Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drzewo na działce - wątpliwości


myca

Recommended Posts

Witajcie

 

Mam upatrzoną działkę, na której rośnie piękny, 100-letni dąb. Rośnie on sobie na samym środku działki. Oczywiście nie mam zamiaru go ścinać, a wręcz przeciwnie. Pomyślałem, żeby dobrać taki projekt domu w kształcie litery C, a ten dąb zostawić w środku, w tej wnęce. Mam nadzieję, że obrazowo opisałem. Drzewo stanowiłoby punkt centralny i byłoby otoczone z trzech stron murem domu.

Proszę o rozwianie moich wątpliwości:

1. Czy są jakieś prawne przeciwwskazania? np. minimalna odległość od domu?

2. Zakładam, że przy kopaniu fundamentów część korzeni się zniszczy. Czy nie zaszkodzi to drzewu? Jaką zastosować minimalną odległość od muru? Tu musiałby się chyba wypowiedzieć jakiś dendrolog ;)

3. Czy są jakieś techniczne problemy, na które muszę zwrócić uwagę? np. typ użytych materiałów, czego unikać, jak rozwiązać system nawodnienia drzewa?

4. Czy z czasem korzenie nie spowodują pękania ścian i jak temu zaradzić?

 

Za wszelkie uwagi dziękuję z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam realizację gdzie trzeba było zostawić ogromne drzewo otoczone budynkiem użyteczności publicznej. Projekt pod drzewo , drzewo w wewnętrznym patio i takie tam problemy w trakcie realizacji. Zanim budowa się skończyła drzewo uschło , został dziwny pusty plac.

 

Inne wady już znasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zanim budowa się skończyła drzewo uschło , został dziwny pusty plac.

 

Inne wady już znasz

 

Dokładnie tego się najbardziej boję, że korzenie się uszkodzą, lub chemia jakaś się dostanie podczas budowy Taki projekt bez okazałego drzewa będzie dziwnie wyglądał. Do do uciążliwości typu liście, złamane konary itd to się liczę z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To drzewo oprócz walorów estetycznych (jeśli uda mu się nie uschnąć przez budowę) nie posiada żadnych innych zalet. Będą z nim same kłopoty jak wspomniano wyżej. Dodatkowo, jako ciekawostkę dodam, że według wierzeń ludowych nie powinno sadzić się dębów na własnej działce.

U siebie miałem lasek sosnowy, którego cześć również chciałem zostawić, bo ładniej będzie. Przyszła wichura, powyrywała z korzeniami kiła drzew i od razu chęć mi przeszła na leśny styl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem podobną budowę, gdzie właściciel zażyczył, aby drzewo pozostało. Trwało to etapami, dbali o to, aby nie uszkodzić i niestety od momentu skończenia domu, drzewo nadało się do wycięcia.. bo tak naprawdę, nikt nie zbadał, czy te drzewo jest zdrowe. Więc zanim cokolwiek zaczniesz robić, sprawdź czy to ma sens.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz odcinek Grand Designs, w którym dom zbudowano wokół dużego dębu, ale tak żeby go nie uszkodzić.

Wyszedł naprawdę fajny dom.

https://www.dailymotion.com/video/x7m2v9v

 

Dokładnie o coś takiego mi chodziło. Dziękuję za ten link. Pozostaje kwestia technologii. Czy w Polskich warunkach jest to do zrobienia? Ktoś powie, że kwestia budżetu i wszystko się da. Ale jaką technologię wybrać, żeby nie wydać majątku a jednocześnie, żeby dom spełniał podobne warunki techniczne co dom murowany (czyt. służył długie lata, był energetycznie efektywny itd). A może właśnie wyjdzie takiej niż murowany? Jaką technologię byście polecali do takiego projektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłam projekt ogrodu dla nowoczesnego domu w kształcie C z dębem pośrodku. Wizualnie przepięknie wtopiony dom w otoczenie.

Nie pamiętam czy to nie było na płycie, aby ograniczyć wykopy. Gleba piaszczysta, wiec nie było wymiany gruntów. Przy uszkodzeniu korzeni konieczne jest korygowanie wielkości korony

 

Ale żołędzie... Jak zawiał wiatr miało się wrażenie, że ktoś jedzie serią z karabinu po dachu. Bardzo głośne i dla mnie byłoby w nocy potwornym dyskomfortem. Ale może idzie się przyzwyczaić?

W ogrodzie była stała walka z siewkami dębów (podobny problem jest z klonami). Liście dębów też się wolno rozkładają, wiec trzeba było je wygrabiać z rabat, bo dusiłyby posadzone dołem rośliny.

 

 

Teraz proponowałabym tylko styl naturalny, bez wypielęgnowanego trawnika. Po prostu koszona łąka, bez roślin pod drzewami. Z warstwą suchych liści. Ewentualnie jakiś płyty kamienia, jako taras-patio

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...