Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 170
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja zapłaciłem 68 000 PLN za robociznę. 5km od Warszawy, z dachem dwuspadowym (powierzchnia dachu 210m2). Powierzchnia zabudowy 126m^2, metrażu nie podaję bo w zależności od tego, czy wykończyłbym poddasze, czy nie byłby inny, a bryła w obu wypadkach taka sama ;)

 

120k trochę kosnos.

Troche tak ale u mnie pow. Zabudowy trochę ponad 200m. Niestety dobre ekipy się cenią a nie chciałem brać kogoś z przypadku bo tu już różnie jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ktoś myli łąkę z trawnikiem.

Łąka bywa fajna (ja muszę spryskać trawnik, bo już niewiele różni się od łąki) jak się lubi bliskie obcowanie z naturą (w tym z owadami). U mnie dzieci boją się po nim biegać, bo do kwiatków przylatują różne owady a przez suszę nie chcę kosić za często i za nisko bo podlewanie słabo zastępuje porządny deszcz.

 

Niedoczytałeś. Różnica między łąką a trawnikiem (z czegokolwiek by nie był) polega przede wszystkim na sposobie koszenia właśnie. Większość roślin i kwiatów łąkowych nie lubi niskiego i częstego koszenia. Do trawnika natomiast dobiera się takie gatunki, którym nie przeszkadza częste koszenie, nie tylko trawy są takimi roślinami.

Ja od małego chowałem się na ogrodzie z równieśnikami i jakoś nie pamiętam aby latające owady były dla kogokolwiek problemem. Nie było też ich jakoś przesadnie dużo (być może kwestia takiej a nie innej okolicy), choć trawa była koszona tylko wtedy, gdy była już wyraźnie za wysoka, nie brakowało więc mleczy czy koniczyn. Chyba dlatego jakoś nie pociągają mnie duże powierzchnie wymuskanej murawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedoczytałeś. Różnica między łąką a trawnikiem (z czegokolwiek by nie był) polega przede wszystkim na sposobie koszenia właśnie.

 

Słowniki języka polskiego:

trawnik

1. «teren zasiany trawą»

2. «teren, na którym ułożono sztuczne pokrycie przypominające trawę; też: samo takie pokrycie»

 

 

łąka «teren gęsto porośnięty roślinami, głównie trawami, używanymi na paszę lub do wypasu; też: rośliny porastające ten teren»

 

Różnica jest nie w koszeniu, a w roślinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowniki języka polskiego:

trawnik

1. «teren zasiany trawą»

2. «teren, na którym ułożono sztuczne pokrycie przypominające trawę; też: samo takie pokrycie»

 

 

łąka «teren gęsto porośnięty roślinami, głównie trawami, używanymi na paszę lub do wypasu; też: rośliny porastające ten teren»

 

Różnica jest nie w koszeniu, a w roślinach.

 

Łąkę kosisz 1-2 razy w roku czasem 3. Trawnik kosisz 1-2 razy w tygodniu może raz na dwa tygodnie. TO determinuje jakie gatunki rosną na tym terenie. Chyba, że uporczywie wysiewasz co innego, ale działasz wbrew naturze, ergo szkoda kasy i wysiłku. O tym pisaliśmy a nie o sztywnych "rolniczych" definicjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łąkę kosisz 1-2 razy w roku czasem 3. Trawnik kosisz 1-2 razy w tygodniu może raz na dwa tygodnie. TO determinuje jakie gatunki rosną na tym terenie.

 

Jakoś robot jeżdżący codziennie nie uchronił mnie od chwastów. To niesamowite, jak potrafią się przytulać do ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapłaciłem 68 000 PLN za robociznę. 5km od Warszawy, z dachem dwuspadowym (powierzchnia dachu 210m2). Powierzchnia zabudowy 126m^2, metrażu nie podaję bo w zależności od tego, czy wykończyłbym poddasze, czy nie byłby inny, a bryła w obu wypadkach taka sama ;)

 

120k trochę kosnos.

 

Zgadzam się.

Zebrałem dużo wycen w 2020 r. Całość - bez dachu - średnio 30-100 tys. Wziąłem ekipę na fundament 18k + reszta 50-60k + dach. Wykonawca dosyć duży z kilkoma brygadami po kilka osób + brygadzista.

powierzchnia zabudowy +150m2, 90mb fundamentu, wys. +90 cm, pow. scian zewn. ok. 300m2, pow budynku +240m2, miejsce - k/Poznania.

Wydaje mi się, że można dużo taniej wybrać niż za 120k. Chyba że to jakiś wymagający projekt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się.

Zebrałem dużo wycen w 2020 r. Całość - bez dachu - średnio 30-100 tys. Wziąłem ekipę na fundament 18k + reszta 50-60k + dach. Wykonawca dosyć duży z kilkoma brygadami po kilka osób + brygadzista.

powierzchnia zabudowy +150m2, 90mb fundamentu, wys. +90 cm, pow. scian zewn. ok. 300m2, pow budynku +240m2, miejsce - k/Poznania.

Wydaje mi się, że można dużo taniej wybrać niż za 120k. Chyba że to jakiś wymagający projekt...

Dalem się oskubać trochę świadomie można powiedzieć:) po prostu wiem ze to dobrzy fachowcy bo miałem już trochę z nimi do czynienia i wiem ze nie trzeba ich na każdym kroku pilnowac. Spokój w głowie też jest cenny. No i wyceny z 2020 a 2022 to jednak inna bajka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...