Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prośba o opinie osób, które posiadają rekuperację


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A czegoś takiego to jeszcze nie widziałem... Są piece dwufunkcyjne? naprawdę? Pierwsza funkcja to pieczenie np. chleba, a ta druga funkcja to jaka?

Wypiekanie móżdżków mądrali sypiących tanie sarkazmy w necie ;).

Kocioł / piec wiedziałeś co chodzi. Kiedyś się mówiło piec na urządzenie ogrzewające dom. Teraz jest kocioł :stirthepot: Abstrahując od konstrukcji i technologii, wszyscy wiedzą o co chodzi. Z rozpędu napisałem, bo większość niezwiązanych z branżą ludzi mówi do dzisiaj, że ma piec do wymiany, albo że im się piec zepsuł. Wiem, że to są kotły...mea culpa.

 

Zaś co do WM - to chyba najlepszy wynalazek ludzkości

 

Ogólnie to jestem raczej zdecydowany na WM.

 

 

Co do dwu / jednofunkcyjny z zasobnikiem. No to też mam dylemat. Siostra ma z zasobnikiem - narzeka, że jak im woda zleci to potem nie jest ciepła. Trzeba grzać cały rok i utrzymywać temperaturę wody w zasobniku. Wiem, że można np. bez czasu w pracy i w nocy, ale potem jakby była potrzebna to nie będzie ciepła albo można obniżać temperaturę na czas nocy.

 

Znajoma ma dwufunkcyjny w spiżarni i mówiła, że jest ok. dom też 100m2. Inny znajomy ma z zasobnikiem + cyrkulacja, zrobił to sobie jakoś, że rusza pompa jak się zapala światło w łazience, żeby cały czas nie chodziła i jest super zadowolony. Także zdania są różne.

 

Jeszcze mam trochę czasu na decyzję, ale to dla mnie bardzo cenne informacje od Was. Za co dziękuję.

Edytowane przez Emcichy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do dwu / jednofunkcyjny z zasobnikiem. No to też mam dylemat. Siostra ma z zasobnikiem - narzeka, że jak im woda zleci to potem nie jest ciepła. Trzeba grzać cały rok i utrzymywać temperaturę wody w zasobniku. Wiem, że można np. bez czasu w pracy i w nocy, ale potem jakby była potrzebna to nie będzie ciepła albo można obniżać temperaturę na czas nocy.

 

Znajoma ma dwufunkcyjny w spiżarni i mówiła, że jest ok. dom też 100m2. Inny znajomy ma z zasobnikiem + cyrkulacja, zrobił to sobie jakoś, że rusza pompa jak się zapala światło w łazience, żeby cały czas nie chodziła i jest super zadowolony. Także zdania są różne.

 

Jeszcze mam trochę czasu na decyzję, ale to dla mnie bardzo cenne informacje od Was. Za co dziękuję.

Dobierz zbiornik na CWU do średniego zapotrzebowania na ciepłą wodę na 6 h. Często wystarczy 150 l.

To komfort, ale za komfort się płaci.

My zdecydowaliśmy się na 160 l + cyrkulacja. Zużycie gazu i prądu będzie większe , ale za komfort się płaci. Nie wiem czy nie za mały wziąłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że można np. bez czasu w pracy i w nocy, ale potem jakby była potrzebna to nie będzie ciepła albo można obniżać temperaturę na czas nocy.

To znajoma ma coś wybitnie skopanego - albo źle dobrany zasobnik, albo źle ustawione grzanie, albo cyrkulację skopaną i miesza wodę w zasobniku.

 

Ale jak masz zasobnik 150l i grzejesz go z mocą 12kW - to od 22* do 45* to do ogrania CAŁEJ jego zawartości potrzebujesz 4kWh które kociol 12kW jest w stanie wyprodukować w 20 minut (24kw=10 minut).

 

Do tego kocioł puszczony "samopas" zacznie grzać CWU wcześniej - zanim cały zasobnik zostanie wychłodzony. Więcej - jak dobierzesz zasobnik tak, żeby jego pojemność zużyć grzejąc go raz na dobę a ustawisz ze dwie "sesje" grzania - to masz 100% zapasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie gazu i prądu będzie większe , ale za komfort się płaci.

 

No to mnie też właśnie trochę zastanawia, bo przy obecnie już zapowiedzianych podwyżkach cen gazu będzie się płacić jeszcze więcej, a za kilka lat pewnie jeszcze więcej i więcej...

