Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

To jego wado-zaleta.

Z jednej strony trzeba ciągle dostarczać ciepło, ale stosunkowo łatwo go wywietrzyć latem przy upałach.

Ja na przykład latem używam klimy w sytuacjach dłuższych upałów, uchylenie okien na noc powoduje że rano jest przejemnie, a ~7:00 zamykam okna i opuszczam rolety zew. co powoduje że w środku się tak nie nagrzewa, klima chodzi jako wspomagacz.

 

Kwestia przyzwyczajenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie, rafalm81 z tej strony:)

Niestety, zmieniałem maila i mimo że zrobiłem to również na forum, nie dało się pisać żadnych postów od kilku tygodni. Musiałem założyć nowe konto, ponieważ prośby pisane do adminów przeszły bez echa. Zero reakcji, jakby nikt tego nie czytał i się tym nie interesował.

 

Ja już w tym roku przekroczyłem limit 1500 kWh do czerwca, więc przeszedłem na gaz od przedwczoraj. Ale ostatnie 2 tygodnie w ogóle nie grzałem bo nie było takiej potrzeby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 200m2, 35 letni, praktycznie zero izolacji , jedynie co to śladowe ilości waty szklanej miedzy pustakami. ,

Parter 100m2 ogrzewany : 3x Hyundai Elite White 2.6kW i 1x Kaisai eco 2.6kW.

Temperatura średnio 22 stopnie, zużycie, luty 700kWh, marzec 620kWh.

 

Kto da więcej ? :D

Ale mam fotowoltanikę 10kW netmetering.

Edytowane przez Boreczkowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod miernik tak, pod loggera nie. Teraz konkretnie grzeje, ponieważ na zewnątrz jest max. 1 stopień, pobór chwilowy jak sprawdzałem wynosił ~280 W.

 

Na Bułgarskim lub Chorwackim forum przeczytałem że MSZ-AP 2.5 kW i 3.5 kW nie schodzi poniżej 270w z poborem na grzaniu.

Alem modele 4.2 i 5 kW maja inny tym sprężarki, który znacznie niżej potrafi zejść z poborem prądu.

 

Miałem kupić AP 2.5kW aby zastąpić kaisai eco, ale już brak w hurtowni w której znajomy kupuje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura średnio 22 stopnie, zużycie, luty 700kWh, marzec 620kWh.

 

Kto da więcej ? :D

 

Ha ha ha ha. No pewnie nikt z tu obecnych:)

U mnie to odpowiednio 243 i 187 kWh

Przypuszczam, że bardziej w tych czasach opłacałoby Ci się gazem, ale oczywiście nie wiem czy masz taką możliwość. W Ciebie niestety bardzo uderzają ostatnio wprowadzane limity. Osobiście mam nadzieję, że to stan przejściowy i wrócimy do starych metod rozliczania w niedalekim czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Bułgarskim lub Chorwackim forum przeczytałem że MSZ-AP 2.5 kW i 3.5 kW nie schodzi poniżej 270w z poborem na grzaniu.

Alem modele 4.2 i 5 kW maja inny tym sprężarki, który znacznie niżej potrafi zejść z poborem prądu.

 

Miałem kupić AP 2.5kW aby zastąpić kaisai eco, ale już brak w hurtowni w której znajomy kupuje.

 

Nie chcem ale muszem jak mawiał klasyk, ma AP 7kw przerobiony na pompę ciepła który grzeje 130 m2 podłogówki ale nie mam ori płytki sterującej z jednostki wewnętrznej tylko sterownik AHU32bit ,super sprawa i grzejąc 130 m2 podłogówki zasilanej 27 stopniami w domu 24-25 stopni a pobór prądu w okolicach 330-380 wat w takie dni jakie mamy przez ostatnie dwa tygodnie , dodam że jednostka zewnętrzna jest dwa razy cichsza na tym sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od 22.02.2024 do 22.04.2024 cały dom pociągnął 913 kWh :rolleyes:

 

