Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Dalszy ciąg testów z IFeel ;)

 

Pilot został umieszczony w innym miejscu. Sporo lepszym niż poprzednio , ale też nie jest to optymalne miejsce bo niestety zasięg IR i wymagana "widoczność" z czujnikiem w klimie mocno ogranicza miejsce gdzie można pilota umieścić.

 

Ustawiłem 22 stopnie , bo przy 23 stopniach było bardzo duszno.

Wczoraj odpaliłem. Pobierała około 460W i chyba tyle przez większośc nocy. Rano jednak zobaczyłem że modulacja mocno zeszła w dół i pojawiało się nawet 200W a nawet trochę niżej ...

Obecnie pobiera 200W. Wydmuchuje powietrze o temp 30 stopni.

Zużyła dziś 6.5KWh.

Zobaczymy jak do końca dnia będzie ...

 

Co do hałasu. No cóż jest słyszalna. Działa na auto na chyba najniższym biegu ale słyszę ją nawet z 8-10m :)

 

Co o chłodzenia pompa PW. Jest to możliwe i każda pompa PW posiada taką funkcję.

Tyle że w przypadku ogrzewania podłogowe rozkład temperatur jest wręcz idealny dla człowieka , ale ten sam rozkład w przypadku chłodzenia jest już tragiczny.

 

Dlatego ja po testach chłodzenia pompą PW kupiłem klimę i do chłodzenia jest najlepsza ...

 

Z drugiej strony sama nazwa mówi KLIMATYZATOR Split. Czyli już sama nazwa mówi że jest przeznaczony do chłodzenia i sądzę że nawet najgorsza klima w chłodzeniu daje radę bo jest to podstawowy i główny tryb w klimatyzatorze. Inne tryby są dodatkowymi.

 

Co do IFell to widzę że jednak daje radę. Od rana klima cały czas grzeje. Nie zatrzymała się ani na chwilę. Nie weszła w tryb podtrzymania. Moduluje moc.

Wygląda że olbrzymi wpływ na działanie IFeel ma umiejscowanie pilota.

U mnie obecnie pilot jest z boku klimy pod prawie kątem 90 stopni w stosunku do klimy.

 

Grzenie klimą przypomina mi grzanie grzejnikami. Czym wyższa moc grzania tym wyższa temperatura powietrza ktore jest wydmuchiwane z klimy.

Myślę że Ci co mieli grzejniki na które szło cały czas 50-60 stopni wiedzą jakie jest powietrze w pomieszczeniach.

Jest duszno.

 

Jak grzeję pompą PW to mam ustawione na 30stopni ale podłoga osiąga max 27-28 stopni i ta temperatura jest przy samej podłodze. Czym wyżej tym powoli spada. Nie ma duchoty bo temperatura jest sporo niższa niż przy ogrzewaniu klimą.

Jak dla mnie komfort grzania klimą jest taki jak przy grzejnikami. Taki grzejnki z wbudowanym wiatraczkiem ;)

 

Pamiętam wiele lat temu jak mieszkałem w bloku (nowym) to w sypilani nie włączałem grzejnika. Bo było bardzo duszno.

Teraz taki sam efekt mam grzejąc klimą.

 

No chyba że sytuacja się zmieni po kilku dniach grzania, ale na razie jak dla mnie grzanie niskotemperaturowe jest dla mnie dużo dużo bardziej komfortowe w odczuciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jednej bardzo ważnej przewadze klimy zapomniałeś. Możliwość ustawienia (praktycznie) stałej temperatury przez cały rok, bez wzgledu czy na zewnątrz jest - 20 czy +35. Przy ogrzewaniu podłogowym masz jednofunkcyjny układ. Pomijam klimakonwektory czy pompy PW które mogą też chlodzic bo to margines tego co jest montowane. Okres letni zwłaszcza z upalami znacząco się wydluzyl w ostatnich latach. Ja nie twierdzę że klima to idealne ogrzewanie. Ale daje też pewne plusy, których brak w wodnym ogrzewaniu podłogowym.

