Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

+5

Wg tabel przy +2 drastycznie spada COP klimy więc +5 ( to takie +2 z buforem)

Klima reguluje temperaturę a podłogówka ma tylko zapewnić neutralną podłogę czyli trzymać temperaturę podłogi w przedziale 22,5-23,5

Chciałem zapytać, jak udaje się nie przegrzewać pomieszczeń, a nie " nie ogrzewać pomieszczenia do żądanych temperatur".

 

Czyli co, masz czujnik podłogowy, podłączony do każdego regulatora we wszystkich pomieszczeniach?

 

No i jak klimą grzejesz te pomieszczenia? Przecież niektóre są regularnie zamykane i gorące powietrze do nich nie dotrze (z pojedynczej klimy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chciałem zapytać, jak udaje się nie przegrzewać pomieszczeń, a nie " nie ogrzewać pomieszczenia do żądanych temperatur".

 

Czyli co, masz czujnik podłogowy, podłączony do każdego regulatora we wszystkich pomieszczeniach?

 

No i jak klimą grzejesz te pomieszczenia? Przecież niektóre są regularnie zamykane i gorące powietrze do nich nie dotrze (z pojedynczej klimy).

 

Czujnik przyklejony do podłogi po jednym na każdej kondygnacji dodatkowa regulacje przepływami w podłogówce im bliżej klimy tym mniejszy przepływ. Nie chce się tutaj rozwodzić nad tym gdzie sa czujniki , gdzie klimy. Dwie pompki po jednej na kondygnacje. Jak kondygnacje dogrzeje to pompkę odcina . Nie che się też rozwodzić nad sterownikiem gdzie SSR a gdzie dioda...W domu są trzy pomieszczenia regularnie zamykane. Wiatrołap strefa buforowa temperatura nie istotna. Łazienka parter przepływy na maksa. Łazienka górna kąpielowa podłogówka przepływy max + farelka z odliczaniem wstecznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik przyklejony do podłogi po jednym na każdej kondygnacji dodatkowa regulacje przepływami w podłogówce im bliżej klimy tym mniejszy przepływ. Nie chce się tutaj rozwodzić nad tym gdzie sa czujniki , gdzie klimy. Dwie pompki po jednej na kondygnacje. Jak kondygnacje dogrzeje to pompkę odcina . Nie che się też rozwodzić nad sterownikiem gdzie SSR a gdzie dioda...W domu są trzy pomieszczenia regularnie zamykane. Wiatrołap strefa buforowa temperatura nie istotna. Łazienka parter przepływy na maksa. Łazienka górna kąpielowa podłogówka przepływy max + farelka z odliczaniem wstecznym.

Dosyć skomplikowany układ.

 

Co to jest ta dioda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć skomplikowany układ.

 

Co to jest ta dioda?

Układ jest prosty i tani

 

Dioda powoduje że po stronie sterowanie (niskonapięciowe DC) prąd płynie w jedną stronę . Jak się połączy tanie termostaty W1209.(kiedyś parę złotych),diody, SSR, Jakiś zasilacz DC 12V, trochę kabelków lub płytkę drukowaną to masz sterownik.. Parę lat temu to opisywałem.

Nie istotne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel samoregulujący np seftec służy do ochrony przeciwzamrozeniowej i osiąga temperaturę 9 st C inne około 11. Jeżeli podsiadasz dom pasywny to może to i ma sens. Ale skąd taki pomysł ani to tanie ani wygodne. Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale na zwykłym kablu pod terakotą nie może być mebli...

 

Czemu? Mam od kilku lat... I to nie tylko na gresie (badziewnej terakoty akurat nie mam) ale i na litym drewnie.

 

Łóżko Ikea Malm, które ma "podłogę" na takich dystansach:

 

attachment.php?attachmentid=450164

 

Po dwóch sezonach grzewczych drewno tak wyglądało:

 

attachment.php?attachmentid=450165

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba się do końca nie rozumiemy, ja chcę położyć maty elektryczne - kable z siatką - , bezpośrednio pod płytkami lub panelami a nie zatopione w wylewce akumulacyjnej a wtedy jak podają w każdym instruktażu nie mogą być pod stałymi elementami ....np. w łazience pod pralką itp.

 

Kto i gdzie podaje? Nie ma takiego problemu jedynie ja np nie mam w walk inn bo mam bardzo cienką warstwę cementu i po prostu nie ryzykowaliśmy cięzko było zrobić spadek bo prysznic 120x90 i to było przerabiane. Jak jest choć cm przestrzeni to podłogówka sobie poradzi, z resztą z zminych domach czasem sama podłoga nie wystarczy i trzeba dokleić kawałek maty np na ścianie / Jedyne ograniczenie to wiercenie wkrętów w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Elektryczne ogrzewanie podłogowe oznacza, że przepływ prądu powoduje wydzielanie ciepła. Jest to wada, jeśli system go nie odbierze, ponieważ wtedy może dojść do awarii lub nawet przepalenia przewodu, szczególnie kiedy ogrzewaną część podłogi przysłonimy meblem z krótkimi nóżkami lub bezpośrednio postawionym na podłodze". Ja jeszcze nie wiem jak zaaranżuję wnętrza meble itp, Nie chcę popełnić błędu więc pytam - pralka ma krótkie nóżki....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Elektryczne ogrzewanie podłogowe oznacza, że przepływ prądu powoduje wydzielanie ciepła. Jest to wada, jeśli system go nie odbierze, ponieważ wtedy może dojść do awarii lub nawet przepalenia przewodu, szczególnie kiedy ogrzewaną część podłogi przysłonimy meblem z krótkimi nóżkami lub bezpośrednio postawionym na podłodze". Ja jeszcze nie wiem jak zaaranżuję wnętrza meble itp, Nie chcę popełnić błędu więc pytam - pralka ma krótkie nóżki....

 

Temperatura podłogi jest ograniczona do 30 st C , po ilu wiekach nastąpi zapłon podłogi ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież nie chodzi o zapalenie podłogi, tylko o możliwość przepalenia kabla, przypominan że mata będzie w warstwie kkeju tuż pod płytkami.

 

Wymyślasz irracjonalne bzdury i sztuczne problemy, kable nie przepalają się w 30 stopniach. przez 19 lat miałem taką podłogówkę i nic podobnego się nie zdarzyło.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba się do końca nie rozumiemy, ja chcę położyć maty elektryczne - kable z siatką - , bezpośrednio pod płytkami lub panelami a nie zatopione w wylewce akumulacyjnej a wtedy jak podają w każdym instruktażu nie mogą być pod stałymi elementami ....np. w łazience pod pralką itp.

 

I myślisz, że beton przewodzi tylko do góry? Owszem, powierzchnia szybciej się nagrzeje, jak kable będą wyżej. Ale w dół też ciepło pójdzie.

Przepalenie nie grozi - w czasie wygrzewania leżały u mnie na wylewce paczki styropianu, i kable jakoś się nie uszkodziły.

 

Żeby kabel osiągnął niebezpieczna dla niego temperaturę to musiałbyś go w peszel włożyć (a i to mógłby przetrwać).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli położyć po całości i się nie przejmować? wywalić do kosza wszystkie instrukcje????

 

Jakiej firmy matę planujesz, ja mam Elektry i jakoś nie było przeciwwskazań do układania na całości podłogi. To zależy również od klasy pomieszczenia, nawet w dobrz ocieplonych domach przy bardzo dużych przeszkleniach i zastosowaniu dużej mocy mat np 170w/m2 trzeba ułożyć matę na jak największej powierzchni zeby się wyrobiła w mrozy z grzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...