Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Czeską to można kupić :-) aczkolwiek podobnie 30% części będzie z chin

@Aarnn

Prawy dolny róg - to jak się patrzy na rzut - gdzieś w kuchni nad szafkami, czy prawy od wejścia - to w rogu w salonie? Jak dobrze masz docieplony dom? Chodzi mi o porównanie pi x drzwi zapotrzebowania na grzanie.

Mam wycenę na MHI z montażem, mają też daikina więc poproszę o wycenę, powiem że podoba mi się ta perfera :-)

Edytowane przez w40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rogu salonu, obrazek jest obrócony o 90 stopni.

Docieplenie normalne, bez cudów, ściany porotherm 25 + 15 cm grafitowego, strop drewniany + 20 cm bardzo dobrej wełny, szczyty drewniane 40 cm wełny, dach piana około 25 cm.

Tu mają najlepsze ceny

http://www.airengineering.pl

http://www.kupklimatyzator.pl

a montaż większość robi po 1400-1600 brutto, chociaż dostałem jedną wycenę na 6500 zł (!!!)

 

...części do VW i Boeing też są robione w Chinach.

Edytowane przez Aarnn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fujitsu ASYG09KHCA w nastawie grzania +10°C

1. Zaoberwowana najniższa pobierana moc 55W.

2. Gdy jednostka zewnętrzna stanęła, jedn. wewn. pracowała z mocą 12,0-12,5W.

3. Po wyłączeniu klimy z pilota, na standby pobiera 0,0W. Mam licznik i miernikiem energii DDS668 w skrzynce bezpiecznikowej na szynie S dla obwodu klimy i widać że dla tak małych mocy to wskazań brak.

 

Gdy ktoś będzie potrzebował klimy z funkcją +10°C, to poza marketingową reklamą warto zapoznać się z instrukcją obsługi przed zakupem. Fujitsu opisuje to jako utrzymywanie temp. do +10°C. W innej nie pamiętam której klimie funkcja +10°C w instrukcji była opisana jako utrzymywanie temp. w przedziale 10-12°C, czyli rozumiem taktowanie.

W tym modelu fujitsu przy nastawie +10°C regulować można tylko kierownicami nadmuchu, prędkość wentylatora jest stała i nie można tego zmienić. Konsekwencją było to że w pokoju za dwoma zakrętami 90° utrzymywała się stale temp. +5°C, a w pokoju z klimą na termometrze alkoholowym było 9,5°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zaoberwowana najniższa pobierana moc 55W.

 

To o niczym nie świadczy jak nie sprawdziłeś, czy kręci się wtedy sprężarka. Obstawiam, ze tyle mogła brać grzałka karteru i/lub tacy i/lub wentylatory.

I jak są odpowiednie warunki, to grzałka odpala się też w stendbaju czy w oczekiwaniu aż spadnie temperatura przy zatrzymanej sprężarce. Bo właśnie po to jest grzałka karteru (niektóre urządzenia potrafią grzać uzwojeniami w sprężarce) żeby odparować z oleju czynnik który w niskich temperaturach go rozwadnia i olej nie smaruje prawidłowo = skraca się życie sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja się orientuje to w Fujistu czy Fuji grzałkę i to tylko tacy mają modele z dopiskiem Nordic. Uruchamia się tylko w momencie defrostu. Nie wiem jak niesprzyjające warunki musiałaby wystąpić żeby przy nastawie +10 urządzenie weszło w defrost. Przy nastawie +16 przez ostatnie dwa miesiące nie zauważyłem.

Kupiłem podlicznik i jak już opanuje jak go samemu podłączyć (strachliwy jestem) to postaram się bardziej obserwować zużycia w danym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad."55W o niczym nie świadczy"

