Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

W takim razie sam widzisz, że nie może działać z jedną mocą, bo przy 2* masz średnią moc 291W, przy -3* 416W. Po prostu, trafiasz akurat na momenty kiedy dogrzała do zadanej lub bardzo się zbliżyła do niej i zeszła do swojej minimalnej mocy przy tych warunkach. Zwiększa w momencie jak odczuje, że temperatura się obniża. Zapewne startuje po defroście z mocą 700-800W i schodzi w dół. Moduluje na bank
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że ja widzę te 280 W poboru i jak jest -2 i przy +2 :D. Coś tu nie gra. Może po prostu mam takie szczęście, bo klima działa 80% czasu przy takim właśnie poborze.

 

Kupiłem gniazdko tuya z pomiarem i historią, zamontuję je na początku miesiąca i wtedy zobaczymy. Jedyne co się mi zgadza, to zużyta energia, bo przy +2 jest ok. 7 kWh, przy 0 jest 8, przy -3 jest 10 itd.

 

U Ciebie jest 280 a u mnie 220-230W. Jak mam ustawioną temperaturę na 16* to widzę właśnie na podliczniku, o którym mówisz kiedy klimatyzator się uruchamia. Działa kilkanaście do kilku dziesięciu minut właśnie na takim poborze i znowu spada do 8-9W. Teraz spojrzałem w historię i widać, ze od 01:00 do 10:00 w każdej godzinie pobrał od 140-170W, od północy pobrał 1,67kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie jest 280 a u mnie 220-230W. Jak mam ustawioną temperaturę na 16* to widzę właśnie na podliczniku, o którym mówisz kiedy klimatyzator się uruchamia. Działa kilkanaście do kilku dziesięciu minut właśnie na takim poborze i znowu spada do 8-9W. Teraz spojrzałem w historię i widać, ze od 01:00 do 10:00 w każdej godzinie pobrał od 140-170W, od północy pobrał 1,67kWh.

Może mieć znaczenie, że działa na auto? Moze lepiej włączyć konkretny bieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mieć znaczenie, że działa na auto? Moze lepiej włączyć konkretny bieg?

 

Ja wyłączyłem tryb AUTO

 

Jak jestem w domu chodzi na 2 biegu, jak wychodzę daje na 3

 

Dopiero po roku odkryłem że można sterować dmuchawą nie tylko w zakresie 20 , 40 , 60 , 80 , 100 % :D

 

Dla mnie 40% czyli drugi bieg to optimum jak jestem w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mieć znaczenie, że działa na auto? Moze lepiej włączyć konkretny bieg?

 

Moim zdaniem chęć utrzymania konkretnej temperatury na zadanym biegu działa bardzo ułomnie. Dlaczego? Nie wiem. Sytuacja jaką wyżej opisałem dzieje się oczywiście na wentylatorze w trybie auto.

W weekend korzystałem z najniższego biegu ale to w klimatyzatorze w sypialni i muszę stwierdzić, że jestem zadowolony z tych nowych zabawek;)

Edytowane przez swierol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem chęć utrzymania konkretnej temperatury na zadanym biegu działa bardzo ułomnie. Dlaczego? Nie wiem. Sytuacja jaką wyżej opisałem dzieje się oczywiście na wentylatorze w trybie auto.

W weekend korzystałem z najniższego biegu ale to w klimatyzatorze w sypialni i muszę stwierdzić, że jestem zadowolony z tych nowych zabawek;)

 

Z moich obserwacji wynika, że działanie na wyższym biegu np. trzecim z pięciu, znacznie poprawia komfort i cyrkulację powietrza między pomieszczeniami oraz zachowanie stałej temperatury. Ale zgodzę się z Tobą, bo jeśli zamierzasz ogrzewać tylko jedno pomieszczenie w którym jest jednostka, to AUTO sprawdzi się bardzo dobrze, działając bezszelestnie przez 95% czasu na najniższym biegu i utrzymując stałą temperaturę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to nie jest aż tak proste i każdy producent stosuje inne algorytmy sterujące, nawet w ramach własnych produktów. Mam auto, bo nie mam powodu, żeby to zmieniać. Jak znam Japońców, oni podchodzą do tematu holistycznie, tak, że na końcu jest optymalnie. Pytanie, pod co ta optymalizacja została zaprojektowana i wykonana w sterowniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem laikiem, grzeje dopiero drugi sezon klimą

 

Uważam że to tak tanie urządzenie, bierze tak mało energii że nie ma sensu pisać na ten temat prac dyplomowych

 

