
anatema
Użytkownicy-
Liczba zawartości
149 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez anatema
-
A możesz bardziej rozwinąć temat tego Heishamon? Czy to jest osobne urządzenie które podpina się do płyty głównej PC w miejsce gdzie podpięty jest TAW-CZ1? A potem można skonfigurować tak, że sterowanie/statystyki są dostęne z poziomu Home Assistant?
- 20 536 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jeden split na piętro w domu + mechaniczna cyrkulacja powietrza
anatema odpowiedział endru666 → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Ha, mam identyczny układ (4 pokoje o podobnym metrażu + łazienka) i pomysł żeby założyć kasetonową klimę na holu. Kolega mnie uświadomił jednak, żeby przemyśleć sprawę i zastanowić się nad kanałówka, gdyż ktoś może chcieć się zamknąć w pokoju i zonk. Właśnie jestem na etapie ofertowania i sprawdzania o ile taka opcja jest droższa -
Myślę, że krótkiej perspektywie firmy które "żerują" na boomie pompowym czy jakimkolwiek innym mogą się dorobić, niekoniecznie uczciwie, na naiwności/niewiedzy czy też skokowym wzroście popytu. Ale w dłuższej perspektywie to nie działa, tzn. statysycznie nie działa. Jeśli chodzi o jakość usługi to rynek weryfikuje kiepskich wykonawców, to się dzieje, wcześniej czy później. Natomiast jeśli chodzi o ceny to tutaj kwestia IMHO jest bardziej złożona. Są ludzie którzy wolą zapłacić więcej niż powiedzmy średnia rynkowa bo istnieje takie, niekoniecznie zawsze słuszne, przekonanie, że wyższa cena = lepsza usługa/produkt. I ci ludzie, nie znając się na rzeczy i nawet nie chcąc się znać z różnych powodów, zapłacą więcej za to samo. Przykłady można by mnożyć. Mam znajomego który pracuje jednoosobowo przy wykańczaniu wnętrz (płytki, malowanie, gładzie itp.) Ma stawki premium i świadczy usługi dla bogatych klientów. Ale jest bardzo dobry jeśli chodzi o jakość i też nie siedzi pół miesiąca tylko pracuje bardzo intensywnie (terminy zajęte na rok do przodu). Mam też innego znajomego który robi mniej więcej to samo tylko, że po godzinach (na tzw. fajrant) bo pracuje etatowo i on też jest bardzo dobrym fachowcem ale za połowę albo mniej stawki tego pierwszego. Roboty ma full ale nie pracuje dla klientów premium, tylko przeważnie znajomych, rodziny, ludzi raczej nie majętnych.
-
To był tylko przykład abstrakcyjny, który miał obrazować że w zależności od zmiennych kosztów zysk przedsiębiorcy może być różny ale nie mi zaglądać komuś do kieszeni. Tak naprawdę to jeśli jest popyt na usługi i niska podaż, a tak coraz częściej jest np. w sferze usług budowlanych (nie wiem jak z pompami) to sky is the limit. Nie ma czegoś takiego jak abstrakcyjna cena, chyba że chcemy cen regulowanych przez Państwo.
-
Może mi ktoś wyjaśnić jakie są negatywne skutki ustawienia niskiej delty przy 100% grzejnikach - poza większą ilością wł/wył pompy? Mam deltę zimą ustawioną na 3 bo tak mi pasuje. Ilość wł/wył jest w normie więc tym się nie martwię. Grzejniki się nie schładzają i przy TZ 35C dom jest nagrzany jak chcemy. Zwiększając deltę do "zalecanych" 7 trzeba podbijać TZ i co za tym idzie SCOP maleje. No ale może jest coś jeszcze? W okresach przejściowych podbijam deltę do 7 bo wtedy faktycznie bardzo zwiększa się ilość załączeń.
