Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

U mnie jedna jednostka w salonie z kuchnią działa cały czas. Mam jeszcze dwie dodatkowe jednostki w sypialniach ale założyłem je tylko ze względu na to, że często obniżam temperaturę w domu do 18 lub 16* i te dwie jednostki służą właśnie po to by pomóc tej "głównej" w krótkim czasie podwyższyć/wyrównać temperaturę w całym domu. Gdybym mieszkał tam na codzień i miał ustawioną stałą temperaturę 21 czy 22* te dwie byłyby zbędne, zostało to już sprawdzone zeszłej zimy.

Mam jeszcze kozę ale palę w niej okazjonalnie bo lubię i nie wyobrażam sobie domu rekreacyjnego bez żywego ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wiele z wypowiedzi dochodzę do wniosku, że tak na prawdę mamy bardzo mało przykładów domów, które ogrzewane bylyby tylko nadmuchowo. Pojedyncze przypadki. Reszta to hybrydy, albo urządzenia do grzania w okresie przejściowym, a to nie jest miarodajne.

 

Tylko karloss jaka opinia będzie dla Ciebie miarodajna i wiążąca? Ja mówię, że się da i jest ok, sito tak samo. To samo może Ci napisać jeszcze 10 innych osób ale czy one będą miały to samo poczucie komfortu co Ty? Ja byłem niedowiarkiem i skończyłem z bez użyteczną instalacją grzejnikową, choć grzejniki mam ładne:) Tak jak pisałem wyżej; z włączonymi urządzeniami, które mam w sypialniach można spokojnie spać - to jakbyś się czegoś obawiał.

 

Aha, nie zapomnij o drabince lub macie grzewczej w łazience ale to chyba oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie pokazuje się całościowe zużycie energii elektrycznej. U mnie zyski bytowe wynoszą ok. połowy zapotrzebowania na CO. 50% wszystko zmienia.

 

Ja zyski bytowe pomijam i jeśli będę dobierał pompę to też je pominę . W przypadku mojego domu ( WG ) i naszego stylu życia ma to uzasadnienie

 

Zyski bytowe z dzisiaj :

 

-czajnik bezprzewodowy rano 3 minuty

-podgrzanie obiadu na indukcji 5 minut

- 2 żarówki LED obecnie

- młody gra na konsoli więc chodzi TV 30W i konsola 100W

- lodówka przez cały dzień 1kWh

- router

- bojler jak włączy dogrzanie wody to energia zostaje w pomieszczeniu gospodarczym i z niego leci prosto kominem na dwór

- jutro puścimy zmywarkę, ale ona raczej nie dogrzeje domu :D

 

Szkieletówki trzeba grzać na okrągło , na szczęście z malutką mocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko karloss jaka opinia będzie dla Ciebie miarodajna i wiążąca? Ja mówię, że się da i jest ok, sito tak samo. To samo może Ci napisać jeszcze 10 innych osób ale czy one będą miały to samo poczucie komfortu co Ty? Ja byłem niedowiarkiem i skończyłem z bez użyteczną instalacją grzejnikową, choć grzejniki mam ładne:) Tak jak pisałem wyżej; z włączonymi urządzeniami, które mam w sypialniach można spokojnie spać - to jakbyś się czegoś obawiał.

 

Aha, nie zapomnij o drabince lub macie grzewczej w łazience ale to chyba oczywiste.

 

Nie chodzi o opinie dla mnie, bo ja wiem co chce i realizuje to. Raczej mam na myśli cała dyskusje w tym wątku, która w dużej części dotyczy wspomnianych przeze mnie hybryd. I tak na prawdę nie wnosi to nic do dyskusji. Bardzo mało jest nt instalacji kanalowych. Mam wrażenie że to niemal temat tabu bo wymaga trochę więcej wiedzy. Tylko jak czytam, że wiele kanalowek robionych jest na elastycznych kanałach to trochę słabo.

Ja u siebie będę mieć konsole przypodłogowa i kanalowke. Podział domu to wymusza. Poza tym konsola będzie typowo do grzania, kanałówka na poddaszu grzanie i chłodzenie. Jednostki ścienne przegrały ze względu na moje wymagania.

