Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Czy masz już wiedzę do jakiej minimalnej mocy schodzi na grzaniu zanim zacznie taktować?

 

Ciężko powiedzieć u mnie np wogule nie taktuje bo nie ma takiej możliwości mam klimatyzator niedowymiarowany za to dobrze moduluje. Przerwy zdarzają sie owszem w okresie przejściowym przy nastawieniu na 20 st C i przy zewnętrznej powyżej 10 st C i słonecznym raczej dniu.

 

Co do mocy minimalnej pobieranej to nie ma to absolutnie żadnego znaczenia bo nie płace faktur dobowych tylko półroczne więc zużycie prądu się uśrednia do ok 1 MWh/rok, Na tak postawione pytanie odpowiem cytatem z filmu Vegi w wykonaniu Szapołowskiej (...) uj wie ...(..)

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz już wiedzę do jakiej minimalnej mocy schodzi na grzaniu zanim zacznie taktować?

Cześć. Niestety nie mam zmontowanego podlicznika. Nie mieszkam tam wiec w tym sezonie może być ciężko z takimi danymi. Do jakiś konkretnych wniosków potrzebuje ustabilizowana temperaturę wewnątrz, póki co utrzymuje 10* jak nikogo nie ma a jak są jacyś fachowcy lub jak ja przyjeżdżam to nastawiam na 16. Napisz mi wiadomość priv a jak coś ustalę to napewno napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze na pietrze zamontowac klime - rozklad pomieszczen jak na fotce. W zasadzie to malzonka chce miec w sypialni (czyli ta wersja u dolu rysunku) ale chcialbym jesli to mozliwe zamontowac tak by inne pokoje tez cos z tego mialy.

Czy jak powiesze na prawej sciane to poradzi sobie ? Tzn czy doleci powietrze do konca korytarza gdzie ma chlodzic + cos pojdzie do pokoi u dolu rysunku - przy otwartych drzwiach oczywiscie? Tam poludnie i dzieciaki narzekaja....

zaluzje fasadowe mam ale grafit nie pomaga :)

pozycja klimy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym montował to po prawej, klima wymiesza powietrze. To zaproponowane umiejscowienie w sypialni to najgorsze z możliwych (ciągły nadmuch przez miejsce pobytu człowieka - łóżko), jeśli upierasz się na sypialnię to klima powinna być na ścianie po lewej stronie na wprost do wejścia do sypialni. Mi jak klima schładza poddasze to zimno idzie schodami na parter i na parterze mam o 1 stopień mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parterze mam klime - ale ze schlodzeniem pietra nie daje rady (wiadomo, ze zimno sie po podlodze sciele). Stad pomysl na pietro. Chcialem skrocic mozliwie najbardziej rurki od jednostki zewn + pomoc pokojom wzdluz korytarza stad wyszlo mi to po prawej stronie. WYdaje sie sensowne, aczkolkwiek wole potwierdzic z praktykami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono, proszę o radę gdzie najlepiej umieścić klimę do grzania - szkic parteru załączam. Po przeczytaniu od około 70j strony do 227(końca) nadal nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy wybrane prze ze mnie miejsce jest najlepszym gdyż mam spore wątpliwości co do efektywności ogrzewania powietrza przy umieszczeniu grzejącej jednostki na poziomie 30 cm od sufitu - miejsce zaznaczone na czerwono po prawej stronie planu. Wysokość 3 m, powierzchnia około 88 m2 + schody. Ma być 1 split 4,3 KW (alternatywa 4kW) na grzaniu, wydaję się że wystarczy przy wyliczonym maksymalnym zapotrzebowaniu całego domu 6kW dla -20st i 2,8kW przy 1st, a piętro ma nieco mniejszą powierzchnie (ok 75 m2) i jest 25 cm niższe, więc na parter przypada chyba około 60-65% zapotrzebowania na ciepło doliczając schody i że ciepłe powietrze będzie też trochę się unosić na piętro.

Mam pytanie do osób które mają już takie ogrzewanie - czy ciepłe powietrze dobrze się rozchodzi po wnętrzu bez drzwi przy zawieszeniu klimy pod sufitem?

Informacyjnie na zielono zaznaczone są wloty z reku a na niebiesko odbiór reku. Ocieplenie dobre, okna szczelne drzwi zewnętrzne również, więc żadnego samoistnego ruchu powietrza nie ma, tylko ten wymuszony przez reku.