- 20 536 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Pompa ciepła - termostat zewnętrzny ON/OFF czy krzywa grzewcza
anatema odpowiedział Mudvayne → na topic → Pompy ciepła
Przy samych grzejnikach, jak u mnie to 25C raczej nie ma sensu. Strzelam, że przy takiej "zimie" jaką mamy, gdzie w dzień kilka stopni na plus a w nocy ok. 0 albo lekki minus to grzanie krzywą wyglądałoby średnio tak, że w dzień 32C a w nocy 38C. Średnio zasilanie powinno dać ok. 35C w ciągu doby tak jak mam teraz ustawione ale jako że COP od temp. zewn. nie jest funkcją liniową to nie chce mi się liczyć jak by wyglądało porównanie. -
Pompa ciepła - termostat zewnętrzny ON/OFF czy krzywa grzewcza
anatema odpowiedział Mudvayne → na topic → Pompy ciepła
Krzywa grzewcza to jest tylko sposób na to, żeby zautomatyzować regulowanie temperatury grzania w zależności od temperatury zewnętrznej. Po prostu ustawić i nie myśleć. Ja od początku tj. 3 lat nie stosuję krzywej, ponieważ wolę samodzielnie sterować temperaturą zasilania, a nie mamy aż takich amplitud żebym musiał to robić często. Np. od ponad miesiąca mam ustawioną TZ na 35C i to wystarcza żeby utrzymać komfortową dla nas temp. w domu. Nie wiem jaki to ma wpływ na COP, w moim ręcznym sterowaniu, przy przykładowej nocnej temp. powiedzmy -3C i dziennej +2C; krzywa będzie obniżać TZ wraz z wzrostem temp. zewnętrznej i odwrotnie podwyższać, gdy temp. spada. Trzeba by zrobić pomiar jaki jest bilans w obu modelach przy założeniu takiej samej temp. w domu; myślę że różnica będzie nieistotna. -
Mam TCap 9kw od 2 lat. W tym roku postanowiłem przyjrzeć się pracy serwisanta (bo w zeszłym roku nie mogłem być osobiście w domu) i mam mocno mieszane uczucia. Przejrzałem całą listę czynności, które należą do serwisu rocznego i: 1) sprawdzenie szczelności odbyło się na podstawie, jak to zapytany serwisant odpowiedział, obejrzenia ogólnego pompy i stwierdzenia że się nic nie dzieje, bo gdyby środka było mało to pompa by nie osiągała zadanej temperatury - tutaj przyznam myślałem, że przynajmniej jakiś przyrząd/urządzenie miernicze jest wpinane w układ żeby sprawdzić czy niczego nie trzeba uzupełniać; samo tłumaczenie serwisanta wydaje mi się dziwne 2) stan anody antykorozyjnej w zasobniku c.w.u. - tego w ogóle nie sprawdzał 3) czyszczenie wymiennika ciepła (parownika) - tutaj w ogóle nic nie było robione, gdy spytałem czy cokolwiek się czyści w jednostce zewnętrznej otrzymałem odpowiedź że nie. 4) pozostałe rzeczy które teoretycznie powinny być zrobione (przynajmniej wg tego co znalazłem na stronach muratora) również mam wrażenie zostały zrobione mocno po łebkach. Cały przegląd trwał może z pół godziny, i w zasadzie z praktycznych rzeczy które zostały zrobione to czyszczenie filtrów (notabene bardzo niewiele zanieczyszczonych) i pomiar napięcia w jednostce zewnętrznej. Ponadto serwisant wizualnie ocenił stan pompy i połączeń, zapytał czy wszystko OK, na co zgodnie z prawdą odpowiedziałem że tak i to wszystko. Czy u was też tak to wygląda?
-
Mam w 100% instalację grzejnikową i po zmianie grzejników na CV33 w ostatnim sezonie miałem TZ na poziomie 35-40C. W największe mrozy - w sumie kilka dni - nie przekroczyłem nigdy 45C. Zużycie za ostatni sezon przy metrażu 165 m2, dom ponad dwudziestoletni (ściany: cegła szczelinówka plus styropian 7 cm wewnątrz, okna trzyszybowe, poddasze ocieplone 20 cm wełną, posadzka nieocieplana) ok. 4 tys kWh Temperatura w domu salon-kuchnia 19-20 C. Sypialnie 18-19C. Nie wiem na ile zgłębiłeś temat ale PC mają sens ekonomiczny dla instalacji niskotemperaturowych.
-
Hmm, wzorowałeś się na jakimś filmie instruktażowym czy ktoś ci pokazał co należy myć i jak wymontować/zamontować filtry?
- 20 536 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
No właśnie zasady ekonomii są takie same ale zmienne są inne. Nie ma czegoś takiego jak przeciętny Kowalski i nie ma czegoś takiego jak przeciętna firma. Weźmy przykład hipotetyczny: firma 3 osobowa - usługi montażu pc: 1 właściciel (nadzór nad całością + zdobywanie klientów) + 2 monterów pompy przychody ze sprzedaży: 15 montaży (pozostałe 5 dni w miesiącu szkolenia, poprawki, reklamacje klientów, chorobowe etc.)/mies. x 11 miesięcy (1 m-c urlopowy) x 5 tys. (cena usługi) = 825 tys. przychód koszty osobowe (z Zus): (właściciel 25 tys. + monterzy 2*15 tys) x 12 m-cy = 660 tys. koszty pozostałe: 10 tys/mies. (samochód, narzędzia, inne) x 12 = 120 tys. zysk=825-780=45tys. No ale przecież może być właściciel który decyduje się na zarobki nie 25 a np. 50 tys/mies, do tego potrzebuje sekretarkę (10 tys.) i dobrego handlowca (20 tys.), ponadto koszty pozostałe ma wyższe np. 20 tys/mies. Wtedy, żeby wygenerować podobny zysk cena usługi musi wzrosnąć ok. dwukrotnie. Jeśli klient płaci to wcale mnie nie dziwi że montaż może kosztować 15 tys.
