Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

[Opinie] De facto nie chciałem grzać garażu. Inni mówią, że powinienem.


Farlik

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 77
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I uważasz, że grunt grzeje Ci piwnicę?

Na parterze mam 20cm styropianu.

W piwnicy pc z nieizolowanymi rurami. Wiesz, te kilka metrów tych rur, grzeją mi piwnicę, kiedy w największe mrozy ostatniej zimy, zasilanie podłogówki to 33 stopnie tylko w taniej.

Ostatniej zimy nie grzałem dłużej niż 7 godzin na dobę w największe mrozy. Także...

Wcześniej napisałem, że moje doświadczenie z garażem w połowie w ziemi, bez izolacji, to tylko poniżej -10 zaczęła woda zamarzać dopiero po kilku dniach. A drzwi, to gola blacha bez izolacji była.

Także u siebie nie dałem izolacji w piwnicy.

Jeśli ktoś ma za dużo $, to można zrobić salon dla auta.

Każdy wybiera sam.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie dawał. Mam piwnicę pod całym domen bez ocieplenia posadzki i sobie chwalę.
Miałem piwnice bez ocieplenia posadzki, a własciwie wcześniej bez posadzki i wbrew temu:

- dać styropian na podłogę - potem już nie dodasz

.

Ociepliłem 5cm płyt Pur. temperatury w piwnicy zimą skoczyły z 11'C do 14-15'C. I żałuję... że nie położyłem rurek do podłogówki.

 

Co bys nie napisał, uzasadnił, polecił to zdecydowana wiekszosc budujacych i forumowiczów bierze udział w nieustajacym konkursie nt.

"Kto zrobi taniej" i w zasadzie cała dyskusja kreci sie wokół tego parametru.

 

Zgadzam się. Na dodatek wiekszośc bezrefleksyjnie powtarza "brak ocieplenia posadzki w garażu" jak mantre, nie zauważając, że często strumień ciepła nie zmienia swojego kierunku z lata na zimę.

 

klaudiusz_x zdajesz sobie sprawę, że bardziej niż te nieocieplone rurki "ogrzewają" Ci piwnice ściany fundamentowe?

Edytowane przez mac_612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wcześniej, by nie ocieplać posadzki w garażu.

Nie mam ocieplonej i nie muszę grzać piwnicy, nawet tymi rurkami z pc i bojlera.

Każdy wybiera sam.

 

Ok, zgadzam sie.

Tylko z ciekawości zimą, jeśli masz czym, to zmierz temperature scian fundamentowych oraz posadzki.I porównaj z temperaturą w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie budowy domu i muszę się przyznać, że nie mam o tym pojęcia, jestem tylko inwestorem.

Ale wszyscy moi znajomi związani z budownictwem robią wielkie oczy jak słyszą o braku izolacji posadzki w garażu.

U mnie w części mieszkalnej pod posadzką 22 cm styro, a w garażu 18 cm. Ogrzewanie podłogowe również w garażu. Powiem szczerze, że nie wiem czy będę je odpalał ale koszty instalacji przy całej budowie są dla mnie pomijalne.

Jedyne nad czym się zastanawiam to czy 5cm dobrego styro na ściany wspólne z częścią mieszkalną będzie wystarczające...

Czy może w jakiś inny sposób odizolować garaż od części mieszkalnej ?

Edytowane przez matyspio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na takim cyplu, gdzie z dołu jest piasek i temperatura wody z wodociągu jest znacznie niższa niż 100m dalej.

Także moje uwarunkowania trochę odbiegają od reszty. Takie ukształtowanie terenu po cofającym się lodowcu.

Mam kamerkę od marca, więc najbliższej zimy mogę zrobić zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5cm styro na ścianę garażu, to trochę mało.

Tz. na ścianę oddzielającą garaż od ścian domu.

Dałbym 5cm mniej, niż na ściany zewnętrzne. Czyli masz 20cm na ścianach, na garaż od środka 15cm.

To przy założeniu,.że nie izolujes podłogi w garażu.

Wracając do tematu.

Masz garaż izolowany z każdej strony.

Masz dużą bramę garażową która jest ogromnym mostkiem termicznym. Musisz w to pchać duże ilości kWh, by mieć jakiś komfort o którym napisałeś na początku.

Będziesz mieć dużą bramę, która w zasadzie nie spalenia żadnych wymogów. Będzie zjadać mase kWh na stratach. A to wszystko będziesz musieć uzupełniać z własnego portfela.

Grunt odizolujesz. Z tamtej strony Ci nie pomoże.

