Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zybie

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    148
  • Rejestracja

Posts dodane przez zybie

  1. Kolego, automatyka kotła bierze do wyliczeń temperaturę średnią i jeszcze dodatkowo tłumioną. Wynika to z tego że ściany też potrzebują czasu aby zimno przeniknęło do pomieszczenia i miało wpływ na temperaturę w pomieszczeniu.
  2. Mam następujący problem z piecem MCRII plus zasobnik 100l. Od pewnego czasu z obiegu zamkniętego zaczęło mi zchodzić ciśnienie i to do takiego stopnia, ze na piecu i regulatorze pokojowym wyskakiwał błąd c9 (na piecu) a na regulatorze (E009), czyli spadek ciśnienie do 0 atm. Sprawdziłem ciśnienie w naczyniu wzbiorczym (te czerwone wewnątrz pieca) i poleciała z niego woda. Czy to normalne, czy aby to naczynie nie powinno być bez wody? Jeżeli nie powinno to gdzie mogę kupić takie naczynie i jaki jest ewentualny koszt? Znalazłem na internecie orginał kosztuje 461 zł plus koszty wysyłki to dość dużo jak na kawałek blachy z zaworkiem:) Czy są może jakieś zamienniki? Piec jest po gwarancji więc chyba wymiana nie powinna sprawiać problemu. Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.:D

     

     

     

    Kolego spuść wodę z kotła i przy otwartym zaworze spustowym uzupełnij powietrzem ciśnienie w naczyniu przeponowym. Napompuj przez zaworek serwisowy do wartości 0,8 bara.

  3. Koledzy dobranie krzywej grzewczej ma na celu ustawienie ekonomicznej pracy kotła. po ustawieniu prawidłowej krzywej grzewczej przechodzimy na strategię CZUJ. ZEWN.- CZUJ.POKOJOWY. i ustawiamy wpływ czujnika od 1-5. Prędkość podgrzewania ustawiamy na najszybszy a prędkość chłodzenia na najwolniejszy.
  4. Temperatura zewnętrzna wskazywana przez iSense pokazywała 2oC, w rzeczywistości jest 4. Możliwe, że dlatego na strategii cz.zew+cz.pok. (a obecnie na cz.zew.) piec spalał więcej niż na strategii cz.pok+gran.. Dokonałem korekty kalibracji cz. zewnętrznego i zobaczymy czy to coś da. Że też wcześniej nie sprawdziłem (dokonałem korekty czujnika wewnętrznego, a o zewnętrznym nie pomyślałem).

     

    EDIT:

     

    Po małych testach, na ustawieniach

    - podst. zewn 20

    - podst. temp. zasil. 20

    - klima zewn. -20

    - klima t. zasil 65

    - nachylenie ogrz. Podłogówka

    - wpływ temp. pom. 1

    - strategia Czujnik zewnętrzny

    pomimo ustawionego programu na 20,5oC nie chce dogrzać mi pomieszczenia. Utrzymuje temperaturę 20-20,1 (w południe było to 20,3), cały czas grzeje (temp. żądana przez regulator to między 38 a 41oC; temp. na zewnątrz 2oC rano, przez 4oC w południe i po południu, do 3 wieczorem i 1 w nocy). Rozumiem, że muszę podnieść krzywą. W poprzednim sezonie mimo niższej krzywej (klima. temp. zasil. 50) i wpływie pomieszczenia (13) oraz strategii cz.pok+cz.zew. trzymało temp i dogrzewało do zadanych (no ale spalanie było ciut wysokie-chyba przez szybkie dogrzewanie do żądanych w programie temperatur, a w większe mrozy trzeba było podnieść temp zasilania).

     

     

    Kolego podnieś podst. temp. zasil. z 20 na 22 oC. Odczekaj dwa trzy dni jeżeli uznasz że jest już dobrze przełącz na strategię CZUJ.ZEW+CZUJ.POM.

    Wpływ czujnika pomieszczenia pozostaw na 1 przez parę dni i sprawdż jak zachowuje się układ. Możesz zwiększyć wpływ czujnika ale nie przesadzaj każde zwiększenie wpływu czujnika powoduje że automatyka pozwala sobie na coraz większą zmianę ustawionej (podstawowej ) krzywej. Jak wiadomo ma to wpływ na większy komfort ale i większe zużycie gazu.

  5. Kolego Iroman wpływ czujnika ustaw na 0 i tak długo szukaj krzywej aż będziesz zadowolony. Po osiągnięciu tej prawidłowej ( najlepszej ) testuj ją przez parę dni i dopiero wtedy włącz wpływ czujnika pomieszczenia na 3 do 5. Poszukując krzywej grzewczej nie robimy tego dużymi krokami i nie zmieniamy jej zbyt szybko ponieważ budynek dobrze ocieplony to konstrukcja zmieniająca bardzo wolno wszelkie zmiany. Proponuję po zmianie krzywej odczekać przynajmniej 3 dni niech warunki się ustabilizują. Oczywiście powyższe założenia dotyczą strategi z CZUJNIKIEM ZEWNĘTRZNYM.
  6. Tak jak myślałem, realne spalanie 10,3m3 (C.O.) na ustawieniach z postu #189. Obecni testuję ustawienia:

    - strategia Cz.zew. + cz.pok (zmiana z .Cz.pok. + gran.)

    - podst. zewn 18

    - podst. temp. zasil. 30 (zmiana z 35)

    - klima zewn. -20

    - klima t. zasil 50

    - nachylenie ogrz. Grzejniki

    - wpływ temp. pom. 13 (zmiana z 3)

    - gran. ogrz. dz. 18

    - gran. ogrz. noc 10

    - pręd. podgrz. Normalny (zmiana z Extra powoli)

    - pręd. chłodzenia Wolniejszy

    - start optym. 180

    - min. temp kotła 6 - czyli na fabryczną (zmiana z 35)

    - max temp kotła 90 - czyli na fabryczną (zmiana z 53)

    - korekta komfortu Wył

     

    Kolego Thunder13

    Dlaczego podstawowa temp. zasil. 30 wydaje mi się trochę zbyt wysoko wystarczy 25 lub nawet 20oC

    Klima tem. zasil. 65 oC

    Wpływ czujnika pokojowego nie więcej jak 20% możliwej nastawy, sens tej nastawy jest taki aby kocioł wędrował po idealnie dobranej krzywej. Oczywiście takiej taką trudno ustawić dlatego wprowadzamy korektę przez czujnik wewnętrzny. Korekta krzywej przez czujnik wewnętrzny nie powinna być zbyt duża aby nasza krzywa nie rozjeżdżała się i nie powodowała szaleńczej pracy kotła.

    Jeszcze jedna uwaga, różnica temperatur między dniem i nocą nie powinna wynosić więcej niż 4oC do 5oC.

    Owocnych wyników w regulacji sterowania kotłem.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...