Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

humidorek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    592
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez humidorek

  1. humidorek

    SCOP pomp ciepła

    Zgadza się, SCOP jest kluczowy. Także info, jak został liczony (czy uwzględniono zużycie energii pompy obiegu chłodzenia/glikolu i grzania (bez tego SCOP 3,0 może cudownie się zamienić w 4,0).
  2. W kwestii PV - tylko nie pakuj się w żadne nowe dotacje (np. na magazyn), które by zmieniały umowę z zakładem energetycznym, bo stracisz benefity z net-meteringu. Czyste powietrze może być, nie ma związku z prądem.
  3. Nie straci. Kto jest w net-metering może dokładać paneli ile i kiedy chce. Ale te warunki obowiązują tylko przez 15 lat od podpisania umowy, czyli jak dokładać, to jak najszybciej.
  4. Ma prawo, choc na parter może być trochę za mało (zwłaszcza jeśli masz duże przeszklenia). Ja bym dodał też kanały do salonu i kuchni i przełączał na nie nawiew przepustnicami z siłownikiem elektrycznym zamiennie z sypialniami. W mieszkaniu zrobiłem tak 4 strefy z nawiewem regulowanym takimi przepustnicami https://pl.aliexpress.com/item/32960786120.html
  5. W obu obiegach taki sam glikol, więc nie widzę problemu, by zrobić jak napisałeś. Ja regeneruję dz przez pasywne chłodzenie budynku, Twój pomysł regenerowałby zapewne znacznie szybciej. Zapewne najlepiej byłoby to przeliczyć, ale przy kwocie tysiąc zł może szkoda czasu i lepiej działać
  6. Spokojnie możesz podłączyć nawet 2x więcej
  7. Poszukaj przycisków modułowych, choćby takiech https://amper.pl/przyciski-modulowe
  8. Zmiany w zakresie instalacji są zmianami nieistotnymi, możesz je po odbiorze wykonać ot tak, bez żadnych dokumentów. Była odgromówka, nie ma odgromówki, I tyle w temacie.
  9. Omawiałem to kiedyś z ekspertem, powiedział, że czasem tak byłoby lepiej, ale czasem nie (gdy w trakcie pożaru spaliłaby się jakaś złączka). Mnie to jakoś nie przekonało, ale wstawiłem typowe rozłączniki jednak, skoro takie są produkowane...
  10. Wszystko załatwi geodeta, z nim też powinniście ustalić, czy jest potrzebna podstawa formalna do zmiany granicy (może nie trzeba, a może formalnie musi to być jakieś porozumienie o uregulowaniu granicy itd).
  11. Do listy 7 elementów zwiększających bezpieczeństwo (bardzo dobra) dodam: 8. panele N-Type w przeciwieństwie do P-type są odporne na przebicia warstw, co jest jedną z głównych powodów pożarów (drugim jest iskrzenie w złączkach, co wykrywa wspomniane już AFCI, teraz obowiązkowe)
  12. Miałem podobną sytuację, na półtora roku musiałem wstrzymać budowę, bo powstał wręcz staw w którym pływały kaczki... Jak nie chcesz wstrzymywać to tylko pozbycie się wody wchodzi w grę, bo płyty fundamentowej przecież na wodę nie położysz. Czyli albo studnie w rogach, albo igłofiltry.
  13. Kluczowe jest, jaką masz wydajność gruntu. Jeśli mokry (glina) to super, a najlepiej jakby tam była po prostu woda gruntowa. Mam rury pod poziomem wody, 3x 180m2 PE32 (grubsze będzie Ci bardzo trudno zakręcać) i pompę ciepła 17kW na budynek 550m2. Rozdzielacz wewnątrz budynku nie przeszkadza, oczywiście warto zaizolować, by się nie skraplało za bardzo na ew. złączkach metalowych.
  14. Możesz pokombinować z antresolami, nie są one uznawane za kondygnację, a mogą być nad kilkoma pomieszczeniami...
  15. Plastikowe hałasują bardziej, niż spiro (no chyba, że masz na myśli nie spiro, lecz flex - spiro są twarde, flex miękkie).
  16. Do samego chłodzenia chyba nie opłaca się taki system, za mała wydajność, za dużo roboty i problem z wilgotnością. Natomiast do ogrzewania nadmuchowego już ma to sens (wtedy chłodzenie byłoby dodatkiem). Mam taki układ z pętlami pod budynkiem.
  17. Czy ktoś z Was ma taryfę energetyczną C11 (dla firm) w PGE Warszawa (najlepiej oddział Pruszków, ale to chyba się nie różni) i może wrzucić skan faktury z 2024r (albo przynajmniej podać łączną kwotę netto/brutto do zapłaty i łączne zużycie energii w kWh)? Chcę poznać realną cenę całkowitą energii, ale policzenie tego z cenników to koszmar...
  18. Aż zadzwoniłem do niej właśnie specjalnie Instalacja chłodząca to rurki w suficie, tak zrobił deweloper ok 15 lat temu, działa automatycznie cały sezon (termostaty strefowe w pokojach). Woda skrapla się jak pisałem tylko gdy w gorącym dniu otworzy się dużo okien/drzwi balkonowe, przy uchylonych nie skrapla się. Wentylacja jest grawitacyjna (czyli wiadomo - latem nie działa), mimo to ani ja, ani ona nie odczuliśmy tam braku komfortu cieplno-wilgotnościowego (ja szybko wyczuwam nadmiar co2, więc zwykle pierwszy uchylam okno). Wadą jest utrudnienie przy przestawianiu ścian (strefy pomieszczeń nie zawsze pokrywają się wtedy), ale to tak samo, jak z ogrzewaniem podłogowym. Moja mama za wadę uznaje też to, że czuje chłód na ramionach.
  19. Nie wiem. Gdy tam jestem czuję się normalnie, choć zdaję sobie sprawę, że wentylacja grawitacyjna wtedy nie działa (ale nie działałaby też przy chłodzeniu klimą). Czasem pojedyncze okna są uchylone, to nie wywołuje wykraplania wody na suficie.
  20. Moja mama w mieszkaniu ma chłodzenie sufitowe. Raczej nie można latem otwierać okien, bo wilgoć się skrapla na suficie. Poza tym jest super, chłodzenie delikatniejsze niż klima, brak hałasu.
  21. Zgadza się, dodatkowo jako zmiany nieistotne są wszelkie instalacje i urządzenia.
  22. Ogólnie optymalna delta to ok 5 st, ale to zależy od kilku czynników, więc w praktyce chcąc wyznaczyć ją precyzyjnie należałoby założyć ciepłomierz na wyjściu oraz licznik prądu na zasilaniu kotłowni, by regulując deltę zmaksymalizować COP.
  23. Chyba nie masz innego wyjścia i najlepiej tak zrobić. Alternatywą jest projekt zamienny zagospodarowania terenu, ale to możesz zrobić też później, jeśli przy odbiorze urzędnik się do tego przyczepi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...