Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Co się opłaca?

Wszystko w określonych warunkach :)

 

Klimatyzator jest tanią pompą ciepłą z perspektywą szybkiego zwrotu (pod pewnymi warunkami)

Jednak przy tym ogrzewaniu trzeba być świadomym pewnych kompromisów.

Chłodzenie w gratisie

 

Ja nie widzę powodów do kompromisów, jak za gorąco bo slońce świeci , piekarnik działa i jeszcze sprzątam to jak klima nie wyłączy się to ja to zrobię , przy akumulacyjnej betonozie trzeba otwierać okna bo zanim wystygnie to trzeba znowu grzać takie to są "oszczędności" i komfort niebywały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę powodów do kompromisów, jak za gorąco bo slońce świeci , piekarnik działa i jeszcze sprzątam to jak klima nie wyłączy się to ja to zrobię , przy akumulacyjnej betonozie trzeba otwierać okna bo zanim wystygnie to trzeba znowu grzać takie to są "oszczędności" i komfort niebywały.

 

Właśnie "betonoza" Wyklucza nagłe skoki temperatur w jedna i drugą stronę.

 

Kompromisem jest niekorzystny rokad temperatur vs optymalny układu zysk/koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono, proszę o radę gdzie najlepiej umieścić klimę do grzania - szkic parteru załączam. Po przeczytaniu od około 70j strony do 227(końca) nadal nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy wybrane prze ze mnie miejsce jest najlepszym gdyż mam spore wątpliwości co do efektywności ogrzewania powietrza przy umieszczeniu grzejącej jednostki na poziomie 30 cm od sufitu - miejsce zaznaczone na czerwono po prawej stronie planu. Wysokość 3 m, powierzchnia około 88 m2 + schody. Ma być 1 split 4,3 KW (alternatywa 4kW) na grzaniu, wydaję się że wystarczy przy wyliczonym maksymalnym zapotrzebowaniu całego domu 6kW dla -20st i 2,8kW przy 1st, a piętro ma nieco mniejszą powierzchnie (ok 75 m2) i jest 25 cm niższe, więc na parter przypada chyba około 60-65% zapotrzebowania na ciepło doliczając schody i że ciepłe powietrze będzie też trochę się unosić na piętro.

Mam pytanie do osób które mają już takie ogrzewanie - czy ciepłe powietrze dobrze się rozchodzi po wnętrzu bez drzwi przy zawieszeniu klimy pod sufitem?

Informacyjnie na zielono zaznaczone są wloty z reku a na niebiesko odbiór reku. Ocieplenie dobre, okna szczelne drzwi zewnętrzne również, więc żadnego samoistnego ruchu powietrza nie ma, tylko ten wymuszony przez reku.

 

Nikt nie chcę doradzić?

20230105_232901.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w jaki sposób wyklucza przegrzanie przy nagłych zyskach ?

 

Akumulacja .

 

Ściany, podłogi " betonowe" wciągną ciepło i je oddadzą, Mają większą pojemność cieplną niż ściany z dykty. Duże pieczenie, rozpalenie kominka, mocne nasłonecznienie nie powoduje nagłego przegrzania. To ciepło idzie trochę schować na później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacja .

 

Ściany, podłogi " betonowe" wciągną ciepło i je oddadzą, Mają większą pojemność cieplną niż ściany z dykty. Duże pieczenie, rozpalenie kominka, mocne nasłonecznienie nie powoduje nagłego przegrzania. To ciepło idzie trochę schować na później

 

Czy to ciepło ściągane jest za darmo? Pojemność to wada nie zaleta. Idealną sytuacja jest dostarczanie tylko tyle energii ile jest potrzebne i zmniejszanie tej ilości stosownie do zysków. Wychłodzony w grudniu dom z dykty rozgrzeje się w ciągu 24h , betonoza do kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychłodzony w grudniu dom z dykty rozgrzeje się w ciągu 24h , betonoza do kwietnia.

 

Człowieku, jakie ty pierdoły piszesz...

Kompromitujesz się tylko takimi tekstami.

Na każde święta tu, do swojego domu (200m2, porothern 44cm, żelbetowe stropy, 100% podłogówka), przyjeżdża szwagier z rodziną.