Zamiast multi dwa splity. Ma to działać skutecznie nawet w niskich temperaturach.

Jaki producent zobaczymy, mam swoje typy. Jak uruchomię to na pewno się pochwalę co jest ok a co przyjąłem błędnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jedna jednostka w salonie z kuchnią działa cały czas. Gdybym mieszkał tam na codzień i miał ustawioną stałą temperaturę 21 czy 22* te dwie byłyby zbędne, zostało to już sprawdzone zeszłej zimy.

Mam jeszcze kozę ale palę w niej okazjonalnie bo lubię i nie wyobrażam sobie domu rekreacyjnego bez żywego ognia.

 

Potwierdzam, a mieszkam na co dzień.

 

Pytałem się Ciebie o kozę i faktycznie jest jak pisałeś. Jak koza nagrzeje salon to klima przechodzi w stan "mielenia" powietrza na bardzo niskim biegu , sprężarka stoi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko karloss jaka opinia będzie dla Ciebie miarodajna i wiążąca? Ja mówię, że się da i jest ok, sito tak samo. To samo może Ci napisać jeszcze 10 innych osób ale czy one będą miały to samo poczucie komfortu co Ty? Ja byłem niedowiarkiem i skończyłem z bez użyteczną instalacją grzejnikową, choć grzejniki mam ładne:) Tak jak pisałem wyżej; z włączonymi urządzeniami, które mam w sypialniach można spokojnie spać - to jakbyś się czegoś obawiał.

 

Aha, nie zapomnij o drabince lub macie grzewczej w łazience ale to chyba oczywiste.

 

Ja zaczynam po lekku żałować że zapłaciłem za podłogówkę 6k i się marnuje . Podłoga nie jest zimna w domu przy grzaniu klimą. W łazience by się przydały maty pod kaflami ( jedyne miejsce ewentualnie ). Za te 6k miałbym markową klimę , do tego zamiast bojlera bym dokupił pompę ciepła do samego CWU i na tym bym skończył inwestycję. W łazience mam grzejnik który włączamy kilka razy w tygodniu po kilkanaście minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o opinie dla mnie, bo ja wiem co chce i realizuje to. Raczej mam na myśli cała dyskusje w tym wątku, która w dużej części dotyczy wspomnianych przeze mnie hybryd. I tak na prawdę nie wnosi to nic do dyskusji. Bardzo mało jest nt instalacji kanalowych. Mam wrażenie że to niemal temat tabu bo wymaga trochę więcej wiedzy. Tylko jak czytam, że wiele kanalowek robionych jest na elastycznych kanałach to trochę słabo.

Ja u siebie będę mieć konsole przypodłogowa i kanalowke. Podział domu to wymusza. Poza tym konsola będzie typowo do grzania, kanałówka na poddaszu grzanie i chłodzenie. Jednostki ścienne przegrały ze względu na moje wymagania.

Zamiast multi dwa splity. Ma to działać skutecznie nawet w niskich temperaturach.

Jaki producent zobaczymy, mam swoje typy. Jak uruchomię to na pewno się pochwalę co jest ok a co przyjąłem błędnie.

 

Moja kuzynka mieszka w domu ogrzewanym kanałówką

Dom z 2012r który na początku miał kocioł na groszek ( nie mieli kasy na nic innego ) , 2 lata temu dostali z gminy dotację na wymianę kopciucha na inne źródło. Ponieważ dom ma grzejniki nie brali pompy PW tylko zdecydowali się na kanałówkę i PV na dach

Dom piętrowy 120m , na dole 65m , góra 55m . Na dole salon, kuchnia , mała łazienka z prysznicem i WC . Góra 3 sypialnie, mała garderoba i łazienka z wanną

 

Żeby nie dewastować domu zrobili dwa układy, góra i dół osobne jednostki

Nie znam mocy niestety, ale są bardzo zadowoleni bo grzeją w zimie i chłodzą latem cały dom, na górze w lato nie dało się spać podczas upałów. Jak grzali węglem to nie dało się wytrzymać w domu tak było ciepło. Teraz cały dom ma stałą, jednakową temperaturę a w sypialni można obniżyć wedle życzenia