Wcześniejsze moje posty z obserwacji pracy tej klimy pokazują że pracowała z mocą ok 100W gdy na zewn było ok 0°C i jak zaczęło się ocieplać, z modulacją schodziła płynnie coraz niżej aż do 55W. Sam poddałem wątpliwość czy sprężarka może chodzić przy 58W pobieranej mocy i stwierdziłem, że nie wiem jak to działa. Podsumowując, stwierdziłem tylko zaobserwowany fakt, że gdy jedn. zewn pracowała to najniższa pobierana moc to 55W. Sam zastanawiam się , skoro była obserwowana płynna modulacja mocy od 100W do 55W to czy napewno sprężarka cały czas pracowała. Wysłałem zapytanie do dystrybutora na kraj w tym temacie kilka dni temu, odpowiedzi brak. Jak pisałem wcześniej już 15lat temu produkowano klimy, które na grzaniu miały w deklaracji min. pobieraną moc 90W, może przez 15lat zrobiono jakiś postęp w technologii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam poddałem wątpliwość czy sprężarka może chodzić przy 58W pobieranej mocy i stwierdziłem, że nie wiem jak to działa. Podsumowując, stwierdziłem tylko zaobserwowany fakt, że gdy jedn. zewn pracowała to najniższa pobierana moc to 55W.

 

Skoro sam wentylator zewnętrzny bierze 49W to gdy pracuje jeszcze wewnętrzny - to sprężarce zostaje całe nic, więc nie może się kręcić.

 

attachment.php?attachmentid=464249

 

Z tego co ja się orientuje to w Fujistu czy Fuji grzałkę i to tylko tacy mają modele z dopiskiem Nordic.

 

Fujitsu ASYG09KHCA to nie nordic?

Fujitsu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fujitsu ASYG09KHCA cały czas pracuje stabilnie, co jakiś czas spadają krople wody spod zewn. wymiennika, czyli sprężarka działa. Problem w tym, że moc pobierana to 58W i wymiękam. Gdy wyłączyłem ją z gniazdka i włączyłem to zastartował wentylator w jednostce wewn i pobierał 14W, przyjmując, że wentylator zewn też pobiera 14W to mamy 28W. Nie chce mi się wierzyć, że 58W-28W (wentylatory) = 28W, że sprężarka chodzi z mocą 28W, a przecież jeszcze obsługa elektroniki. Nie wiem jak to działa.

 

W nawiązaniu tabelki osiągów Mitsubishi AP50 (strona wcześniej) czy dobrze rozumiem, że tam podane wartości to dla najlepszej sprawności. Przykład podane dla

- temp. zewn -10*C

- temp. wewn. +21*C

- moc cieplna Q = 3,48kW

- moc pobierana INPUT = 1.120kW

Wyliczyć można COP = 3,10, ale ta sprężarka ma moc 1.600W i jak klima ją wysteruje na max to rozumiem, że COP trochę spadnie, ale jaką moc cieplną jest w stanie dać? Przeliczając proporcjonalnie to dla 1,6kW mocy pobranej dla wyliczonego COP wychodzi 4,97kW przy -10*C, gdy COP przyjmiemy 2,8 dla max mocy, to dla pobranej 1,6kW wyjdzie Q = 4,48kW. Ale czy tak można liczyć?

 

Patrząc na moce sprężarek, to AP50 – model 5kW ma sprężarkę 1,6kW, a Fujitsu w oznaczeniu 09 (czyli 2,5kW) ma sprężarkę o mocy 2kW.

 

W tym przypadku:

- wentylator w splicie ściennym ma moc ok. 60 W

- wentylator w jednostce zewnętrznej ok. 40 W.

Podane wartości w tabelach wydajności odnoszą się do maksymalnej wydajności cieplnej przy najniższym poborze mocy. Krótko mówiąc górną granicą jest konstrukcja danej klimatyzacji, a nie moc elektryczna sprężarki. Można by zwiększać moc elektryczną sprężarki (kosztem większego zużycia prądu) ale bez efektywnego wzrostu wydajności (ograniczeniem jest wielkość wymiennika, ilość czynnika, itp.). Pewnego rodzaju wyjątkiem są jednostki o różnych mocach, które konstrukcyjnie są jednakowe, a ich moce przycięto oprogramowaniem sterownika, np. Panasonic multi 3,2 do 5 kW (bebechy te same).

 

Akurat Mitsu AP to bdb dobry klimatyzator, ale do grzania w przejściowych temperaturach. Ma jednorzędowy wymiennik i dość zauważalnie siada temperatura na wylocie jednostki wewnętrznej przy sporych mrozach. Ale i tak wypada lepiej niż np. MHI Diamond, którego COP przy -15 jest poniżej 2 niż w tym AP, a cena MHI znacznie wyższa.

