Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Malutką mocą trzeba grzać każdy dom o danych stratach ciepła, konstrukcja nie ma tu nic do rzeczy.

 

Oddzieliłem specjalnie przecinkiem bo głównym argumentem było stwierdzenie "że szkieletówki trzeba grzać na okrągło" ale jak widzę musiałeś sobie dopowiedzieć resztę.... Napisałem że tylko szkieletówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze przy grzaniu klimą ale tak samo jak grzejnikami temperatura podłogi jest co najwyżej tyle co temperatura w danym pomieszczeniu.

Czyli jak masz 20 stopni w pomieszczeniu to podłoga będzie miała max 20 stopni.

 

Przy grzaniu podłogówka temperatura podłogi zawsze jest większa od temperatury w pomieszczeniu.

 

Ja mam ustawione 30 stopni ale wiadomo że takie temp podłoga nie będzie miała bo delta na to nie pozwoli. U mnie delta do 2. Czyli przy przy zasilaniu 30 stopni powrót mam 28stopni czyli podłoga może mieć max 29 stopni.

Tyle że wiadomo to przy grzaniu ciągłym a raczej temperatura pogłogi jest zmienna.

 

Ale sądzę że spokojnie jest 26-28 stopni. Tempertura podłogi.

U mnie w sezonie grzewaczym takie mam temperatury podłogi w czasie grzania.

 

Więc znów dla każdego "ciepła" podłoga to może zupełnie coś innego znaczyć ;)

 

A czy się marnuje ?

Sam marnujesz ...

 

Bo mógłbyś przerobić klimą na pompę PW i mieć komfortowe ogrzewania tym bardziej że masz już ogrzeweanie podłogowe ..

 

Na 86m domu mam 70m paneli na podłodze , reszta to kafelki. Nie wiem jaką temperaturę ma jedno i drugie pokrycie ale ja nie odczuwam żadnego dyskomfortu .

Mieszkałem wcześniej w bloku przez 40 lat i tam też nie miałem podłogówki . Ta ciepła podłoga stała sie jakimś dziwnym, mitycznym must have a przecież w nowym domu nie ma szans na to żeby była jakaś mega ciepła....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę :)

 

Kilka grzejników olejowych czy podobnych. Bez wentylatora. Koszt jednego chyba z 200zł

 

Więc spokojnie w 1000zł sie zamknie i będzie ciepło i komfortowo ...

 

A koszty eksploatacji ;)

 

No cóż tanie ogrzewanie ... drogie koszty ;)

 

Ale jestem niemalże pewny że komfort takiego ogrzewania będzie dużo dużo wyższy niż przy ogrzewaniu domu jedną klima SPLIT :)

 

Ja znam domek ogrzewany grzejnikami COP1 na ścianie , ale domek ma bardzo małe zapotrzebowanie.... Pompa ciepła nigdy by się nie zwróciła , prędzej by sie rozleciała...

 

Druga sprawa , jak chcesz teraz zmieścić się z COP1 według nowym wytycznych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koza/kominek na drewno co prawda nie jest bezobsługowa, ale można w niej palić znalezionym drewnem za darmo (koszt transportu pomijam). Do tego system DGP.

 

Ja mam kozę i darmowe drewno w bardzo dużej ilości. Nie wyobrażam sobie tym grzać nawet tak małego domu jak mój . No chyba że w wieku 45 lat byłbym na górniczej emeryturze to może wtedy z nudów....

 

No i koza kosztowała mnie sporo więcej niż klima wliczając komin, kozę, rury, kafelki pod nią , cegłę za nią.... Jakby jeszcze trzeba kupować drewno do niej to nie ma ona żadnego sensu ekonomicznego, jedyne jej plusy to że jest "niezależna" i daje klimat

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy się marnuje ?

Sam marnujesz ...

 

Bo mógłbyś przerobić klimą na pompę PW i mieć komfortowe ogrzewania tym bardziej że masz już ogrzeweanie podłogowe ..

