Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wiadro 10L napełnia się w 20s czyli 30L/min

Ciśnienia nie znam, 1/2 cala rurka na ogród. Zasilanie z wodociągów.

Osprzęt planuje Huntera.

Czy nawadnianie wg. projektu z obrazka będzie mi działać na jednym obwodzie.

Z obliczeń zapotrzebowania dysz wychodzi mi jakieś 21L/min

2x MP2000 6.5m

3x MP1000 4m

 

gardena.jpg

Edytowane przez jazuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co z resztą trawnika?

Ciśnienie też musisz znać, bo co Ci po 30l/min jak będziesz miał 1bar I mp rotatory się nawet nie wynurzą?

 

Reszta trawnika świadomie pominięta (ewentualnie jakby sie dało dorzuciłbym jeszcze jednego MP1000 )

Ciśnienia niestety nie znam, kran 1/2 cala przepływ 30L/min.

Mogę bazować jedynie na wyliczeniu zapotrzebowanie przez rotatory?

Ewentualnie jak sprawdzić domowymi sposobami czy ciśnienie jest wystarczające?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reszta trawnika świadomie pominięta (ewentualnie jakby sie dało dorzuciłbym jeszcze jednego MP1000 )

 

Zasada jest taka, że zasięgi zraszaczy powinny się pokrywać - znaczy każde miejsce powinno być podlewane z co najmniej dwóch zraszaczy.

 

Co do ciśnienia - jak nie masz od kogo pożyczyć manometru to kup. To kilka dyszek tylko. A jeszcze lepiej zamontuj reduktor ciśnienia z manometrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ciśnienia - jak nie masz od kogo pożyczyć manometru to kup. To kilka dyszek tylko. A jeszcze lepiej zamontuj reduktor ciśnienia z manometrem.

 

Manometr zakupie.

Jakie ciśnie będzie wystarczające?

Jeśli będzie wystarczające to mam się kierować jedynie zapotrzebowaniem rotatorów?

Długość instalacji to ok 40m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz taki manometr:

https://allegro.pl/oferta/tester-manometr-z-wezem-do-pomiaru-cisnienia-wody-10907676045 do tego trójnik.

Trójnik podłączasz do kranu, do jednego końca manometr, do drugiego kawałek węża z jakimś zaworem.

Na wężu ustawiasz interesujący Cię przepływ (np te 21l/min) i sprawdzasz ciśnienie.

I wtedy dopiero będziesz wiedział, jaki zasięg będą miały zastosowane zraszacze

 

Bo przyjąłeś sobie zasięgi jak dla ciśnienia 3.5bar, a jakoś wątpię, żebyś miał tyle przy przepływie 21l/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I nastała jasność :)

Dzięki bardzo, a tyle razy widziałem tą specyfikację ale ciśnienia nie zarejstrowałem ;)

Czy mam uwzględnić spadki ciśnienia na instalacji? Czy są pomijalne i mogę przyjąć do obliczeń ciśnienia z instalacji?

 

Bo przyjąłeś sobie zasięgi jak dla ciśnienia 3.5bar, a jakoś wątpię, żebyś miał tyle przy przepływie 21l/min

 

przepływ u mnie to ponad 30L/min, zapotrzebowanie mam ok 21L/min

Edytowane przez jazuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego piszę o interesującym Cię przepływie 21l/min

Co do strat:

https://system-nawadniania.pl/pl/n/18

 

Czyli muszę zacząć od ciśnienia, i pewnie na zmianie projektu.

Podejrzewam że będzie tak jak piszesz, że przy moim źródle wody nie wyciągnę zakładanych parametrów.

Jeszcze raz dzięki za informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Czy robiąc nawodnienie ogrodu robiliście też nawodnienie ogródka warzywnego/warzywno-owocowego? Zaplanowałem u siebie ok. 40m2 takiego ogródka. Wykonawca twierdzi, że to nie ma sensu, bo każdego roku mogę mieć inne warzywa/owoce i trzeba by zmieniać rodzaj nawodnienia.

Jeśli robić to czy zraszaczami jak na trawnik czy raczej linią kroplującą?

 

A może jednak oddać to w ręce firmy :spam: ? Jak tutaj

Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Czy robiąc nawodnienie ogrodu robiliście też nawodnienie ogródka warzywnego/warzywno-owocowego? Zaplanowałem u siebie ok. 40m2 takiego ogródka. Wykonawca twierdzi, że to nie ma sensu, bo każdego roku mogę mieć inne warzywa/owoce i trzeba by zmieniać rodzaj nawodnienia.

Jeśli robić to czy zraszaczami jak na trawnik czy raczej linią kroplującą?

 

Głupoty twierdzi, ja robiłem sam nawadnianie i nie wyobrażam sobie abym nie miał nawadniania warzyw. Jest podłączenie pod dwie linie kroplujące 4 zraszacze mgłowe, i kropelkowe w szklarni. Dodatkowo punkt czerpany z wodą stałą. Punkty do linii kroplujących muszą być również przy truskawkach. Przy malinach,agrescie i porzeczkach działają rotory Huntera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zaznaczam, że jestem ignorantem w temacie, ale skoro nalegasz... :)

 

Ad. 1 Ja użyłem zaworów odwadniających Gardeny. Nie wiem na ile się sprawdzają, bo ostatecznie przedmuchuję instalację przed zimą. Coś tam w każdym razie działa, bo widać, że po starcie sekcji trzeba czekać chwilkę zanim się rury napełnią i poleci woda ze zraszaczy.

Ad. 2 Pionem bym się nie sugerował, tylko kątem prostym względem powierzchni. Oczywiście przy poziomej działce wychodzi na to samo. Co do pytania, to trzeba dobrze ubić, najlepiej gliniastą ziemią.

Ad 3 Ja nic nie robię ze zraszaczami, ale czy należy, to nie wiem.

Ad 5 Najlepiej daj "normalną" rurę i potem redukcja. Nie wiem czy ta cienka na długich odcinkach nie będzie ograniczać przepływ. Jeśli jednak chcesz cienką, to po prostu dokup dłuższy odcinek :) Ja kupowałem w jednym kawałku i sam sobie docinałem.

Ad 6 Robiłbym złączki, zaklejanie to chyba nie jest dobry pomysł. Ja mam na całej długości linię, nic nie kombinowałem. Przy dużych przerwach po prostu bym dał zwykłą rurę i linie kroplujące tam gdzie trzeba. Jeśli linie znacząco różnej długości, to na oddzielnych zaworach.

Ad 7 Nie sądzę żeby był to problem, ale ja się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...