Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Udostepnilbym ekipie budowlanej mniejsza czesc dzialki.

Na poczatku budowy z dzialki 1000m odgrodzilem 750 i tam budowlancy mogli chodzic, skladac materialy i robic co chcieli. Na 250m zaczalem robic ogrod, zeby rosl razem z domem. Moglem wydzielic 500 m na budowe i 500 m na ogrod, i tak by sobie poradzili. Okazalo sie, ze ekipa budowlana zajmuje kazde wolne miejsce na dzialce ile by go nie bylo, ale jak go nie ma, to sobie radzi jakos. Przeciez na dzialkach 500m tez buduja. Po wybudowaniu scian ograniczylem dostep ekipy o nastepne 300m, a potem przy wykonczeniowce pozostawilem im tylko troche miejsca przy domu, poradzili sobie dobrze. Argument " tu sie nie chodzi, bo jest posiane i posadzone" okazal sie bardzo skuteczny. Wprowadzilem sie do domu z calkiem gotowym, choc mlodym ogrodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem, że owszem kilka drobnych błędów sie zdarzyło"

- np. nie zrobiłem kanalizacji w kotłowni - da się jeszcze naprawić, gdyż jestem przed wylewkami;

- garaż jest o 2 pustaki niżej niż dom, teraz dałbym tylko 1 pustak niżej (nie pomyślałem, że tak szybko nadsypię ten spadek na działce - jak szałowałem ściany fund garażu to góra wyszła 1,2 m nad ziemią a teraz jest jakieś 30 cm :o - przez to garaż byłby wyżej w stosunku do drogi)

- komin w salonie (Schiedel wystaje 40 cm od ściany, a przeciez przyjdzie jeszcze kominek (trochę za dużo, ale jakoś się to zamaskuje obudową kominka- juz nawet wymyśliłem taka z załamaniem)

- kilka innych drobnych....

 

Jednak powiem tez, że ogólnie jestem bardzo zadowolony z dotychczasowej roboty :D . Wpłyneło na to kilka czynników:

- to nasza 2 przygoda z "budowaniem" (kilka lat wczesniej kupiliśmy starszy dom do remontu i zrobiliśmy KAPITALNY remont; trochę doświadczeń zostało :wink: )

- poprzedniej zimy mnóstwo czasu spędziłem czytając Muratory, niniejsze Forum (gdzie nabyłem dużo wiedzy - DZIĘKI :D :D :D ), itp - często w rozmowach z fachowcami lub hurtownikami to oni wytrzeszczali oczy skąd ja to wiem :o , a to m.in dzięki Wam :p

- każde pomieszczenie dokładnie planowaliśmy razem z żoną (burza mózgów to dobry wynalazek)

- każdy kolejny etap budowy był odpowiednio wcześnie przemyślany - oczywiście wiele dycyzji trzeba było też podejmować z marszu (stąd też nasze drobne wpadki)

- mam wielu znajomych, którzy równiez się budują (wymiana naszych doświadczeń)

- ekipy budowlane dobieram raczej z polecenia od znajomych (staram sie unikać niesprawdzonych firm, a jeśli biorę nową firmę to proszę ich o wskazanie gdzie mogę oglądnąć ich poprzednie roboty - bardzo ważne!!!)

- bywałem na budowie prawie codziennie i mocno patrzyłem na ręce fachowców (czasem im się to pewnie nie podobało, ale trudno, porządek musi być :wink: )

- nieraz też wykłócałem się z wykonawcami aby robili "po mojemu", gdyż oczywiście czasem chcieli "iść na skróty"

 

Wiem, że pewnie jakieś wpadki jeszcze nas czekaja, ale życze sobie aby było ich jak najmniej i aby były to rzeczy drobne!!!

Wam życze tego samego :wink:

Zobaczymy jak będzie dalej :o

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że pewnym mankamentem rozkładu naszego domku jest brak garderoby przylegającej do sypialni. Ale wiedzieliśmy o tym już na etapie projektu i ponieważ chcieliśmy mieć zarówno sypialnię jak i gabinet z wyjściem na balkon od strony południowej, więc zdecydowaliśmy, że garderoba będzie pokoiku nad garażem (taki pokoim z dodatkowym telewizorem, dodatkowym tapczanem i zabudową na ubrania).

Mamy projekt gotowy + trochę adaptacji wg naszych potrzeb. Poza tym domek jest dosyć funkcjonalny (np nałe powierzchnie komunikacji, holi, itd) oraz o zwartej zabudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Na taras dalabym drzwi z klamka z obu stron a nie typowe balkonowe. Strasznie to niewygodne.

