Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Mitsubishi Electric MSZ-AP20VGK.

 

Ok. A czy liczyłeś czy to da radę przemielić kubaturę Twojego domu? Ten wymiennik jest dość mały. Myślałem, że wybrałeś też coś z "grubszym" wymiennikiem zewnętrznym. W AP jak pamietam jest jednorzedowy. Musisz się liczyć, że w okolicy zera defrosty będą częste. Zresztą ME ma dość kiepski algorytm odszraniania.

Ale z drugiej strony też są osoby co grzeją MSZ- AP mieszkania i jakoś to daje rade. Jeżeli tego nie zamontowales to zainstaluj Daikina Comfora a na pewno będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A czy liczyłeś czy to da radę przemielić kubaturę Twojego domu? Ten wymiennik jest dość mały. Myślałem, że wybrałeś też coś z "grubszym" wymiennikiem zewnętrznym. W AP jak pamietam jest jednorzedowy. Musisz się liczyć, że w okolicy zera defrosty będą częste. Zresztą ME ma dość kiepski algorytm odszraniania.

Ale z drugiej strony też są osoby co grzeją MSZ- AP mieszkania i jakoś to daje rade. Jeżeli tego nie zamontowales to zainstaluj Daikina Comfora a na pewno będziesz zadowolony.

Mam ogrzewać salon i kuchnię 45 m2 w mieszkaniu o powierzchni 113 m2. Teraz będę ogrzewał całe mieszkanie do ok. 18 stopni, potem tylko dogrzewał wspomniane 45 m2. Nie liczyłem kubatury do ogrzewania. Defrosty mnie nie interesują, bo zawsze jakieś są. Jednostka zewnętrzna Daikina w tej mocy wazy o 5 kg mniej niż w ME, więc sama konstrukcja wymiennika nie koniecznie determinuje jego jakość. Zresztą, jak pisałem, mam zamiar dogrzewać jedno pomieszczenie w większe mrozy, a nie ogrzewać cały dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i nie. Możesz go zamontować w takim miejscu, że będzie mierzył temperaturę jeszcze gorzej niżej czujnik w jedn. wewnętrznej. Moim zdaniem wystarczy nie montować klimy pod samym sufitem i temp spokojnie można jakoś okiełznać. A druga sprawa to ta, o której już wspomniałem wcześniej a przez niektórych negowana, klimatyzator powinien działać non stop.

No moze w takich warunkach jak teraz można sobie pozwolić na czasowe przerwy ale jak juz się zrobi naprawdę chłodno to moim zdaniem nie należy go wyłączać dla stabilizacji temperatury w całym domu (mówię o swoim domu)

Wszystko się zgadza, ale ja j. wewn. montuję nad drzwiami między sienią a salonem, które są wysokie (bo takie chcę). Mam tam nie za wiele miejsca do sufitu, bo muszę zostawić te 20 cm nad jednostką, a pod nią jest nadproże betonowe, w którym nie chcę bruzdować (instalator też nie chce :)). Ten przewodowy sterownik kosztował 700 pln w zewnętrznej firmie, więc nie taki majątek. Najważniejsze była dla mnie możliwość odsunięcia termistora od strugi powietrza i umieszczenie mniej więcej na poziomie głów siedzących w salonie ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, dla tak małej jednostki to niezły wynik. Ale nie zmienia to faktu, że mała jednostka wewnętrzna i mały wentylator to wąskie gardło tego modelu. Stąd nadaje się on do małych powierzchni i na pewno nie do grzania jako główne źródło. Ale jako wspomaganie czemu nie. Zobacz wersja 2.0 a nawet 2.5 ma sporo mniejsza jednostkę wewnętrzna. Fizyki nie oszukasz. Ale jak tak wybrałeś to ok, po sezonie na pewno będziesz mógł podsumować jego pracę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, dla tak małej jednostki to niezły wynik. Ale nie zmienia to faktu, że mała jednostka wewnętrzna i mały wentylator to wąskie gardło tego modelu. Stąd nadaje się on do małych powierzchni i na pewno nie do grzania jako główne źródło. Ale jako wspomaganie czemu nie. Zobacz wersja 2.0 a nawet 2.5 ma sporo mniejsza jednostkę wewnętrzna. Fizyki nie oszukasz. Ale jak tak wybrałeś to ok, po sezonie na pewno będziesz mógł podsumować jego pracę.