 

 

Otóż to

Ja mam 3,5kW ( 3800W grzewczej ) i nawet w upały mimo ze instalatorzy radzili 5kW a nawet 7kW do mojego domu ( 86m ) w zupełności wystarcza. Rolety od południa i zachodu w dół, klima na komfortowe 25 i w całym domu można normalnie funkcjonować. Robi to urządzenie za 3000 PLN...

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jednej bardzo ważnej przewadze klimy zapomniałeś. Możliwość ustawienia (praktycznie) stałej temperatury przez cały rok, bez wzgledu czy na zewnątrz jest - 20 czy +35. Przy ogrzewaniu podłogowym masz jednofunkcyjny układ. Pomijam klimakonwektory czy pompy PW które mogą też chlodzic bo to margines tego co jest montowane. Okres letni zwłaszcza z upalami znacząco się wydluzyl w ostatnich latach. Ja nie twierdzę że klima to idealne ogrzewanie. Ale daje też pewne plusy, których brak w wodnym ogrzewaniu podłogowym.

Tak, masz rację, ale zrobienie instalacji z klimą pod grzanie i chłodzenie jeszcze bardziej ją podraża ze względu na możliwość wykraplania wilgoci w kanałach i jednostce centralnej. Jeśli już mówimy o ogrzewaniu pomieszczeń, to raczej powinniśmy o rozwiązaniu w rodzaju SNDP. Kilka firm japońskich coś takiego oferuje, widziałem, że Rotenso chyba też to ma. Dopiero taki system można porównywać do grzania choćby najprostszym systemem grzejników ściennych, takich zwykłych stalowych z głowicą termostatyczną za 50 zł.

 

I jak to wtedy wygląda pod względem kosztów? Masakra! :eek:

 

Pytanie "na dobicie": dlaczego na tym rysunku SNDP nie ma nawiewu w łazience i sypialni?:rolleyes:

 

apartament-sndp.jpg

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to

Ja mam 3,5kW ( 3800W grzewczej ) i nawet w upały mimo ze instalatorzy radzili 5kW a nawet 7kW do mojego domu ( 86m ) w zupełności wystarcza. Rolety od południa i zachodu w dół, klima na komfortowe 25 i w całym domu można normalnie funkcjonować. Robi to urządzenie za 3000 PLN...

Każdy klimatyzator nadaje się do schłodzenia i osuszenia małego domu, ale mało który do jego ogrzewania. Gdybym chciał klimę jedynie na lato, to bym kupił chińczyka o mocy 3,5 kW i zapomniał o temacie, bo latem klimę odpala się na pojedyncze dni lub tygodnie, a zimą ogrzewanie na 6 miesięcy. To ZUPEŁNIE inne zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą poszukałem w sieci informacji, jak sobie w testach radzą klimatyzatory w realnych domach. Znalazłem np dokument "Field Performance of Inverter-Driven Heat Pumps in Cold Climates", a w nim takie zdanie (polecam jednak przejrzeć całość):

CARB observed overall COPs ranging from 1.1 to 2.3

W zimnym klimacie testowane zestawy dobiły z COPem do 2,3! Jeśli ktoś przewiduje klimę jako podstawowe źródło ciepła (nie szczytowe jak ja), to zdecydowanie powinien stawiać SCOP na wysokim miejscu, nie marząc nawet o COPach powyżej 4.

 

Drugi, o wiele bardziej wnikliwy dokument "Field Validation of Air-Source Heat Pumps for Cold Climates" na stronie 77 mówi, że nawet 20% energii może pójść na defrosty.

 

Może to komuś pomoże przy doborze pompy ciepła typu P-P. Moim zdaniem lepiej juz dopuścić do taktowania klimatyzatora niż jego zamrożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy klimatyzator nadaje się do schłodzenia i osuszenia małego domu, ale mało który do jego ogrzewania. Gdybym chciał klimę jedynie na lato, to bym kupił chińczyka o mocy 3,5 kW i zapomniał o temacie, bo latem klimę odpala się na pojedyncze dni lub tygodnie, a zimą ogrzewanie na 6 miesięcy. To ZUPEŁNIE inne zastosowania.