Z czego klima jakieś 300 kWh ale stała prawie 2 tygodnie, teraz znowu grzeje :D

 

Pociesza że 625 kWh poszło w II taryfie, 288 kWh w drogiej, do zapłaty 1030,81zł. Taryfa G12W w Tauronie, skromne 1,13zł średnio za kWh . Limit przekroczony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha ha ha. No pewnie nikt z tu obecnych:)

Przypuszczam, że bardziej w tych czasach opłacałoby Ci się gazem, ale oczywiście nie wiem czy masz taką możliwość. W Ciebie niestety bardzo uderzają ostatnio wprowadzane limity. Osobiście mam nadzieję, że to stan przejściowy i wrócimy do starych metod rozliczania w niedalekim czasie

Mam fotowoltanikę 10kW, na starych zasadach, inaczej by mi się nie opłacało grzać w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent w tabelach twierdzi co innego. Założę ticket w supporcie ME, niech powiedzą wprost jak zejść niżej.

 

Piszą użytkownicy że podczas chłodzenia MSZ-AP potrafi zejść do 75-80 wat.

 

Z powodu braku MSZ-AP, miałem już brać Panasonic Etherea, w tabeli z danymi pisze że moc minimalna na grzaniu to 160w.

Poszukiwałem informacji o tym modelu klimatyzatora i trafiłem na Bułgarskie forum a tam cały wątek o tym modelu.

Okazało się ze jak temperatura jest na plusie to klima ma problem z zejściem niżej jak 380w dopiero gdy temperatura na minusie lepiej moduluje.

Do tego jest zgłaszanych dużo awarii, (na płycie głównej w dwóch miejscach zimny lut)

Ostatecznie kupiłem LG Deluxe 2,5 kW (DC09RK) ponoć potrafi zejść z poborem na grzaniu do 160w, co mnie zadawala.

Edytowane przez Boreczkowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak reklamujesz to może dasz link? :p

 

:D

https://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/

 

Tutaj pomiary:

https://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/62603-консумация-на-климатизатор-реална-консумация-засечена-от-технически-уред.html

 

Polecam też:

https://forum.benchmark.rs/forums/grejanje-i-klimatizacija.194/

 

https://www.forum.hr/showthread.php?t=1305997

https://www.forum.hr/showthread.php?t=1175267

 

Tłumaczenie strony przez google wystarczy aby ogarniać.

Edytowane przez Boreczkowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przypomnijcie. Jakie klimy polecacie z własnych doświadczeń, potrzebuje dwie. Założenia są takie:

- pokoje na poddaszu po ok 25m2

- jak najniższe schodzenie z mocą (brak akumulacji, ale dobre ocieplenie bez mostków termicznych)

- grzanie całą zimę (choć awaryjnie grzejniki również będą zamontowane)

 

Na dole mam Gree Amber Prestige 3,5kW, która ogarnia bez większych problemów 85m2, ale nie schodzi poniżej 600W przy AUTO (przy max nawiewie schodzi do ok 450W, ale w pokojach dzieciaków, przy niewielkiej powierzchni, chcę aby działało jak najciszej). I choć jestem z niej bardzo zadowolony i chętnie wziąłbym najmniejsze GAP (chyba 2,8kW), przypuszczam że będzie to dużo za dużo jak na jedno pomieszczenie 25m2. A ze względu na to, że również posiada podwójną sprężarkę, zapewne nie będzie też schodziła zbyt nisko co w takim przypadku będzie powodowało już bardzo duże taktowanie.

Jednostki zewnętrzne zamierzam postawić na balkonie, nie ma dla mnie znaczenia czy będą miały grzałki czy nie.