Wiesz, ja teraz grzeję dom termowentylatorem z Juli za 80 zł i w nim jest wiatraczek jak do procesora w komputerze. Całość ma moc 1500 W. I zgadnij, daje radę? ;)

 

Mam dom jak termos, jestem spokojny o moc i wielkość wentylatora w jednostce wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego, że masz dom jak termos. Jeszcze pozostaje kwestia komfortu cieplnego, a takim małym wiatraczkiem tego nie osiągniesz. Aby mieć w miarę równy rozkład temperatury w pomieszczeniu albo grzejesz podlogowka, albo mielisz powietrze i ogrzewacz nadmuchowo tak aby zapewnić wymianę powietrza w całej ogrzewanej kubaturze.

Głupcy nie wymyślili do krajów skandynawskich pomp PP z większymi wymiennikami i wentylatorami w stosunku do Europy Środkowej.

Zastanów się gdzie będzie większy komfort cieplny przy malym wentylatorku czy dużym - oba o tej samej mocy.

W sumie to trochę mnie dziwi, że zainwestowales w dom termos a braki cieplne uzupelniasz w najgorszy możliwy sposób.

Ok, ale to nie moja sprawa.

Ponawiam pytanie: czy jest ktoś kto ogrzewa lub będzie dom tylko PP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno Ci będzie znaleść kogoś takiego bo nawet ja- jednak przeciwnik podłogówek bardzo lubie po kąpieli bosą stópką stanąć na podłodze która ma 24-25*. W salonie ciepła podłoga mnie nie interesuje. Do tego dla przyjemności podpalam sobie w kozie. Klima grzeje bez zarzutu, spełnia swoje funkcje. Dla pełnego komfortu (głównie małżonki) montuje jeszcze dwie do sypialni i pokoju dziecka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego, że masz dom jak termos. Jeszcze pozostaje kwestia komfortu cieplnego, a takim małym wiatraczkiem tego nie osiągniesz. Aby mieć w miarę równy rozkład temperatury w pomieszczeniu albo grzejesz podlogowka, albo mielisz powietrze i ogrzewacz nadmuchowo tak aby zapewnić wymianę powietrza w całej ogrzewanej kubaturze.

Głupcy nie wymyślili do krajów skandynawskich pomp PP z większymi wymiennikami i wentylatorami w stosunku do Europy Środkowej.

Zastanów się gdzie będzie większy komfort cieplny przy malym wentylatorku czy dużym - oba o tej samej mocy.

W sumie to trochę mnie dziwi, że zainwestowales w dom termos a braki cieplne uzupelniasz w najgorszy możliwy sposób.

Ok, ale to nie moja sprawa.

Ponawiam pytanie: czy jest ktoś kto ogrzewa lub będzie dom tylko PP?

W wielu miejscach na Świecie grzeje się klimą. Jeśli wymiana powietrza nie jest zbyt duża, a dom dobrze ocieplony z każdej strony, również z bardzo dobrą stolarką, to ciepło rozchodzi się bardzo równomiernie Nie wiem czy wiesz, ale w takich domach daje się grzejnik ścienny w dowolnym miejscu pomieszczenia, nie koniecznie pod oknem. Oczywiście jest to grzejnik elektryczny i dotyczy to państw, gdzie rachunek za grzanie prądem jest porównywalny do rachunku za telefon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy gdzie na tym świecie grzeją cały dom jedną klimą ?