 

Pisałem już ( być może przeoczyłeś ) że brakło nam kasy na koniec budowy . Przestrzeliliśmy budżet o 50k ( 10% inwestycji ) więc żeby nie mieszkać dalej w bloku kupiłem klime żeby móc się przeprowadzić ( końcówka stycznia ) . Teraz nadal nie mamy kasy na pompę bo cały czas coś kupujemy do domu . A skoro klima grzeje to kupujemy rzeczy bardziej potrzebne .

 

Kumpel mi podpowiedział żeby olać pompę tylko w miejsce kozy kupić piecyk na pellet z płaszczem, za ścianą z kominem mam pomieszczenie gospodarcze więc to kwestia przebicia się, wpiąć ten piecyk do podłogówki i grzać nim też CWU w baniaku . W lato żeby nie przegrzewać salonu grzać CWU prądem z paneli .

Problemem tych piecyków jest moc w granicach 10-12kW :rolleyes: moduluje do 3kW ale ja tyle potrzebuje przy -10 więc i tak większość sezonu grzałbym klimą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety panowie Ratpaw i kaszpir nie potraficie czytać. Ani jeden, ani drugi nie podał źródła ciepła zgodnego z podanymi założeniami bo według pierwszego kominek jest bezobsługowy (pytałem o bezobsługowe źródło ciepła) a drugi wspomniał o grzejnikach za 200zł (przypominam, że takie grzejniki grzeją z COP1). Jak to nazwać? Arogancja czy dyletanctwo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety panowie Ratpaw i kaszpir nie potraficie czytać. Ani jeden, ani drugi nie podał źródła ciepła zgodnego z podanymi założeniami bo według pierwszego kominek jest bezobsługowy (pytałem o bezobsługowe źródło ciepła) a drugi wspomniał o grzejnikach za 200zł (przypominam, że takie grzejniki grzeją z COP1). Jak to nazwać? Arogancja czy dyletanctwo?

Ale co być chciał usłyszeć? Że klima prawie ogrzeje dom za cenę prawie pompy ciepła P-W i jest prawie tak sprawna jak pompa P-W? Taki prawie system grzewczy, prawie niesłyszalny :)

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpiąć ten piecyk do podłogówki i grzać nim też CWU w baniaku

No i jaki problem - kocioł pelletowy o mocy 3-10 kW z własną ochroną powrotu, buforem o pojemności 300-500 litrów i czujnikiem temperatury w pomieszczeniu. Kocioł pracuje na maksa, nagrzewając bufor do 30-40°C, po czym się wyłącza.

 

PS.

Sądząc po opisie, mieszkanie musi być nowe i dobrze ocieplone. Jaki jest jego metraż?

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety panowie Ratpaw i kaszpir nie potraficie czytać. Ani jeden, ani drugi nie podał źródła ciepła zgodnego z podanymi założeniami bo według pierwszego kominek jest bezobsługowy (pytałem o bezobsługowe źródło ciepła) a drugi wspomniał o grzejnikach za 200zł (przypominam, że takie grzejniki grzeją z COP1). Jak to nazwać? Arogancja czy dyletanctwo?

 

Wiesz sądzę że każdy by chciał być bogaty i zdrowy a nie biedny i chory :)

 

I tak samo z ogrzewaniem. Jak kogoś nie stać na kompletny system grzewczy CO+CWU oferujący komfort i niskie rachunki to wybiera inny tańszy w zakupie dla niego ale jest świadomy że to pewien komromis ...

 

Sam mówisz że miałes problemy finansowe i musiałeś zmienić źródło ogrzewania. Bo rozumiem że miała być pompa PW tylko kasy nie starczyło.

 

Więc montaż klimy Split i oparcie ogrzewania na tym (bez CWU) to nie był świadomy planowany wybór tylko wybór z powodów finansowych ...

