Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Panowie udało mi się już dograć ofertę z wykonawcą z ktorej jestem zadowolony ale pozsotaje dwie kwestie do dogadania - wielkość falownika:

Czy na panele o mocy łącznej 7.6KW brać falownik 7KW czy 6KW ? Wykonawca poleca ten mniejszy bo twierdzi że procent czasu kiedy moc z paneli przekroczy moc falownika (innymi słoy będzie ścinał moc) bedzie bardzo niski i sytuacje takie zdarzą się może kilka razy w roku przez kilkadziesiąt minut. Dlatego poleca mniejszy falownik które będzie wzbudzał się szybciej i cześciej przy minimalnej energii ze slonca.... MA chłop rację? Inna firma mowiła mi żeby brać falownik dobrana do max mocy paneli lub niewiele mniej czyli jak paneli np 6.5 to brać falownik na 6KW a jak bedzie 7.5 to 7KW

Dodam że panele bedę skierowane idealnie na poludnie ale pod kątem 15 stopni bo dach jest plaski.

Druga sprawa to czy warto dopłacic do paneli typu n ? tzn n-type które mają większą trwałośc (mniejszą degradację wraz z upływem lat) i lepszą teoretyczną wydajność przy dużym nasłonecznieniu gdy wysoka temepratura paneli obniża ich wydajność pracy. Ktoś zna praktyczne zalety poza tym czym chwalą się producenci ? W PL ciągle panele slabsze typu p są dużo bardziej popularnie, pewnie ze względu na cenę....

Edytowane przez Toty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie udało mi się już dograć ofertę z wykonawcą z ktorej jestem zadowolony ale pozsotaje dwie kwestie do dogadania - wielkość falownika:

Czy na panele o mocy łącznej 7.6KW brać falownik 7KW czy 6KW ? Wykonawca poleca ten mniejszy bo twierdzi że procent czasu kiedy moc z paneli przekroczy moc falownika (innymi słoy będzie ścinał moc) bedzie bardzo niski i sytuacje takie zdarzą się może kilka razy w roku przez kilkadziesiąt minut. Dlatego poleca mniejszy falownik które będzie wzbudzał się szybciej i cześciej przy minimalnej energii ze slonca.... MA chłop rację? Inna firma mowiła mi żeby brać falownik dobrana do max mocy paneli lub niewiele mniej czyli jak paneli np 6.5 to brać falownik na 6KW a jak bedzie 7.5 to 7KW

Dodam że panele bedę skierowane idealnie na poludnie ale pod kątem 15 stopni bo dach jest plaski.

Druga sprawa to czy warto dopłacic do paneli typu n ? tzn n-type które mają większą trwałośc (mniejszą degradację wraz z upływem lat) i lepszą teoretyczną wydajność przy dużym nasłonecznieniu gdy wysoka temepratura paneli obniża ich wydajność pracy. Ktoś zna praktyczne zalezy poza tym czym chwalą się producenci ? W PL ciągle panele slabsze typu p są dużo bardziej popularnie, pewnie ze względu na cenę....

 

mam instalację 6,17 kWp z tego 4 na płaskim dachu 11 st i są to panele polikrystaliczne oraz dobudowałem po 2 latach ponad 2 kwp na gruncie mono i to wszystko jest na jednym falowniku sofar tlx 4,4 kW i działa to idealnie i bardzo stabilnie nie ma jakichś drastycznych obcięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz to na dwóch osobnych stringach ? Czy można mieć nierowne stringi ? np 8 paneli na jednym a 10 na drugim lub 7 i 11 ?

 

jeszcze pytanko czy stosujecie w swoich instalacjach wyłącznik przeciwpożarowy? Instalator chce za to dodatkowe 1800zł i zastanawiam się czy to konieczne.

Edytowane przez Toty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja brałbym ten większy. Cena pewnie podobna a i na nim będą minimalne obcięcia. Ja mam falownik 4 kW a paneli 4,8 , panele też pod małym kątem 20 st. i nie są skierowane na południe tylko w dwóch stringach na południowy wschód i południowy zachód. Widziałem jak słońce wyszło z za chmur i wskoczyło chwilę 5,5 kW ale szybko falownik ograniczył na 4 kW. Przy mniejszym na uzysku rocznym stracisz może niewiele tylko parę procent ale zawsze dobre i to. Nie ma co patrzeć na to,że będzie wcześniej wstawał bo przy starcie jest tak mała produkcja , że nie ma to najmniejszego znaczenia. Prawdopodobnie to są te same falowniki tylko mają ustawioną większą moc maksymalną.