 

Widzę że Gree robi jakieś LOMO czy coś takiego do grzania przy -22* co już jest wystarczające, ale nie wiem jak to schodzi. Na przykładzie GAP 3,5kW widzę, że nie ma się co kierować minimalnym poborem mocy, bo w jej papierach jest 130W, a wiem że nie schodzi poniżej 450W. Dlatego też pytam o Wasze doświadczenia. Parę lat dyskutowania, ale już po prostu nie pamiętam dokładnie kto co ma i jak to działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przypomnijcie. Jakie klimy polecacie z własnych doświadczeń, potrzebuje dwie. Założenia są takie:

- pokoje na poddaszu po ok 25m2

- jak najniższe schodzenie z mocą (brak akumulacji, ale dobre ocieplenie bez mostków termicznych)

- grzanie całą zimę (choć awaryjnie grzejniki również będą zamontowane)

 

Na dole mam Gree Amber Prestige 3,5kW, która ogarnia bez większych problemów 85m2, ale nie schodzi poniżej 600W przy AUTO (przy max nawiewie schodzi do ok 450W, ale w pokojach dzieciaków, przy niewielkiej powierzchni, chcę aby działało jak najciszej). I choć jestem z niej bardzo zadowolony i chętnie wziąłbym najmniejsze GAP (chyba 2,8kW), przypuszczam że będzie to dużo za dużo jak na jedno pomieszczenie 25m2. A ze względu na to, że również posiada podwójną sprężarkę, zapewne nie będzie też schodziła zbyt nisko co w takim przypadku będzie powodowało już bardzo duże taktowanie.

Jednostki zewnętrzne zamierzam postawić na balkonie, nie ma dla mnie znaczenia czy będą miały grzałki czy nie.

 

Widzę że Gree robi jakieś LOMO czy coś takiego do grzania przy -22* co już jest wystarczające, ale nie wiem jak to schodzi. Na przykładzie GAP 3,5kW widzę, że nie ma się co kierować minimalnym poborem mocy, bo w jej papierach jest 130W, a wiem że nie schodzi poniżej 450W. Dlatego też pytam o Wasze doświadczenia. Parę lat dyskutowania, ale już po prostu nie pamiętam dokładnie kto co ma i jak to działa

 

Amber prestiż to padaka. I to już tu było x razy wałkowane właśnie z powodu hałasu i energozernosci.

Dobre klimatyzatory robi Fujitsu. Ale tańsze i dobre robi kaissi u mnie kaissi fly 2.9 kw jest głównym źródłem ciepła w domu 136 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amber prestiż to padaka. I to już tu było x razy wałkowane właśnie z powodu hałasu i energozernosci.

Dobre klimatyzatory robi Fujitsu. Ale tańsze i dobre robi kaissi u mnie kaissi fly 2.9 kw jest głównym źródłem ciepła w domu 136 m2

 

To nie Amber jest padaką tylko sterowanie, ja mam przerobionego na pompę ciepła i faktycznie grzała jak szalona w największe mrozy chyba lepiej jak daikin ale to taktowanie to tragedia ,miesiąc temu zakupiłem sterownik zrobiony od podstaw i teraz to nie ta pompa , grzejąc 130m2 podłogówki pobiera 330 wat idzie co do 1 wata zero skoków wrecz wzorowo , ster nazywa się AHU32bit jak by ktoś swojego ambera chciał przerobić na pompę ciepła a warto tym bardziej że to bezproblemowe, wystarczy kupić wymiennik gaz woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział, szukałbym dalej. Zobaczymy jak będzie z awaryjnością z moim przypadku.

 

Też bym dzisiaj wybrał inne klimiazytory, akurat jeśli chodzi o awaryjność to problemu brak jeśli chodzi o Mitsubishi, ponoć droższe modele potrafią modulować do 100w grzejąc.