Ustawiam temperature, wentylator pod komfort jako taki dla ucha, pilota daje kilka metrów od jednostki i zapominam o temacie skoro w domu jest ciepło

 

Obserwuję okolice i widzę że sporo jest jeszcze ludzi lubiących szuflować węgiel....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda tabela mocy i COPów:

 

3616deaf30a199c8.png

 

Do tych tabel nie powinno się podchodzić w 100% co w nich jest zapisane, ponieważ:

- nie uwzględniają energii elektrycznej poświęconej na wykonanie defrostu (w serwisówkach Mitsu, Toshiba, Fujitsu itp. są wykresy z korektami, które uwzględniają deforsty i trzeba sobie to przeliczyć)

- testy wykonywane są przy max nadmuchu jednostki wewnętrznej (nie oszukujmy się, kto tak na stałe używa klimy?)

- nie zostały uwzględnione długości rur, które też mają niewielki, ale jednak wpływ na COP

Poza tym tabele przedstawiają górną granicę wydajności cieplnej w stosunku do danej mocy elektrycznej i przy określonych warunkach, co nie oznacza, że taka sprężarka nie weźmie więcej, ale zwyczajnie nie przełoży się to na zwiększenie wydajności, gdyż granicę tą wyznacza konstrukcja i parametry czynnika chłodniczego.

 

A co do pracy jednostek wewnętrznych to najlepiej jak wentylator pracuje ze stałą prędkością (wybraną przez użytkownika) i zmienia się tylko temperatura powietrza wywiewanego.

Tak na prawdę tylko kilku producentów to potrafi (z niewielkimi różnicami). W takiej sytuacji ciągłego mielenia powietrza znacznie lepiej prowadzony jest pomiar temperatury co przekłada się na komfort cieplny.

Edytowane przez karloss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co do pracy jednostek wewnętrznych to najlepiej jak wentylator pracuje ze stałą prędkością (wybraną przez użytkownika) i zmienia się tylko temperatura powietrza wywiewanego.

Tak na prawdę tylko kilku producentów to potrafi (z niewielkimi różnicami). W takiej sytuacji ciągłego mielenia powietrza znacznie lepiej prowadzony jest pomiar temperatury co przekłada się na komfort cieplny.

Czy to nadmuch jest ustawiony na auto czy na konkretną siłę nadmuchu po osiągnięciu zadanej temperatury urządzenie przechodzi w stan "czuwania" i wentylator jednostki wewnętrznej delikatnie miesza powietrze (dużo wolniej niż najniższy bieg wentylatora) "badając" temperaturę otoczenia. A więc co by nie było ustawione nie ma sytuacji ciągłego mielenia powietrza.

Póki co uważam jednak, że używając jednej jednostki na kilkadziesiąt m2 lepiej ustawić wentylator na tryb auto.

W najbliższych dniach zapowiada się bardzo podobna pogoda więc może sprawdzę co się będzie działo po przestawieniu np na 3 bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nadmuch jest ustawiony na auto czy na konkretną siłę nadmuchu po osiągnięciu zadanej temperatury urządzenie przechodzi w stan "czuwania" i wentylator jednostki wewnętrznej delikatnie miesza powietrze (dużo wolniej niż najniższy bieg wentylatora) "badając" temperaturę otoczenia..

 

Ustaw tryb kominka wtedy nie powinien schodzić z obrotami po osiągnięciu zadanej temperatury i daj znać jaki jest efekt. Tam chyba można ustawić określony bieg przy tej funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych tabel nie powinno się podchodzić w 100% co w nich jest zapisane, ponieważ:

 

No zgadza się, oczywiście. Ale zdecydowana większość producentów przedstawia te wyniki przy identycznych założeniach, czyli da się porównać ich wydajności. A to, że w rzeczywistości nie spotkasz takich stałych warunków nie zmienia faktu, będą one wspólne dla wszystkich.

 

A co do pracy jednostek wewnętrznych to najlepiej jak wentylator pracuje ze stałą prędkością (wybraną przez użytkownika) i zmienia się tylko temperatura powietrza wywiewanego.

Tak na prawdę tylko kilku producentów to potrafi (z niewielkimi różnicami)

 

A tutaj nie wiem czy bym się z Tobą zgodził. Przypuszczam że każda inwerterowa klima działa właśnie w ten sposób. Jeżeli jedziesz na tych samych obrotach wewnętrznej, ale pobór prądu masz każdego dnia przy różnej pogodzie inny, to świadczy to właśnie o tym, że moduluje temperaturą nawiewu. Bo raz musi dać mniejszą moc i temp., raz większą. Moja tak działa, temperatura, szczególnie na starcie jest dużo wyższa, potem spokojnie schodzi w dół. I to jest Gree, nie wierzę że zalicza się ona do tych nielicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zgadza się, oczywiście. Ale zdecydowana większość producentów przedstawia te wyniki przy identycznych założeniach, czyli da się porównać ich wydajności. A to, że w rzeczywistości nie spotkasz takich stałych warunków nie zmienia faktu, będą one wspólne dla wszystkich.