20230105_232901.jpg

Edytowane przez w40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młody kończy budowę i musiał czymś grzać a ja sobie pompę z klimy zrobiłem to prościzna i zachęcam każdego bo szkoda z siebie jelenia robić jak możesz mieć coś bardzo ale to bardzo podobnego nie za 45 tys tylko za np 7 tys lub 8 to chyba logiczne ale nie dla wszystkich bo ktoś woli kredyt spłacać 30 lat momo że pompa wyzionie ducha po powiedzmy 15 latach przy dobrych układach ,

 

Daj znać czy są jakieś różnice miedzy tymi dwoma urządzeniami ( użytkowe i zużycie energii ) , bo sam mam dylemat które rozwiązanie brać pod uwagę . Haier czy druciarstwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że drutex robi również PC

 

Kumpel sam robił pompę z klimy . Kilka dni , zawsze po pracy . Do tego mega profesjonalna skrzynka z parametrami i sterowaniem. Koszt jakieś 4000 więc gra warta świeczki . Grzeje drugi sezon , klima 10kW przy -7 daje mu 7kW a to na styk przy jego starym domu. Przy niższych odpala juz kocioł na pellet . Pompa z klimy konsumuje nadprodukcję z dachu . Na OLX koleś sprzedaje już przerobione klimy 10kW za 8500 z montażem , tym najprostszym hydraulicznym . Przy cenie Haiera nie wiem czy to ma sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel sam robił pompę z klimy . Kilka dni , zawsze po pracy . Do tego mega profesjonalna skrzynka z parametrami i sterowaniem. Koszt jakieś 4000 więc gra warta świeczki . Grzeje drugi sezon , klima 10kW przy -7 daje mu 7kW a to na styk przy jego starym domu. Przy niższych odpala juz kocioł na pellet . Pompa z klimy konsumuje nadprodukcję z dachu . Na OLX koleś sprzedaje już przerobione klimy 10kW za 8500 z montażem , tym najprostszym hydraulicznym . Przy cenie Haiera nie wiem czy to ma sens

 

Przy obecnej około 16 tys to raczej tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, aktualnie u mnie wlatuje klima 3,5kW kupiona okazyjnie z montażem za 3k :p

Parametry takie se ale mam praktycznie dożywotni serwis gratis :D

 

Pompę odkładamy aż obniżą stopy procentowe :rolleyes::bash::D

 

I bardzo słusznie, pompy to pożeracze energii jak każde inne obecnie i owszem miały sens w remontowanych domach wyposażonych w co oraz przy cenie prądu maxymalnie do 50 gr za kwh (średnia cena kwg w taryfach g12(w)) przy taryfie g11 to się nie opłacało natomiast obecnie przy cenie prądy rosnącej na poziomie >1,5 zł/kWh to i nawet cop nie pomoże bo to koszt przy zużyciu rocznym 5 Mwh na poziomie .7500 zł. Trzeba by rozważyć docieplenie domu i oszczędność energii. Moim zdaniem nie opłaca się już niestety zakup PC, No może taka proteza z kilimy owszem, ale to już było ćwiczone przez klimatyzacjakatowice na yutubie. Karol wycofał wszystkie filmy o tej tematyce oraz nie sprzedaje już pc przerobionych z klimatyzatora.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo słusznie, pompy to pożeracze energii jak każde inne obecnie i owszem miały sens w remontowanych domach wyposażonych w co oraz przy cenie prądu maxymalnie do 50 gr za kwh (średnia cena kwg w taryfach g12(w)) przy taryfie g11 to się nie opłacało natomiast obecnie przy cenie prądy rosnącej na poziomie >1,5 zł/kWh to i nawet cop nie pomoże bo to koszt przy zużyciu rocznym 5 Mwh na poziomie .7500 zł. Trzeba by rozważyć docieplenie domu i oszczędność energii. Moim zdaniem nie opłaca się już niestety zakup PC, No może taka proteza z kilimy owszem, ale to już było ćwiczone przez klimatyzacjakatowice na yutubie. Karol wycofał wszystkie filmy o tej tematyce oraz nie sprzedaje już pc przerobionych z klimatyzatora.

