
pieknyromek
Użytkownicy-
Liczba zawartości
660 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez pieknyromek
-
Raczej będzie problem żeby Ci właściwy oddział PIG-u kompetentnie odpowiedział na to pytanie. Bardziej starostwo lub gmina i mapy geologiczne. Albo miejscowa firma robiąca tego typu odwierty. A żeby wiedzieć na 100% trzeba wiercić i się przekonać.
-
Pompa abisynka - samodzielny montaż
pieknyromek odpowiedział przeeemek → na topic → OGRODY - Pamiętajcie o ogrodach
Łopata i kopiesz. -
No i gra muzyka. Prostuję tylko jeden niuans: glina o której mówisz pewnie nie była gruntem nasypowym a więc ona była również gruntem rodzimym.
-
Garaż w bryle budynku czy osobno? i za ile???
pieknyromek odpowiedział mj2007 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Jeśli budowałbym jeszcze raz zbudowałbym garaż w bryle budynku, ale duży, na 2 auta, ze sporym pom. gosp. i "kącikiem majsterkowicza" (jeśli ktoś lubi coś pomajstrować). -
Wykopałem dołek - jaka to ziemia?
pieknyromek odpowiedział Antymateria → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Grunt faktycznie na pierwszy rzut oka wygląda na ił. Wrzuć wyniki badań geologa to zobaczymy co tam masz. -
Odprowadzenie wody z rynien + rozsączanie
pieknyromek odpowiedział piotrek0m → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
piotrek0m - pomysł fajny, mam podobnie wykonany, tylko bez magazynowania za to z 3 studniami chłonnymi. gnago - nie bardzo rozumiem Twoją koncepcję.- 7 odpowiedzi
-
- odprowadzenie
- rozsączanie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Nie bardzo zrozumiałem gdzie chcesz tą glinę nasypać - jeśli w "środku domu", w obrębie fundamentów pod podłogą to nie zasypuj gliną tylko piaskiem. Jeśli chcesz obsypać fundament za zewnątrz budynku to proszę bardzo.
-
A jeśli się nie wybrało i cały fundament jest w glinie to trzeba robić drenaż???
- 7 odpowiedzi
-
Woda na glinianej działce.
pieknyromek odpowiedział sturfan → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Wkradło się tu kilka opinii które chciałbym sprostować: 1. Szkoda że autor usunął cześć zdjęć które były na początku bo dawało to lepszy obraz sytuacji. 2. Nic w moim mniemaniu nie wskazuje na to że działka o której mowa, bądź bliska okolica jest terenem źródliskowym. 3. Przede wszystkim chciałby usłyszeć/przeczytać jak autorzy niektórych postów zamierzają zdrenować ten teren i co planują zrobić z wodą z tego drenażu? 4. Przy całej mojej sympatii do mieszkańców Pucka nie mogę pojąć w czym miałoby pomóc wykopanie rowów melioracyjnych? Poza tym bagnem to bym od razu tego terenu raczej nie nazwał. 5. Wątpię że "może wystarczy przerwać tą warstwę i wtedy woda pójdzie w głąb ziemi". W dolinie rzeki raczej mało prawdopodobne chociaż teoretycznie możliwe. 6. Odnośnie wpisu Frofo007: Twoja sytuacja dobrze obrazuje fakt że za wody podziemne bardziej odpowiada geologia a nie tylko ukształtowanie terenu czyli geomorfologia. Dlatego właśnie nauka o wodach podziemnych nazywa się hydrogeologia. Z tego też powodu mniej istotne jest czy jest "górka" czy "dołek" ale bardziej to z czego te formy są zbudowane. Chociaż w większości przypadków to w dołku będzie woda a nie na górce. Sposób podany przez Frofo007 byłby dość mocno prawdopodobny w jego sytuacji, natomiast w dolinie rzeki (nawet niewielkiej) może nie udać się "przekopać przez nią do warstwy przepuszczalnej wodę i tym sposobem zrobić studnie chłonną". Jeśli autor wątku zamierza budować na tym terenie to zacząłbym od dokładnego rozpoznania geologicznego z dużym naciskiem na stosunki wodne, poziom wody gruntowej itd. Rozważyłbym bym także realne zagrożenie powodziowe. Jeśli nadal budujemy to rodzaj posadowienia budynku, może wymianę gruntu, podniesienie terenu. -
Halo, alo, jest tu ktoś kto mógłby mi pomóc...