-
Próbowałeś na oferteo znaleźć kogoś kto w tej cenie zamontuje Splita? Ja myślę że da radę znaleźć. U siebie chciałem tak zrobić ale ostatecznie żeby dostać dofinansowanie z czystego powietrza wybrałem firmę-autoryzowanego partnera pro która ogarnęła cała papierologię itp. Gdyby nie czyste powietrze to miałem znajomego hydraulika który był gotów to zrobić (poniżej 5 tys).
-
U mnie CO+CWU w marcu: 415 kwh (dane z podlicznika) Jestem w szoku, bo okazuje się że ten sezon zamknie się prawdopodobnie mocno poniżej 4 tys. kwh co oznacza że będę miał niewykorzystany magazyn energii. Cóż trzeba chyba pomyśleć nad jakąś hybrydą plug-in...
-
Firma q-cover
anatema odpowiedział tomasznowak29 → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Też mnie zastanawia ta firma. Opinii brak, a ceny mają bardzo dobre. Swoją drogą jakie macie koszty usług za m2 położenia tynku baranka o granulacji 1,5 mm? -
Wyłączam na noc w aplikacji i nie zasilanie tylko grzanie. Mógłbym ustawić harmonogram wtedy byłoby bezobsługowo ale mi się nie chciało do tej pory. Rano gdy idę po karmę dla psa to włączam, przy okazji sprawdzając jaka temperatura na zewnątrz. Zaleta dodatkowa dla mnie to nie przeszkadzają mi żadne dźwięki dochodzące z pompy (ani pompek obiegowych) kiedy zasypiam. Dla mnie (gdzieś już pewnie pisałem o tym) jedną z dużych wad TCAP-a jest hałas generowany i to zarówno przez jednostkę zewnętrzną jak i wewnętrzną; nie wiem czy ten typ tak ma (u znajomego ten sam model hałasuje podobnie) czy w ogóle to specyfika pc. Oczywiście można się przyzwyczaić albo niektórym to w ogóle nie przeszkadza (mojej żonie np. nie)
-
Dane z podlicznika za luty (CO+CWU): 514 kWh (poprzedni rok: 768 kWh) Temperatura średnio ok. 20,5 C Grzeje stałą 35C przez cały sezon (poza okresem mrozów gdzie podkręciłem do ok. 40C). W ciągu ostatnich ciepłych dni (podobnie jak w październiku) pompa wyłączana na noc.
-
A czym dokonujesz pomiaru temperatury na grzejnikach? Rok temu, zaraz po założeniu pc próbowałem to mierzyć termometrem bezdotykowym takim jak się mierzy gorączkę ale nie dało się, odczyty były bez sensu.Z drugiej strony wydawać kilkaset pln na jakieś specjalistyczne termometry wydało mi się trochę zbyt dużo.
-
U mnie zużycie styczeń (CO+CWU) z podlicznika to: 1009 kWh Średnia temperatura w domu: 20 C Chłodniej niż u większości ale domownicy akceptują, w największe mrozy styczniowe dogrzewaliśmy kominkiem (złożone z 8 razy - głównie weekendy)
-
Tak, właśnie. Podjąłem pochopną imho błędną decyzję. Jako częściowe usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że działo się to w czasie, gdzie w mojej okolicy ceny gazu poszły dramatycznie w górę (chyba 170% - firma Gen Gaz - głośno o tym było w mediach), ceny węgla pikowały do poziomów ponad 3 tys. a o wzrostach cen prądu jeszcze nikt nie mówił (chociaż można było się tego spodziewać), a ja miałem starego bezklasowca na ekogroszek który musiałem wymienić. PC a.gwozdz - nie wypowiadam się co być powinno a co nie. Stwierdzam tylko fakty, ewentualnie spekuluje sobie jak może być.