Wentylacja grawitacyjna. System jest bezobsługowy, wodę grzeją w baniaku co został po kopciuchu i ma w sobie grzałkę. Instalacja na dachu zapewnia całkowite pokrycie na potrzeby CO, CWU i bytowy

 

Będziemy u niej kiedyś to popytam o szczegóły

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację, ale zrobienie instalacji z klimą pod grzanie i chłodzenie jeszcze bardziej ją podraża ze względu na możliwość wykraplania wilgoci w kanałach i jednostce centralnej. Jeśli już mówimy o ogrzewaniu pomieszczeń, to raczej powinniśmy o rozwiązaniu w rodzaju SNDP. Kilka firm japońskich coś takiego oferuje, widziałem, że Rotenso chyba też to ma. Dopiero taki system można porównywać do grzania choćby najprostszym systemem grzejników ściennych, takich zwykłych stalowych z głowicą termostatyczną za 50 zł.

 

I jak to wtedy wygląda pod względem kosztów? Masakra! :eek:

 

Pytanie "na dobicie": dlaczego na tym rysunku SNDP nie ma nawiewu w łazience i sypialni?:rolleyes:

 

apartament-sndp.jpg

 

W sypialni jest nawiew, w lazience nie ma bo wydmuchiwalby zapachy i wilgoc na reszte domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimnym klimacie testowane zestawy dobiły z COPem do 2,3! Jeśli ktoś przewiduje klimę jako podstawowe źródło ciepła (nie szczytowe jak ja), to zdecydowanie powinien stawiać SCOP na wysokim miejscu, nie marząc nawet o COPach powyżej 4.

 

Dokument sprzed 8 lat a pomiary sprzed 10 lat (czyli konstrukcje jeszcze starsze) i najniższe COPy to były w domu stuletnim, gdzie klima była uzupełnieniem ogrzewania olejowego, czyli odpalana w największe mrozy.

 

Piszesz SCOP a wygląda, jakbyś miał na myśli moc maksymalną. To oczywiste, że dobierać należy źródło ciepła o odpowiedniej mocy (albo przewidywać kominek czy dodatkowy grzejnik na największe mrozy).

 

SCOP mało kto podaje dla naszego klimatu, więc trudno na nim bazować, bo niewiele urządzeń pozostaje na placu boju.

Lepszy od konkurencji SCOP w cieplejszym klimacie nie koniecznie musi przekładać się na lepszy SCOP w zimniejszym (ot choćby wałkowany przypadek grzałki tacy, która w cieplejszym klimacie odpala się od wielkiego dzwonu albo i nigdy, a u nas ciągnie prąd setki godzin i psuje SCOP).

 

Jak ktoś się uprze, to trzeba zwracać uwagę, żeby dane mieć nie tylko dla naszego klimatu, ale też wg tej samej normy.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCOP mało kto podaje dla naszego klimatu, więc trudno na nim bazować, bo niewiele urządzeń pozostaje na placu boju.

Więc o czym mowa, bo wszyscy tu udowadniają, że klima ma COP=4? Bardzo trudno zmierzyć rzeczywiste osiągi układów P-P, dlatego na arenę wchodzi ułańska fantazja i wymysły o najtańszym możliwym ogrzewaniu domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc o czym mowa, bo wszyscy tu udowadniają, że klima ma COP=4? Bardzo trudno zmierzyć rzeczywiste osiągi układów P-P, dlatego na arenę wchodzi ułańska fantazja i wymysły o najtańszym możliwym ogrzewaniu domu.

 

Ja Ci podałem kilka postów wyżej dla mojego domu względem takich samych domów grzanych COP1

Wychodzi mi 3 z delikatnym haczykiem za cały sezon grzewczy , trzecia strefa klimatyczna

 

Wiadomo ze w rejonie górskim gdzie zimy są inne moze wyjść wynik w okolicach powiedzmy 2 lub 2,3

 

Zerkłem do instrukcji mojego Boscha, katalogowo podają SCOP 4,1

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc o czym mowa, bo wszyscy tu udowadniają, że klima ma COP=4? Bardzo trudno zmierzyć rzeczywiste osiągi układów P-P, dlatego na arenę wchodzi ułańska fantazja i wymysły o najtańszym możliwym ogrzewaniu domu.

