Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

 

Druga sprawa czy można taki dom wybudować do 600-700 K do stanu deweloperskiego ?

 

.

 

twoje założenia wskazują na dom min pow. 200 m2, wiec odpowiedź brzmi - nie.

 

Jaką masz działkę? Strony świata? Czym chcesz grzać?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sativum

 

Dziękuje za odpowiedz.

 

Aktualnie zastanawiam się jedynie nad domek parterowym - miałem przyjemność mieszkać w domu szeregowym ponad 5 lat i nigdy więcej schodów.:bash:

 

Jestem świadomy ze plan jest bardzo ważny dlatego chce się przygotować jak najbardziej do tematu.

 

Elfir

Nie mam jeszcze działki raczej wole najpierw znaleźć projekt a następnie pod ten projekt szukać działki.

Jeśli chodzi o grzanie to raczej będzie pompa ciepła + fotowoltaika.

 

Po obejrzeniu kilkunastu projektów aktualnie chyba raczej będę iść w nowoczesna stodole np

 

Projekt Stodoła Optimum [124,14 m²]

https://www.projektstodola.pl/produkt/projekt-stodola-optimum/

 

Projekt Stodoła Optimum z garażem [158,73 m²]

https://www.projektstodola.pl/produkt/projekt-stodola-optimum-z-garazem-15873-m%c2%b2/

 

Z minusów które widzę to trochę małe pokoje od dzieci ale uważam ze ważniejszy jest salon niż miejsce w którym się głownie śpi.

 

Jeśli nie będę w stanie zmieścić się w budżecie 600-700 K za stan deweloperski to raczej będę rezygnować z garażu jednak nadal będę potrzebować miejsce do przechowywania sprzętu wędkarskiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze działki raczej wole najpierw znaleźć projekt a następnie pod ten projekt szukać działki.

Jeśli chodzi o grzanie to raczej będzie pompa ciepła + fotowoltaika.

 

Po obejrzeniu kilkunastu projektów aktualnie chyba raczej będę iść w nowoczesna stodole np

 

Projekt Stodoła Optimum [124,14 m²]

https://www.projektstodola.pl/produkt/projekt-stodola-optimum/

.

 

Może w adaptacji poszerzyć o półtora metra (wszystkie sypialnie o pół metra)? Da ci to też wygodniejszy garaż, gdzie poza samochodami zmieszczą się też rowery.

 

poza tym trochę przemeblowałabym ścianki:

 

85fe9924d9286eb2.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz takie wymagania to raczej wybierz sie do projektanta i narysuj jakbys to widzial a on Ci doradzi. Jednak nawet i on nie nakreśli z 4 pokoi + garażu + salonu małej bryły domu. Jeśli chodzi o parter bez garazu jest Lena Eko - to taka typowa parterówka ma 6 metrów salon więc przestrzennie, no ale nie ma garażu. Garaż w parterówce w bryle to naprawde rozlozysty dom. Sam dach potrafi kosztować krocie, czy 600k wystarczy? Jeśli sam zrobisz duuuuzo duuuzo rzeczy.

 

Garaz w tych drugich renklodach szerokosc 350 cm, wg mnie za mało za wąsko. Będzie służył jako graciarnia - chyba że ma służyc jako graciarnia.

Edytowane przez zeusik6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do zdania poprzedników - przemyśl garaż w bryle jeśli masz ograniczony budżet. Czy sprzęt wędkarski potrzebuje pomieszczenia za 60-70 tys.? Fundament, pokrycie dachu, ocieplenie, brama...

Funkcjonalnie to ten projekt spełnia sporo wymagań, chociaż ma swoje wady.

 

https://projekty.muratordom.pl/projekt-przejrzysty-wariant-xv-c365p-29615

 

Można go łatwo w adaptacji wydłużyć aby zmieścił większe sypialnie i pokój dzienny. Garaż traktowałbym od razu jako graciarnię jeśli ma być koniecznie w bryle.

I mimo, że to niewielki dom to już masz prawie 140m po podłodze.

Edytowane przez casual
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Elfir - pół metra szersze pokoje dużo zmienia. Teraz to niefunkcjonalne, trudne do wykończenia klitki.

 

Trudno też nie zgodzić się z Zeusikiem: garaż, 5 pokoi, duża łazienka bez piętra to duży dom = duże fundamenty i duży dach (szczególnie jeśli bryła ma kształt L z garażem albo byłby wielospadowy).

