Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

No to u mnie tylko klima na całe mieszkanie i daje radę.

Cała noc -16, -17 i dalej siedzę w krótkim rękawie. Ale.. to już jednak zbyt szybki ubytek ze ścian, więc grzejnik w ostatnim pomieszczeniu zaczął się włączać

Wczoraj wziął 1,32 kWh, przedwczoraj 0,4 kWh

Klima wczoraj 30kWh, przedwczoraj 24kWh

 

Jest dobrze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie tylko klima na całe mieszkanie i daje radę.

Cała noc -16, -17 i dalej siedzę w krótkim rękawie. Ale.. to już jednak zbyt szybki ubytek ze ścian, więc grzejnik w ostatnim pomieszczeniu zaczął się włączać

Wczoraj wziął 1,32 kWh, przedwczoraj 0,4 kWh

Klima wczoraj 30kWh, przedwczoraj 24kWh

 

Jest dobrze:)

 

No to ci powiem że grzanie powietrzem tez takie tanie nie jest a myślałem że też powinno być oszczędniej , ja mam klimatyzator gree amber prestige 7kw przerobiony na pompę ciepła który grzeje cały dom 100 lub 130m2 podłogówki i puki pogoda była ot to 12-15kw a jak pocisło minus 18 stopni to już od15-20kw dobowo łyka a to jednak mniej niż 30 ,dom stary ale docieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie tylko klima na całe mieszkanie i daje radę.

Cała noc -16, -17 i dalej siedzę w krótkim rękawie. Ale.. to już jednak zbyt szybki ubytek ze ścian, więc grzejnik w ostatnim pomieszczeniu zaczął się włączać

Wczoraj wziął 1,32 kWh, przedwczoraj 0,4 kWh

Klima wczoraj 30kWh, przedwczoraj 24kWh

 

Jest dobrze:)

A ile powinno być? Masz jakieś wyliczenia (OZC?), ile energii potrzebuje budynek w danych temperaturach? Najlepiej w przeliczeniu na m2​?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile powinno być? Masz jakieś wyliczenia (OZC?), ile energii potrzebuje budynek w danych temperaturach? Najlepiej w przeliczeniu na m2​?

 

Nie, nie mam nic takiego i nie wiem ile powinno być. Dla mnie ważne że komfort zachowany taki jak powinien i do tego dużo mniejszy koszt grzania niż gazem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ci powiem że grzanie powietrzem tez takie tanie nie jest a myślałem że też powinno być oszczędniej , ja mam klimatyzator gree amber prestige 7kw przerobiony na pompę ciepła który grzeje cały dom 100 lub 130m2 podłogówki i puki pogoda była ot to 12-15kw a jak pocisło minus 18 stopni to już od15-20kw dobowo łyka a to jednak mniej niż 30 ,dom stary ale docieplony.

 

Mimo że jestem zadowolony z kosztów używania klimy, również uważam, że powinna pobierać troszkę mniej niż obecnie. Ale mam tez świadomość co najmniej dwóch mostków termicznych u mnie, czyli schody strychowe i drzwi zewnętrzne. Gdybym ja je wstawiał, na pewno byłyby inne i lepiej osadzone niż zrobił to developer. No ale cóż, na chwilę obecną jest co jest, z czasem pewnie się zmieni. Schody strychowe też znikną bo będę się wprowadzał na górę i ocieplał pianą dach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te schody wiele wyjaśniają ,tez jak miałem otwarte to rzeka zimna płynęła w dół więc założyłem drzwi u samej góry i jak nie mam gości to zamykam i grzeję tylko parter 100m2 więc wiemy gdzie ci ciepłu ucieka.

 

Ja zrobiłem sobie taki właz ze styropianu 10cm. Jak spuszczam schody to muszę wejść, podnieść to i przesunąć na bok, ale wielką izolacją to bym tego nie nazwał:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam podlicznika na klimie , to moje teoretyczne obserwacje na podstawie zużycia energii lato-zima

 

Dom 86m szkieleciak , muszę odpalić ogrzewanie jak temperatura w dzień spada poniżej +10 i +8 w nocy

Ten sezon zacząłem na początku listopada , ustawione 22`C, moc klimy 3,5kW

 

Okres przejściowy czyli jak nie ma mrozów to klima pobiera kilka kWh na dobę ,strzelam że to okolice 5kWh średnio lub mniej

 

Od początku listopada jak jest włączona do 22 grudnia jak miałem spisywany licznik dom zużył +/- tyle samo co w poprzedzającym okresie czyli wrzesień-październik ( bez grzania ) i jest to w okolicach 700 kWh na 2 miesiące ( w domu wszystko na prąd )

 

W poprzednią zimę nasze największe zużycie było luty, marzec i początek kwietnia. Od 18 lutego do 18 kwietnia 1100 kWh ( włącznie z bytowym ). Obstawiam więc że w tym najgorszym okresie klima pobiera od 7 do max 15kwh na dobę . Jakieś 200 - 250 kWh miesięcznie. To w tym najgorszym okresie. Założyłem rok temu, że cały sezon to będzie jakieś 1500 kWh ale jest opcja ( której nie mam jak sprawdzić ) że będzie to mniej , w okolicach 1200-1300 za cały sezon grzewczy który trwa u mnie 6 miesięcy

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zużycie prądu miesięcznie, jak nie grzeję klimą, waha się w okolicach 120-150kWh miesięcznie. Zaznaczę, że również wszystko mam na prąd poza CWU, a to jak mi się wydaję generuje spore zużycie.

Jeśli grzeję klimą to muszę dodatkowo doliczyć do zużycia:

listopad 335 kWh

grudzień 480 kWh

 

Do tego dojdzie jeszcze styczeń i luty w tych okolicach. Wrzesień, marzec i kwiecień są już z dużo niższymi wartościami, najczęściej tylko w taniej taryfie, co dodatkowo obniża koszt grzania prądem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 / 30 = 5 kWh (dziennie).

 

To dobry wynik, pięć - sześć złotych dziennie za ogrzanie domu.

 

To nie tak. Te 150 kWh to okolice średniej miesięcznej zużycia prądu bytowego. Zalicza się do tego wszystko, bo wszystko mam na prąd.

Ogrzewanie to, w zależności od roku, okolice 2500-2600kWh rocznie.

Na CWU schodzi średnio miesięcznie ok 13m3 gazu, czyli koszt już z abonamentami i wszystkimi opłatami to ok 50-60 zł/msc

 

Czyli:

Bytowe - 5 kWh/doba x 0,71zł = 3,55 zł

Ogrzewanie klimą - 6,8 kWh/doba x 0,71zł = 4,82 zł

CWU - 55zł/30 = 1,83 zł na dobę

 

Nie mam zasobnika na wodę, który utrzymywałby stale jakąś tam ilość wody w odpowiedniej temperaturze. Podgrzewana jest bezpośrednio przez piec podczas używania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzucam zużycie w styczniu :), wczoraj średnia -15.1 w ciagu dnia i żużycie ponad 92 kWh tylko na grzanie domu. Trzy jednostki spokojnie dały rade przy minus 19. Samsungi miały po 4 defrosty na dobę.Nie zalodowaciały choć nie mają ani grzałek tac ani karteru. W domu zachowana stabilnie temperatura 23 stopnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...