 

Gdyby problemów z kasą nie było zapewne była by planowała pompa PW bo po to tą podłogówkę robiłeś ;)

 

Jakby nie była w planach pompa PW i zapewne te źródło było w pozwoleniu na budowę to byś nie robił podłogówki tylko od razu montował np. klimę kanałową ..

 

Już pisałem że każdy system ogrzewania ma swoje zalety i wady. Ja o tym wiem. Cudów nie ma ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jaki problem - kocioł pelletowy o mocy 3-10 kW z własną ochroną powrotu, buforem o pojemności 300-500 litrów i czujnikiem temperatury w pomieszczeniu. Kocioł pracuje na maksa, nagrzewając bufor do 30-40°C, po czym się wyłącza.

 

PS.

Sądząc po opisie, mieszkanie musi być nowe i dobrze ocieplone. Jaki jest jego metraż?

 

Po kolei

 

Domek szkieletowy 86m parterowy zgodny z WT2017

Zapotrzebowanie na samo CO ~4500 kWh

 

Po pierwsze nie mam kotłowni tylko pomieszczenie gospodarcze ( niecałe 2mkw a w nim rozdzielacz, bojler, zmiękczacz )

Jedyny komin mam w salonie i jest do niego podłączona koza. Więc wstawianie kotła do salonu nie wchodzi raczej w grę :)

Do pomieszczenia gospodarczego nie wejdzie żaden bufor

 

Myślałem o piecyku FERROLI Salerno w miejsce kozy. Przebić ścianę do pomieszczenia gospodarczego i tam wpiąć się w rozdzielacz podłogówki. Pod sufitem powiesić jakiś baniak CWU do tego układu. Piecyk ma w sobie całą "automatykę". Ma płaszcz ale grzeje tez przez szkło w drzwiczkach pomieszczenie w którym stoi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz sądzę że każdy by chciał być bogaty i zdrowy a nie biedny i chory :)

 

I tak samo z ogrzewaniem. Jak kogoś nie stać na kompletny system grzewczy CO+CWU oferujący komfort i niskie rachunki to wybiera inny tańszy w zakupie dla niego ale jest świadomy że to pewien komromis ...

 

Sam mówisz że miałes problemy finansowe i musiałeś zmienić źródło ogrzewania. Bo rozumiem że miała być pompa PW tylko kasy nie starczyło.

 

Więc montaż klimy Split i oparcie ogrzewania na tym (bez CWU) to nie był świadomy planowany wybór tylko wybór z powodów finansowych ...

 

Gdyby problemów z kasą nie było zapewne była by planowała pompa PW bo po to tą podłogówkę robiłeś ;)

 

Jakby nie była w planach pompa PW i zapewne te źródło było w pozwoleniu na budowę to byś nie robił podłogówki tylko od razu montował np. klimę kanałową ..

 

Już pisałem że każdy system ogrzewania ma swoje zalety i wady. Ja o tym wiem. Cudów nie ma ...

 

Jeszcze raz

Klima nie była świadomym wyborem. Wyszła z musu. Ale im dłużej mieszkam tym bardziej jestem przekonany że może zostać głównym urządzeniem. Nie jest to kwestia tylko samych finansów. W końcu przecież zaczniemy sie odbijać od dna po budowie a taniego monobloka który obsłuży mój dom można kupić za 9500 PLN lub na 20 rat 0% . Pompa wymaga wielu rzeczy dodatkowo w kotłowni no i z automatu przybędzie mi kolejny grat przed domem. Ja lubie w każdej dziedzinie ( auto, agd, rtv ) proste rzeczy. Im prostsze tym lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co być chciał usłyszeć? Że klima prawie ogrzeje dom za cenę prawie pompy ciepła P-W i jest prawie tak sprawna jak pompa P-W? Taki prawie system grzewczy, prawie niesłyszalny :)

 

A dlaczego miałaby nie ogrzać? Jeśli nawet nie to ile więcej prądu zużyje? Pewnie potrafisz określić moje zużycie ciepłej wody i odjąć je od poboru energii przez pompę P-W. Będziesz miał te dane to dodatkowo oszacujesz jak długo "te zyski" z montażu pompy P-W będą się zwracały w stosunku do montażu klimatyzatora za 5tys (dałem Ci trochę fory). Nie zapomnij o całej instalacji podłogówki itd..

