Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billinng opłacalność


Patatay

Recommended Posts

RCEm za marzec 2023 r. wynosi 509,72 zł za MWh.

Oznacza to, że za każdą kilowatogodzinę energii elektrycznej oddanej do sieci w marcu tego roku, prosument otrzyma około 51 groszy.

Z uzyskanych środków będzie mógł pokryć koszty kupowanej energii, a za dystrybucję i opłaty stałe będzie musiał zapłacić osobno - z własnych środków.

Cena podana przez PSE w kwietniu dotyczy energii oddanej do sieci w marcu.

https://globenergia.pl/znamy-cene-energii-dla-prosumentow-za-marzec-tak-zle-jeszcze-nie-bylo/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCEm za marzec 2023 r. wynosi 509,72 zł za MWh.

Oznacza to, że za każdą kilowatogodzinę energii elektrycznej oddanej do sieci w marcu tego roku, prosument otrzyma około 51 groszy.

Z uzyskanych środków będzie mógł pokryć koszty kupowanej energii, a za dystrybucję i opłaty stałe będzie musiał zapłacić osobno - z własnych środków.

Cena podana przez PSE w kwietniu dotyczy energii oddanej do sieci w marcu.

https://globenergia.pl/znamy-cene-energii-dla-prosumentow-za-marzec-tak-zle-jeszcze-nie-bylo/

 

a jakiś Kaizen mówił o zarabianiu przecież... zwrotach pieniędzy... A ja już wydałem te pieniądze... to gdzie one są? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena podana przez PSE w kwietniu dotyczy energii oddanej do sieci w marcu.

https://globenergia.pl/znamy-cene-en...zcze-nie-bylo/

 

Najzabawniejsze jest że na powyższej stronie nadal piszą że jest zajebiście bo się ludziom limity jeszcze nie skończyły - otóż skończyły a nawet jeśli nie to zaraz się skończą a konkretne zapotrzebowanie zacznie się jesienią jak juz prad będzie ponad złotówkę kosztował. Rozdzielanie ceny zakupu na dystrybucję i energię ma tylko zaciemniać obraz. Fakty jednak będą takie - sprzedasz za 50 groszy (oby nie mniej ) kupisz za 1,20. To juz nie trzeba podwójnie przewymiarować instalacji a potrójnie raczej. Więc jak ktoś chce z paneli wyżywić pompę ciepła która zjada 5 Mwh chyba powinien zamontować 15kwp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jak ktoś chce z paneli wyżywić pompę ciepła która zjada 5 Mwh chyba powinien zamontować 15kwp.

 

No to akurat prawda - dodać trzeba jeszcze niską wydajność paneli, więc 20kW by nie zabrakło prądu.

Chyba, że za rok znów będą zmiany w regulaminach, a tu się wielkie kalkulacje odbywają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny sensowny kierunek teraz to samowystarczalność w każdym aspekcie ale nie dość że to kosztuje ogromne pieniądze to i tak nie załatwia problemu karmienia pomp ciepła -nie ma jeszcze takich magazynów aby z lata na zimę energię zostawić. Kiedyś kiedyś jak ludzkość przejrzy na oczy skombinują mądre magazyny wodoru i wtedy będziemy panelami robić wodór latem a zjadać go zimą ale...... jaki rząd na to pozwoli ? albo jak to wtedy opodatkują ? Ogólnie przyszłość jest zwłaszcza w kraju nad Wisłą nie do przewidzenia. Myślę że koniec końców na najbliższe kilkanaście lat ogrzewanie gazowe okaże się najlepszym wyborem dla tych co nie mają własnego lasu. Bo na lasy państwowe bym nie liczył -tak trzebią że lada chwila drewno jako opał okaże sie droższe od grzałki w zbiorniku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc długofalowo to swoją instalację wyliczałem biorąc cenę sprzedaży na poziomie ceny energii elektrycznej w taniej taryfie. I myślę, że docelowo tak będzie, w przyblizeniu. Teraz mamy zamieszanie tymczasowe. Brak możliwości przeznaczenia pieniedzy ze sprzedaży na dystrybucję też założyłem ale uważam to za złodziejstwo. Nie mam PC (jak na razie) więc u mnie nie ma tego problemu z pokryciem zapotrzebowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię nie jest, aż tak źle z pompą ciepła. U mnie w tym sezonie (2 sezon mieszkania) wyjdzie ok. 3000kWh na CO i CWU. Płacąc nawet ok. 0,9-1,0 zł/kWh (najtańsza strefa w G13) i uwzględniając, że ciepła woda nie zawsze w najtańszej taryfie się grzeje to wyjdzie rocznie maks. 3,2-3,5kPLN. Tragedii nie ma. Tylko zostaje jeszcze bytowe, drugie 3000kWh, które nie zawsze jest w najtańszej strefie. W tym przypadku zdecydowanie może pomóc magazyn energii. Szacuję, że od kwietnia do października magazyn 10kWh powinien praktycznie całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię, a w zimie można ładować magazyn z sieci w taniej strefie i odbierać w drogiej, co ograniczy dość mocno drogie strefy. Edytowane przez jambos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakiś Kaizen mówił o zarabianiu przecież... zwrotach pieniędzy... A ja już wydałem te pieniądze... to gdzie one są? :D

 

Wielokrotnie też pisałem, że ceny z zatwierdzonych taryf to rozbój w biały dzień, jak rynkowa cena energii jest kilkakrotnie niższa.