Poza tym przy obliczaniu COP trzeba uwzględnić defrosty, które są najliczniejsze w temperaturach ok. zera i powodują spory wzrost poboru prądu.

I tutaj znów ciekawostka - pierwsza generacja ME LN miała zaprogramowane (nawet suche defrosty) co 30 min! Bez względu czy wymiennik pokrył się lodem. Nawet dużo tańszy AP wypada znacznie lepiej! Najlepiej w defrostach wypada Daikin i to się przekłada na wyniki w ogólnym zużyciu energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karloss A masz te COPy w jakiejś tabeli? Coś wiesz nt Fui/Fujitsu w porównaniu do Mitsu/Daikin?

 

Tutaj porównanie:

MSZ-AP vgh (HYPER HEATING, z tego co wiem to główna różnica polega na dołożeniu grzałki tacy)

https://scanoffice.fi/wp-content/uploads/2022/09/S-04642-18-printed-version.pdf

 

Toshiba Super Daisekai

https://scanoffice.fi/wp-content/uploads/2022/09/eufi29-20003443-t2-toshiba-ras-25n4kvpg-nd.pdf

 

Daikin Perfera

https://scanoffice.fi/wp-content/uploads/2023/02/EUFI29-22005216-T2.pdf

 

Trzeba wziąć poprawkę na to, że większość z tych modeli jest do klimatu zimnego.

Ale z wykresów można coś sobie wywnioskować:

- jeżeli chodzi o defrosty to na pierwszym miejscu wg mnie Daikin i Toshiba

- jeżeli chodzi o wydajność cieplną (COP) to Mitsubishi > Toshiba > Daikin

 

Trzeba tylko wziąć poprawkę na to, że w Polsce mamy znacznie cieplejsze zimy w stosunku do północnej europy. Nawet jeżeli przez tydzień - dwa będzie utrzymywać się temperatura poniżej -15 stopni to moim zdaniem nie ma sensu głównie skupiać się na parametrach pracy w tak niskich temperaturach.

Wolałbym sprężarkę, która doskonale sobie radzi w zakresie temperatur +10 <> -10, ma dobry algorytm defrostów i da odpowiedni komfort cieplny.

Z tych trzech co wymieniłem wybrałbym:

Daikin > Toshiba > Mitsubishi.

Z tego co się dowiedziałem Daikin przy stałej prędkości wentylatora moduluje temperaturą, natomiast większość klim zmienia obroty wentylatora co bywa niekomfortowe.

Jeżeli chodzi o Fuji, do którego nie znalazłem takich testów, to na pewno spoko jednostki, prawie tak dobra funkcja kominka jak Toshiba. Niektórzy narzekają tylko na głośność jednostki zewnętrznej, ale pomaga funkcja wyciszenia. Bdb opisane serwisówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fujitsu w Norwegii tak się reklamuje:

 

NO.jpg

 

edycja:

 

to zrobiłem porównanie parametrów:

porównanie.jpg

 

edycja:

Karloss fajnie wyjaśnił podawane przez producenta moce klim na grzaniu, że ograniczenia wydajności ze spadkiem temperatury nie można nadrobić mocą sprężarki nawet jak ma zapas, bo np powierzchnia wymiennika jest za mała. Trudność w porównaniu parametrów klim jest też w tym, że producent podaje w różnych miejscach różne wartości, dla przykładu dla AP50 podana z serwisówki (jest screen strona wcześniej) moc przy -10*C to 3,48kW i to podałem w zał. nr 2 do tego postu, a znalazłem ulotkę jaka była po zakupie klimy i jest tam dla AP50 podane na grzaniu dla -10*C moc 4,2kW, a dla -15*C moc 4,7kW, poniżej załącznik (skan skróciłem tylko do AP50). I nie wiem jak do tego podejść.

