Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billinng opłacalność


Patatay

Recommended Posts

Nie ma większego znaczenia czy panele (moduły) mają moc 550 Wp czy 390 Wp.

Wydajność (sprawność) z a1m2 powierzchni jest prawie taka sama.

Można ewentualnie trochę zaoszczędzić na podkonstrukcji nośnej i czasie montażu.

Falownik też prawie każdy markowy nadaje się.

Liczy się cena, gwarancja i serwis.

Prądowi a głównie Twoim rachunkom za energię jest obojętne czy falownik jest klasy Mercedesa czy klasy Fiata ;)

 

dla Prądu może i nie ma znaczenia, ale Twojego domu... różnie.

Chociaż wszystkie muszą spełnić takie same normy, to warto patrzeć na prąd rozruchowy, sposób komunikacji z falownikiem. (też może się przydać) No i bardziej popularne jednostki mają ludzi którzy ogarnęli ich integracje z innymi systemami, co pozwoli zaoszczędzić czasu jeśli kiedyś będziesz chciał to łączyć w większą "machinę" automatyzacji domu. Z wynalazkami będzie trudniej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kupuje się popularne i sprawdzone produkty.

Automatyzacja domu? w sensie dopasowanie zużycia prądu do bieżącej produkcji?

Tak jak włączanie w II taryfie bo jest tańsza?

Jeżeli ktoś ma ogrzewanie elektryczne (kable ub PC) to ma to ekonomiczny sens.

Głęboka analiza produkcji PV też się nudzi. Ma produkować i szkoda czasu na analizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady net-billingu są ustalone w Polsce i określone w ustawie o odnawialnych źródłach energii z dnia 20 lutego 2015 roku oraz w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2016 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci, instalacje i urządzenia, do których są przyłączone urządzenia wytwarzające energię elektryczną.

 

Zgodnie z tymi przepisami, w przypadku net-billingu, ilość wyprodukowanej energii przez instalację fotowoltaiczną zostanie pomniejszona o ilość energii pobranej z sieci dystrybucyjnej. Ostateczna ilość energii, która zostanie sprzedana do sieci, zostanie pomniejszona o opłaty za dystrybucję i taryfy systemowe.

 

Co do ceny, w przypadku net-billingu, energia, która zostanie wyprodukowana i wprowadzona do sieci, zostanie rozliczona według ceny taryfy gwarantowanej, która jest określona w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Cenę tę ustala Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i może ona ulec zmianie w zależności od ustawowych zmian.

 

Jeśli chodzi o energię potrzebną do własnego użytku, to będziesz mógł ją zużyć bezpłatnie. Jeśli wyprodukowana przez Ciebie energia będzie niewystarczająca do pokrycia potrzeb Twojego gospodarstwa domowego, będziesz musiał dokupić energię od swojego dostawcy energii elektrycznej, tak jak to było wcześniej.

 

Podsumowując, net-billing pozwala na wykorzystanie wyprodukowanej energii do pokrycia własnych potrzeb oraz sprzedaż nadwyżki energii do sieci dystrybucyjnej. W takim przypadku sprzedaż i kupno energii to dwie różne sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ponownie,

Nie chce zakładać kolejnego wątku a jeśli jest inny właściwszy dla mojego postu to proszę prężnie działających adminów o przeniesienie go w odpowiedni temat.

Odnosząc się poniekąd do moich rozważań co do opłacalność małej instalacji PV otrzymałem dwie oferty. Dom rekreacyjny, auto konsumpcji na minimalnym poziomie, nie biorę pod uwagę rozbudowy.

Nie będę wypisywał całej specyfikacji bo większość paneli jest na podobnym poziomie, chciałbym się skupić na falowniku.

Koszt na falowniku Sofar 1-fazowym 11500 a na trójfazowym 13500. Instalacja opisana dość dokładnie.

Opłaca się dopłacić do tej 3-fazowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy ma być instalacja PV ? 1-faza to max 3,68 kWp a 3-fazowa ma być większa?.

W domu rekreacyjnym masz instalację 3-fazową?

 

Sorki, zapomniałem dopisać. Obie instalacje o mocy w granicach 3,2kWp. Jest (czy będzie za kilka miesięcy) to dom w pełni mieszkalny ale będzie traktowany jako rekreacyjny całoroczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oba są Sofara 3,3kW. Jak patrzyłem wstępnie ceny na allegro to różnice są między nimi to 1600-1800zł. Po rozmowie z kilkoma instalatorami wniosek jest jeden. Jeśli pytasz najpierw o falownik 1F i później chcesz ofertę z 3F to cena wzrasta właśnie o 2tys a jeśli odwrotnie to nagle się okazuje, że różnica miedzy nimi jest minimalna np 500zł.