Jako że nie masz jeszcze ani działki i projektu, oznacza to że budowę jesteś w stanie zacząć nie wcześniej niż za rok/dwa. O ile na dziś, przy dobrym przygotowaniu i dużym zaangażowaniu jest się w stanie zmieścić w 600-700k (doliczaj też bufor +20%!), to nie widzę tego za te dwa lata. Mówimy o domu ok 200 m2, co przy planach 600-700k daje 3-3,5k/m2. Ja się wybudowałem do stanu deweloperskiego za niecałe 600k 240 m2 w 2020-2022 przy dużym moim wkładzie i czasu na organizowanie. Dziś to raczej niewykonalne (chyba że jesteś właścicielem składu budowlanego/firmy deweloperskiej). Nawet przy obnizonej dynamice wzrostu cen w budowlance, to za dwa lata wszystko będzie droższe o okm 10% (dwa lata po 5%). Wcześniej, przy niskiej inflacji, r/r wzrosty sięgały średnio 8%.

Tym samym, myślę że 700k może starczyć na dom 100m2, bez garażu za te dwa lata. + wykończenie, papierologia + zagospodarowanie działki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuje za wasze odpowiedzi.

 

Elfir pomysł wydłużenia domu( Stodoła Optimum) o 1,5 m nie jest zły i wg mnie warto się nad tym zastanowić.

 

casual aktualnie sprzęt znajduje się w garażu u teściów i zajmuje ok 3,20 m x 1,80 m ale aby wszystko było w jednym miejscu to potrzebował bym ok 5 m ściany gdzie by weszły 3 duże szafy ...

 

C365p Przejrzysty - wariant XV to również ciekawy projekt jeśli byłby przedłużony salon z kuchnia tzn było by miejsce na szafę przy wejściu oraz np szafę na całej długości w garażu na sprzęt wędkarski.

 

Sativum

Czyli wg Ciebie przy moich założeniach lepiej iść w dom z poddaszem użytkowym ?

 

W moim "planie" przyjmuje 600-700 k na stan deweloperski + 300 K działka oraz ok 300 K do stanu pod klucz + ogród.

 

Najważniejsza kwestia dla mnie to czy moja wizja jest realna do spełnienia czyli dom ok 150m za 1 mln do stanu pod klucz + działka - jeśli nie to niestety ale będę musiał wybrać bliźniaka lub dom wolnostojący ok 130-150 m od dewelopera za ok 800-950 k w stanie deweloperskim ...

 

Jednak wracając do tematu aby moc oszacować koszt budowy trzeba mieć najpierw projekt lub jego zarys bo inaczej żadna firma budowlana nie jest w stanie podać kosztów do SSZ lub stanu deweloperskiego a wiec wracamy do punktu wyjścia...

 

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły odnośnie projektu to proszę pisać śmiało - każda rada mile widziana. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sativum

Czyli wg Ciebie przy moich założeniach lepiej iść w dom z poddaszem użytkowym ?

 

W moim "planie" przyjmuje 600-700 k na stan deweloperski + 300 K działka oraz ok 300 K do stanu pod klucz + ogród.

 

Najważniejsza kwestia dla mnie to czy moja wizja jest realna do spełnienia czyli dom ok 150m za 1 mln do stanu pod klucz + działka - jeśli nie to niestety ale będę musiał wybrać bliźniaka lub dom wolnostojący ok 130-150 m od dewelopera za ok 800-950 k w stanie deweloperskim ...

 

Jednak wracając do tematu aby moc oszacować koszt budowy trzeba mieć najpierw projekt lub jego zarys bo inaczej żadna firma budowlana nie jest w stanie podać kosztów do SSZ lub stanu deweloperskiego a wiec wracamy do punktu wyjścia...

 

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły odnośnie projektu to proszę pisać śmiało - każda rada mile widziana. :yes:

 

1. Należy sobie to przeliczyć na podstawie aktualnych cen. Koniec 2019 r., gdy rysowałem projekt, postawienie powyżej 140 m2 było tańsze z piętrem. Obecnie myślę, że jest to jeszcze oszczędniejsze niż wtedy. Niemniej nie koszt powinien tu być decydujący, ale to jak chcemy funkcjonować w domu. W następnym domu *mniejszym* nie będę już budował schodów :)

2. Trudno szacuje się koszty budowy, gdyż wymaga to przewidzenia jak będą kształtować się ceny - a nikt nie wynalazł jeszcze szklanej kuli. Niedawno dywagowaliśmy, że 6.000 zł/m2 na dziś powinno wystarczyć. Do tego należy mieć na uwadze, że często dochodzi do konieczności wykonania dodatkowych prac/poprawek/nieprzewidzianego wzrostu cen (kolejne 20%). Poza tym zawsze warto mieć bufor finansowy :) Moim zdaniem wizja jest realna, choć jeśli wybierzesz generalnego wykonawcę to będzie to droższe od "systemu kontraktowego" ( u mnie różnice sięgały 50-100 % do stanu deweloperskiego)

 

PS ostatni raport Grupy PSB wskazuje, że r/r koszty zwiększyły się o średnio 20%, staniało drewno i OSB... Z pozytywów: dochodzą sygnały, że wykonawcy schodzą z cenami usług.