-
Woda na glinianej działce.
pieknyromek odpowiedział sturfan → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Ze zdrenowaniem tego terenu będzie duży problem bo rzeczki nie zawrócisz a całej wody nie wypompujesz bo jak, gdzie??? Jeśli nawet wypompujesz to co na działce to od razu napłynie Ci woda z rzeczki i tak "wkoło Macieju". Odradzam budowę domu w tym miejscu bo to moim zdaniem proszenie się o problemy z wilgocią na przyszłość. Trzeba będzie mnóstwo kasy wyrzucić na ciężką izolację i liczyć na to że wytrzyma bo nie wiem czy ktoś da Ci gwarancję. Ja bym nie budował w tym miejscu. No chyba że naprawdę na palach:) Ad. kemot_p: W okolicy Warszawy są problemy z działkami bez wysokich wód gruntowych bo takie jest położenie stolicy - kotlinowate obniżenie do którego spływają mniejsze i większe rzeki z całej okolicy i nie tylko. A rozrastająca się stolica i okolica dawno już najlepsze tereny pod zabudowę zagospodarowała. -
Jeśli nie ma problemu z wodami gruntowymi a "ziemia dobrze wchłania wodę" to ja bym nie robił drenażu. Lekki spadek terenu od fundamentów. Ew. wyprowadzenie rur spustowych z rynien trochę dalej od domu. Ew. 2-3 studnie chłonne na wodę z rynien ale płytko wkopane.
- 1 odpowiedź
-
- odprowadzenie
- rynien
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Możliwe to jest ale skoro zaczyna się glina to pewnie jakaś woda zbiera się stropie tej warstwy a dokładniej w spągu warstwy nadległej. Tylko jedno to samo pojawienie się wody a co innego to dostateczna jej ilość teraz i w przyszłości aby można tą warstwę zafiltrować. Z tego dość enigmatycznego opisu wnioskuję że woda jest ale jest jej mało.
-
Mam pytanie odnośnie montażu podbitki. Jeśli chodzi o wkręty do montażu podbitki dachowej to jakie mają być? Wiem że nierdzewne ale są jakieś specjalne ze stali nierdzewnej czy mogą być wkręty fosfatowane jak do płyt GK? Jakieś nazwy, firmy itd.? A do skręcania konstrukcji drewnianej pod podbitkę to jakieś inne wkręty czy też fosfatowane tylko dłuższe? Standardowe, uniwersalne wkręty do drewna to chyba nierdzewne nie są...
-
podbitka plastikowa konsstrukcja
pieknyromek odpowiedział marhos → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Jeśli chodzi o wkręty do montażu podbitki dachowej to jakie mają być? Wiem że nierdzewne ale są jakieś specjalne ze stali nierdzewnej czy mogą być wkręty fosfatowane jak do płyt GK? Jakieś nazwy, firmy itd.? A do skręcania konstrukcji drewnianej pod podbitkę to jakieś inne wkręty czy też fosfatowane tylko dłuższe? Standardowe, uniwersalne wkręty do drewna to chyba nierdzewne nie są... -
2 metrowa wymiana gruntu, wysoko wody gruntowe... Już na starcie masz nieźle pod górkę dlatego powodzenia życzę. Pamiętaj tylko o porządnym zagęszczaniu warstwami.
