Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billinng opłacalność


Patatay

Recommended Posts

Mimo, iż śledzę temat od pół roku, to chyba mi umknęło.

Czy ktoś może wrzucał faktury miesięczne (albo podawał zużycie - autokonsumpcja) dla net billingu? Głównie jestem ciekaw jak się kształtują zimą przy niskim zużyciu własnym opłaty dystrybucyjne?

 

Obejrzałem ostatnio ten materiał:

i mam rozkminę, czy rzeczywiście te opłaty mogą sięgać połowy kosztów zużycia

Edytowane przez Rupicapra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiście jeszcze w limicie 2000 co będzie w marcu czort wie. Czekam w panice ponieważ produkcja mizerna a grzać trzeba.Mam umowę kompleksową bez żadnych usług - jesli ktos miał z dodatkami to dojdzie mu jeszcze opłata handlowa - z gwarancją ceny to wynosi dodatkowo ok 150 zł Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem na to pytanie, ale zamiast tego napiszę, że od momentu montażu fotowoltaiki w sierpniu 2022 do tej pory nie dostałem od Taurona faktury.

 

To jakaś masakra i jak teraz się zachować ? też jestem świeżakiem foto od kilku dni i zanim założyłem foto to co miesiąc podawałem zużycie lub gostek odpisywał licznik a teraz co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przychodzi umowa prosumencka to tam stoi że w trosce o Twój dobrobyt będziemy Cię rozliczać raz w roku a jak chcesz inaczej to musisz do nich wysłać POCZTĄ POLSKĄ(i tylko tak) odpowiedni dokument. Instrukcja jak to uczynić jest na stronie BOK Taurona. Ten mały motyw pokazuje nam równość podmiotów- ono zmieni Ci zasady które miałeś w umowie a jeżeli chcesz przy nich pozostać to musisz pisać pisma i czekać czy tez się zastosują czy nie a jeżeli tak to i tak nie wiesz jak to zadziała. A przecież powinno być odwrotnie - dopiero jak wyrażę zgodę możecie mi zmieniać zasady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko jak to rozumieć ? ile i czy płacić miesięcznie tych opłat stałych czy ich nie płacić i czekać aż mi każą jednorazowo płacić 5 tys ? jak to najlepiej rozegrać aby jako tako dobrze na tym wyjść a i nie mieć wrażenia typu a po uja ja to zakładałem .

 

To sobie przelewaj na konto oszczedniosciowe w banku co miesiac sumę która zapłacisz tauronowi, a potem raz w roku im przelejesz. Jak liczyles że po montażu PV rachunki za prąd zmaleją o 90% to w netbillingu to niemożliwe. Może z 50% będą niższe. Dystrybucja zjada bardzo dużo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli prądu nie pobierasz to nie zjada - jednak jak tu zużyć całą produkcję ? A wszystko co wysyłasz będziesz musiał odkupić na złodziejskich zasadach o których już pisałem wyżej - za Twój prąd dostaniesz MOŻE 50 groszy a za ichni zapłacisz 1,2 lub za chwilę 2. Teraz pytanie - po uja ? No bo lepszy rydz niż nic czyli jak kolega wyżej napisał -rachunki jak spadną o 50 proc trza się będzie cieszyć . A jako że ceny wzrosły o 150 kwoty odprowadzane do Tauronu wzrosną i tak rok do roku pomimo własnej elektrowni. Moją odpowiedzią na to jest doklejenie kolejnych paneli za otrzymane 6000 i dopłatę do węgla. Jak pomieszkam z tym co jest rok i ogarnę autokonsumpcję na wyższy poziom to może nie będzie trzeba na stare lata (czyli już bo za rok emka) po ciemku i w zimnie siedzieć - ale.... pewności nie ma dopóki istnieje grupa trzymająca koryto. Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wychodzi z dwojga złego na to że jednak palenie węglem jest całkiem sensowne i przewidywalne bo nakupię na 3 lata do przodu i jak nie wyskoczą z kolejną (umówioną wojną) to będzie czas na uzupełnienie , nożesz do łba z kanaliami można dostać jedni warci drugich , na panele majątek na pompę w moim przypadku mniejszy majątek i w zasadzie uj z tego sporo palenie węglem jest najtańsze puki co bo 2-2,5 tony obecnie spadły na pgg do 1400 zł i to wszystko bo piec jeszcze jest a tu foto 8kw to pewnie z 35 patli pompa drugie tyle (ja sam więc taniej) niech mi ktoś sens pokażę poza idiotyzmami telewizyjno celebryckimi o modnym zielonym ładzie bo kupu ani dupy się to nie trzyma a do dziury każdy z nas niedługo i tak pójdzie :bash:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sobie przelewaj na konto oszczedniosciowe w banku co miesiac sumę która zapłacisz tauronowi, a potem raz w roku im przelejesz. Jak liczyles że po montażu PV rachunki za prąd zmaleją o 90% to w netbillingu to niemożliwe. Może z 50% będą niższe. Dystrybucja zjada bardzo dużo....

 

To nawet nie wysyłają faktury na te opłaty stałe ? nic kompletnie ? to może im zrobię stałe zlecenie na powiedzmy 200 zł i niech z tym robią co chcą byle mnie nie udupili na dwa dni przed świętami na kilka tysięcy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie wysyłają faktury na te opłaty stałe ? nic kompletnie ? to może im zrobię stałe zlecenie na powiedzmy 200 zł i niech z tym robią co chcą byle mnie nie udupili na dwa dni przed świętami na kilka tysięcy .

Nic kompletnie nie wysyłają, no ale przecież masz e-licznik, prawda? A nawet jak nie masz, to raz w miesiącu sobie robisz odczyt w skrzynce i zużycie znasz, mnożysz sobie x 1,5zł co miesiąc i wrzucasz daną kwotę na konto oszczędnościowe. Na koniec albo będzie stosunkowo nieduża dopłata albo coś zostanie w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybucja zjada bardzo dużo....

 

Tiaaa. A tak w cyferkach?

Przy taryfie strefowej masz dużą autokonsumpcję w drogiej strefie (gdzie dystrybucja to ponad 30% - ale nie płacisz tego od autokonsumpcji z uwzględnieniem rozliczenia godzinowego). A w taniej strefie dystrybucja to niespełna 18% ceny kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda czasu na tłumaczenie Kaizenowi że prąd zdrożeje on ma pewnie obiecane stałe ceny do śmierci za ściemnianie na muratorze. Co dotrze do kolegi ? Teraz w limicie dzieki G13 średnia z tamtej faktury to 63 grosze a cena RCEm 59 - to była ostatnia moja faktura w limicie - to jak myślisz Kaizen opłacalność wzrośnie czy zmaleje po nowych cenach ? Bo RCEm raczej się utrzyma w okolicy 60 groszy ze wskazaniem na 40 . Cena przekroczy za to złotówkę ze wskazaniem na 1,5.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo RCEm raczej się utrzyma w okolicy 60 groszy ze wskazaniem na 40 . Cena przekroczy za to złotówkę ze wskazaniem na 1,5.

 

A gdzie tu logika, że chcesz płacić za prąd 4x więcej, niż wynosi jej Rynkowa Cena?

 

I jakoś za 737kWh zapłaciłeś 78,87zł brutto (razem z dystrybucją - tylko bez opłat abonamentowych). Czyli średnio 0,1070 zł/kWh. A skoro mieli niby skupować po 50gr a sprzedawać po 1,5 to powinno to być 737zł dopłaty.

 

attachment.php?attachmentid=464643

 

Nie panikuj, tylko licz rzetelnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...