Stringi oczywiście mogą być różnej mocy aby tylko nie przesadzić z za małą ilością paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz to na dwóch osobnych stringach ? Czy można mieć nierowne stringi ? np 8 paneli na jednym a 10 na drugim lub 7 i 11 ?

 

jeszcze pytanko czy stosujecie w swoich instalacjach wyłącznik przeciwpożarowy? Instalator chce za to dodatkowe 1800zł i zastanawiam się czy to konieczne.

 

oczywiście na 2 oddzielnych stringach na pierwszym 14 paneli i na gruncie 6 , Można mieć nierówne stringi bo przez pierwsze 2 lata falownik korzystał tylko z jednego stringa. Nie mam takich cudów za 1800 ale ma zabezpieczone pv na gruncie przy kablu i 2 raz w budynku przed falownikiem co to jest sporo metrów.

 

Najważniejsze jest minimalne napięcie w falowniku dla danego stringu oraz napięcie startu PV bo wtedy można określić minimalną liczbę paneli na danym stringu dla danego falownika aby wystartował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toty

Jeśli bierzesz pod uwagę falownik 6 kWp to zastanów sie czy nie zredukowac paneli do <6,5 kWp, odpadnie Ci wtedy koszt strażaka (opinii) i konieczność zgłaszania instalacji do straży.

Wyłącznika przeciwpożarowego nie mam; mam instalację na gruncie, falownik 6 kWp i z uwagi na strażaka 6,48 w panelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zapomniałem o tym strażaku a to dadatkowe 1k zl na bzdety. Chyba zostane przy tych 6.5kw i falowniku 5kw chociaz to mi zabiera mozliwosc dolożenia kiedys 2 czy 3 paneli....

Zastanawiam się jeszcze czy dawać 14 dużych paneli po 450 (460W) czy 18 mniejszych po 400W. Cena ta sama. Te duże maja az 2m wysokości i zastanawiam się czy nie bedą bardziej podatne na porywy wiatru - w koncu to płaski dach.... ale z drugiej strony powierzchnia paneli bedzie bardzo podobna bo tych mniejszych będzie wiecej wiec na to samo chyba wyjdzie.... Te duże mają podwójne szkoło wiec są na pewno sztywniejsze i też dużo cięższe (27kg vs 20kg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie falownik bym dał 6 kWp i paneli tak żeby byś poniżej tych magicznych 6,5, czyli 14x460=6440 albo 16x400=6400.

Jak się zmienią przepisy i magiczna liczba wyniesie np. 8 kWp to dołożysz ;-)

Przy wyborze paneli zastanowiłbym sie też nad ustawieniem; większe będą musiały mieć większy rozstaw rzędów

Co do wyłącznika się nie będę wypowiadał; ja mam na gruncie i celowo ograniczałem sie tak żeby nie musieć płacić za strażaka i jego pomysły. Przy dachu to jednak trochę inna sytuacja.

 

A tak z ciekawości; ma ktoś tą opinie rzeczoznawcy ppoż? co z niej wynika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zapomniałem o tym strażaku a to dadatkowe 1k zl na bzdety. Chyba zostane przy tych 6.5kw i falowniku 5kw chociaz to mi zabiera mozliwosc dolożenia kiedys 2 czy 3 paneli....\

 

Bierz 6,5kW i falownik 6 albo i więcej. Zabierz do ręki kartę katalogową falownika i sam zobacz przy jakich napięciach startuje falownik 5, 6 czy 8kW. Będziesz mógł doedukować Twojego instalatora.

Z rozłącznika przeciwpożarowego rezygnuj jeśli możesz niezależnie jaką będziesz miał instalację (czy większą czy mniejszą niż te magiczne 6,5kW). Chyba, że masz kubaturę większą niż 1000m3 lub strefy zagrożone wybuchem lub po prostu znajdzie się taki zapis w uzgodnieniach.

Uzgodnienia popż to nie tysiąc złotych a zgłoszenie do PSP wyślesz sam lub zrobi to za Ciebie za darmo instalator.

 

PS. Jaka firma zaproponowała Ci jaki falownik 7kW do 7,5kWp w modułach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz 6,5kW i falownik 6 albo i więcej. Zabierz do ręki kartę katalogową falownika i sam zobacz przy jakich napięciach startuje falownik 5, 6 czy 8kW. Będziesz mógł doedukować Twojego instalatora.