Normalnie termostaty utrzymują tam 6C, na trzy dni przed ich przyjazdem wchodzę tam, ustawiam 21, kocioł zaczyna pracę, kiedy szwagier przyjeżdża ma ciepło i komfort...

Kompromitujesz się tylko takimi tekstami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, jakie ty pierdoły piszesz...

Kompromitujesz się tylko takimi tekstami.

Na każde święta tu, do swojego domu (200m2, porothern 44cm, żelbetowe stropy, 100% podłogówka), przyjeżdża szwagier z rodziną.

Normalnie termostaty utrzymują tam 6C, na trzy dni przed ich przyjazdem wchodzę tam, ustawiam 21, kocioł zaczyna pracę, kiedy szwagier przyjeżdża ma ciepło i komfort...

Kompromitujesz się tylko takimi tekstami

 

a jak jest temperatura na zewnątrz w ciągu tych 3 dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to ciepło ściągane jest za darmo? Pojemność to wada nie zaleta. Idealną sytuacja jest dostarczanie tylko tyle energii ile jest potrzebne i zmniejszanie tej ilości stosownie do zysków. Wychłodzony w grudniu dom z dykty rozgrzeje się w ciągu 24h , betonoza do kwietnia.

Po co wychładzać dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, jakie ty pierdoły piszesz...

Kompromitujesz się tylko takimi tekstami.

/QUOTE]

 

Żeby to pierwszy raz...a tu ani pierwszy ani nie ostatni.

 

No pewno jak nie beczę jak wszystkie owce to os razu pierdoły. Najlepiej wybrać durne rozwiązanie i się poklepywać po tyłkach jaka to rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko lepiej wydać za haiera 12-14 tys czy samoróbka na porządnej klimie za 6-8 tys niż wydawać 50 tys za pełną usługę ale to tylko moje zdanie bo potrafiłem a jak ktoś nie potrafi no cuż wiedza kosztuje i trza za nią bulić nic na to nie poradzimy.

 

Jestem ciekaw jaką PC za 50k masz na myśli.

Obecne ceny Atlantica na R32 z montażem i zbiornikiem to :

 

Extensa AI 6kW - 32 k do 10kW - 37k brutto.

Excelia AI Tri -11kW - za 43k do 46k brutto za 16kW.

 

Na pewno da radę zrobić samoróbkę ze zbiornikiem i sterowaniem (chłodzenie pomińmy) za 8k o mocy 16kW?

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No pewno jak nie beczę jak wszystkie owce to os razu pierdoły. Najlepiej wybrać durne rozwiązanie i się poklepywać po tyłkach jaka to rewelacja.

 

W sprawie wyboru masz na myśli siebie? Zaczynałeś od elektrycznych grzejników ściennych i je chwaliłeś jakież to tanie w kosztach założenia jak i użytkowania rozwiązanie.

Później dodałeś PC CWU i klimę do ogrzewania, bo...wizja taniego ogrzewania upadła? ? Nie możesz mieć podłogówki, masz dom z OSB i drewna, a piszesz o "średniowiecznym " ogrzewaniu i potrzebie otwieraniu okien, bo nie wiesz jak to działa.

Tak, nie będziesz wśród stada zadowolonych, bo nie masz możliwości do niego dołączyć. Beee... :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różna, w tym roku było +3, czasem bywa -5

Dla kotła 22kW to nie robi różnicy

 

Jak na podłogówkę i ciepły dom to duża moc. Przy dodatnich temperaturach to da sie ogzrać przy zimach jak kiedyś to byłby problem

 

Ciekawe ile trzeba m3 gazu na takie podniesienie temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zimach "jak kiedyś" trwałoby to 4 dni, a nie "do kwietnia".

Ale my żyjemy "teraz", a nie "kiedyś"

 

A z ciekawości - jak zmieniła się temperatura sezonu grzewczego "teraz", w porównaniu do mitycznego "jak kiedyś" ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zimach "jak kiedyś" trwałoby to 4 dni, a nie "do kwietnia".

 

A z ciekawośći - jak zmieniła się temperatura sezonu grzewczego teraz, w porównaniu do mitycznego "jak kiedyś" ?

 

Mieszkam od 2003 to były zimy mroźne i śnieżne 2003, 2004, 2005, 2007 z trgo co pamiętam i coraz to cieplejsze, tegoroczna jest odpukać łagodna. w 2005 chyba miałem -33 do -22 przez paręnaście dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...