 

Nawet gdzieś tam z tyłu głowy rozważam pompę ciepła z fotowoltaiką, ale to już poważny koszt, do tego też z żywotnością nie wiem jak to będzie i ewentualnymi naprawami. Teraz wszyscy te pompy montują i też poszły mocno w górę. Z resztą jak wszystko.

Edytowane przez Emcichy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie też właśnie trochę zastanawia, bo przy obecnie już zapowiedzianych podwyżkach cen gazu będzie się płacić jeszcze więcej, a za kilka lat pewnie jeszcze więcej i więcej...

 

Zauważ, że jeśli rośnie jeden nośnik energii, to pozostali też podnoszą swoje ceny. Niestety. Taki rynek jest :) Przy wzroście cen towaru x, wzrastają też ceny jego zamienników/substytutów.

Nawet gdzieś tam z tyłu głowy rozważam pompę ciepła z fotowoltaiką, ale to już poważny koszt, do tego też z żywotnością nie wiem jak to będzie i ewentualnymi naprawami. Teraz wszyscy te pompy montują i też poszły mocno w górę. Z resztą jak wszystko.

Dokładnie z tej i kilku innych, przyczyn nie zdecydowałem się na GWC + PC + PV.

BTW Są na forum magicy, którzy głoszą, że PC to koszt 8 tys zł. Zapytaj czy Ci za tyle założą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW Są na forum magicy, którzy głoszą, że PC to koszt 8 tys zł. Zapytaj czy Ci za tyle założą.

Uwaga, będzie magia :D

GWC rurowy, koszt ok.300zl,samemu rozłożone 2 nitki pod płytą :)

Pompa ciepła p-w Panasa, 9 lat za 20tys.zl,dzisiaj w podobnej cenie można również założyć, u każdego, np.z allegro.

W podobnej cenie jest przyłącze gazowe z kotłem ale:

Ale po 9 latach z pompą, zużycie energii na c.o+cwu to 28000kWh co daje ok.10000zl czyli ok.1100zl rocznie :)

Przy takich kosztach wchodzić w PV ?

Musiałbym być idiotą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, będzie magia :D

GWC rurowy, koszt ok.300zl,samemu rozłożone 2 nitki pod płytą :)

Pompa ciepła p-w Panasa, 9 lat za 20tys.zl,dzisiaj w podobnej cenie można również założyć, u każdego, np.z allegro.

W podobnej cenie jest przyłącze gazowe z kotłem ale:

Ale po 9 latach z pompą, zużycie energii na c.o+cwu to 28000kWh co daje ok.10000zl czyli ok.1100zl rocznie :)

Przy takich kosztach wchodzić w PV ?

Musiałbym być idiotą ;)

 

Magii nie było... Gdyż 20k, to nie 8 ;) niedawno szukałem, to przy podobnym zestawie - z cwu wyszło 25-30 tys za PC Panasa vs 15 tys gaz.

 

Co do GWC, to masz na myśli 2 rury kanalizacyjne fi160 pod posadzką, która robi za czerpię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magii nie było... Gdyż 20k, to nie 8 ;) niedawno szukałem, to przy podobnym zestawie - z cwu wyszło 25-30 tys za PC Panasa vs 15 tys gaz.

 

Co do GWC, to masz na myśli 2 rury kanalizacyjne fi160 pod posadzką, która robi za czerpię?

2*25m rury karbowanej fi125mm, pod płytą fundamentową a nawet jeszcze pod podsypka pod nią.

Czerpnia wychodzi obok domu a wpust do domu mam w garażu.

 

Co do cen pomp to nie jestem na bieżąco ale często w ofertach są zbędne i drogie elementy, które podrażają nie potrzebnie całość a napychaja kieszeń instalatorom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich kosztach wchodzić w PV ?

 

No, ale prądem nie zasilasz tylko PC, ale też oświetlenie, AGD/RTV, dzbanki do gotowania, żelazka, pralki, lodówki, indukcje, piekarniki, itp. wszelkie inne pompy, WM itd.

 

Przy czym do niedawna w ogóle nie zakładałem tego rozwiązania zw. na koszty instalacji. Wydaje mi się, że zanim to się zwróci to się spierdzieli/zużyje i trzeba będzie wymieniać. Z drugiej strony, niepewne czasy i niepewna przyszłość, więc gdzieś tam rozważam też takie rozwiązania lub ewentualnie zostawienie sobie możliwości takiej instalacji już na etapie budowy. Nawet nie wiem czy mi wystarczy pieniędzy na cokolwiek, także ogólnie zakładałem wszelkie instalacje eko technologii jedynie jakbym uzyskał może jakąś sensowną dotację, czy coś. Ja się spotkałem z kwotami PC z instalacją około 30-40k i pewnie ze 30k PV. No trochę dużo ;). Do tego rekuperacja 20-30k i nagle mamy 100k w eko technologiach.