 

Czyli twoja nie spełnia żadnego kryterium....:rolleyes:

 

Moja klima zaraz po montażu w styczniu, przy temperaturze -5 na placu i +5 w domu , została odpalona i ustawiona na 19`C , lecąc na pół gwizdka na drugi dzień w domu była juz zadana temperatura ( być może wcześniej , nie wnikam bo mieszkaliśmy jeszcze wtedy w mieszkaniu ) . Moja radzi sobie i w zimie ( to główne źródło ciepła ) i w lato . Szczytową moc zapewnia koza ( jeszcze nie była potrzebna , odpalamy czasami w weekend na 3-4h )

 

Mam kilku znajomych którzy grzeją domy czymś co sami zrobili ( pompy przerobione z klimy ). U nich szczytowym źródłem ciepła jest zawsze grzałka elektryczna czyli coś co działa zawsze z taką mocą jaka jest potrzebna bez względu na temperaturę zewnętrzną. Jeden dostał dotację z gminy na kocioł pelletowy ale już ma nauczkę że grzałka to podstawa ( jak nie było pelletu na rynku i był drogi, a pompa z klimy przestaje ogrzewać jego dom przy -10 bo dom mimo ocieplenia ma spore zapotrzebowanie ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest takie trudne, ale trzeba posiedzieć i zebrać podstawową wiedzę. Spotkałem się też z przedstawicielami handlowymi firm produkujących elementy wentylacji. Niestety nie mam dobrego zdania o ogrzewaniu powietrzem. Jest to sposób, który sprawdzi się w niektórych domach przy pewnej utracie komfortu, ale takie ogrzewanie nie ma nawet startu do pospolitej podłogówki wodnej. Niestety, ale dobrze wykonana instalacja ogrzewania powietrzem wcale nie jest tańsza od podłogówki, bo np klimę jako kanałową wybrałem jednostkę Toshiby, która kosztowała ok. 10 tysięcy (to i tak niewiele za kanałówkę od japońców)). Zapewniała bardzo dobre parametry, oprócz małego sprężu dyspozycyjnego, ale dało się to ogarnąć. To policz: 10 koła plus kanały plus nawiewniki plus filtry, w tym jeden skrzyniowy. 20 tysięcy znika z portfela. Za 10 tysiecy zrobimy podłogówkę i zostanie ok. 10 na taniego monobloka. Gdzie tu sens w instalowaniu klimy? Tylko zwykły split i wszystkie niewygody z tym związane.

 

Sprawa komfortu jest kwestią indywidualną - to po pierwsze. Po drugie, system o którym piszesz w poście 5623 ze względu na cenę jest wbrew idei tematu, w którym możemy wyrazić swoją opinie a właśnie niska cena klimatyzatora split czy kanałówki z prostym systemem dystrybucji powietrza jest sednem Naszym przemyśleń.

 

Trzeba też rozdzielić ziarno od plew.

Jeśli ktoś kupuje urządzenie do chłodzenia, później próbuje nim grzać i twierdzi, że "to" się do niczego nie nadaje to ze swojego punktu widzenia może i ma rację ale jednocześnie krzywdzi (świadomie lub nieświadomie) ten sposób ogrzewania domu. I tu niestety kilka przykładów z tego forum by się znalazło.

A tylko świadomy inwestor, który kupił urządzenie predysponowane do grzania ma realne szanse ocenić ten system sprawiedliwie, i tak ze względów na generowane koszty jak i komfort, który jak już USTALILIŚMY jest kwestią osobistą.