 

Bo z mojego doświadczenia to domu/mieszkania grzeje się kilkoma klimami albo kanałówką albo nawet dwoma.

 

Jeden klimatyzator split NIGDY prawidłowo nie ogrzeje całego mieszkania i domu.

 

I nie zmienia to czy dom termos i czy ma WM.

 

To są bajeczki dla naiwnych ludzi ...

 

Gdyby było tak cudownie to nie było by ani multisplitów ani kanałówek ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu miejscach na Świecie grzeje się klimą. Jeśli wymiana powietrza nie jest zbyt duża, a dom dobrze ocieplony z każdej strony, również z bardzo dobrą stolarką, to ciepło rozchodzi się bardzo równomiernie Nie wiem czy wiesz, ale w takich domach daje się grzejnik ścienny w dowolnym miejscu pomieszczenia, nie koniecznie pod oknem. Oczywiście jest to grzejnik elektryczny i dotyczy to państw, gdzie rachunek za grzanie prądem jest porównywalny do rachunku za telefon.

 

Można ogrzać dom jednym splitem ale nie będzie to napewno duży dom (przez nie których nazywany domkiem lub kurnikiem). Najbardziej upierdliwą sprawą jest czas, który jest potrzebny do uzyskania +/- tej samej temperatury w każdym pokoju. I tutaj kłania się to o czym wspominam po raz kolejny. Nawet biorąc pod uwagę taką aurę jaką mamy teraz, im dłużej właściciel będzie zwlekał z włączeniem urządzenia na stałe (24h/dobę) tym późniejsze wyrównywanie temperatury zajmie dużo więcej czasu. Nie ma problemu z pomieszczeniem, w którym znajduje się klima, a im dalej od niego tym gorzej. Nie można dopuścić do wychłodzenia ścian (to niby takie banalne i wszyscy o tym wiedzą) ale przy grzaniu jedną jednostką nabiera szczególnego znaczenia. W domu 70m2, dobrze izolowanym podniesienie temperatury i komfortu jednym splitem (śnieżną zimą) z 16 do 21-22* zajmuje ok 36h tak aby klima wróciła do spokojnej pracy.

Na chwilę obecną nie jest jeszcze źle. Wczoraj koło 5:30 gdy byłem jeszcze na śląsku sprawdziałem temperaturę w domu na działce, było 20,5* (odczyt z aplikacji klimatyzatora) włączyłem na 22*. Dojechałem na miejsce koło 9 w salonie gdzie jest klima było już 22* a w pokojach oddalonych o jakieś 12m (licząc do ścian zewnętrznych a nie drzwi do pokoi) było 20,5*. Takie są moje dotychczasowe wnioski (użytkownika a nie teoretyka), każdy może wyciągać swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy gdzie na tym świecie grzeją cały dom jedną klimą ?

 

Bo z mojego doświadczenia to domu/mieszkania grzeje się kilkoma klimami albo kanałówką albo nawet dwoma.

 

Jeden klimatyzator split NIGDY prawidłowo nie ogrzeje całego mieszkania i domu.

 

I nie zmienia to czy dom termos i czy ma WM.

 

To są bajeczki dla naiwnych ludzi ...

 

Gdyby było tak cudownie to nie było by ani multisplitów ani kanałówek ...

Np w Japonii. Widziałem też takie rozwiazanie w Hiszpanii. Kluczowa sprawa to co oznacza prawidłowe grzanie, bo u nas ludzie robią aferę o 2 stopnie różnicy (ja robię), a tam nie.

 

Zresztą, pisałem nie o splicie, tylko generalnie klimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozkłady temperatur są absolutnie dopuszczalne dla mnóstwa ludzi.

 

Ale trzeba to zaznaczyć bo mogę się pojawić dwie grupy w niezorientowanych. Jedni pomyślą, że wynik będzie 22*:17* a drudzy wpadną w euforię 22*:22*.

Im dłuższy okres grzania bez przerw tym różnica będzie się zmniejszała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...