 

Do uzyskania wyceny nie potrzebujesz dopracowanego, własnego projektu. Zakres cen - ofertę poznasz przedstawiając któryś z dostępnych w necie. Pozwoli Ci to oszacować koszt przy swoim (o ile projekty będą zbliżone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również poszukuję optymalnego projektu.

Moje warunki:

-dla 3-4 osób(w dwójka dorastających dzieci)

-prosty, nieskomplikowana bryła,parterówka

-niskobudżetowy

- max.do 120 m2

-kuchnia najlepiej zamknięta,

-spiżarka chętnie,

-3 pokoje+salon

-kotłownia raczej na paliwo stałe,

-mile widziany garaż, pytanie tylko czy stawiać z domem czy wolnostojący

-działka z wjazdem od południa, duża, nie ogranicza pow.zabudowy.

 

Bedę wdzięczna za uwagi do projektów, które są bliskie moim oczekiwaniom:

Faworyt Karina III

w Karinie zmieniłabym na pewno:

-zamieniłabym łazienkę z pom.gospod. żeby było wejście bezpośrednie z dworu,

- zlikwidowałabym chyba WC

-może ciut wysunąć jeszcze zadaszenie schodów

-opcjonalnie dostawić garaż od strony łazienki

 

https://www.dobredomy.pl/projekt/karinaIII/?gclid=EAIaIQobChMI266N8-Cy-wIV2gWiAx0k5wSuEAAYASAAEgIQVvD_BwEkarinaIII_r1.jpg

 

https://konradmatuszewski.pl/component/k2/item/55-m-110

parter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faworyt Karina III

 

 

Praktycznie słabo nasłoneczniony, bo salon wypadnie od północy

Za to latem będzie walić słońce w kuchnię, gdzie i tak bywa gorąco gdy się gotuje.

 

Likwidacja osobnego wc przy czterech osobach - zły pomysł.

 

Kotłownia między sypialniami - może być głośno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do usytuowania domu to ustawiłabym go bokiem na działce ,prostopadle do wjazdu, tak żeby kuchnia wypadła od wschodu a salon od zach.,albo też odwrotnie, bo równolegle to właśnie wychodzi kiepsko.

Poza tym jakieś propozycje zoptymalizowania układu w pierwszym jak i drugim projekcie?. Świeże spojrzenie jak i bezstronna opinia przyda się .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

Zastanawiam się który projek wybrać:

Dom w zielistkach A

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-a-m2be233aa6ef56

 

czy Dom w żurawkach2

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zurawkach-2-m5281e59a86530

 

Ten w żurawkach wygląda niby na większy chociaż metraż podobny. Z drugiej strony czy jest sens dopłacać do tych żurawek bo trochę trzeba dopłacić.

Miał ktoś styczność z tym i z tym albo stał przed takim wyborem? Przeglądamy i przeglądamy to wszystko ale nie możemy się zdecydować.

Może ktoś coś napisze mądrego.

Dom raczej tak planowany dla 2 dorosłych i 2 dzieci które są dopiero w planach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę uwag odnosnie tych dwoch projektow

 

1. W zielistkach wąski salon 4,07 m. Odmierz sobie w mieszkaniu lub gdzie mieszkasz 4.07 i zobacz jakiej szerokosci bedziesz mial salon , w ktorym jak by nie bylo spedzasz razem z pomieszczeniem kuchennym pewnie jakies 80% czasu w ciagu dnia gdy jestes w domu. Jak dla mnie osobiscie, za wąsko.

2. W zurkawkach na dole masz sporo wiekszy pokoj, zalezy czego oczekujesz od pokoju na dole czy to ma byc naprawde tylko gabinet czy moze sypialnia rodzicow w przyszlosci?

3. Zurkawki sa wieksze , maja wieksza powierzchnie zabudowy o 6m2

4. W zielistkach masz kotlownie i wejscie do niej od wiatrolapu, nie wiem czym zamierzasz ogrzewac dom, ale jesli np. paliwem stalym to nie wyobrazam sobie wnosic drewna przez wejscie do domu.

 

Tak poza tym to domy podobne, przy tym metrazu nie wiem czy nie szedlbym w parterowke, jesli dzialka pozwala przemysl to. Przypatrz sie projektowi np. LenaEko, to tez zalezy czym bedziesz grzal bo tam nie ma akurat duzej kotlowni, a tez masz 4 pokoje i dwie lazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenne uwagi, dzięki bardzo.