 

Osobiście uważam, że jest ogromna grupa ludzi, która zakupiła klimatyzator z zamiarem ogrzewania nim i patrzyła na to z przymróżeniem oka a teraz nie zmieniłaby go na żaden inny choćby ze względów na koszty jakie generuje a delikatny szum będzie zawsze lepszy od konieczności biegania do pieca lub noszenia ciężkiego opału - ot taki przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą poszukałem w sieci informacji, jak sobie w testach radzą klimatyzatory w realnych domach. Znalazłem np dokument "Field Performance of Inverter-Driven Heat Pumps in Cold Climates", a w nim takie zdanie (polecam jednak przejrzeć całość):

 

W zimnym klimacie testowane zestawy dobiły z COPem do 2,3! Jeśli ktoś przewiduje klimę jako podstawowe źródło ciepła (nie szczytowe jak ja), to zdecydowanie powinien stawiać SCOP na wysokim miejscu, nie marząc nawet o COPach powyżej 4.

 

Drugi, o wiele bardziej wnikliwy dokument "Field Validation of Air-Source Heat Pumps for Cold Climates" na stronie 77 mówi, że nawet 20% energii może pójść na defrosty.

 

Może to komuś pomoże przy doborze pompy ciepła typu P-P. Moim zdaniem lepiej juz dopuścić do taktowania klimatyzatora niż jego zamrożenia.

 

Teraz na poważnie bo coś mi przyszło do głowy. Wczoraj rozmawiałem ze znajomym, któremu klient zgłosił problem z trzema klimami Gree. Przydarzyło im się dokładnie to samo co Twojej. Na codzień mało montuje gree więc zadzwonił do znajomego zapytać co może być przyczyną. Pierwsze co wskazał to niski poziom czynnika i to nie ze względu na wyciek tylko na to, że często ilość czynnika w klimach Gree jest wystarczająca na 4,5m instalacji a nie jak w DTR-ce 10 czy 15mb. W poniedziałek do niego zadzwonię i zapytam co z tego wyszło.

 

Z tego co pamiętam Twoja instalacja jest dość długa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że jest ogromna grupa ludzi, która zakupiła klimatyzator z zamiarem ogrzewania nim i patrzyła na to z przymróżeniem oka a teraz nie zmieniłaby go na żaden inny choćby ze względów na koszty jakie generuje a delikatny szum będzie zawsze lepszy od konieczności biegania do pieca lub noszenia ciężkiego opału - ot taki przykład.

A, że połowa pokoi jest niedogrzana, to pomińmy milczeniem, bo ważne, że rachunki są znośne i węgla nie trzeba nosić. Zapytaj może tę ogromną grupę ludzi, czy w każdym pokoju mają grzejnik elektryczny do uzupełniania brakujących Kelwinów :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co wskazał to niski poziom czynnika i to nie ze względu na wyciek tylko na to, że często ilość czynnika w klimach Gree jest wystarczająca na 4,5m instalacji a nie jak w DTR-ce 10 czy 15mb. W poniedziałek do niego zadzwonię i zapytam co z tego wyszło.

 

Z tego co pamiętam Twoja instalacja jest dość długa.

Ma prawie 10 metrów, ale instalator twierdzi, że wlał tyle ile trzeba. Instalacja czasem szumi i tyle wiem. Żeby sprawdzić ciśnienie, musiałbym mieć sprzęt do tego, a nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą poszukałem w sieci informacji, jak sobie w testach radzą klimatyzatory w realnych domach. Znalazłem np dokument "Field Performance of Inverter-Driven Heat Pumps in Cold Climates", a w nim takie zdanie (polecam jednak przejrzeć całość):

 

W zimnym klimacie testowane zestawy dobiły z COPem do 2,3! Jeśli ktoś przewiduje klimę jako podstawowe źródło ciepła (nie szczytowe jak ja), to zdecydowanie powinien stawiać SCOP na wysokim miejscu, nie marząc nawet o COPach powyżej 4.

 

Drugi, o wiele bardziej wnikliwy dokument "Field Validation of Air-Source Heat Pumps for Cold Climates" na stronie 77 mówi, że nawet 20% energii może pójść na defrosty.

