Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

1. Nigdy nie jest zbyt dużo zastanawiania nad projektem. Trzeba brać pod uwagę obecny i przyszły stan osobowy rodziny :o :D , przewidzieć :D :D czy dzieci będą z nami, ile będzie wnuków :-? , przychody a koszt utrzymania domu teraz i za x lat :cry: , meble, przyzwyczajenia i upodobania, stan zdrowia 8) i ....jeszcze parę setek zmiennych i w dodatku nieznanych :roll: .

2. Mimo tego, że sąsiadowi doradzałem poprowadzenie 16 - to parowego przewodu i inst. TV do wszelkich pomieszczeń domu - sam tego nie zrobiłem (bo się wejdzie z zewnątrz lub przez strop :oops: ).

3. Ceramika zamiast paneli (podłogówka).

4. Kominek w innym miejscu.

5. Częściowo zadaszony taras.

6. Dach dwuspadowy.

Ale MUSZE podzielić się odczuciem, że czas budowy był piękny i bardzo nam tego brak. Budowałem 2 lata i zaczynając budowę (19 maja 1998 r.) wyznaczyłem datę przeprowadzki na 20 maja 2000 r. i.....się przeprowadziłem :lol: :lol: :lol: :lol:

pzdr. tam

P.S. Zapomniałem napisać, a to jest chyba najważniejsze - oszczędzać od początku budowy na wszystkim na czym można. NIGDY nie kupować po wejściu do pierwszego składu, zawsze sprawdzać w kilku. Oczywiście nie piszę o worku cementu, czy kg gwoździ. I codziennie powtarzać: jak nie kupię to nie zapłacę, nie będę musiał instalować, konserwować, naprawiać, ponosić kosztów eksploatacji, malować, przenosić, przepychać - a w ogóle po cholere mi ta głupia wanna z hydromasażem :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ekipa budowlana : z prawdziwego zdarzenia , a nie pseudo fachury z doskoku na naszej budowie

2. Kierownik budowy : nie widniejący tylko nazwiskiem na pieczątce i nie kumplujący się z ekipą - powinien repezentować NAS INWESTORÓW , a nie przytakiwać i powtarzać błędy popełnione przez budowlańców-popaprańców

3. Inspektor budowlany: niezależny i obiektywny

4. Mieć DUŻO CZASU na : własne samodoskonalenie się w tematach budowlanych (żeby nie wciskali kitu!!!) oraz na sprawdzanie wszystkich na budowie ! I bądż tu mądry i znajdż czas na pracę, rodzinę i dla siebie. Jak ktoś ma na to patent, proszę o info :) Pzd, :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo ciekawy.

Panie i Panowie piszcze dalej.

tam dzięki za zwrócenie uwagi na wanny z masażem.

Popytałem się jszcze znajomych jak to z tym jest na prawdę.

W swoim projekcie już zrezygnowałem.

Za dużo z tym zachodu czyszczenie płukani itd itp.

Piszcie ludziska piszcie... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Choć wątek zaczął się ponad rok temu to jakże on jest aktualny, zarówno dla tych którzy już się pobudowali, jak i tych którzy dopiero przed albo w trakcie.

Myślę ,że Ci którzy tu pisali swoje odczycia pewnie teraz są przytłoczeni już kolejnymi złymi doświadczeniami z budowy (wykończeniówka) i tych starych już nie pamiętają.

 

Naszła mnie taka refleksja, że doskonałość nie istnieje.

I choćby człowiek jescze raz gruntownie wszystko sobie zaplanował, to i tak splot zależności czysto fizycznych ( nie mylić z osobami fizycznymi :D ) może nam i tak te plany popsuć.

 

To jest tak jak z analizowaniem życia.

Czy wybrałbym ten czy inny zawód?

Czy dobrze wychowałem dzieci?

Czy dobrą wybrałem żonę? :D

I tak w nieskończoność.

A lata płyną i z zycia coraz mniej.