Panele Leapton 410 lub 460W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.600 - 1..800 zł z 23% VAT więc z 8% VAT będzie 1.400 1.580 zł.

Tylko czy może być 8% VAT?

Zaakceptuj 12.000 zł za 3-fazowy ;)

 

To by była najlepsza opcja ale już i tak trochę faceta "ugniotłem". Mam kilkanaście ofert od różnych firm. Instalacje 1-fazowe zaczynają się od minimum 15tys a 3-fazowe od 16tys.

Ewentualnie dołożę mu 500 to równego rachunku a on mi da jeszcze jeden panel 460 co w sumie da 8x460=3680

Edytowane przez swierol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zleceń na PV za dużo chyba teraz nie mają więc Klient nasz Pan :)

 

Ci drożsi napewno nie bo to oni dzwoni i dopytują "jak oferta"

Te dwie firmy, z których wybieram naprawdę się postarały i oferty są stosunkowo uczciwe. Ja też na codzień handluje i czasy, w których "ściągałem majtki do kostek" dawno się skończyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest za darmo ale pogląd daje taka informacja

...

Po rozmowie z kilkoma instalatorami wniosek jest jeden. Jeśli pytasz najpierw o falownik 1F i później chcesz ofertę z 3F to cena wzrasta właśnie o 2tys a jeśli odwrotnie to nagle się okazuje, że różnica miedzy nimi jest minimalna np 500zł.

...

W 500 zł potrafi zmieścić się i różnica w cenie falowników i dodatkowe zabezpieczenia i okablowanie i zwiększona robocizna.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Generalnie prześledziłem wątek, natomiast poważnie zastanawiam się co dalej robić w związku z cenami prądu. Osobiście uważam, że zatwierdzone ceny to jest bandyterka w czystej postaci. Nic nie usprawiedliwia takich podwyżek, a skoro bulimy kupę kasy za cetryfikaty CO2 to obowiązkiem naszej reprezentacji na forum UE jest pokazanie, że dla kraju opartym na energetyce węglowej powinny być jakieś taryfy ulgowe. Tak naprawdę ceny emisji są podatne na spekulacje gdzie uważam, że w tak strategicznej gałęzi kazdego Państwa nie powinno być miejsca na spekulacje. Do Meritum. Wszystko w domu jest na prąd, włącznie z ogrzewaniem (pompa ciepła). Pompa ciepła w cyklu rocznym weźmie około 3500 kWh. Zużycie bytowe wynosi u mnie w zależności od miesiąca 200-250 kWh na miesiąc , więc przyjmuję, że rocznie na cele bytowe zużyję w okolicy 3000 kWh. Łącznie daję to zużycie na poziomie 6,5 MWh. Pierwotnie miałem instalować PV o mocy 10 kW na dachu na starych zasadach ale niestety koszty budowy zostały przekroczone znacznie i były inne priorytety niż zainwestowanie 30-35 tys w PV. Po tych podwyżkach, które przecież nie zakończą się na tym roku, co byście proponowali zrobić? Najlepiej byłoby mieć magazyn energii ze 100 kWh, z 20 kW PV, odciąć się totalnie od energetyki i połozyć na nich lachę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skoro bulimy kupę kasy za cetryfikaty CO2 to obowiązkiem naszej reprezentacji na forum UE jest pokazanie, że dla kraju opartym na energetyce węglowej powinny być jakieś taryfy ulgowe

A wiesz gdzie trafia ta kupa kasy za emisję CO2?

Najlepiej byłoby mieć magazyn energii ze 100 kWh, z 20 kW PV, odciąć się totalnie od energetyki i położyć na nich lachę.

Przy twoim zużyciu 18kWh na dzień 100kWh z magazynu pójdzie w 5,5 dnia. 5,5 dnia z produkcją z PV bliską zeru to nie jest takie rzadkie zjawisko, miałem takie ciągi co najmniej raz w listopadzie, grudniu i styczniu.

Poza tym, jak kogoś stać na magazyn 100kWh, to podwyżki cen prądu nie są żadnym zmartwieniem XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz gdzie trafia ta kupa kasy za emisję CO2?

 

Przy twoim zużyciu 18kWh na dzień 100kWh z magazynu pójdzie w 5,5 dnia. 5,5 dnia z produkcją z PV bliską zeru to nie jest takie rzadkie zjawisko, miałem takie ciągi co najmniej raz w listopadzie, grudniu i styczniu.

Poza tym, jak kogoś stać na magazyn 100kWh, to podwyżki cen prądu nie są żadnym zmartwieniem XD

 

Wiem, gdzie idą. Głównie wraca to w formie dotacji, czyli płacimy wszyscy a część korzysta. Socjalizm pełną gębą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...