Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

giman No fakt.

 

kaizen

To czemu pytasz na FM a nie swojego gwaranta?

 

Fair point. Chyba założyłem, że każdy z gwarantów będzie optował za swoim programem wygrzewania, nie interesując się innymi opcjami.

 

Poza tym, jakoś tak cenię sobie zebranie opinii wśród ludu budującego, zanim zapytam wykonawcy, aby móc z czymś skonfrontować jego teorie.

Taka m.in. chyba wartość FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 394
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Producent okładziny to może określić wymagania co do zawartości wilgoci w wylewce, którą to zmierzysz i spełnisz jego wymóg jak skończysz procedurę wygrzewania.

 

Nie producent a gwarant. Ustala warunki gwarancji jak chce.

Ze świecą szukać kogoś, kto pozwala zrobić wylewce z ogrzewaniem podłogowym badanie wilgotności wylewki metodą CM - więc nic dziwnego, że gwaranci znaleźli alternatywną metodę. Zapewnienia wylewce nie tylko odpowiednią wilgotność w głębi w połączeniu z pomiarem powierzchniowym wilgotności. Dodatkowo ujawnia też niedoskonałości wylewki przed położeniem okładziny. Bo wygrzewanie to nie tylko osuszanie - ujawni też wiele innych błędów w tym w rozmieszczeniu dylatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje podejście. Mnie nie interesują gwarancje, których realizacja i interpretacja jest tak mglista i uznaniowa, że lepiej o niej zapomnieć.

A wygrzewanie posadzki to nie suszenie tylko wymuszanie naprężeń/pęknięć. Z tego też powodu wygrzewanie to dla mnie kwestia związana z wylewką a nie z okładziną. Ktoś może mieć inne podejście i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich

 

Mam pytanie dotyczące procedury wygrzewania. Czy podawane temperatury odnoszą się do czynnika grzewczego (temperatura na piecu) czy do docelowej temperatury samej podłogi?

 

Mam wylewkę cementową. Robiona pod koniec marca więc już ładnie związała i wyschła. Wygrzewam bardzo prostym piecem elektrycznym (jeszcze nie mam gazu) który ma tylko kilka prostych ustawień - temperatura czynnika, histereza, moc itp. Mam w podłogówce na poszczególnych sekcjach zatopione sondy temperatury (mierzą temperaturę jastrychu) oraz dodatkowo na zasilaniu i powrocie pieca.

 

I teraz tak. Na piecu obecnie mam 40 stopni. Na zasilaniu realnie wychodzi już tylko 38 (pewnie niedokładność pomiaru, albo mojego, albo pieca). Na podłodze osiągam w pomieszczeniach różnie, bo od 20 do 25 stopni, jedynie w łazience (najkrótsza pętla, najbliżej rozdzielacza) jest 30. Powrót ma temperaturę 24 (co w sumie odpowiada średniej temperaturze podłogi z wszystkich pomieszczeń).

 

Temperaturę na piecu podnoszę o 2 stopnie codziennie. Czy ja mam grzać aż do uzyskania tych podręcznikowych 50 na piecu, czy na podłodze? Bo jeśli to drugie to już mnie to przeraża - jeśli na piecu mam 40, na podłodze z tego "zostaje" 25, to ile to będzie grzania żeby dobić do 40 :eek:

 

Poradźcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
W zimę przy dobrej wentylacji i grzaniu posadzki wyschną szybciej jak w lato czy na wiosnę z uwagi na suche powietrze także nic tylko wygrzewać. Między wylaniem posadzek a rozpoczęciem wygrzewania trzeba uważać aby woda w rurkach nie zamarzła ale jeżeli dom jest zamknięty i w środku będzie dodatnia temperatura to nie powinno to być problemem chyba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
koledzy co sądzicie o tym... wylewka cement , razem 250m2 z podłogówką , minęło 7 miesięcy i teraz wygrzewam bo mam gaz. Nie mam niestety ocieplonego dachu i na dole jest cieplutko , a u góry 15 st. . Na kotle jest 45 st na razie bo jest na szczycie krzywej , potem opadnie do 20 i wtedy jak mrozami dowali to się zaczynam martwić. Ociepleniowiec ma być dopiero za 2 tyg. Ale zauważyłem też że po pomiarach termometrem posadzki mają 29-30 stopni , zawory wszystko na maksa , czy to oznacz duże straty czy tak ma być ??? grzeje już 8 dni. Poszło gazu 270m3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku o zużyciu gazu masz moje podsumowanie wygrzewania posadzki. Podobny metraż, piętro. Też nie miałem ocieplonej elewacji (tylko wełna na dachu). Założyłem, że cudów nie będzie - duże straty i tak też było. Zdaje się, że 2600 m3 gazu poszło listopad - 1 maja. Znalazłem post:

Sezon rozpocząłem 1.11.2021 r., a zakończyłem 1.05.2022 r.

Był to pierwszy sezon grzewczy. Dom 240 m2 (z tego ogrzewana prawie całość), bez ocieplenia, z wygrzewaniem podłóg. Zbiornik CWU chyba 180 l z pompą

Zużycie CO + CWU

30.168 kWh

~ 2650 m3

Szacowałem zużycie roczne CO na 1200 m3 + CWU 600 m3

Wstawiam, by inni mogli oszacować koszty suszenia i wygrzewania domu o podobnej wielkości.

 

Może przyda się jako materiał porównawczy.

 

PS Wydaje się dużo. Dom zamieszkały, czy budowa w toku? U mnie wychodzi średnio 14 m3, ale to łącznie z produkcją ciepłej wody i cyrkulacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 14 m3 to za dobe tak ??? ile płacisz za m3 ??? Dom nie zamieszkały ,dopiero przed kafelkowaniem i regipsami ale z zew. ocieplony. Kocioł ustawiony wg czujnika pogodowego ale na wygrzewaniu chyba ma inne parametry. Tylko że jak na kotle zadane 45 to na podłodze w życiu tyle nie będzie , może w lato uzyska się 35, o tym nikt nie wspomina, a teraz w zimie to max 30 chyba że manualnie sobie sam wygrzeje i zapodam z 50-55 Edytowane przez KUBEK1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 14 m3 to za dobe tak ??? ile płacisz za m3 ??? Dom nie zamieszkały ,dopiero przed kafelkowaniem i regipsami ale z zew. ocieplony. Kocioł ustawiony wg czujnika pogodowego ale na wygrzewaniu chyba ma inne parametry. Tylko że jak na kotle zadane 45 to na podłodze w życiu tyle nie będzie , może w lato uzyska się 35, o tym nikt nie wspomina, a teraz w zimie to max 30 chyba że manualnie sobie sam wygrzeje i zapodam z 50-55

 

Miało być: "miałem". Nie mam też sterowownikow, siłowników, stacji pogodowej etc. Temp. ustawiałem na piecu. Myślę że to lepsza opcja , szczególnie gdy dom jest niezamieszkany - Ty sterujesz i jesteś pewien że jest jak chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Mam jastrych cementowy grubość jakieś 8cm.

Był wykonany na początku lipca 2022.

Od początku listopada zeszłego roku pyka sobie w jastrychu tymczasowe elektryczne ogrzewanie podłogowe i utrzymuję temperaturę około 17-19 stopni powietrza.

Czyli już prawie 4 miesiące mam lekkie grzanie. W marcu zamontuję PC. No i pojawia się teraz temat wygrzewania.

Jakim profilem wygrzać wylewkę? Od wykonawcy czy projektanta mam różne wersje wygrzewania. Są wersje że wygrzewać do 50 stopni dwa razy z tygodniową przerwą, inna wersja że tylko do 45 jeden raz. Podłogi to będzie gres albo panele winylowe.

Chcę to zrobić jak najmniejszym kosztem bo przekroczyłem już 2000kwh :(

Będę grzał na G13 w Tauronie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...