 

 

 

A tutaj nie wiem czy bym się z Tobą zgodził. Przypuszczam że każda inwerterowa klima działa właśnie w ten sposób. Jeżeli jedziesz na tych samych obrotach wewnętrznej, ale pobór prądu masz każdego dnia przy różnej pogodzie inny, to świadczy to właśnie o tym, że moduluje temperaturą nawiewu. Bo raz musi dać mniejszą moc i temp., raz większą. Moja tak działa, temperatura, szczególnie na starcie jest dużo wyższa, potem spokojnie schodzi w dół. I to jest Gree, nie wierzę że zalicza się ona do tych nielicznych

 

Ale ja nie mialem na myśli punktu odniesienia czyli norm wg których bada się klimatyzację tylko to, że to co jest w tabelach nie może być brane pod uwagę 1:1, daje to jakis ogólny obraz sytuacji.

To co Twoja klima nie zmienia obrotów, gdy osiągnie zadana temperaturę, gdy ustawiłes np. 1 bieg wentylatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw tryb kominka wtedy nie powinien schodzić z obrotami po osiągnięciu zadanej temperatury i daj znać jaki jest efekt. Tam chyba można ustawić określony bieg przy tej funkcji.

 

Nie sprawdzałem ale chyba nie mam tej funkcji. Ten a efekt mogę osiągnąć przełączając na tryb FAN wybierając prędkość wentylatora jaki chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mialem na myśli punktu odniesienia czyli norm wg których bada się klimatyzację tylko to, że to co jest w tabelach nie może być brane pod uwagę 1:1, daje to jakis ogólny obraz sytuacji.

 

Dokładnie tak jak mówisz, ale na tej podstawie da się już mniej więcej coś tam policzyć i sprawdzić czy dana klima będzie odpowiednia do Twojego budynku. Widzisz, u Ratpaw chodzi delikatnie przy większej powierzchni, u mnie w tych samych warunkach zbliżałaby się do kresu swoich możliwości

 

 

To co Twoja klima nie zmienia obrotów, gdy osiągnie zadana temperaturę, gdy ustawiłes np. 1 bieg wentylatora?

 

Chyba już przestaję wiedzieć o co chodzi:)

Jak ustawię 1, 2, 3 czy którykolwiek bieg, to nie zmieni go nawet jak dogrzeje. Po prostu się zatrzyma i włączy ponownie na ustawionym biegu jeśli uzna że temperatura spadła.

Sama zmienia obroty wentylatora tylko w AUTO, bo po to jest AUTO. Zmiana biegu nie ma bezpośredniego wpływu na częstotliwość sprężarki, tylko pośredni, wynikający z algorytmu. Zwiększysz bieg - spadnie temperatura nawiewu ale zwiększy się ilość m3 mielonego powietrza. Przy okazji klima będzie chodziła z większą wydajnością, ponieważ jak sam zauważyłeś, tabele mocy podają przy maksymalnym nawiewie. Bo są wtedy najlepsze parametry COP. Sam zauważyłem u siebie, że jak zwiększę bieg z pierwszego na 3 to moc spada od razu o 100-150W

 

Jeśli mam ustawioną klimę np. na 3 bieg wentylatora, to chodzi zawsze i tylko na 3-cim biegu. Zmienia się jedynie w zależności od potrzeby temperatura nawiewu. O tym chyba pisałeś wcześniej, że mało która to potrafi. A moim zdaniem robi to każda. No chyba że się gdzieś pogubiłem i nie złapałem wypowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam ustawioną klimę np. na 3 bieg wentylatora, to chodzi zawsze i tylko na 3-cim biegu. Zmienia się jedynie w zależności od potrzeby temperatura nawiewu. O tym chyba pisałeś wcześniej, że mało która to potrafi. A moim zdaniem robi to każda. No chyba że się gdzieś pogubiłem i nie złapałem wypowiedzi

 

Ano, nawet mój chiński Bosch to potrafi, jak ustawie 2 bieg to bez względu na to co sie dzieje w domu i na zewnątrz leci cały czas tym samym nadmuchem regulując tylko jego temperaturę

 

W trybie AUTO nawiew żyje swoim życiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...