 

Nie ma problemu, można dać takie specjalne zameczki. Przykręca się od zewnątrz mały uchwyt a do pomiędzy ramę a skrzydło daje się dodatkowy zatrzask, który trzyma drzwi zamknięte kiedy nie jest przekręcona klamka, a jednocześnie bez trudu da sie je otworzyć. Zapytaj u swojego dostawcy okien - na pewno będzie wiedział o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero dach przede mną, ale:

 

1) Wybierając projekt, przyjrzałabym sie skrupulatnie stropowi (okazalo sie, ze nasz zawiera 11mb HEBa - jego dlugosc przelozyla sie na ogromny koszt, no i problem z zamocowaniem);

 

2) Podciagi :evil: ... 7 to zbyt wiele;

 

Super watek!

Mam nadzieje, ze unikne paru bledow dzieki niemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Dopiero dach przede mną, ale:

 

1) Wybierając projekt, przyjrzałabym sie skrupulatnie stropowi (okazalo sie, ze nasz zawiera 11mb HEBa - jego dlugosc przelozyla sie na ogromny koszt, no i problem z zamocowaniem);

 

2) Podciagi :evil: ... 7 to zbyt wiele;

 

Super watek!

Mam nadzieje, ze unikne paru bledow dzieki niemu.

 

a co to jest ten HEB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wątku skorzystałam przynajmniej w kilku miejscach

1 - odpływ w posadzce w wc w garazu , przyda sie do mycia psa

2 - rozplanowanie gniazdek elektrycznych ( wolałam dać wiecej niz mniej )

3 - wysokość parapetów wewnetrznych ( od położenia pierwszej cegły wciąż sprawdzałam ich wysokość - coby nie były za nisko )

4 - planowałam okna z roletami wiec otwory okienne musiały być odpowiednio wieksze - niestety mojej koleżance zawodowa ekipa nie zostawiła miejsca na rolety -efekt - zmniejszone okna !!!

5 - wyczystka do kominka , duze okno -świetlik- w holu , zatrzask w drzwiach tarasowych i balkonowych , elektryczna roleta w drzwiach tarasowych , w łazience oprócz podłogówki -daliśmy grzejnik drabinkowy , na tarasie podłączyliśmy gniazdka ( górne na ozdobne lampki świateczne , dolne na elekrt. grilla -na przykład ) , na poddaszu plyty GK mocowaliśmy co 35 cm a wszystkie łączenia sa akrylowane ,

6- wszystkie otwory okienne są typowe ( na typowe parapety z marmuru była zimą duuuża promocja !!)

7- pomieszczenie gosp. z pralką i suszarnia

słuchać innych , ale szczegolnie tych którym ufamy

 

oraz wiele innych ,cennych uwag opisanych w tym wątku

 

POLECAM

" lepiej uczyć sie na cudzych błędach , a na pewno taniej "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jestem na etapie stanu surowego niedługo więźba i dachówka, więc na razie niczego nie żałuję.

Ale jak wybieracie projekt pamiętajcie o sprawdzeniu ilości materiałów potrzebnych do zbudowania danego domku. W mój poszło 2 tony stali i pójdzie 20kubików więźby. Domek w obrysie 13x13 powiększony o wiate na garaż.

Jeśli chodzi o wykonawców to u mnie odwrotnie. Wolą robić dłużej, ale porządnie. Sami pamiętają, aby nie było mostków cieplnych i nic nie wykonają bez uzgodnienia z kierownikiem. Tak samo jest z materiałami jeżeli taniej jest wykonać na budowie to oni to robią. Ja płace za całość.

Otworów okiennych też nie sprawdzałam, ale Pan od okien pomierzył i wszystkie mam typowe wraz z zostawieniem miejsca na rolety.

Wykonawca sam pamiętał o doprowadzeniu powietrza do kominka i zrobieniu kanalizacji w garażu i kotłowni (nie było w projekcie).

 

Oczywiście zapomniałam o bednarce, bo miałam napisane to w moim notesie drukowanymi literami :oops: .

 

Opaske robie dopiero po dachówce kierownik nie wyraził zgody na prace wcześniej. Bał się że ciężkie samochody zniszczę drenaż. :evil:

 

Przepust na wodę wykonam przy podłączeniu wody. Mam zostawione na to miejsce.

 

Zobaczymy co będzie dalej :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym...:

1 dom MNIEJSZY!

2 inaczej wykonana instalacja co+cwu

3 inny zasobnik cwu

4 mniejsza działka i w innym miejscu

5 więcej podłogówki

6 itp , itd

dla Jagny:

1.mam 209 m2 -wystarczy w zupełności ok. 100-120

2.cyrkulacja to dobra rzecz i wieksze osieplenie rur(mimo że z tworzywa0

3.wiekszy (min 2krotnie)

4.mam działke ponad 1000m a wystarczy w zupełności poniżej 800

5.jeszcze w wiatrołapie i drugiej łazience i korytarzu i w kuchni

6. a reszta to kosmetyka i dobór materiałów(i ekip!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...