Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Podrzucam zużycie w styczniu :), wczoraj średnia -15.1 w ciagu dnia i żużycie ponad 92 kWh tylko na grzanie domu. Trzy jednostki spokojnie dały rade przy minus 19. Samsungi miały po 4 defrosty na dobę.Nie zalodowaciały choć nie mają ani grzałek tac ani karteru. W domu zachowana stabilnie temperatura 23 stopnie.

 

Oooo stary!!!:)

Powiedz nam, co Ty ogrzewasz i czym? Jakiej mocy te jednostki? Sory za zdziwienie, ale wydaje mi się mega dużo jak na standardowy dom nawet z trzema jednostkami.

Domyślam się, że przynajmniej nie było najmniejszego problemu z zachowaniem odpowiedniej temperatury w całym domu i niezależnie od mrozu zawsze był komfort?

 

U mnie jedna jednostka Gree Amber Prestige 3,5 kW ogarnia sama 85m2. Zużycie za trzy ostatnie dni to:

07/01 - 24,8 kWh

08/01 - 30.1 kWh

09/01 - 31.1 kWh

dzisiaj do tej pory 16 kWh, cały obecny miesiąc to 181 kWh

 

Ciekawe jest to, że przy tych mrozach było naprawdę komfortowo i dawała radę. Dzisiaj natomiast, kiedy jest już wyraźnie cieplej od -8 do -4 obecnie, widać wyraźny spadek temperatury, bo o niecały 1*. Nadrabia, ale powoli. Myślę że jest to spowodowane wcześniejszą akumulacją i dostatecznym uzupełnianiem energii, ale jak zrobiło się cieplej i jednostka chodzi z mniejszą mocą to pozwala na obniżenie do jakiejś tam granicy, bo widzę że moduluje w górę od 900W do ok 1300W. Musi uzupełnić duże straty przez ostatnie 3-4 dni.

 

Ale przypuszczam że u Ciebie przynajmniej nie ma już co uzupełniać, bo na bieżąco dostarczała tyle, żeby trzymać odpowiednią temperaturę? W każdym bądź razie, normalnie mnie zastrzeliłeś:) No mówię, chyba że masz dom jak halę magazynową:) Niezła wartość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wczoraj sprawdzał wilgotność powietrza? Byłem u sąsiada i na jego stacji pogodowej wskazywało wilgotność 79% ok godziny 20 a było -17. Włączyłem mojego jednego splita i rzeczywiście potrafił się defrostowac 2 razy w ciągu godziny. Może wilgoć szla od rzeki. Rano o 8 na spacerze widziałem jak pięknie parowała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wczoraj sprawdzał wilgotność powietrza? Byłem u sąsiada i na jego stacji pogodowej wskazywało wilgotność 79% ok godziny 20 a było -17. Włączyłem mojego jednego splita i rzeczywiście potrafił się defrostowac 2 razy w ciągu godziny. Może wilgoć szla od rzeki. Rano o 8 na spacerze widziałem jak pięknie parowała.

To nie była wilgotność, tylko wilgotność względna, która zimą zazwyczaj jest ponad 80%, a w obliczeniach inżynierskich przyjmuje się po prostu 100%. 79% pokazał pewnie słabej jakości higrometr, który tylko przypadkiem pokaże właściwą RH w takich warunkach. Liczy się bezwzględna ilość wody w powietrzu, która przy -17 °C będzie w okolicach 1-1,5 g/m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie była wilgotność, tylko wilgotność względna, która zimą zazwyczaj jest ponad 80%, a w obliczeniach inżynierskich przyjmuje się po prostu 100%. 79% pokazał pewnie słabej jakości higrometr, który tylko przypadkiem pokaże właściwą RH w takich warunkach. Liczy się bezwzględna ilość wody w powietrzu, która przy -17 °C będzie w okolicach 1-1,5 g/m3.

 

I co dalej? Jaki wpływ ta bezwzględna ilośc wody w powietrzu na poziomie 1-1,5 g/m3 ma na obladzanie się wymiennika? I jaka ilość defrostów według podręczników będzie przyjmowana za zjawisko normalne? Rozumiem, że będzie to zależało od wielkości/objętości samego wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co dalej? Jaki wpływ ta bezwzględna ilośc wody w powietrzu na poziomie 1-1,5 g/m3 ma na obladzanie się wymiennika? I jaka ilość defrostów według podręczników będzie przyjmowana za zjawisko normalne? Rozumiem, że będzie to zależało od wielkości/objętości samego wymiennika.

Od wielkości wymiennika nie, bo i czemu? Ilość defrostów przy -17 powinna być mniejsza niż przy np +1, kiedy to wilgotność bezwzględna jest wyższa jakieś 3-4 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wielkości wymiennika nie, bo i czemu? Ilość defrostów przy -17 powinna być mniejsza niż przy np +1, kiedy to wilgotność bezwzględna jest wyższa jakieś 3-4 razy.