Jeśli się wahasz,.nie rób posadzki w garażu. Do odbioru domu nie jest potrzebna. Po pierwszej zimie, sam ocenisz tego następstwa.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że niby woda z gruntu przynosi więcej chłodu niż przyniósłby w upały sam grunt, gdyby nie było izolacji pod posadzką garażu?

 

Miałem kiedyś stanowisko w garażu na parterze bloku. Nie było okien - tylko takie żaluzje. Wentylacja zapewniona. Nigdy nic nie zamarzło chociaż nie było żadnego ogrzewania.

 

 

Nie chcesz mi chyba powiedzieć, że w upalne lato temperatura gruntu przy powierzchni jest taka sama jak kilkadziesiąt metrów pod ziemią? Gdyby nie zyski od aut, to pewnie byłoby spoko. Ale wjeżdżasz autem rozgrzanym od słońca, a silnik, skrzynia plus cały układ wydechowy do temperatury 90-100 stopni. Naprawdę uważasz, że grunt przez całe lato będzie to chłodził z powodzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wracając do tematu.

Masz garaż izolowany z każdej strony.

Masz dużą bramę garażową która jest ogromnym mostkiem termicznym. Musisz w to pchać duże ilości kWh, by mieć jakiś komfort o którym napisałeś na początku.

Będziesz mieć dużą bramę, która w zasadzie nie spalenia żadnych wymogów. Będzie zjadać mase kWh na stratach. A to wszystko będziesz musieć uzupełniać z własnego portfela.

Grunt odizolujesz. Z tamtej strony Ci nie pomoże.

Jeśli się wahasz,.nie rób posadzki w garażu. Do odbioru domu nie jest potrzebna. Po pierwszej zimie, sam ocenisz tego następstwa.

 

Ogrzewanie płaszczyznowe - a takie zakładam że będzie w nowym domu, to nie to samo co grzanie kaloryferem. Łatwiej uzyskać komfort termiczny. Mniej strat ciepła.

Zgadzam się jednak z tym - sprawdź sam , zweryfikuj do czego będzie potrzebny Ci garaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz mi chyba powiedzieć, że w upalne lato temperatura gruntu przy powierzchni jest taka sama jak kilkadziesiąt metrów pod ziemią?

 

Sądzisz, nie posyłasz ciepła w głąb ziemi nie tylko ze swojego domu i garażu, ale też z rozpalonej, nie odizolowanej niczym od upałów, wierzchniej warstwy ziemii nad swoimi odwiertami? Sam grzejesz pokłady gruntu głęboko pod powierzchnią a wracając też ogrzewa się jeszcze od wierzchnich warstw.

Izolowany garaż chroni grunt przed kilaowatami ciepła docierającymi do powierzchni.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem izolacja podłogi w garażu to błąd.

Albo inaczej - fanaberia inwestora.

Chyba, że ktoś zawodowo lub hobbystycznie spędza w tym garażu długie godziny - to rozumiem, ale ogrzewać samochody? Po co?

Mieszkałem 12 lat w budynku z dostawionym garażem do części mieszkalnej (dobrze odizolowany od części mieszkalnej). Bez ocieplenia posadzki, bez żadnego ogrzewania.

Nawet w największe mrozy temperatura była w nim dodatnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz pewność, że Twój garaż nie jest ogrzewany oprócz ciepła samochodu ciepłem domu? Czyli de facto wychładza dom. Jeśli tak jest, to ocieplenie posadzki w garażu pośrednio ogranicza straty budynku, a tym samym zużycie energii. Wystarczy zmierzyć temperaturę posadzki i porównać z tą z garażu.

Jak pisałem u mnie izolacja posadzki nieogrzewanej piwnicy podniosła temperaturę o ok 4K. Wyższa tempertura w piwnicy, to mniejsza dt, a tym samym mniejsze straty z pomieszczeń ogrzewanych.

Co innego garaż wolnostojący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzisz, nie posyłasz ciepła w głąb ziemi nie tylko ze swojego domu i garażu, ale też z rozpalonej, nie odizolowanej niczym od upałów, wierzchniej warstwy ziemii nad swoimi odwiertami? Sam grzejesz pokłady gruntu głęboko pod powierzchnią a wracając też ogrzewa się jeszcze od wierzchnich warstw.

Izolowany garaż chroni grunt przed kilaowatami ciepła docierającymi do powierzchni.