- 64 odpowiedzi
-
- dachu
- odprowadzenie
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Twoja nie ruchomość stoi na tych torfach? Skoro torf to materiał przepuszczalny. Wody wysoko co też normalne. Rozumiem że chcesz tam podpiąć rynny a nie robić drenaż?
- 64 odpowiedzi
-
- dachu
- odprowadzenie
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Nie wiem jak mała musiałby być działka żeby był sens zbierać humus z całej... Zazwyczaj jest jednak minimum kilka metrów do każdej granicy działki i to moim zdaniem nie jest wystarczającym powodem żeby zbierać humus z całej działki, ale co kto lubi.
-
Jaki to grunt "toru" - domyślam się że chodzi o torf. Rozumiem że to płytka studnia. Generalnie w standardowych warunkach studnie nie przelewają. "Sytuacje" artezyjskie to jednak rzadkość. Częściej chyba może dojść do sytuacji że jest jakaś studnia z płytko występującą wodą np. 0,5m zlokalizowana w terenie podmokłym, dolinie rzeki itd. i w razie zakłócenia "normalnych" stosunków wodnych (budowa kanału lub systemu nawadniania lub odwadniania teren) może dojść do zmiany (w tym wypadku podniesienia) poziomu wody. Podobnie może być w wypadku powodzi. I takie podniesienie poziomu wody w studni może osiągnąć poziom terenu i wtedy mamy samo wypływ. Ale tak jak mówiłem - rzadkość.
- 64 odpowiedzi
-
- dachu
- odprowadzenie
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Że grunt kiepski to trochę ogólne stwierdzenie - trzeba by wiedzieć dokładnie jaki. Trzeba by mieć pewność że działa obok jest taka sama - może była przeorywana wzdłuż i wrzesz. Może na powierzchnię coś tam nawieziono. Różnie bywa...
- 64 odpowiedzi
-
- dachu
- odprowadzenie
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dużo zleży od tego co chcesz robić z tą działką skoro nie budować. Jeśli ma tam być ogród to poczekałbym jeszcze trochę aż glina przeschnie i zasypał humusem z wału. Można zasypać humusem z Twoich fundamentów a tamten wał rozsypać po całym terenie. Albo wałem zasypać a Twój humus rozsypać. bez większego znaczenia. Natomiast nie nawoziłbym piasku ( bo i po co) a tym bardziej nie wybierałbym gliny i nie nawoził jeszcze więcej piasku - po co? Co z tą gliną później robić?
-
Każda studnia chłonna przy wysokim poziomie wód gruntowych będzie się wypełniała wodą, nie zależnie od tego czy będą to beczki, betonowe kręgi czy coś innego.
- 25 odpowiedzi
-
- odprowadzenie
- rynien
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ja bym powiedział ok.1-2m od obrysu budynku. Po co z całej działki niech mi ktoś wytłumaczy bo dumam i dumam i nic nie mogę zaskoczyć...
-
Jeśli masz potrzebę podlewania ogrodu, trawnika to taki zbiornik na 10m3 się przyda, oczywiście z przelewem, pompę kupić i powinno działać. Może tylko przelew do tej rury gminnej. Też mi się wydaje że na podłączenie do tej rury to zgodę trzeba mieć. Co do studni chłonnej to jej zadaniem jest odprowadzić do gruntu nadmiar wody - czy to będą beczki czy kręgi betonowe czy jeszcze coś innego to nie ma większego znaczenia, to już tylko technika wykonania. Ważne żeby grunt odbierał wodę czyli parametry gruntu są najistotniejsze. Beczki są tańsze niż kręgi betonowe.
- 64 odpowiedzi
-
- dachu
- odprowadzenie
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Skoro okna jak widzę uchylne to wydaje się że nie ma problemu. Ja mam indukcję niedaleko okna i jest ok, ale jednak nie tak pod oknem jak w Twoim przypadku. Ale cały czas wydaje mi się że może być.
- 3 odpowiedzi
-
- indukcyjna
- okno?
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami: