Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mimo zakręconego kranu licznik się kręci.


Miichalll

Recommended Posts

Witam, mam nową instalację wody użytkowej z Alu pexa. Próba szczelności była robiona. Po wylaniu posadzek, zrobieniu instalacji co i kotlowni, przyszedł czas na napelnienie układu wodą. I tu zaczyna się problem. Zauważyłem że mimo nie używania wody, licznik potrafi przekręcić o kilka litrów w parę godzin. Raz zostawiłem odkręcony zawor na dobę, to pos lo coś koło 7l. Hydraulicy założyli manometr na ciepłą wode(woda nie jest jeszcze grzana) odkręcili zawor i zakręcili. Po nocy spadek był 0,2-0,3 bara, po czym w ciągu dnia wskazówka wróciła do pozycji wyjściowej i tak ze 2-3 razy w ciągu dnia. Po tym założyli manometr na zimną, spadek w kilka godz był 0,2bara na noc dobiłem cisnienie odkrecajac zawor wody i zakręcając, przez noc nic już nie spadło. Ponownie założyli manometr na "ciepłą"wode i tu spadek był jak na razie po dwóch dobach 0,2 bara. Co o tym myśleć? Dodam tylko że cisnienie wody w układzie po odkręcaniu zaworu jest ponad 4 bary.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież musiałoby się lać w pustej przestrzeni aby było to słychać

 

Gdy wyciek jest w przegrodzie lub pod posadzka to nie będzie to tak widoczne jakby się wydawało.

Szkoda że autor tematu się nie odzywa bo mam kilka pytań czy np złączki były jakieś dawane a jak tak to jakie skręcane czy ściskane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompkę cyrkulacyjną to słyszałem i widziałem ale co daje to naczynie przeponowe w instalacji cwu?

 

OMG, przeciez to wymog żeby w ogole instalacje odebrać. Ciecz zmienia objętość pod wpływem temperatury, wzrasta ciśnienie, może rozsadzić rury albo zbiornik. Możliwe że tu właśnie tak się stało i któraś złączka puściła. Kiedyś przyjmowało się że naczynie powinno mieć 4% pojemnosci zbiornika + rur, teraz przyjmuje się nawet wiecej. Tymbardziej że w naczyniu przeponowym 1/3 to gaz w tylko 2/3 to pojemność użytkowa. Jak masz zbornik np 200l to absolutne min. naczynie to 6l.

Zaworu bezpieczeństwa też autor nie ma w tej instalacji cwu? strach się bać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to że naczynie przeponowe instaluje się w cwu to zgoda ale nie jest to obowiązek czy wymóg aby musiała posiadać i taka instalacja która nie posiada owego naczynia nie zostanie odebrana.

Ja u siebie nie mam i instalacja działa poprawnie i została taka odebrana. Mam c.o w układzie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba oczywista oczywistość, że w układzie otwartym naczynia przeponowego się nie stosuje. Nie ma istotnego wzrostu ciśnienia gdyż jedyne ciśnienie w układzie pochodzi od wysokości słupa cieczy a zmiany ciśnienia wynoszą tyle ile przyrost słupa cieczy pod wpływem zwiększającej sie temperatury. Ceną za tak prosty układ jest ciągła wymiana gazowa z powietrzem i większa korozyjność układu aczkolwiek znane mi systemy działały po pół wieku i dłużej. Może ktoś jeszcze doda inne cechy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba oczywista oczywistość, że w układzie otwartym naczynia przeponowego się nie stosuje.

A jaki ma to zwiazek z naczyniem do cwu?

 

Dlatego zaznaczyłem w jakim układzie mam instalację c.o wobec tego co napisał kolega 2cactus że naczynie przeponowe w cwu jest wymogiem. Jak widać, nie jest wymogiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zaznaczyłem w jakim układzie mam instalację c.o wobec tego co napisał kolega 2cactus że naczynie przeponowe w cwu jest wymogiem. Jak widać, nie jest wymogiem.

 

Wątek jest o nieszczelnosci instalacji wodnej a nie c.o., nie rozumiem po co wspominasz o naczyniu do c.o.. To w ogole nie ma zadnego zwiazku z naczyniem do cwu. Dla cwu nieistotnym jest rodzaj instalacji c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...