Edytowane przez Boreczkowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przypomnijcie. Jakie klimy polecacie z własnych doświadczeń, potrzebuje dwie. Założenia są takie:

- pokoje na poddaszu po ok 25m2

- jak najniższe schodzenie z mocą (brak akumulacji, ale dobre ocieplenie bez mostków termicznych)

- grzanie całą zimę (choć awaryjnie grzejniki również będą zamontowane)

 

Na dole mam Gree Amber Prestige 3,5kW, która ogarnia bez większych problemów 85m2, ale nie schodzi poniżej 600W przy AUTO (przy max nawiewie schodzi do ok 450W, ale w pokojach dzieciaków, przy niewielkiej powierzchni, chcę aby działało jak najciszej). I choć jestem z niej bardzo zadowolony i chętnie wziąłbym najmniejsze GAP (chyba 2,8kW), przypuszczam że będzie to dużo za dużo jak na jedno pomieszczenie 25m2. A ze względu na to, że również posiada podwójną sprężarkę, zapewne nie będzie też schodziła zbyt nisko co w takim przypadku będzie powodowało już bardzo duże taktowanie.

Jednostki zewnętrzne zamierzam postawić na balkonie, nie ma dla mnie znaczenia czy będą miały grzałki czy nie.

 

Widzę że Gree robi jakieś LOMO czy coś takiego do grzania przy -22* co już jest wystarczające, ale nie wiem jak to schodzi. Na przykładzie GAP 3,5kW widzę, że nie ma się co kierować minimalnym poborem mocy, bo w jej papierach jest 130W, a wiem że nie schodzi poniżej 450W. Dlatego też pytam o Wasze doświadczenia. Parę lat dyskutowania, ale już po prostu nie pamiętam dokładnie kto co ma i jak to działa

 

Tak jak ci pisał Gawel Kaisai fly, lub trochę drożej LG STANDARD PLUS lub LG DUALCOOL STANDARD 2, 2,5kW.

Mają już zawór elektroniczny nie kapilare, do tego sprężarka potrafi modulować do 120w grzejąc, jednostka wewnętrzną i zewnętrzna jest cichsza.

ps. nie zakładaj lejka do jednostki zewnętrznej, bo zamarznie otwór, ewentualnie założyć szerszą rurę.

Edytowane przez Boreczkowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amber prestiż to padaka. I to już tu było x razy wałkowane właśnie z powodu hałasu i energozernosci.

 

Ale ja mam Amber Prestige 3,5kW i absolutnie nie potwierdzam Twoich słów. Jestem z niej bardzo zadowolony i mimo że nie schodzi za nisko, nie taktuje jak szalona i radzi sobie z ogrzewaniem bardzo dobrze. Mógłbym ją wręcz z czystym sumieniem polecać, jeśli ktoś potrzebowałby mocniejszej klimy.

Padaka??? Baaardzo ciekawe stwierdzenie. Hałas? Ona jest prawie niesłyszalna na AUTO, czyli 95% czasu działa na minimalnych obrotach. Energożerność? Ma grzałki, ale najlepsze SCOPy na rynku więc i jej efektywność jest bardzo wysoka. Tak uważam bo mam, płacę rachunki i wiem ile żre. Trochę krzywdząca jest Twoja opinia. Gdybym wiedział jak nisko schodzi najmniejszy Amber Prestige, na pewno bym go wziął nie zastanawiając się ani chwili.

Fujitsu to tutaj taka trochę legenda, ale zapewne coś w tym jest. Sprawdzę sobie ceny jakichś podstawowych jednostek i jak nie będą odstraszające może się skuszę.

Jeśli chodzi o Kaisaje, pamiętam że jesteście dosyć zadowoleni i potrafi zejść nisko. To może być ciekawa propozycja

Mitsubishi - brat ma podstawowego 3,5kW. Co prawda już z 5-7 lat chodzi, ale to golas całkowity jeśli chodzi o 'wyposażenie'. Nie psuje się, ale brat mówi że do grzania to to się nie nadaje. Poniżej 5* musi włączać gaz, bo po prostu sobie nie radzi i tyle. A nie radzi sobie z 50m2, nie najlepiej zaizolowanego domku. Może wyższe modele są lepsze, ale z tej nie jest zadowolony.

Przyjrzę się modelom które opisujecie, czyli Kaisai Fly 2,9kW, LG (fajnie że mają 2kW). No i sprawdzę te Fujitsu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...