 

Może to komuś pomoże przy doborze pompy ciepła typu P-P. Moim zdaniem lepiej juz dopuścić do taktowania klimatyzatora niż jego zamrożenia.

 

Jeśli mowa o zimach jak na zboczu Śnieżki to być może to prawda

 

Mam porównanie bo mój dom wybudowało kilka tysięcy osób w różnych rejonach kraju. Mamy grupę na FB i ludzie podają tam wyniki . Domek jest grzany na wszystkie sposoby, od kabli w wylewce, poprzez folie na podczerwień, klimę, pompę ciepła, pellet a nawet są masochiści co grzeją małą szkieletówkę ekogroszkiem :D

 

Większość grzejąca z COP1 podaje w granicach 4500-5000 kWh na samo CO ( wczoraj laska pisała ze jak były teraz mrozy to folie wciągały po 35-40 kWh na dobę przy czym moja klima brała od 10 do 15 kWh na dobę )

Ci co grzeją klimą piszą o 1500 kWh na sezon grzewczy i pokrywa się to +/- z moim wynikiem . Więc całoroczny sezon pewnie zamknie się z COP3, pewnie na początku października jest on sporo większy, potem spada by od marca znowu iść w górę, ja skończyłem grzać ostatniego kwietnia... ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, że połowa pokoi jest niedogrzana, to pomińmy milczeniem, bo ważne, że rachunki są znośne i węgla nie trzeba nosić. Zapytaj może tę ogromną grupę ludzi, czy w każdym pokoju mają grzejnik elektryczny do uzupełniania brakujących Kelwinów :cool:

 

Nie da się "kościoła" ogrzać jedną jednostką.... A tym bardziej taką, co przy -8`C powiedziała goodbye...

Ja nie mam w drugiej części domu żadnych grzejników , ale gdyby ten dom był na tyle duży że jeden split by sobie nie poradził to w korytarzu zamontowałbym drugą jednostkę ( o innej mocy niż ta w salonie ) . Nie każdy dom da się ogrzać klimą, było to już poruszane ( nawet jakbyś kupił jednostkę ze złota )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, że połowa pokoi jest niedogrzana, to pomińmy milczeniem, bo ważne, że rachunki są znośne i węgla nie trzeba nosić. Zapytaj może tę ogromną grupę ludzi, czy w każdym pokoju mają grzejnik elektryczny do uzupełniania brakujących Kelwinów :cool:

 

Ty dalej nie chcesz albo nie potrafisz tego zrozumieć, że istnieją mniejsze domy i mieszkania niż Twój. I po drugie kto ja nie napisałem, że mają jedną jednsotkę. Ja mogłem sobie na to pozwolić i jak widać na większe domy jedno urządzenie tez jest wystarczające. Grzejnik jako uzupełnienie pobierający np 5kWh na miesiąc to żaden problem.

Ja nie wyliczałem Twoich błędów, które popełniłeś wyliczając koszty podłogówki z pompą P-W.

Zacząłem się zastanawiać po co w ogóle montowałeś tą klimę skoro i tak będziesz grzać pompą P-W? Bo nie wiele się klei z tego co tu piszesz.

Edytowane przez swierol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość grzejąca z COP1 podaje w granicach 4500-5000 kWh na samo CO ( wczoraj laska pisała ze jak były teraz mrozy to folie wciągały po 35-40 kWh na dobę przy czym moja klima brała od 10 do 15 kWh na dobę )

Ci co grzeją klimą piszą o 1500 kWh na sezon grzewczy i pokrywa się to +/- z moim wynikiem . Więc całoroczny sezon pewnie zamknie się z COP3, pewnie na początku października jest on sporo większy, potem spada by od marca znowu iść w górę, ja skończyłem grzać ostatniego kwietnia... ) .

Dlatego właśnie pokazuje się całościowe zużycie energii elektrycznej. U mnie zyski bytowe wynoszą ok. połowy zapotrzebowania na CO. 50% wszystko zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem się zastanawiać po co w ogóle montowałeś tą klimę skoro i tak będziesz grzać pompą P-W? Bo nie wiele się klei z tego co tu piszesz.