Parterówka odpada, jakoś jak zawsze wyobrażałem sobie swój dom to miał mieć schody i 2 kondygnacje. Jakoś nie czuje tej parterówki, mieszkam całe życie w bloku i czułbym się nadal jak w bloku.

Co do wejścia do kotłowni od zewnątrz to niby też mi nie potrzebne, raczej planuje pompe ciepła i kominek dodatkowo tak żeby było miło i czasem się ogrzać w salonie. Kotłownia to pewnie mając pompe ciepła byłaby taką kotłownio-pralnią gdzie miałbym pralkę i suszarkę dodatkowo i grajdołek na takie różne sprzęty do sprzątania.

Jest jeszcze taka Malinówka, koszt tak między zielistkami a żurawkami.

Ciężki wybór są dosyć podobne z mojego niedoświadczonego punktu widzenia.

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-mdfe2199f9a105

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenne uwagi, dzięki bardzo.

Parterówka odpada, jakoś jak zawsze wyobrażałem sobie swój dom to miał mieć schody i 2 kondygnacje. Jakoś nie czuje tej parterówki, mieszkam całe życie w bloku i czułbym się nadal jak w bloku.

 

będziesz przeklinał za kilka lat te swoje marzenia o schodach. Jak mieszkasz w bloku to masz klatke schodową i schody. Dom jest po to by po tych schodach nie biegać jak nie musisz.

 

Czy mógłbyś dokładniej opisać swoje potrzeby?

Na przykład jak spędzasz wolny czas? Czy siedzisz tylko przed TV (wówczas wąski salon nie ma znaczenia) czy robisz imprezy, bawisz rozkładasz zabawki dzieci. Może lubisz majsterkować? często będziecie nocować gości? Chcesz palić w kominku?

Kotłownia z PC jest dobrym miejscem aby zorganizować w niej pralnię, ale jednocześnie zmusza cię do biegania z praniem z poddasza na parter i z powrotem. Wygodniej jest mieć pralkę przy sypialniach i głównej łazience.

 

I kluczowe - z jakiej strony jest wjazd na działkę?

 

 

Zwróć uwagę, że ten niby większy dom z większym salonem ma daleko ustawioną kanapę o telewizora, co wymusza większą przekątną ekranu ale jednocześnie ściana na której jest TV ma ograniczoną szerokość.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będziesz przeklinał za kilka lat te swoje marzenia o schodach. Jak mieszkasz w bloku to masz klatke schodową i schody. Dom jest po to by po tych schodach nie biegać jak nie musisz.

 

Czy mógłbyś dokładniej opisać swoje potrzeby?

Na przykład jak spędzasz wolny czas? Czy siedzisz tylko przed TV (wówczas wąski salon nie ma znaczenia) czy robisz imprezy, bawisz rozkładasz zabawki dzieci. Może lubisz majsterkować? często będziecie nocować gości? Chcesz palić w kominku?

Kotłownia z PC jest dobrym miejscem aby zorganizować w niej pralnię, ale jednocześnie zmusza cię do biegania z praniem z poddasza na parter i z powrotem. Wygodniej jest mieć pralkę przy sypialniach i głównej łazience.

 

I kluczowe - z jakiej strony jest wjazd na działkę?

 

 

Zwróć uwagę, że ten niby większy dom z większym salonem ma daleko ustawioną kanapę o telewizora, co wymusza większą przekątną ekranu ale jednocześnie ściana na której jest TV ma ograniczoną szerokość.

 

Schody muszą być upraliśmy się na to i tego nie zmienimy :)

 

Raczej salon to takie miejsce do posiedzenia, imprez żadnych raczej nie, nic specjalnego tam nie będzie, głównie to pewnie jedynie jakies posiedzenia z goścmi to w święta tak to raczej nie. Działkę mamy taką dosyć dużą więc w lecie to będzie głównie plener i girl. Więc gości to raczej do domu rzadko będziemy zapraszać pewnie w zimie jedynie w święta. Miejsc do nocowań gości też zbytnio nie trzeba, jakiś tam pokój pewnie będzie taki żeby mógł się ktoś przespać typu rodzice czy coś.

 

Przeglądałem ten dom w malinówkach https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-mdfe2199f9a105 oglądałem jego realizacje i na ten moment najbardziej mnie zainteresował.

 

Kominek chciałbym mieć żeby czasem w zimie sobie posiedzieć przy kominku, dogrzać troszkę w mroźne dni. Jakiś tam dostęp do drewna mam żeby sobie ogarnąć od czasu do czasu.

 

Wjazd na działkę jest normalnie z drogi, więc wjeżdżałoby się tak po prostu w stronę drzwi wejściowych, nie jakoś od tyłu czy boku budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...