 

Ale nie bez kozery Chris unika za wszelką cenę pokazania swojej faktury, bo by się okazało, że średnia cena którą płaci jest ciągle niższa, niż średnia cena RCEm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen - ja już siły nie mam na pisanie ponowię tylko prośbę - czytaj co się pisze ze zrozumieniem

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?379386-Net-billinng-op%C5%82acalno%C5%9B%C4%87&p=8185160&viewfull=1#post8185160

 

 

I niech się dzieje co chce ale jakim cudem wyobrażasz sobie że 0,698 zł jakie jest w każdej strefie G13 plus dystrybucja i opłaty stałe to mniej niż 0,51 złotego to ja nijak nie pojmę ale ja w szkołach byłem w ubiegłym stuleciu to teraz może coś się zmieniło u królowej nauk ?

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niech się dzieje co chce ale jakim cudem wyobrażasz sobie że 0,698 zł jakie jest w każdej strefie

 

Jak widać, nie ma takiej ceny w każdej strefie. Ceny z lutego 2023.

Pokaż fakturę. Strasznie drogo płacisz za energię czynną.

attachment.php?attachmentid=464537

 

Pokaż fakturę. Nie wstydź się. Najlepiej wszystkie od początku net-billingu przeliczę, ile to niby jesteś w plecy i ile byś zyskał, gdybyś by na net-meteringu.

 

Ale tu chodzi nie tylko o ceny w każdej strefie, ale też o % kupowanej energii w każdej ze stref. Bo to wpływa na opłacalność. I wielokrotnie pisałem, że PV znacznie bardziej obniża zużycie w drogich strefach (bo wtedy PV produkuje i mamy autokonsumpcję) a nie obniża zużycia w strefie nocnej, gdy prądu PV nie produkuje.

 

Robi też różnicę PV przez to, że znacznie zwiększa % pokrycia cenami z limitu. Owszem, to wyjątkowa sytuacja tylko w tym roku. Jednak wpływa na opłacalność i należy to uwzględnić.

Ja owszem, już zużyłem limit. Ale ja grzeję z COP1 i nie mam PV. Więc dziwne, że Ty twierdzisz, że też przekroczyłeś limit. To wyjaśnia, czemu tak nie chcesz pokazać faktur.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogrzewam prądem, nawet CWU nie, a wyłącznie bytowe i już pod koniec kwietnia bym przekroczył "magiczny próg" gdyby nie FV.

 

O, to może Ty pokażesz fakturę?

Jak u Ciebie wyglądają salda dodatnie i ujemne?

1. wprowadzone do sieci 922,08kWh

2. pobrane z sieci 1,32MWh (sporo jeszcze brakuje do limitu - wątpię, żebyś w kwietniu przekroczył nawet, jakby jakimś cudem tak liczyli, a nie sumą sald).

 

1 i 2 z uwzględnieniem bilansowania godzinowego muszą być mniejsze. O ile?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od końca 2022 mam fotowoltaikę (ne billing). Z tego co wyczytałem jak "prąd drożał" to w ENEA po przekroczeniu 2000kWh będę miał stawkę ze wszystkimi składowymi na poziomie 1,2PLN brutto. Faktury od kilku miesięcy nie dostaję. Prawdopodobnie dostanę po min. roku od zgłoszenia instalacji PV.

 

Tak więc liczy się jak największa autokonsumpcja bo na sprzedaży prądu z PV zarobić się nie da. Co najwyżej obniżyć koszty. Bo nawet jak sprzedajesz drożej prąd (energia czynna) niż kupujesz po "cenie urzędowej" to nie ominą cię opłaty dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkcja PV, energia pobrana i oddana, przed bilansowaniem i po bilansowaniu

 

Styczeń 2023 produkcja PV 72 kWh

przed bilansowaniem - pobrana / oddana

330 kWh / 33 kWh

po bilansowaniu

257 kWh / 17 kWh

 

Luty 2023 - produkcja PV 224 kWh

przed bilansowaniem - pobrana / oddana

245 kWh / 154 kWh

po bilansowaniu

193 kWh / 110 kWh

 

Marzec 2023 - produkcja 362 kWh

przed bilansowaniem - pobrana / oddana

236 kWh / 272 kWh

po bilansowaniu

182 kWh / 237 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to może Ty pokażesz fakturę?

Jak u Ciebie wyglądają salda dodatnie i ujemne?

1. wprowadzone do sieci 922,08kWh

2. pobrane z sieci 1,32MWh (sporo jeszcze brakuje do limitu - wątpię, żebyś w kwietniu przekroczył nawet, jakby jakimś cudem tak liczyli, a nie sumą sald).

 

1 i 2 z uwzględnieniem bilansowania godzinowego muszą być mniejsze. O ile?

Faktury nie dali.

Mam podgląd, jeden dzień, np. 10/04/23

Z licznika przy inwerterze.

0WqhquE.png

Z licznika Energa. . 10/04/23

OmN7SyQ.png

RripOxs.png

BMsAKqe.png

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...