Pisałem po co i czemu: w sierpniu zyski bytowe mogą być tak duże, że w połączeniu z nisko operującym słońcem mogą przegrzewać mi dom. Czyli w ciemno instaluję klimę do chłodzenia latem, przez krótki okres. A że nie chciałem płacić 5 koła albo więcej za coś, co stoi nie używane przez 90% roku dobrałem to urządzenie tak, żeby dogrzewać jedno pomieszczenie w domu, dzięki czemu pompa ciepła do CWU wraz z jej grzałką 1200W i tą właśnie klimą może mi wystarczyć w 100% zim. Ta pompa ma 1500W, więc sama na pewno nie wystarczy na CWU i CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się "kościoła" ogrzać jedną jednostką.... A tym bardziej taką, co przy -8`C powiedziała goodbye...

Ja nie mam w drugiej części domu żadnych grzejników , ale gdyby ten dom był na tyle duży że jeden split by sobie nie poradził to w korytarzu zamontowałbym drugą jednostkę ( o innej mocy niż ta w salonie ) . Nie każdy dom da się ogrzać klimą, było to już poruszane ( nawet jakbyś kupił jednostkę ze złota )

Wiem, że nie każdy i wiem, że Twoj się da.

 

A co do -8, to ten klimatyzator działa do -15, a pewnie i zejdzie niżej, tylko, że ja się o tym nigdy nie dowiem, bo tu w Gdyni dawno nie było takiej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem po co i czemu: w sierpniu zyski bytowe mogą być tak duże, że w połączeniu z nisko operującym słońcem mogą przegrzewać mi dom. Czyli w ciemno instaluję klimę do chłodzenia latem, przez krótki okres. A że nie chciałem płacić 5 koła albo więcej za coś, co stoi nie używane przez 90% roku dobrałem to urządzenie tak, żeby dogrzewać jedno pomieszczenie w domu, dzięki czemu pompa ciepła do CWU wraz z jej grzałką 1200W i tą właśnie klimą może mi wystarczyć w 100% zim. Ta pompa ma 1500W, więc sama na pewno nie wystarczy na CWU i CO.

 

A co ma wspólnego ta pompa do CWU z ogrzewaniem całej reszty pomieszczeń`/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wiele z wypowiedzi dochodzę do wniosku, że tak na prawdę mamy bardzo mało przykładów domów, które ogrzewane bylyby tylko nadmuchowo. Pojedyncze przypadki. Reszta to hybrydy, albo urządzenia do grzania w okresie przejściowym, a to nie jest miarodajne.

Druga sprawa nie bez znaczenia to pomijane kosztów inwestycji. Ja postawiłem na dom, w którym będę grzac tylko PP - jak wyjdzie w praktyce sprawdzę na własnej skórze. Jak patrzę co się dzieje w okresie wiosna - lato - jesień to wolę mieć jedno urządzenie, które utrzyma mi komfortowa temperaturę. Nawet kosztem ciepłej podłogi za czym osobiście nie przepadam.

Od razu nie zakladalem montażu jednej jednostki bo to nierealne aby komfortowo grzac i utrzymać odpowiednią temperaturę.

Odpada multisplit bo przy grzaniu takie jednostki słabo wypadają, poza tym jak któraś nie działa to i tak gaz przez nią płynie, więc ewentualne hałasy itp.

Poza tym zastanowcie się (Ci co nie mają klimy) czy zamontowalibyscie zwykły grzejnik pod sufitem - to tak na logike co się dzieje w trybie grzania.

Po prostu nie ma co psioczyc na ten typ ogrzewania jeżeli w większości przypadków jest to kiepsko zaplanowane. Wyjątkiem jest niedawno opisany tutaj remont domu i zamontowanie klimy kanalowej.

Swierol i Ty jeszcze lecisz na samej klimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...