 

Pytanie czy tak właśnie powinno być? Wchodzimy w jakieś abstrakcyjne już szczegóły. Teoretycznie przy +1 wilgotność jest wyższa ale nasze urządzenie nie pracuje na tak dużym obciążeniu = ilość nazwijmy to przepracowanego powietrza na wymienniku w j.zew jest mniejsza a i sama temperatura zewnętrzna troszkę pomaga. Z kolei przy tych -17* wentylator pracuje pewnie na swoich najwyższych obrotach a samo powietrze nie jest pozbawione wody. Kolejnym indywidualnym czynnikiem jest otoczenie.

Jeszcze jedna rzeczy, nigdy się nad nią nie zastanawiałem bo grzać grzeje:) Czy w obu w/w przypadkach może mieć wpływ siła nawiewu w j.wew ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ilość defrostów przy -17 powinna być mniejsza niż przy np +1, kiedy to wilgotność bezwzględna jest wyższa jakieś 3-4 razy.

Jest mniejsza. Nie mam systemu monitorowania defrostów, ale nad moją klimą Kaisai One ma zamontowaną kamerę, która załącza się po wykryciu ruchu. W czasie mrozu w nocy para wodna z defrostu uruchamia nagrywanie. Przy tych -10 do -19*C jakie ostatnio były defrost robił się w nocy co 2 godz. Natomiast przy temperaturze w okolicy 0*C i niekorzystnych warunkach co pół godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mniejsza. Nie mam systemu monitorowania defrostów, ale nad moją klimą Kaisai One ma zamontowaną kamerę, która załącza się po wykryciu ruchu. W czasie mrozu w nocy para wodna z defrostu uruchamia nagrywanie. Przy tych -10 do -19*C jakie ostatnio były defrost robił się w nocy co 2 godz. Natomiast przy temperaturze w okolicy 0*C i niekorzystnych warunkach co pół godziny.

 

Mój Bosch bardzo podobnie , w okolicach 0`C co 45min a jak było teraz od -10 do -20 bardzo rzadko

 

Ratpaw nie ma sie co spuszczać nad tym że to kosztuje , ja liczę bardziej to ile oszczędza w całym sezonie względem COP1 . Dając 3k za urządzenie mogę z całą pewnością stwierdzić że już się zwróciło . Grzałem od stycznia do majówki i teraz od listopada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mniejsza. Nie mam systemu monitorowania defrostów, ale nad moją klimą Kaisai One ma zamontowaną kamerę, która załącza się po wykryciu ruchu. W czasie mrozu w nocy para wodna z defrostu uruchamia nagrywanie. Przy tych -10 do -19*C jakie ostatnio były defrost robił się w nocy co 2 godz. Natomiast przy temperaturze w okolicy 0*C i niekorzystnych warunkach co pół godziny.

Możesz to łatwo zsynchronizować z licznikiem energii i dowiedzieć się, ile kosztuje defrost. Próbowałeś costakiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to łatwo zsynchronizować z licznikiem energii i dowiedzieć się, ile kosztuje defrost. Próbowałeś costakiego?

Nie liczyłem. Sprężarka na chwilę rozkręca się do jakiś 500 - 600W. Do tego trzeba by dołożyć energię cieplną pobraną z domu, a to już raczej niemożliwe w domowych warunkach.

Przy defrostach co kilka godz. to niewielka ilość kWh. Przy niekorzystnej pogodzie i defrostach co 30 min już się tego nazbiera.

Właśnie teraz włączył się defrost na klimie Midea Mission Extreme 3,5 kW. Trwał 2,5 min. Sprężarka pobierała 550W Następnie spadek poboru mocy i znów wzrost do 450W i kolejne niecałe 2 min trwało rozgrzewanie układu nim włączył się wentylator jednostki wewnętrznej. Za oknem -2*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o jedną kwestę która mnie nurtuje - czy też macie tak cienką izolację rurek pomiędzy jednostkami typu fi 25 mm rurka w otulinie ?

 

Czy jest to wystarczające czy powinna być tu grubsza izolacja ?

 

Podobnie cienkie izolacje ze ściankami 19 mm widuję przy pompach monoblok montowanych przez firmy, tylko raz widziałem grubsze ale też w rurze osłonowej fi 110 się obie mieściły, a gdy dopytałem na forum branżowym odpisano mi by dawać co najmniej ściankę 32 mm czyli tu jedna rurka calowa w izolacji wychodzi fi 100

 

 

Osobiście grzeję dwoma klimatyzatorami + kotłem na ekogroszek wyrównuję temperatury w domu a przy poniżej -5 wyłączałem klimy i dawałem pracować samemu kotłowi - w takim układzie tona ekogroszku wystarcza mi na sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...