Edytowane przez Emcichy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, będzie magia :D

GWC rurowy, koszt ok.300zl,samemu rozłożone 2 nitki pod płytą :)

Pompa ciepła p-w Panasa, 9 lat za 20tys.zl,dzisiaj w podobnej cenie można również założyć, u każdego, np.z allegro.

W podobnej cenie jest przyłącze gazowe z kotłem ale:

Ale po 9 latach z pompą, zużycie energii na c.o+cwu to 28000kWh co daje ok.10000zl czyli ok.1100zl rocznie :)

Przy takich kosztach wchodzić w PV ?

Musiałbym być idiotą ;)

 

Magia to bedzie dzisiaj, jak URE klepnie nowe taryfy za prąd i gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał, usługa, montaż, zrobienie instalacji, cwu, pompa, izolacje etc. za 9k?

9kPLN za samą pompę.

 

usługa,

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

montaż,

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

zrobienie instalacji,

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

cwu,

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

pompa,

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

izolacje

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

No nie mogłem się powstrzymać :)

Tak, da się tanio założyć PC, pod warunkiem, że poświęci się odrobinę czasu na doszkolenie. Są takie rzeczy w budowlance, za które fachowcy dużo sobie życzą a są proste w wykonaniu i większość ludzi może je wykonać samodzielnie. Instalacje CO, CWU czy rekuperacja to są wręcz modelowe przykłady. Mając gotowy projekt w ręku można samemu je wykonać.

To nie elektryka, która jest zastrzeżona (zresztą słusznie) dla zawodowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9kPLN za samą pompę.

 

 

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

 

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

 

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

 

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

 

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

 

Płatne oddzielnie, tak jak przy instalacji na gaz, pellet itp.

 

No nie mogłem się powstrzymać :)

Tak, da się tanio założyć PC, pod warunkiem, że poświęci się odrobinę czasu na doszkolenie. Są takie rzeczy w budowlance, za które fachowcy dużo sobie życzą a są proste w wykonaniu i większość ludzi może je wykonać samodzielnie. Instalacje CO, CWU czy rekuperacja to są wręcz modelowe przykłady. Mając gotowy projekt w ręku można samemu je wykonać.

To nie elektryka, która jest zastrzeżona (zresztą słusznie) dla zawodowców.

 

Truizm, ale chciałem pokazać, że mityczne 8 tys za system ogrzewania pompą ciepła nie występuje w naturze.

 

To tak jakby napisać, że koszt wyposażenia kotłowni to tylko zakup kotła z alledrogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale prądem nie zasilasz tylko PC, ale też oświetlenie, AGD/RTV, dzbanki do gotowania, żelazka, pralki, lodówki, indukcje, piekarniki, itp. wszelkie inne pompy, WM itd.

 

Przy czym do niedawna w ogóle nie zakładałem tego rozwiązania zw. na koszty instalacji. Wydaje mi się, że zanim to się zwróci to się spierdzieli/zużyje i trzeba będzie wymieniać. Z drugiej strony, niepewne czasy i niepewna przyszłość, więc gdzieś tam rozważam też takie rozwiązania lub ewentualnie zostawienie sobie możliwości takiej instalacji już na etapie budowy. Nawet nie wiem czy mi wystarczy pieniędzy na cokolwiek, także ogólnie zakładałem wszelkie instalacje eko technologii jedynie jakbym uzyskał może jakąś sensowną dotację, czy coś. Ja się spotkałem z kwotami PC z instalacją około 30-40k i pewnie ze 30k PV. No trochę dużo ;). Do tego rekuperacja 20-30k i nagle mamy 100k w eko technologiach.

Tak jak pisał mistalova,tak kosmiczne wyceny na pompy czy rekuperacje są dla ludzi...ja ich nazywam od lat "jelenie" co przychodzą do sklepu i mówią "chce pompę, chce rekuperacje",wtedy sprzedawca patrzy na takiego jelenia i mówi "dobrze, sprzedam Panu pompę i rekuperacje" za 100tys.zl :D

Ale taki "jelen" nie zastanawia się co jest w ofercie, czy konieczne i w jakiej cenie.