Trzeba przyjąć to i już, i nie zadręczać się w nieskończoność.

Przecieżnie ni będziemy przez całe życie domów stawiać, bo i tak przy jednym jest co robić a zawsze jak nie my "spartolimy" to ktoś inny.

A potem dziecko przypadkowo zniszczy, albo pies.

To jest samo życie.

 

 

Mobby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietny watek! Nas dopiero czeka budowa (ruszamy w maju :D ), ale przez ostatnie 8 miesiecy planowalismy duzo szczegolow. Rozpoczynajac budowe naszego domu mamy juz projekty: ogrzewania nadmuchowego, projekt lazienek, oswietlenia, rozklad salonu, projekt kuchni. Niektorzy znajomi troche sie z nas podsmewaja, ze dom jeszcze nie stoi, a jest juz taki dokladny projekt wnetrza.

Chociaz inni znajomi odradzaja sciane trojwarstwowa, my postanowilismy zaufac architektowi i w takiej technologi budowac. Dach bedzie czterospadowy, dosc plaski (22 stopnie nachylenia). Planujac tyle rzeczy wczesniej mozna uniknac bledow zwiazanych z szybkim podejmowaniem decyzji podczas budowania, a takze pozwala to na lepsze zorientowanie sie jaki sie ma naprawde budzet. Pewnie, ze wielu rzeczy nie da sie przewidziec, ale ja wierze, ze planujac cos dokladnie mozna zaoszczedzic sobie sporo klopotow pozniej. Pozdrowiam wszystkich i czekam na dalsze pomocne uwagi. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grand

Przygotowałbym budowę tak dokładnie jak napad na bank. dlaczego? bo każda improwizacja zakończyła się mniejszym lub większym błędem. ...

 

Najlepiej byłoby przed budową najpierw zaplanować i wykonać ten napad na bank. :lol: :lol: :lol:

Jeśliby się udał, to i budowa toczyłaby się gładko bez konieczności improwizowania :lol:

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie stan surowy i juz widze bledy.

Dach pokryty dachówka w kolorze klasyczna czerwien, obróbki blacharskie

w tym samym kolorze. Jest troche mdlo, lepszy bylby ciemny braz!

Garaz na dwa samochody za waski!

Z domu do pomieszczenia gospodarczego i kotlowni trzeba przechodzic

przez garaz, gdy stoja samochody, ledwo sie mozna przecisnac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślcie jak to jest.

Na wykonawców psioczymy, ja zresztą też.

Ale miałem sytuację, w której pewne rzeczy wychodziły źle, BO:

1. Nie naniesione wymiary końcowe ścianek kolankowych przez architekta w gotowym projekcie

2. Murarz w związku z tym zrobił według moich ustaleń z architektem

3. W trakcie wykonywania dachu, gdzie poziomowanie stron dachu w całym budynku jest bardzo ważne nie wychodzi.

No i co tu zrobić.

Trzeba przyjąć z pokorą błedy złożone. :cry:

 

A na koniec budowy , bądź już w trakcie analizujemy czy dobry projekt wybraliśmy i CO?

Dochodzimy do wniosku, że lepszy byłby inny.

 

Ale pretensji na siebie już tak ostro nie wylewamy.

 

Ja też popełniłem dużo błędów, wiele to splot wydarzeń i na każdym kroku widzę te błędy, ale cóż.

Dobrze , że inni ich nie widzą.

 

Mobby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie budujemy, ale mieszkamy w czyimś nowym domku.