-
No właśnie w artykule który podlinkowałeś jest informacja że dla pompiarzy nie będzie żadnych szczególnych dedykowanych rozwiązań taryfowych, ulg etc. I tak, ja też się zgadzam że podstawowy bytowy prąd do 2 tys. kWh będzie dotowany w różny sposób bo używamy go wszyscy ale nie o tym jest mowa. Mowa jest o prądzie jako "paliwie" do pc który (po przekroczeniu dotowanego limitu) jest drogi i nie sądzę żeby był konkurencyjny w najbliższych latach do cen gazu ziemnego. No ale to wszystko spekulacje. Osobiście nigdy nie zdecydowałbym się (nie mając fv na starych zasadach) na założenie pc do grzania w domu z instalacją zwykłych grzejników mając gaz ziemny w posesji. Sam rok temu przeszedłem na pc z ekogroszku ale po pierwsze miałem fv (stare zasady), po drugie wymieniłem (latem) większość grzejników na niskotemperaturowe co pozowliło znacznie obniżyć temperaturę zasilania w tym sezonie, po trzecie i tak nie jestem zadowolony i uważam że lepiej było iść w gaz (który też mam).
-
Wg różnych danych dostępnych w internecie, 40% gospodarstw domowych w Polsce ogrzewane jest gazem, różne źródła różnie podają ale to rząd ok. 2-3 mln gospodarstw domowych. PC mimo boom-u ostatnich lat ciągle daleko, zobaczymy jak to będzie się zmieniać , sprzedaż w Polsce w 2022 to 203 tys. Przekładając to na głosy wyborcze ciągle bardziej "opłaca" się dotować gaz dla gospodarstw domowych niż prąd dla pc. Tutaj zgoda, prąd do poziomów bytowych czyli do 2-3 tys. kWh używany przez wszystkich ma szanse być ciągle dotowany ale już powyżej niekoniecznie. Zresztą ta kwestia była podnoszona już w ubiegłym roku gdzie limity tańszych kilowatów były niewystarczające dla pompiarzy (o ile ci nie mieli fv; w ogóle ci co mają fv na starych zasadach przez kolejnych kilkanaście lat też będą raczej spokojni więc potencjalne lobby o tyle jest mniejsze).
-
Jeśli masz gaz doprowadzony do posesji to - przy twojej powierzchni i tylko grzejnikach nie ma się co zastanawiać tylko kocioł gazowy kondensacyjny. Wycena 20 tys. przy - jak zakładam rozprowadzonej instalacji hydraulicznej - jest bardzo droga. Znajoma zakładała kilka miesięcy temu i wyrwała używany 2 letni (ale na gwarancji) piec Termet Gold za 2 tys. pln; do tego kilkaset pln dla instalatora i prace hydrauliczne - myślę że w 5 tys. się zamknęła a może nawet w 4. Teraz jest trochę ofert używek kilkuletnich markowych pieców gazowych na olx (czasem na gwarancji) bo ludzie zmieniają na pc więc można coś fajnego znaleźć. No ale nawet zakładając nowy piec to powinieneś imho zamknąć się w 10 tys. Odnośnie stawek za gaz, prąd to te rzeczy są ze sobą skorelowane i w dłuższej perspektywie podwyżka/obniżka kwot za jeden nośnik będzie związana z tym samym dla drugiego; można spekulować jak bardzo itd. ale to nie ma sensu bo ostatnie 3 lata pokazały jak bardzo chwiejny potrafi być rynek surowców i np. zakręcenia kurka gazowego przez ruskich wcale nie doprowadziło do hiperwzrostów ceny gazu w Europie.
-
Bawisz się w niezle laboratorium. Ja ostatnio zauważyłem nietypową różnice: mam 2 dni gdzie w nocy temperatura od -5 do -9, w dzień -2 do -5 - zużycie średnie 36 kwh, kolejna doba: temp. w nocy i dzień ok. 2 stopni wyższa, a zużycie 39 kwh. Temperatury CWU i CO stałe przez 3 dni, żadnego wietrzenia, mycia okien etc. Skąd większe zużycie przy wyższej temperaturze otoczenia? Jedyne co przychodzi do głowy to wilgotność powietrza i związane z tym defrosty. Mowa o T-Cap 9kW.
-
OK, dzięki za info. Jaką masz ustawioną aktualnie temperaturę na pompie? U mnie nie jest wysoka w porównaniu do zeszłego roku - aktualnie 35C (grzeje stałą) bo wymieniłem częściowo grzejniki na CV33. w okresie przed mrozami, np. 14-21.11 miałem średnie zużycie na poziomie 16 kW/dobę
-
Grzejnikowcy - jakie notujecie zużycia w ostatnich dniach? U mnie np. wczoraj w nocy temp -5,-6, w dzień -4 -3 Zużycie z podlicznika (czyli CO i CWU): 36 kW. Pow. grzania 165 m2 Wydaje się wysokie, pewnie defrosty swoje biorą.... Ogólnie odkąd zaczęły się mrozy zużycie oscyluje od 30 do 36 rekord z wczoraj.