Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Niewiem czemu się tak uczepiliscie tej wartości niższej , wydaje mi się ze większą burzę powinna wywołać wartość przy -15% :) gdzie kllima nominalnie 5kW daje 5,2 kW!!!! Bo to jest wyczyn.

 

ja jestem z oklolic Krakowa (podobno centuś ) ale brałem pod uwagę czy klima da radę w mrozy bo dogrzewać to każda potrafi a rozpiętość podałem żebyście widzieli jak klimy mogą modulować.

 

nie ze nagrzeje , przegrzeje i sie wyłączy tylko schodzi z poborem do minimum a i tak w końcu się wyłaczy ")

 

 

ponizej wklejka od czego sie zaczeło :)

 

Dobre klimy mają dobra modulację, potrafią zejść poniżej 100W a i przy minus 15 wycisnąć z nominalnej 5kW nawet 5.2 kW.Uzytkuje drugi sezon w wersji kanałowej połączonej Z rekuperacja i w zimie i w lecie pełen komfort.

 

Częściej będziesz potrzebował mocy minimalnej niż tego co a przy -15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czemu się tak uczepiliscie tej wartości niższej , wydaje mi się ze większą burzę powinna wywołać wartość przy -15% :) gdzie kllima nominalnie 5kW daje 5,2 kW!!!! Bo to jest wyczyn.

 

ja jestem z oklolic Krakowa (podobno centuś ) ale brałem pod uwagę czy klima da radę w mrozy bo dogrzewać to każda potrafi a rozpiętość podałem żebyście widzieli jak klimy mogą modulować.

 

nie ze nagrzeje , przegrzeje i sie wyłączy tylko schodzi z poborem do minimum a i tak w końcu się wyłaczy ")

 

 

ponizej wklejka od czego sie zaczeło :)

 

Dobre klimy mają dobra modulację, potrafią zejść poniżej 100W a i przy minus 15 wycisnąć z nominalnej 5kW nawet 5.2 kW.Uzytkuje drugi sezon w wersji kanałowej połączonej Z rekuperacja i w zimie i w lecie pełen komfort.

Interesuje mnie dobra modulacja przy średniej temperaturze w sezonie grzewczym, co dla Gdyni daje 3,2 stopnia C. -15 w tym roku nie widziałem ani razu. Gdybym miał dobierać pompę ciepła, to wybrałbym gdzieś okolice -7 stopni jako minimalną temperaturę, przy której pompa jeszcze daje radę. Poniżej musiałaby się wspierać grzałkami albo zwyczajnie dołożyłbym grzejnik olejowy w którymś pomieszczeniu (albo drabinkę w łazience) i ustawiłbym go na 500 czy 1000W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał dobierać pompę ciepła, to wybrałbym gdzieś okolice -7 stopni jako minimalną temperaturę, przy której pompa jeszcze daje radę. Poniżej musiałaby się wspierać grzałkami albo zwyczajnie dołożyłbym grzejnik olejowy w którymś pomieszczeniu (albo drabinkę w łazience) i ustawiłbym go na 500 czy 1000W.

 

Opiszę historię kolegi, kupił używany dom, który miał ogrzewanie kominkowe, kiedyś modne. Szybko z tego zrezygnował i zamontował przewymiarowane grzejniki wodne i zamontował pompę ciepła dobraną przez fachowców wg panujących zaleceń, była to pompa 6kW z malejąca mocą gdy jest zimniej na zewn. Problem jaki zauważył, że jak PC grzeje cwu to w tym czasie nie grzeje co. Im zimniej na zewn, tym dłuższy czas nagrzewania cwu i odczuwalne było w tym czasie w domu spadek komfortu cieplnego. W końcu znalazł chętnego na tą 6kW PC i sprzedał, kupił 8kW ze stałą mocą. Ma pierwszy sezon za sobą i jest zadowolony.

I pojawia się pytanie, czy bać się przewymiarowania, czy może kupić przewymiarowane urządzenie, które ma większą modulację i może okazać się, że jak te przykładowe 6kW już taktuje to te 8kW jeszcze pracuje stabilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę historię kolegi, kupił używany dom, który miał ogrzewanie kominkowe, kiedyś modne. Szybko z tego zrezygnował i zamontował przewymiarowane grzejniki wodne i zamontował pompę ciepła dobraną przez fachowców wg panujących zaleceń, była to pompa 6kW z malejąca mocą gdy jest zimniej na zewn. Problem jaki zauważył, że jak PC grzeje cwu to w tym czasie nie grzeje co. Im zimniej na zewn, tym dłuższy czas nagrzewania cwu i odczuwalne było w tym czasie w domu spadek komfortu cieplnego. W końcu znalazł chętnego na tą 6kW PC i sprzedał, kupił 8kW ze stałą mocą. Ma pierwszy sezon za sobą i jest zadowolony.

I pojawia się pytanie, czy bać się przewymiarowania, czy może kupić przewymiarowane urządzenie, które ma większą modulację i może okazać się, że jak te przykładowe 6kW już taktuje to te 8kW jeszcze pracuje stabilnie.

 

słowo klucz grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, podłoga ma większą bezwładność.

 

 

a odnośnie postawionego pytania:

 

Właśnie też chciałem zapytać jak to możliwe, że te klimy schodzą ponizej 100W, bo to jednak duża sztuka.