 

Oczywiście, że ogrzewam. Ale jak sobie spojrzysz na gradient temperatury gruntu to łatwo zauważyć, że latem temperatura na głębokości kilkudziesięciu metrów jest niższa niż na powierzchni.

 

Zresztą, daleko nie szukając. Robiłem teraz porządki w piwnicy bloku z lat 80. Temperatura nie była wcale niska, a tam nie ma prawie żadnych zysków. Malutkie okienka osłoniete od słońca. Piwnica posadzona 1,5m poniżej poziomu gruntu.

 

A teraz garaż - posadowoniony na powierzchni. Ponad 10m2 bramy, na którą naparza słońce od zachodu. Do tego otwieranie po 2-3 razy dziennie i wstawiana auto o ogromnej pojemności cieplnej. Plus falownik, UPS i inne urządzenia elektryczne.

Mało jest osób, które latem parkują w garażu, ale chętnie bym się dowiedział jak to wygląda w praktyce, a nie w teorii. Jak sam napisałeś, garaż chroni grunt przed nagrzewaniem od słońca, to skąd bierze energię żeby grzać ten garaż zimą? Zapewnie działa jak bufor - latem odbiera, zimą oddaje. Jeśli komuś to wystarcza i ma dobrze zaizolowany dom od garażu, to ma to wtedy sens. Ale jeśli ktoś ma inne wymagania, to izoluje i grzeje.

 

Zresztą te dywagacje mają średni sens - ktoś sobie ceni komfort użytkowania - grzeje, ktoś ma to w nosie - nie grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem teraz porządki w piwnicy bloku z lat 80. Temperatura nie była wcale niska, a tam nie ma prawie żadnych zysków. Malutkie okienka osłoniete od słońca. Piwnica posadzona 1,5m poniżej poziomu gruntu.

 

Zero termoizolacji od gruntu na zewnątrz? Zero izolacji od świata zewnętrznego powyżej poziomu gruntu? Nie idą tam rury CWU? Nie ma węzła cieplnego? Dziwny ten blok, jak nie ma zysków w piwnicy.

 

 

A teraz garaż - posadowoniony na powierzchni. Ponad 10m2 bramy, na którą naparza słońce od zachodu.

 

Ale zdobrą termoizolacją od całego świata zewnętrznego - za wyjątkiem gruntu dokładnie pod garażem który też powinien być odizolowany (izolacja na ścianach fundamentowych) od gruntu ogrzewanego słońcem. Nie widzisz różnicy?

 

Do tego otwieranie po 2-3 razy dziennie i wstawiana auto o ogromnej pojemności cieplnej.

 

Znikomej w stosunku do masy nawet wylewki o gruncie pod budynkiem nie wspominając.

 

Jak sam napisałeś, garaż chroni grunt przed nagrzewaniem od słońca, to skąd bierze energię żeby grzać ten garaż zimą?

 

Też z gruntu. Przy ilości energii jaką taki garaż pobiera czy oddaje w ciągu roku pojemność cieplną można przyjąć za nieskończoną. Zwłaszcza jak głębiej przewodnictwo cieplne i wymiana energii między gruntem o stałej temperaturze poza ocieplonymi ścianami fundamentowymi zachodzi sprawnie. Tu nie masz problemu, jak przy gruntowych pompach ciepła, że odbierasz tyle energii, że wychładzasz grunt przy wymienniku. Ilość energii jest zbyt mała.

 

Jak ktoś ma w garażu grzejniki w formie falownika i innych urządzeń elektrycznych to tym bardziej nie ma sensu ani izolowanie od gruntu, ani robienie systemu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma w garażu grzejniki w formie falownika i innych urządzeń elektrycznych to tym bardziej nie ma sensu ani izolowanie od gruntu, ani robienie systemu grzewczego.

 

Ten falownik zima produkuje tyle co nic. Zależy co uznajemy za temepraturę kofmortową w garażu. W moim przypadku garaż wraz z domem stoi na płycie. Nie jest tylko rpzyklejony, a stanowi integralną część domu. Zimą grzeje go powierzchnią ściany ok 10m2 plus straty z domu, który nie jest odizolowany.

 

Owszem, grunt jest zaizolowany po bokach, ale dalej łączy się z gruntem, który otacza dom. Nie twierdzę, że w jakimś stopniu się to nie bilansuje, ale nie zmienia to faktu, że dla mnie to daleko od komfortu jaki oczekuje. 250zł za ogrzewanie 40m2 garażu to w dzisiejszych czasach tyle co nic. Dodatkowo koszt tego ogrzewania zwraca się w dużej części na paliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...