PC być może rozwiną się ze swoimi COPami, nastąpi większa integracja ich komponentów, a w innych źródłach co nastąpi? Wierzyć doniesieniom

?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo słusznie, pompy to pożeracze energii jak każde inne obecnie i owszem miały sens w remontowanych domach wyposażonych w co oraz przy cenie prądu maxymalnie do 50 gr za kwh (średnia cena kwg w taryfach g12(w)) przy taryfie g11 to się nie opłacało natomiast obecnie przy cenie prądy rosnącej na poziomie >1,5 zł/kWh to i nawet cop nie pomoże bo to koszt przy zużyciu rocznym 5 Mwh na poziomie .7500 zł. Trzeba by rozważyć docieplenie domu i oszczędność energii. Moim zdaniem nie opłaca się już niestety zakup PC, No może taka proteza z kilimy owszem, ale to już było ćwiczone przez klimatyzacjakatowice na yutubie. Karol wycofał wszystkie filmy o tej tematyce oraz nie sprzedaje już pc przerobionych z klimatyzatora.

 

To co sie dzis oplaca? Ekogroszek po 3500 za tone? Lpg i butla w ogrodzie? A moze kabelki? Przeciez im drozsze nosniki energii tym bardziej oplaca sie PC. To samo z lpg w aucie. Im drozsze paliwa a stosunek ceny pozostaje ok 50% ceny PB to szybciej sie instalacja zwraca. Tankowanie lpg za 3zl sie nie oplaca bo drogi gaz, ale paliwo po 6.69 sie oplaca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co sie dzis oplaca? Ekogroszek po 3500 za tone? Lpg i butla w ogrodzie? A moze kabelki? Przeciez im drozsze nosniki energii tym bardziej oplaca sie PC. To samo z lpg w aucie. Im drozsze paliwa a stosunek ceny pozostaje ok 50% ceny PB to szybciej sie instalacja zwraca. Tankowanie lpg za 3zl sie nie oplaca bo drogi gaz, ale paliwo po 6.69 sie oplaca?

 

Nic z tego co napisałeś się nie opłaca, ale zacząć myśleć się opłaca

 

No na pewno porzucić twoje podejście do ogrzewania, czyli małpy z brzytwa napierdzielajacej na oślep wszystko co popadnie. Przepraszam ale ciężko o bardziej adekwatne porównanie. Jeżeli WSZYSTKIE nośniki są za drogie i ta tendencja się nie zmieni. To co można zrobić ? Ograniczyć zużycie energii, poprzez: precyzyjne sterowanie temperują (o zerowej bezładności) przez co nie marnujemy zysków bytowych i innych. Zoptymalizować temperaturę w domu, w tym również zaprzestanie ogrzewania pustostanów pokoi gościnnych itp.

 

Zamiast marnować kilkadziesiąt tysięcy na pompę ciepła woda powietrze może rzeczywiście mądrzej będzie zastosować klimatyzator + ogrzewanie uzupełniające na wypadek mrozów poniżej -15 st C np ogrzewanie elektryczne, koza kominek itp.

 

Trzeba zdać sobie sprawę że sposób ogrzewania "bo ja chcem i mam komfort w 25 st C" to już przeżytek i totalna głupota. Owszem można zwiększyć swoje dochody i wywalać pieniądze za okno to już świadczy o inteligencji osoby. Jak woli zamienić czas swojego życia i wysiłek w pracy na coś zbytecznego co ulatuje do atmosfery to pozostawię to bez komentarza. Może rzeczywiście zasłużyła na pompę ciepła wodna podłogówkę i inne reduktory wolnego casu i pieniędzy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel sam robił pompę z klimy . Kilka dni , zawsze po pracy . Do tego mega profesjonalna skrzynka z parametrami i sterowaniem. Koszt jakieś 4000 więc gra warta świeczki . Grzeje drugi sezon , klima 10kW przy -7 daje mu 7kW a to na styk przy jego starym domu. Przy niższych odpala juz kocioł na pellet . Pompa z klimy konsumuje nadprodukcję z dachu . Na OLX koleś sprzedaje już przerobione klimy 10kW za 8500 z montażem , tym najprostszym hydraulicznym . Przy cenie Haiera nie wiem czy to ma sens

 

Mój gree amber prestige 7kw przy minus 18-tu stopniach grzał cały dom czyli po podłogach jakieś ok 200m2 i szedł na mocy ok 1400-1900 watt ,mowa o przeróbce na pompę ciepła u młodego dom 70 m2 parter i 70m2 piętro haier sobie radził bez najmniejszego problemu też przy ok 18 stopniach mrozu bez grzałek bo ich nie ma ja też w samoróbce nie mam bo nie ma takiej potrzeby , mimo wszystko lepiej wydać za haiera 12-14 tys czy samoróbka na porządnej klimie za 6-8 tys niż wydawać 50 tys za pełną usługę ale to tylko moje zdanie bo potrafiłem a jak ktoś nie potrafi no cuż wiedza kosztuje i trza za nią bulić nic na to nie poradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...