Absolutnie nie: - wanna z hydromasażem - hałas i trudno o czystość,

- przeszklone drzwi wewnętrzne w sypialniach - przeszkadza w spaniu - światło z innych pomieszczeń

- jeśli kominek - to nie taki z miejscem pobrania powietrza do ogrzania obok popielnika - brudne ściany

- kabina prysznicowa - nie przesuwne drzwi - wiecznie brudne, szparki nie do umycia, ciężko chodzą

- nie beton kom.12cm na ściany dzialowe- za głosno

- nie rozprowadzenie ciepła kominka - niesie hałas przez rury(podobno można tenu zaradzić przez odpowiednie materialy)

- drzwi wew. bez progów

- koniecznie nawiewniki mechaniczne w niektórych oknach

- wyczystka w kominie musi być

- dojście dle kominiarza na dachu

- odpowiedni spadek na schodach tarasowych

- duże pomieszczenie gospodarcze

- osobne miejsce na suszenie i pranie

- większy wiatrołap, teraz jest okolo 2,5m2 - ciasno

- jeśli blacha na dach(nieco glośna) to koniecznie ze śniegołapami

- gniazdka elektr. w przedpokojach - dobre przy odkurzaniu

 

chyba tyle pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnawiam ten wątek, bo moim zdaniem jest b. pozyteczny....

 

U mnie na razie:

 

1. Nie czekałbym na utwardzenie własnej drogi na ostatnią chwile... Bycie niezależnym od pogody jest jedną z najważniejszych spraw... a ja mam aktualnie bajoro...

 

2. Bardziej ufałbym od początku swojemu wykonawcy /chyba brzmi to obrazoburczo tu na Forum/, bo ma ludzi uczciwych, a przez pewien brak zaufania pożegnałbym się prawie z nimi na samym początku...

 

3. Więcej oczekiwałbym od projektanta dokonującego adaptacji projekt...

 

4. Nie robiłbym ogrodzenia tymczasowego w miejscu gdzie ma być docelowe... Spowoduje to, że na jakiś czas pozostanę bez płotu... a mam dwa psiaki...

 

To tyle, ale ja dopiero zaczynam, więc chętnie skorzystam z Waszych "potknięć" ;-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mieszkamy w niewykonczonym budynku, ale ogolnie jestesmy zadowoleni z efektu. W gre wchodziloby ewentualnie kilka zmian:

 

1. Ocieplenie fundamentu i odwodnienie na etapie robienia fundamentu (potem trzeba sie dodatkowo nakopac.)

 

2. Nadproza gotowe (ciagle mi sie wydaje, ze bylyby cieplejsze).

 

3. Dokladniejsze rozplanowanie kanalizacji (w najmniejszej laznience na parterze, gdzie trudno wygodnie wszystko ustawic moj maz musial podkuwac podloce, zeby lekko poprzesuwac niektore wyjscia.

 

4. Przypilnowalabym lepiej murazy jesli chodzi o usytuowanie nadprozy wewnatrz domu, wszystkie drzwi mam nietypowe (nizsze o ok 8 cm) w urzytkowaniu to nie przeszkadza, tylko podnosi cene drzwi.

 

5. Wiekszy wiatrolap, teraz jest ciut przy ciasno tam i mam problem ze zgrabnym i funkcjonalnym zagospodarowaniem.

 

6. Na taras dalabym drzwi z klamka z obu stron a nie typowe balkonowe. Strasznie to niewygodne.

 

7. Troche wyzej parapety w kuchni. Teraz okna ograniczaja mnie jesli chodzi o wysokosc szafek, a chcialam miec sporo wyzsze niz typowe, zarobilam tylko 5 cm.

 

Jeszcze nie wiem co mi sie bedzie niepodobalo na poddaszu :) Jedno jest pewne, mimo kilku niedociagniec kocham swoj dom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie stan surowy i juz widze bledy.

Dach pokryty dachówka w kolorze klasyczna czerwien, obróbki blacharskie

Dzięki Tolu, tak się zastanawiałem jaki kolor na obróbki blacharskie wyrać? Do ceglastego chyba ciemny bąz, co? i podbita wtedy się zgra, prawda?

 

..prawda mik, i parapety z klinkiera w kolorze brazu i podmurowka wykonczona plytkami elewacyjnymi cieniowanymi: czerwien z brazem!!!!

- ja juz bledu nie naprawie, ale Ty mozesz go uniknac...i o to chodzi :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...