co dobra PC gruntowa a gruntowa ma większe szanse przeżycia bezawaryjnie dłużej niż powietrzna.

To że instalujesz dodatkowo kominek świadczy że nie masz zaufania do wydajności powietrznej PC przy niskich temperaturach. Kominek nie jest potrzebny gdy ma się PC gruntową.

Zrobisz co zechcesz bo to Twoje pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj modele i ceny porównywalnych dobrych pomp ciepła - gruntowa i powietrzna.

Kominek lub kozę można montować bo chce się mieć i chce się palić dla "przyjemności". No chyba że to ma być kominek z PW (płaszczem wodnym). To wtedy może być wątpliwy sens przy posiadaniu PC.

Co w PC PW może zepsuć się po okresie gwarancji z powodu instalacji urządzenia na zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, d7d napisał:

Co w PC PW może zepsuć się po okresie gwarancji z powodu instalacji urządzenia na zewnątrz?

Wentylator zacznie bić i stukać, cała puszka może zardzewieć, styki zaśniedzieć itd. Gruntówka jest lepsza pod każdym względem ale i ... niepotrzebnie droga. Niewielki nowobudowany dom można ogrzać monoblokiem 5-8 kW, a jak kogoś stać na dom wielki, to i niech wydaje kasę na super pompy ciepła, w których przecież może padochnąć elektronika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kupowanie PC gruntowej, mimo że jest lepsza, nie ma sensu. Do tego jest droższa w kupnie i w montażu dolnego źródła. Dlaczego wentylator ma bić i stukać, obudowa może kiedyś zardzewieje, a styki zaśniedzieją. Jednostki zewnętrzne klimatyzacji też masowo psują się po gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, arturpucz napisał:

Trochę porównanie z dupy, bo płotu nie budujesz po to by Ci się kiedyś zwrócił, on ma pełnić inna funkcję, czy tak samo wakacje - jedziesz żeby odpocząć. A wracając do pompy i jej "zwrotu" chodziło o to, że gruntowa teoretycznie ciągnie mniej energii przez to, że nie pracuje przy - 20 stopniach. Ale dopłacać teraz 10-15 tys dla mnie nie ma sensu, bo pompa powietrzna równie dobrze poradzi sobie przy tej temp. Te starsze może faktycznie nie były tak wydajne czy może teraz te "najtańsze chinczyki" nie trzymają parametrów. Ale kupić w miarę dobrą firmową i tego problemu nie ma. A zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać na wakacje. 

Nic nie zaoszczędzisz bądź tego pewien ,wydasz sporo mamony tylko po to aby czekać latami na mrozy silne mrozy a ile ich mamy w ostatnich 15-tu latach ? kilka dni rocznie ,na pompę z odwiertamy wydasz ze 20-30 tys więcej przelicz ten nadmiar kasy i porównaj ile zjadłaby gruntówka a ile powietrzna a się zdziwisz to raptem kilka stówek ot cała oszczędność , co do haiera miałem i wiem że to dobra sprawna pompa robi co ma robić a że akurat kosztuje 6 tys to sekundy bym się nie zastanawiał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, d7d napisał:

Czyli kupowanie PC gruntowej, mimo że jest lepsza, nie ma sensu. Do tego jest droższa w kupnie i w montażu dolnego źródła. Dlaczego wentylator ma bić i stukać, obudowa może kiedyś zardzewieje, a styki zaśniedzieją. Jednostki zewnętrzne klimatyzacji też masowo psują się po gwarancji?

Trochę naiwne pytanie. Klimatyzator pracuje na zupełnie innych obciążeniach. Kiedyś w serwerowni w firmie mieliśmy splity - psuły się co dwa, trzy lata tak, że padały sprężarki. Czemu? Bo pracowały cały rok (niby mogły, bo miały grzałki karterów). Tak samo PC pracuje w najgorszych warunkach i też cały rok. Czy padają masowo? Nie wiem, ale myślę że 10 lat to wiek sędziwy dla pompy powietrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z klimatyzacją vs. PC częściowo możesz masz rację ale klima pracuje w serwerowni non stop 24 h na dobę a PC zdecydowanie nie pracuje w sposób ciągły.

Ciekawe jak to wygląda w praktyce - ile (jaki procent) PC padło np. po 10 latach.

 

Wniosek dodatkowy - kotły gazowe pracują wewnątrz, nie pracują 24 h na dobę i nie padają po 10 latach. Czyli lepiej jest wybrać gazowy kocioł kondensacyjny niż PC powietrze - woda. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, d7d napisał:

Może kotły gazowe "H2 Ready" wpłyną na pozytywne nastawienie ? Kotły gazowe są tanie w instalacji i jeszcze dosyć tanie w eksploatacji.

H2, a właściwie mieszanka H2 i gazu ziemnego, tani nie będzie. W ogóle po co ta dyskusja? Paliwa w nowym domu to jakaś aberracja. Dziś powinno się toczyć spory "monoblok czy split", a nie paliwa vs PC.

Edytowane przez Ratpaw
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, d7d napisał:

Kocioł gazowy jest tańszy i jest podobnie eko to dlaczego nie?

Nowy dom powinien być pasywny a nie kocioł gazowy czy PC.

To się nie opłaca. PC powinna być tania, wtedy nie musimy się interesować innymi mediami. Niewielki dom będzie potrzebował do zasilenia takiej pompy 1 - 1,5 kW (w duże mrozy), normalnie jak suszarka do włosów. Po co się bawić w jakieś domy pasywne, które były przewidywane do zbierania energii słonecznej. Dziś jest PV, którą można postawić gdziekolwiek na działce. Wybudować dom o jakies 30% gorszy od pasywnego i wystarczy, rachunki i tak będą żałośnie niskie. Pompa nie ma wtedy znaczenia - ja kupiłem taką, na którą musiałem pracować mniej niż tydzień :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC powinna być tania bo nic takiego szczególnego w 3-cim dziesięcioleciu XXI wieku nie ma. 

Te abstrakcyjne ceny to są wymysły producentów a jeszcze bardziej instalatorów PC którzy opowiadają bajki o kosztach instalacji PC. Wymysły producentów PC to są ceny katalogowe które maja się nijak do tych które później te firmy sprzedają pośrednikom a oni sprzedają w swoich w e-sklepach na poziomie 50-60 % cen katalogowych. Instalatorzy oczywiście pokazują (jeżeli pokazują) ceny katalogowe i dają niby upusty od tych cen.

 

Niewielki dom to ile ma m2 ? I jakie ma zapotrzebowanie w kWh/m2 na rok? Do tego dochodzi grzanie c.w.u. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, d7d napisał:

Niewielki dom to ile ma m2 ? I jakie ma zapotrzebowanie w kWh/m2 na rok? Do tego dochodzi grzanie c.w.u. .

Rodzina to powiedzmy 2+2, po 30-40 m2 na łeb, co daje 120-160 m2. Potrzeba mniej niż 20kWh/m2 rocznie energii grzewczej. CWU to osobna historia, ale można po prostu dać większy baniak, skoro więcej wody potrzeba. PC wyrobi się w 1kW. Pompa 8kW da radę, z ew. grzałką przepływową 1f.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...