Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mistalova

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 704
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    6

Zawartość dodana przez mistalova

  1. Ptaki (kawki) gniazda robią w głębi kanałów, a nie pod tym "daszkiem". Dla bezpieczeństwa można dołożyć poziomo siatkę metalową o drobnych oczkach. Bardziej mnie zastanawia, czy to prawdziwe kanały WG, czy też rury PCV...
  2. Pozostaje tylko rzeźba. Najbliżej do 220 x 90.
  3. Metan też sporo zaniżony - obecnie koszt to już nie 0,29-0,31 a 0,42PLN/kWh.
  4. mistalova

    Zmiana termostatu

    ...nie, nie jest sensownym rozwiązaniem, bo znacznie obniża komfort... ...tutaj się zgadzam... ...nieprawda...
  5. Kwiecień 2025 - uzysk 141 kWh/kWp Mazury ,instalacja na dachu, kąt 45' azymut 210' Najlepszy kwiecień od pięciu lat.
  6. No to trzeba było zapłacić te 7 czy 8 stówek dla "robola" za naprawę rynny a nie narzekać. Gdzieś tam napisałeś że budowlaniec zarabia więcej niż kardiochirurg - no i dobrze, mamy kapitalizm, ceny kształtuje rynek, a kardiochirurg może zmienić branżę na budowlankę. Mi też wiele lat nauki, studiów itp. "zabieraczy czasu" nie przydało się kompletnie do zarabiania kasy - takie czasy.
  7. Wszystkie te kotły mają porównywalną jakość. Viessmann ma u mnie bana za akcję z podnoszeniem mocy i podejściem konsultanta. W rzeczywistości kierowałbym się dwiema kwestiami - dostępnym (i kumatym) serwisantem w pobliżu oraz niską Pmin. jesli kocioł będzie sterowany pogodowo.
  8. Pytanie bez sensu. Porównywanie zwykłej wentylacji (WG) z wentylacja mechaniczną z rekuperacją to jak porównywanie dużego fiata z mercedesem. Forum jest pełne wskazówek dlaczego KONIECZNIE należy robić WM.
  9. Nikt nie wie co będzie za rok, a co dopiero za pięć lat. Na razie śpij spokojnie i ciesz się starymi zasadami.
  10. Tak, zamiast rotametrów możesz wkręcić korki półcala i ominiesz w ten sposób ewentualne ograniczenie przepływu. Choć tak naprawdę i tak możesz śmiało użyć tego rozdzielacza do zasilania grzejników.
  11. Skromna instalacja, bez udziwnień, to może być tylko 5000PLN, ale jak zażyczysz sobie nieco bardziej rozbudowaną to i 10 000PLN może być mało. Piszę oczywiście o samej robociźnie.
  12. SSWiN Satel micra, a CCVT Hikvision z serii HiWatch.
  13. Ten kto postawił ten dom musiał wcześniej wiedzieć, że 7m od niego przebiega DW. Raczej nic się z tym nie da zrobić. No chyba, że sprzedać.
  14. No fakt, jeszcze raz: piszesz o energii dostarczonej do domu czy PC? Bo jeśli te 1,5MWh to energia dostarczona do PC, to nawet przy SCOP=4 oznacza 6MWh dostarczonej do domu.
  15. Z moich faktur. Cena w przeciągu dwóch lat zmieniła się (w moim przypadku) z 2,20PLN na 4,30PLN za 1m3 CH4.
  16. Satel. Prosty dla instalatora, tani i niezawodny dla inwestora. Ewentualnie jak ktoś wyżej napisał - DSC - też warty uwagi system. Ps. Ale nie tak jak ktoś jeszcze wyżej napisał - SSWiN to SSWin, IB to IB. z CCTV tak samo - każdy system ma odpowiadać za swoją działkę. Stawiania IB na Satelu nei polecam.
  17. Śmiem wątpić. Chyba, że te 1,5MWh to energia dostarczona do PC - wtedy tak, bez problemu.
  18. 230PLN średnio, czyli jeszcze niedawno (rok, czy dwa lata temu) byłoby to ok. 1100m3 gazu - całkiem możliwe. Tyle, że teraz to wyjdzie już jakieś 400PLN/miesiąc średnio, a rocznie około 5000PLN.
  19. Mam nadzieję, że masz świadomość, iż ustawienie histerezy nawet rzędu 1'C nie zmniejszy zużycia gazu?
  20. Przecież napisałem wyżej. Rozdzielacze równolegle do kotłowni a tam sprzęgło.
  21. Niepotrzebna komplikacja układu. Ale da się to oczywiście zrobić. Kocioł - sprzęgło - pompa i dwa rozdzielacze (grzejniki), oraz dwa rozdzielacze zintegrowane z dwiema pompami z podmieszaniem (OP).
  22. A mój nos pokazuje, że ma chodzić cały czas. "Zużyte" powietrze to nie tylko CO2 i wilgoć. Praktycznie wszystkie materiały (ściany, meble, generalnie wszystkie materiały) emitują jakieś zapachy i związki chemiczne, więc trzeba te powietrze na okrągło wymieniać. Oczywiście to tylko moje zdanie, a każdy ma prawo używać WM jak chce.
  23. Wentylacja ma pracować 24/7, przez 365 dni w roku. Koniec, kropka.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...