 

to archiwalny Fujitsu 5kW model ASHA14LCC na podstawie publikacji z 28.02.2006r czyli 17lat temu:

 

https://manualmachine.com/general/asha14lcc/9160270-technical-manual/

 

na 6 stronie podane jest, że grzeje w zakresie 0,9-8,4kW i pobiera 0,09-2,48kW

 

edycja:

link do pełnej dokumentacji tego archeo:

https://planetaklimata.com.ua/instr/Technical-Manual-General-Eco-Plus-7-18-ENG.pdf

Edytowane przez Nie ma końca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla domu 200m2 lub bardzo dobrze docieplonego 400m2 tak

 

Pod warunkiem że takowy dom nie posiada drzwi wewnętrznych lub są one cały czas otwarte . Mowa o klimie jako główne źródło ogrzewania

 

Ja na chwile obecną grzeje mały domek klimą i jest OK. Ale jak wstawię 6 drzwi wewnętrznych to zrobi się problem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnieliście że niektóre klimy mają grzałki tacy ociekowej one też poniżej plus 1 stopień się załączają i u mnie gree amber prestige pobiera ok 120 watt , ja mam ją przerobioną na pompę ciepła ale grzałka tacy żyje swoim życiem ,chyba ją w następnym sezonie wyłączę bo niepotrzebne to a dobowo ok 4kwh jednak łyknie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnieliście że niektóre klimy mają grzałki tacy ociekowej one też poniżej plus 1 stopień się załączają i u mnie gree amber prestige pobiera ok 120 watt , ja mam ją przerobioną na pompę ciepła ale grzałka tacy żyje swoim życiem ,chyba ją w następnym sezonie wyłączę bo niepotrzebne to a dobowo ok 4kwh jednak łyknie .

 

jaka nazwa taki i prestiż nie dziwi nic. prestiżowy to jest raczej rachunek za prąd. To są efekty kupowania rzeczy modnych. Już 2 lata temu pisałem że grzałki są stosowane w sprężarkach starego typu zarówno tacki ociekowej jak i podgrzewacz karteru. Nowsze modele już tego nie potrzebują bo rolę podgrzewarzacza przy starcie pełni uzwojenie silnika.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem że takowy dom nie posiada drzwi wewnętrznych lub są one cały czas otwarte . Mowa o klimie jako główne źródło ogrzewania

 

Ja na chwile obecną grzeje mały domek klimą i jest OK. Ale jak wstawię 6 drzwi wewnętrznych to zrobi się problem .

 

Owszem zamykanie szczelne drzwi ma zastosowanie zanim się nie rozwiedziesz, w normalnym życiu możesz zachowywać się w domu swobodnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, podłoga ma większą bezwładność.

 

 

a odnośnie postawionego pytania:

 

 

 

to archiwalny Fujitsu 5kW model ASHA14LCC na podstawie publikacji z 28.02.2006r czyli 17lat temu:

 

https://manualmachine.com/general/asha14lcc/9160270-technical-manual/

 

na 6 stronie podane jest, że grzeje w zakresie 0,9-8,4kW i pobiera 0,09-2,48kW

 

edycja:

link do pełnej dokumentacji tego archeo:

https://planetaklimata.com.ua/instr/Technical-Manual-General-Eco-Plus-7-18-ENG.pdf

Ty chyba coś tendencyjnie czytasz instrukcje :D

Na stronie widać tabelę mocy dla modelu/modeli AS *A14LC, z której widać, że minimalnie podczas grzania do temperatury 16 stopni klima pobiera 1,87 kW. A to, że będąc w trybie grzania urządzenie może zejść do 0,09 kW nie oznacza, w tym czasie utrzymuje jakąkolwiek temperaturę, tylko, że tyle minimalnie pobiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chyba coś tendencyjnie czytasz instrukcje :D

Na stronie widać tabelę mocy dla modelu/modeli AS *A14LC, z której widać, że minimalnie podczas grzania do temperatury 16 stopni klima pobiera 1,87 kW. A to, że będąc w trybie grzania urządzenie może zejść do 0,09 kW nie oznacza, w tym czasie utrzymuje jakąkolwiek temperaturę, tylko, że tyle minimalnie pobiera.

 

Może chodzi tu o wentylator w jednostce wewnętrznej który może pracować na minimalnych obrotach nawet jeżeli sprężarka nie pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem zamykanie szczelne drzwi ma zastosowanie zanim się nie rozwiedziesz, w normalnym życiu możesz zachowywać się w domu swobodnie ;)

 

Na chwilę obecną jak siedzę na kiblu to mam widok na TV w salonie i jest to średnio komfortowe....

W drugim kibelku też drzwi to raczej mus , kotłownia to samo , bo z niej idą wszelakie dźwięki na resztę domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chyba coś tendencyjnie czytasz instrukcje :D

Na stronie widać tabelę mocy dla modelu/modeli AS *A14LC, z której widać, że minimalnie podczas grzania do temperatury 16 stopni klima pobiera 1,87 kW. A to, że będąc w trybie grzania urządzenie może zejść do 0,09 kW nie oznacza, w tym czasie utrzymuje jakąkolwiek temperaturę, tylko, że tyle minimalnie pobiera.

 

To co cytowałeś to tabele maksymalnych osiągów, czyli dla -15*C na zewn, przy temp. wewn +16*C, klima potrafi dać 4,70kW ciepła przy poborze mocy 1,87kW, czyli pracowałaby z COP=2,51.

Ją zacytowałem, bo klima jest w firmie z 15lat i była kupiona wyłącznie do chłodzenia latem, kupowana bez znajomości tematu, zlecono firmie, sami dobrali i założyli. Teraz z ciekawości chciałem sprawdzić jej parametry, a tu taka niespodzianka. Minęło tyle lat a jakoś znaczącego postępu w rozwoju na rynku nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...