 

AP50 skan_.jpg

Edytowane przez Nie ma końca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fujitsu w Norwegii tak się reklamuje:

 

[ATTACH=CONFIG]464279[/ATTACH]

 

edycja:

 

to zrobiłem porównanie parametrów:

[ATTACH=CONFIG]464291[/ATTACH]

 

edycja:

Karloss fajnie wyjaśnił podawane przez producenta moce klim na grzaniu, że ograniczenia wydajności ze spadkiem temperatury nie można nadrobić mocą sprężarki nawet jak ma zapas, bo np powierzchnia wymiennika jest za mała. Trudność w porównaniu parametrów klim jest też w tym, że producent podaje w różnych miejscach różne wartości, dla przykładu dla AP50 podana z serwisówki (jest screen strona wcześniej) moc przy -10*C to 3,48kW i to podałem w zał. nr 2 do tego postu, a znalazłem ulotkę jaka była po zakupie klimy i jest tam dla AP50 podane na grzaniu dla -10*C moc 4,2kW, a dla -15*C moc 4,7kW, poniżej załącznik (skan skróciłem tylko do AP50). I nie wiem jak do tego podejść.

 

[ATTACH=CONFIG]464298[/ATTACH]

 

W swoim porównaniu popełniłeś "drobny" błąd. Porównałeś fujitsu klasy 9 (2,5 kW) z mitsubishi 5 kW :)

Dlatego AP50 nadrabia swoimi parametrami w stosunku do fujitsu.

 

Natomiast Twoją wątpliwość w sprawie wydajności cieplnej może wyjaśnić serwisówka.

Są w niej dwa wykresy (str. 16 lub podobna):

Heating capacity (at Rated frequency) > dla -10'C współczynnik korekcji to 0,6 co dla nominalnej wydajności cieplnej AP50 równej 5,8kW = 3,48 kW

Total input (Heating : at Rated frequency) > dla -10'C współczynnik korekcji to 0,7 z groszem co dla nominalnej wydajności cieplnej AP50 równej 5,8kW = ok. 4,2 kW

Na tych wykresach również widać jak zaniżają wydajność cieplną defrosty.

 

Takimi analizami powoli dojdziemy prawie do doktoratu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW Panowie szacun

 

Po wizycie w 2 salonach okazało się że żadna ze wstępnie wybranych klim nie ma takiej siły nawiewu jakiego szukam, podobnie moc wentylatora zależy od mocy grzejnej i jak chcę by mi mocniej nawiewało do pokoi to trzeba mocniejszą jednostkę, a taka jak sobie wyliczyłem z zapotrzebowania to nie będzie w stanie nawiać pod prąd wentylacji mechanicznej by uzyskać zadawalający komfort cieplny. A jeżeli dawać po jednostce do każdego z pokoi na piętrze to po pierwsze, słono będzie kosztować, a po drugie, każda jednostka kosztuje serwis 2xrok, na 4 szt (3 pokoi +parter) to wyjdzie w okolicy 2K rocznie, to będzie większą część tego co zaoszczędzę na prądzie dzięki klimie. Jak przeliczyć koszty startowe +serwis, to opłacalność przedsięwzięcia spada na łeb.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co sie serwisuje w klimie? Mi monterzy mowili ze gazu sie nie dobija bo jesli uklad szczelny to go nie ubywa. Wychodzi na to ze jedynie sie czysci wymienniki z syfu. U mnie po 2 latach wymiennik w domu jest na oko czysty bo jednak te filtry wylapuja kurz a w jednostce zewnetrznej przydaloby sie umyc i albo zrobienro sam z pomoca jutubka albo zadzwonie po serwisantow i podgladne co i jak. Ciekawe jest jak z tym odgrzybianiem jednostki wewnetrznej. W zasadzie gdy klima grzeje to nie ma szans zeby tam mial byc grzyb bo i jak? Grzejnikow w domu tez nikt nie odgrzybia. Co innego w lecie gdy chlodzi ale z drugiej strony ile tego chlodzenia w Polsce jest? Lacznie 2 tygodnie? W mojej klimoe do utrzymania 5 letniej gwarancji wymagane sa coroczne przeglady, ale co mozna przegladac 2x roku to nie wiem. Mi to wyglada na dzialania zachecajace monterow do wybrania tego dostawcy bo zarobia i na montazu i na przegladach wiec logiczne ze monter bedzie polecal taka firme:) Swoja droga ja kupilem tania chinska klime, producent daje 5l pelnej gwarancji przy corocznych przegladach ktore olalem. Podejrzewam ze.nawet jak sie popsuje to naprawa bedzie kosztowac kilka stowek wiec i tak na jedno wyjdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW Panowie szacun

 