Dla mnie ten mityczny komfort podłogówki jest pomijalny. Do dzieła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz sądzę że każdy by chciał być bogaty i zdrowy a nie biedny i chory :)

 

I tak samo z ogrzewaniem. Jak kogoś nie stać na kompletny system grzewczy CO+CWU oferujący komfort i niskie rachunki to wybiera inny tańszy w zakupie dla niego ale jest świadomy że to pewien komromis ...

 

Sam mówisz że miałes problemy finansowe i musiałeś zmienić źródło ogrzewania. Bo rozumiem że miała być pompa PW tylko kasy nie starczyło.

 

Więc montaż klimy Split i oparcie ogrzewania na tym (bez CWU) to nie był świadomy planowany wybór tylko wybór z powodów finansowych ...

 

Gdyby problemów z kasą nie było zapewne była by planowała pompa PW bo po to tą podłogówkę robiłeś ;)

 

Jakby nie była w planach pompa PW i zapewne te źródło było w pozwoleniu na budowę to byś nie robił podłogówki tylko od razu montował np. klimę kanałową ..

 

Już pisałem że każdy system ogrzewania ma swoje zalety i wady. Ja o tym wiem. Cudów nie ma ...

 

No widzisz. W końcu głos rozsądku. W pełni się zgadzam z Twoim postem z jednym małym wyjątkiem. Zacytowałeś mnie a myślałeś o sito;) Ja pisałem, ze mam instalację grzejnikową ale podłączę ją ewentualnie do jakiegoś kotła elektrycznego ale póki co nie ma potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kogoś nie stać na kompletny system grzewczy CO+CWU oferujący komfort i niskie rachunki to wybiera inny tańszy w zakupie dla niego ale jest świadomy że to pewien komromis ...

 

W przypadku pompa PW to nie jestem taki pewny czy można mówić o niskich rachunkach. To jest trochę tak jak kilka lat temu zachwalano kupno auta elektrycznego bo tani będzie koszt przejechania 100km.

Z pompami ciepła szczególnie PW jest podobnie, wladuj kilkadziesiąt tysięcy zł żeby niby mieć tanio.

Poza tym z punktu widzenia psychologicznego patrząc:

- grzejniki ścienne tradycyjne wierzymy że ogrzeja dom

- kominek/koza ogrzeja dom

- pompa PW ogrzeje dom bo podlogowka

- pompa PP to już tak sobie.

Sęk w tym, że każde z ww. rozwiązań można spierd... i przestrzelic w kosztach zakupu. Dla każdego z tych rozwiązań jest inny target.

Dlatego daleki jestem od tego, aby twierdzić że coś jest nadzieję lub mniej komfortowe. Jeden będzie chciał dorzucac do pieca a drugi sterować klima ze smartfona. Kwestia tego jak dany system zaimplementujemy i ile finalnie będzie to kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego miałaby nie ogrzać? Jeśli nawet nie to ile więcej prądu zużyje? Pewnie potrafisz określić moje zużycie ciepłej wody i odjąć je od poboru energii przez pompę P-W. Będziesz miał te dane to dodatkowo oszacujesz jak długo "te zyski" z montażu pompy P-W będą się zwracały w stosunku do montażu klimatyzatora za 5tys (dałem Ci trochę fory). Nie zapomnij o całej instalacji podłogówki itd..

Dla mnie ten mityczny komfort podłogówki jest pomijalny. Do dzieła!

Bo masz pootwierane pokoje. Mój syn ma w zasadzie cały czas pokój zamknięty (to jego prawo do prywatności i intymności i ja je szanuję) oraz zużywa sporo CWU. Oprócz tego zamknięta łazienka, WC, sień, garderoba i mój gabinet. To moze powiedz co ja mam zrobić w takiej sytuacji?