 

To nie jest żadna ułańska fantazja tylko fakty. Znajdź mi inne bezobsługowe urządzenie grzewcze poniżej 5tys (a można i sporo taniej), które w tych pieniądzach skutecznie ogrzeje dom do powiedzmy 90m2 nazwijmy to z przeciętnie niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynam po lekku żałować że zapłaciłem za podłogówkę 6k i się marnuje . Podłoga nie jest zimna w domu przy grzaniu klimą. W łazience by się przydały maty pod kaflami ( jedyne miejsce ewentualnie ). Za te 6k miałbym markową klimę , do tego zamiast bojlera bym dokupił pompę ciepła do samego CWU i na tym bym skończył inwestycję. W łazience mam grzejnik który włączamy kilka razy w tygodniu po kilkanaście minut

 

Po pierwsze przy grzaniu klimą ale tak samo jak grzejnikami temperatura podłogi jest co najwyżej tyle co temperatura w danym pomieszczeniu.

Czyli jak masz 20 stopni w pomieszczeniu to podłoga będzie miała max 20 stopni.

 

Przy grzaniu podłogówka temperatura podłogi zawsze jest większa od temperatury w pomieszczeniu.

 

Ja mam ustawione 30 stopni ale wiadomo że takie temp podłoga nie będzie miała bo delta na to nie pozwoli. U mnie delta do 2. Czyli przy przy zasilaniu 30 stopni powrót mam 28stopni czyli podłoga może mieć max 29 stopni.

Tyle że wiadomo to przy grzaniu ciągłym a raczej temperatura pogłogi jest zmienna.

 

Ale sądzę że spokojnie jest 26-28 stopni. Tempertura podłogi.

U mnie w sezonie grzewaczym takie mam temperatury podłogi w czasie grzania.

 

Więc znów dla każdego "ciepła" podłoga to może zupełnie coś innego znaczyć ;)

 

A czy się marnuje ?

Sam marnujesz ...

 

Bo mógłbyś przerobić klimą na pompę PW i mieć komfortowe ogrzewania tym bardziej że masz już ogrzeweanie podłogowe ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żadna ułańska fantazja tylko fakty. Znajdź mi inne bezobsługowe urządzenie grzewcze poniżej 5tys (a można i sporo taniej), które w tych pieniądzach skutecznie ogrzeje dom do powiedzmy 90m2 nazwijmy to z przeciętnie niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania?

 

Bardzo proszę :)

 

Kilka grzejników olejowych czy podobnych. Bez wentylatora. Koszt jednego chyba z 200zł

 

Więc spokojnie w 1000zł sie zamknie i będzie ciepło i komfortowo ...

 

A koszty eksploatacji ;)

 

No cóż tanie ogrzewanie ... drogie koszty ;)

 

Ale jestem niemalże pewny że komfort takiego ogrzewania będzie dużo dużo wyższy niż przy ogrzewaniu domu jedną klima SPLIT :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc o czym mowa, bo wszyscy tu udowadniają, że klima ma COP=4? Bardzo trudno zmierzyć rzeczywiste osiągi układów P-P, dlatego na arenę wchodzi ułańska fantazja i wymysły o najtańszym możliwym ogrzewaniu domu.

 

SCOPów nie ma ale dla większości klim można znaleźć COPy dla różnych temperatur np. moja ma 5.25 przy +20/+2C i 3.14 przy +20/-7C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żadna ułańska fantazja tylko fakty. Znajdź mi inne bezobsługowe urządzenie grzewcze poniżej 5tys (a można i sporo taniej), które w tych pieniądzach skutecznie ogrzeje dom do powiedzmy 90m2 nazwijmy to z przeciętnie niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania?

Koza/kominek na drewno co prawda nie jest bezobsługowa, ale można w niej palić znalezionym drewnem za darmo (koszt transportu pomijam). Do tego system DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...