Po wizycie w 2 salonach okazało się że żadna ze wstępnie wybranych klim nie ma takiej siły nawiewu jakiego szukam, podobnie moc wentylatora zależy od mocy grzejnej i jak chcę by mi mocniej nawiewało do pokoi to trzeba mocniejszą jednostkę, a taka jak sobie wyliczyłem z zapotrzebowania to nie będzie w stanie nawiać pod prąd wentylacji mechanicznej by uzyskać zadawalający komfort cieplny. A jeżeli dawać po jednostce do każdego z pokoi na piętrze to po pierwsze, słono będzie kosztować, a po drugie, każda jednostka kosztuje serwis 2xrok, na 4 szt (3 pokoi +parter) to wyjdzie w okolicy 2K rocznie, to będzie większą część tego co zaoszczędzę na prądzie dzięki klimie. Jak przeliczyć koszty startowe +serwis, to opłacalność przedsięwzięcia spada na łeb.

Po pierwsze :)

Wróciłeś do momentu, o którym ja wspomniałem wcześniej. Poprostu wybrałem urządzenie, które mogłem kupić w najlepszych pieniądzach zakładając ze musi spełnić kilka parametrów.

Po drugie :)

Mając rekuperacje pamiętaj, ze ona tez w pewnym stopniu pomoże Ci rozprowadzić, wyrównać temperaturę w całym domu.

Po trzecie :)

Wielka piątka dla Karlossa i Niemakonca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW Panowie szacun

 

Po wizycie w 2 salonach okazało się że żadna ze wstępnie wybranych klim nie ma takiej siły nawiewu jakiego szukam, podobnie moc wentylatora zależy od mocy grzejnej i jak chcę by mi mocniej nawiewało do pokoi to trzeba mocniejszą jednostkę, a taka jak sobie wyliczyłem z zapotrzebowania to nie będzie w stanie nawiać pod prąd wentylacji mechanicznej by uzyskać zadawalający komfort cieplny. A jeżeli dawać po jednostce do każdego z pokoi na piętrze to po pierwsze, słono będzie kosztować, a po drugie, każda jednostka kosztuje serwis 2xrok, na 4 szt (3 pokoi +parter) to wyjdzie w okolicy 2K rocznie, to będzie większą część tego co zaoszczędzę na prądzie dzięki klimie. Jak przeliczyć koszty startowe +serwis, to opłacalność przedsięwzięcia spada na łeb.

 

Ja do serwisowania podchodzę od lat tak samo i uwierz że jestem sporo do przodu. Nie serwisuję :

 

- auta ( tylko je naprawiam wtedy kiedy potrzeba )

- żadnego AGD , wcześniej w mieszkaniu a teraz w nowym domu też nie zamierzam

- nie wykupuję też żadnych ubezpieczeń na ten sprzęt ani nie przedłużam gwarancji

 

Ale ja kupuje proste rzeczy i nie komplikuje instalacji. Do grzania wody mam bojler za 400zł w domu, grzeje na razie klimą za 3000zł . Mógłbym oczywiście zrobić w domu maszynownię za 50 tysięcy i wrzucić paneli za kolejne 40 ale nie wiem ile musiałbym zużywać energii żeby to miało sens...

Auta też mam proste. Oczywiście jak ktoś sobie kupi coś prestiżowego z kilkaset tysięcy to wiadomo że serwisuje ( bo go stać )

 

Klimę zamontował mi kumpel i też mi powiedział że nie ma tu co serwisować, raz na jakiś czas wyczyścić i tyle .

W Chorwacji do której jeżdżę co roku klimy mają gorszy żywot , grzeją w zimie i chłodzą całe lato które trwa dłużej niż u nas. Często jednostka zewnętrzna już wygląda jak rupieć a urządzenie nadal działa. A właściciel z uśmiechem mówi że klima ma 15 lat....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim porównaniu popełniłeś "drobny" błąd. Porównałeś fujitsu klasy 9 (2,5 kW) z mitsubishi 5 kW :)

Dlatego AP50 nadrabia swoimi parametrami w stosunku do fujitsu.

 

To raczej błąd w opisie bo te rzekome 2.5kW nie schodzi wg danych poniżej 5kW mocy w żadnej temperaturze i ciągnie 2kW z sieci.

 

Elektronika się psuje. Napięcie w sieci potrafi skoczyć do 250V.

 

U mnie skacze do 230V :D

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...