 

Zdanie już mam i nie wynika ono z jednostki, którą wybrałem, bo np obecnie grzeję nią do 21 stopni. Moje zdanie jest takie: że takim splitem mogę ogrzać dom w jakiś 60-80%, a resztę, w tym CWU muszę i tak grzać osobno. I na te dodatkowe i tak musi się znaleźć miejsce. TANSTAAFL ("there ain’t no such thing as a free lunch”).

 

Tak przy okazji, moze ktoś nie wie, ale my tutaj nieprawidłowo posługujemy się określeniem CO (Centralne Ogrzewanie), bo nie oznacza ono ogrzewania domu jako takiego, ale ogrzewanie domu i CWU jednym urządzeniem grzewczym, umieszczonym w samym budynku. CO to tak naprawdę nasze CO + CWU.

 

I to jest meritum problemu z klimą: nie ogrzewa CWU, nie ogrzewa nawet całego domu, chyba, że to (droga) kanałówka, to moze ogrzać cały dom, chyba, że dom ma zbyt wysokie zapotrzebowanie na moc, to wtedy jednak nie ogrzeje. Klimę trzeba uzupełnić przynamniej dwoma innymi urządzeniami grzewczymi, a i tak jakość jej ogrzewania domu jest dyskusyjna.

 

I jeszcze jedno: każdy system grzewczy powinien być szczelny, prawda? Czy Wasze domu są szczelne czy pozwalacie, aby nagrzane powietrze (a osiąga ono nawet 50 stopni) wyciekało sobie różnymi szczelinami? Dzis jest bardzo wietrznie i ciekawe, ile Waszego "czynnika grzewczego" dostało się do atmosfery :)

(sprawdziłem, że u mnie z grzejników ściennych nic nie cieknie :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak przy okazji, moze ktoś nie wie, ale my tutaj nieprawidłowo posługujemy się określeniem CO (Centralne Ogrzewanie), bo nie oznacza ono ogrzewania domu jako takiego, ale ogrzewanie domu i CWU jednym urządzeniem grzewczym, umieszczonym w samym budynku. CO to tak naprawdę nasze CO + CWU.

 

Wszystko można podciągnąć pod swoje twierdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo masz pootwierane pokoje. Mój syn ma w zasadzie cały czas pokój zamknięty (to jego prawo do prywatności i intymności i ja je szanuję) oraz zużywa sporo CWU. Oprócz tego zamknięta łazienka, WC, sień, garderoba i mój gabinet. To moze powiedz co ja mam zrobić w takiej sytuacji?

 

Grzać czymś innym niż jeden split... To chyba logiczne .

 

Ja w domu nie mam gabinetu a młody jest jeszcze za mały żeby się zamykał . Jak będzie nastolatkiem to się pomyśli. Ale raczej montować pompy nie będę z tego powodu żeby grzać dodatkowo jeden pokój. Wystarczy ładny grzejnik , zaoszczędzona kasa z pompy styknie na jakieś 50 lat do ogrzewania tego pokoju...

 

Mój kierownik też buduje dom którego nie da się ogrzać jednym czy dwoma splitami, też ma gabinet , kilka sypialni, pralnię , 2 garderoby, 3 łazienki na bogato....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno: każdy system grzewczy powinien być szczelny, prawda? Czy Wasze domu są szczelne czy pozwalacie, aby nagrzane powietrze (a osiąga ono nawet 50 stopni) wyciekało sobie różnymi szczelinami? Dzis jest bardzo wietrznie i ciekawe, ile Waszego "czynnika grzewczego" dostało się do atmosfery :)

(sprawdziłem, że u mnie z grzejników ściennych nic nie cieknie :D)

 

Który system grzewczy ?

 

Dzisiaj na placu było +8, klima ledwo dmuchała letnim powietrzem a gdzie tam do 50`C :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...