 

Instalator raczej miał rację proponując 6KW do instalacji ktora miala miec 7.3KW. Tutaj jest fajnie zobrazowane dlaczego nie warto brać falownika zbyt dużego https://www.kolektory.com/porady-i-wiedza-panele-fotowoltaiczne/dobor-mocy-falownika-do-instalacji-fotowoltaicznej.html

Najśmieszniejsze w przykładzie z tego artykułu jest to że warunki tam podawane praktycznie pokrywają się z moimi co do mocy i kierunku paneli. Jedynie kąt dachu jest inny.

Jednak patrząc na to że kiedyś pewnie dołoże ze dwa panele do tych 6.5KW to wezme wiekszy falownik czyli 6KW godząc się z tym że do tego czasu przy pochmurnych dniach będę miał straty mocy.

 

Uzgodnienia popż to nie tysiąc złotych a zgłoszenie do PSP wyślesz sam lub zrobi to za Ciebie za darmo instalator.

 

Chcesz powiedzieć że strażak będzie pracował za darmo? Trzeba też przygotować projekt z jego wskazówkami a podobno zawsze mają jakieś uwagi. Dojdzie też dodatkowy sprzęt jaki sobie zażyczą typu metalowe korytko, automatyczny wyłącznik ppoz. Firma mówi żę zwykle koszt strażaka i jego zachcianek to dodatkowe 1.5k ale czesc biorą na siebie więc zostaje 1k zl. Nie wiem, może mnie naciąga ale w drugiej firmie powiedzieli jeszcze więcej.

 

Jeszcze taki artykul wpadł mi w oko:

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,29083993,problemy-z-fotowoltaika-masowe-odmowy-przylaczenia-do-sieci.html

 

Znacie kogoś komu odrzucili wniosek w prywatnym domu? Skoro jest tyle odrzuceń to tak naprawdę trzeba by złożyć wniosek zanim zacznie się instalacja.... żeby potem nie zostać w cz... dupie z instalacją off-grid.

Edytowane przez Toty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Jednak patrząc na to że kiedyś pewnie dołoże ze dwa panele do tych 6.5KW to wezme wiekszy falownik czyli 6KW godząc się z tym że do tego czasu przy pochmurnych dniach będę miał straty mocy.(...)

Jeśli to dodawanie będzie za więcej niż 2-3 miesiące to może się zdarzyć że paneli które masz teraz instalowane już nie będzie i wtedy dopiero zostaniesz w "czarnej D..."

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator raczej miał rację proponując 6KW do instalacji ktora miala miec 7.3KW.

 

Z tego co pisałeś instalator argumentował to szybszym wzbudzaniem falownika a nie sprawnością falownika w różnych punktach jego pracy. Szybsze wzbudzanie falownika zweryfikujesz sobie sprawdzając kartę katalogową tego co Ci proponuje i sprawdzając napięcia startu w zależności od wybranej mocy z typoszeregu. Odnośnie sprawności to oczywiście racja. Tyle, że z jednej strony masz niższą sprawność rzędu 1-2 punktów procentowych w wybranych momentach pracy a po drugiej stronie masz obcinanie produkcji też w kilku momentach pracy. Jeśli Twój instalator ma jakieś profesjonalne oprogramowanie to niech przerzuci kilka mocy falownika w stałej instalacji. Szybko dojdzie do właściwych wniosków.

 

Jeżeli do osobówki zamontujemy za duży silnik (np. z ciężarówki), to moc auta będzie większa, ale paliwa też zużyjemy więcej, więc przejedziemy mniej

 

Po tym wstępie powinna zapalić Ci się alarmowa lampka w głowie.

 

 

Chcesz powiedzieć że strażak będzie pracował za darmo? Trzeba też przygotować projekt z jego wskazówkami a podobno zawsze mają jakieś uwagi.

 

Co ma u Ciebie robić strażak? Z rzeczoznawcą uzgadniasz a komendant PSP rejestruje.

 

Dojdzie też dodatkowy sprzęt jaki sobie zażyczą typu metalowe korytko, automatyczny wyłącznik ppoz. Firma mówi żę zwykle koszt strażaka i jego zachcianek to dodatkowe 1.5k ale czesc biorą na siebie więc zostaje 1k zl. Nie wiem, może mnie naciąga ale w drugiej firmie powiedzieli jeszcze więcej.