 

Rekuperacje robiłem sam, przy czym najdroższych z tego był rekuperator, który kosztował 4tys.zl,ze średniej półki cenowej,całość rekuperacji wyniosła mnie 6,5tys.zl a rozkładanie kanałów zajęło mi dwie wolne soboty.

Plus do tego 300zl na GWC.

Wtedy hitem była Luna, reku Dospela, za 1500zl,ale poszedłem w droższe ;)

 

Z pompami jest podobnie, w ofertach z reguły są ujęte firmowe "dedykowane" zasobniki cwu, bufor a jak bufor to i dodatkowa pompka obiegowa a połączenie tego w system też kosztuje drożej.

Taka "kompletna" instalacja podraża bezsensownie całość inwestycji o min.10tys.zl ale "jelen" się nie pyta tylko łyka.

U mnie pompa śmiga od 9 lat bez bufora, zasobnik cwu to zwykły Galmet 300l SGWS za 1600zl w 2012r.

Zatem można tanio, jak się chce...

 

A co do prądu bytowego, na te cele zużywam ok.2500-3000h rocznie co kosztuje mnie ok.1000-1200zl.

Taryfa G12W.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał mistalova,tak kosmiczne wyceny na pompy czy rekuperacje są dla ludzi...ja ich nazywam od lat "jelenie" co przychodzą do sklepu i mówią "chce pompę, chce rekuperacje",wtedy sprzedawca patrzy na takiego jelenia i mówi "dobrze, sprzedam Panu pompę i rekuperacje" za 100tys.zl :D

Ale taki "jelen" nie zastanawia się co jest w ofercie, czy konieczne i w jakiej cenie.

 

Rekuperacje robiłem sam, przy czym najdroższych z tego był rekuperator, który kosztował 4tys.zl,ze średniej półki cenowej,całość rekuperacji wyniosła mnie 6,5tys.zl a rozkładanie kanałów zajęło mi dwie wolne soboty.

Plus do tego 300zl na GWC.

 

Z pompami jest podobnie, w ofertach z reguły są ujęte firmowe "dedykowane" zasobniki cwu, bufor a jak bufor to i dodatkowa pompka obiegowa a połączenie tego w system też kosztuje drożej.

Taka "kompletna" instalacja podraża bezsensownie całość inwestycji o min.10tys.zl ale "jelen" się nie pyta tylko łyka.

U mnie pompa śmiga od 9 lat bez bufora, zasobnik cwu to zwykły Galmet 300l SGWS za 1600zl w 2012r.

Zatem można tanio, jak się chce...

 

A co do prądu bytowego, na te cele zużywam ok.2500-3000h rocznie co kosztuje mnie ok.1000-1200zl.

Taryfa G12W.

 

Nie namawiajcie ludzi którzy nie mają pojęcia na samodzielny zakup i montaż. Nie każdy to potrafii.

Ale ile jest przypadków źle zrobionych i później narzekania, że się woda skrapla, że zimne powietrze wieje, że filtry często do wymiany, że powietrze suche, że to że tamto.

Oczywiście w internecie jest mało opisanych takich przypadków bo nikt się nie chwali jak to sobie skopał instalację bo chciał zaoszczędzić albo bo się nie znał.

Kupując rekuperację z montażem u firmy mamy fachowy montaż, obsługę i gwarancję (stąd też większe koszty bo za wiedzę się płaci).

Jedyna na co zwrócić uwagę przy zakupie to aby firma była stabilna z dobrym serwisem i co się kupuje. Trzeba kupić to co się chce i czego się wymaga, a nie to co chce przedać firma.

A wracając do tematu to rekuperacja jest super i warto w nią zainwestować.

Trzeba tylko kupić sprzęt odpowiedni dla siebie.

Ja robię u siebie pełny smart home więc inwestuje w pełną automatykę. Ale innym wystarczy rekuperacja z np. trzema stopniami regulacji mocy wentylatorów i też są zadowoleni. Co kto lubi.

Nie kupuj na już. Zadzwoń, umów się, porozmawiaj. Zadawaj wszystkie pytania jakie przyjdą Ci do głowy. Nie ma głupich pytań, głupie mogą być tylko odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truizm, ale chciałem pokazać, że mityczne 8 tys za system ogrzewania pompą ciepła nie występuje w naturze.

 

To tak jakby napisać, że koszt wyposażenia kotłowni to tylko zakup kotła z alledrogo.

 

Zgadzam się, ale mój przykład pokazuje ile mamony można zaoszczędzić, jeśli ma się trochę czasu i chęci na "naukę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...