 

Naciąga bo całość dla Twojego domu nie będzie go kosztowało więcej niż 500 zł. U nas rozłączniki stosujemy tylko w specyficznych sytuacjach. Więcej znajdziesz choćby tutaj

 

Znacie kogoś komu odrzucili wniosek w prywatnym domu? Skoro jest tyle odrzuceń to tak naprawdę trzeba by złożyć wniosek zanim zacznie się instalacja.... żeby potem nie zostać w cz... dupie z instalacją off-grid.

 

Odrzucają wnioski prosumentów?

Drugie szybkie pytanie to czy twój instalator złoży wniosek o przyłączenie instalacji przed jej wykonaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

Czy w tym nowym systemie rozliczenia, jeśli moja instalacja będzie mieć 10 kWp, a ja na własny użytek będę potrzebował 6 kW, to czy ten nadmiar odsprzedam po jakiejś sensownej cenie?

Innymi słowy, czy nie jest dla mnie zbyt szkodliwe przewymiarowanie instalacji (pod ewentualne nowe prądożerne urządzenia w przyszłości)?

Czy znajdę gdzieś w internecie konkretne przykłady rozliczeń na podstawie realnych danych o rozliczeniach w nowym systemie w oparciu o zużycie prądu i moc paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co ma u Ciebie robić strażak? Z rzeczoznawcą uzgadniasz a komendant PSP rejestruje.

 

to był oczywiście skrot myslowy, chodzi od specjalistę ktory zaopiniuje projekt i wskaże wytyczne dla budynku a w skrocie wezmie kasiorę za copy paste. I nie zrobi tego za 200 czy 300zł, ani za 400zł, przynajmniej nie w moim regionie.

 

Jeśli Twój instalator ma jakieś profesjonalne oprogramowanie to niech przerzuci kilka mocy falownika w stałej instalacji. Szybko dojdzie do właściwych wniosków.

 

Nie chciałbym nagle być specjalistą w temacie ale przez ostatnie 24h poczytałem wiele artykułów i prawie wszystkie potwierdzały że maksymalnie wydajna praca paneli zgodnie z katalogowym max zdarza się tak rzadko i na tak krótko że nigdy nie pokryje strat związanych z niższa sprawnościa falownika dobranego jako zbyt duzy do danych paneli. Na płaskich dachach z kątem paneli =15stopni zaleca się max moc paneli >125 % mocy falownika. Czyli dla moich 6.5kw lepszy byłby jednak ten falownik 5kw, tymbardziej że panele sie bedą degradować z wiekiem. Ale tak jak pisaem - jesli będę kiedyś myslal o jakiejś rozbudowie to chyba jednak wezme nieco większy.

Edytowane przez Toty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

Czy w tym nowym systemie rozliczenia, jeśli moja instalacja będzie mieć 10 kWp, a ja na własny użytek będę potrzebował 6 kW, to czy ten nadmiar odsprzedam po jakiejś sensownej cenie?

Innymi słowy, czy nie jest dla mnie zbyt szkodliwe przewymiarowanie instalacji (pod ewentualne nowe prądożerne urządzenia w przyszłości)?

Czy znajdę gdzieś w internecie konkretne przykłady rozliczeń na podstawie realnych danych o rozliczeniach w nowym systemie w oparciu o zużycie prądu i moc paneli?

 

Kolego każdy artykuł napisany o tym od początku roku trąbi że w nowym systemie nie opłaca się nic odsprzedawać. Masz mieć moc paneli równą zapotrzebowaniu lub max 10% większą. Reszta to kasa w błoto.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmowy przyłączenia nie dotyczą prosumentów. ZE nie może odmówić prosumentowi jeśli dokumentacja się zgadza.

 

Bez magazynu to i tak będziesz odsprzedawał >80% produkcji (płaski dach na południe nie sprzyja autokonsumpcji).

 

Ja bym brał tyle mocy ile potrzebuję a nie trząsł portkami przed jakimś strażakiem. Pełno ludzi ma powyżej 6.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym brał tyle mocy ile potrzebuję a nie trząsł portkami przed jakimś strażakiem. Pełno ludzi ma powyżej 6.5.

 

Tu nie chodzi o strach przed strażakiem tylko o dodatkowe koszty. Ten dodatkowy 1KW bedzie mnie kosztował ponad 3tyś a nie 1.800 zł bez strażaka. To po prostu nieekonomiczne.

 

Bank energii rzędu 10kwh to dodatkowy koszt 40k zl. Wiem że niektorzy montują ale nie potrafię tego uzasadnić ekonomią. To się zwroci za dodatkowe 30-40lat. Chyba że bedą masowe blackouty. Wtedy się przyda.

Edytowane przez Toty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...