Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła, piec elektryczny czy klima?


guteksan

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 136
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Klasyczny Kaizen, który tak naciąga rzeczywistość, żeby poprzeć swoją ocenę sytuacji.

Skoro MUSI wybudować kominek to dlaczego nie dodajesz go do kalkulacji kosztów budowy źródła energi wraz z kablami? Jak jest kominek to i zaraz jakaś jego obudowa, jak kominek to i komin by się przydał, jak jest komin to i przeglądy kominiarskie.. wliczacz to w koszty kabli czy pomijasz "bo i tak trzeba to mieć".

 

Otóż nie trzeba, ja nie mam kominka ani komina bo takiego nie potrzebuje ani NIE MUSZĘ. Ale przy kablach MUSISZ więc to kalkuluj. Tak samo plac do gromadzenia opału. Nie migaj się, że plac i tak juz masz. Wg Ciebie przegląd PC to okolo 1k zł a ja za pierwszy przegląd po dwóch latach zapłaciłem 250zł i wiesz co.. poza przeczyszczeniem wymiennika nic nie trzeba było robić. Oczywiście,w PC PW pierwsza awaria już była i wiesz co się zepsuło - pompa obiegowa i to taka elektroniczna, z wysokiej półki, renomowanej firmy WILO. I wiesz jak się zepsuła? wcale nie mechanicznie czy hydraulicznie tylko klasycznie.. padła elektronika w niej. Tak samo jak paść może starownik do kabli, który też kosztuje nie mało.

 

Nie chcesz po prostu przyznać, że obniżanie zużycia energi ma sens. Proponując wszędzie kable zachowujesz się jak Janusze (bez urazy dla Januszy, bo to porządne chłoaki są), którzy montują fotowoltaikę na dachu mająć jednocześnie gołe ceglane mury.

 

Obecne ssanie na PC i inflacja pewnie podbiła ich cenyale ja nie widzę powrotu cen prądu do poziomu z 2020r. Gdyby nie rok wyborczy to już płacilibyśmy po 2 zł ale na razie nierząd staje na uszach, żeby zamaskować problem.

Czasem też warto odmalować ściany i sufity wokół kominka. A jak wygląda dostępność drewna dziś, teraz? Do tego mrożenie kasy na drewno z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, żeby sobie spokojnie wyschło, najlepiej jeszcze na przyszły sezon. Praca własna, o którą Kaizen tak każdego wypytuje, też w przypadku noszenia i układania drewna jest zerowa. Tak można mnożyć i mnożyć.

 

Tak to jest, jak się planuje za pomocą arkusza kalkulacyjnego z pięcioma cyframi po przecinku - w zgiełku cyferek zupełnie umykają oczywistości i "big picture".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jesteś przeciwnikiem pomp typu P-W, a ja nie.

 

Nie jestem przeciwnikiem pomp. Jestem przeciwnikiem marketingu wmawiającego ludziom, że to się opłaca w nowym domu. To nieprawda.

 

Bazujesz przy tym na mysleniu życzeniowym co do cen energii w przyszłości.

 

Skoro jesteś przekonany o ogromnym wzroście cen energii elektrycznej, to czemu wybrałeś ogrzewanie na prąd?

A skąd wiara w niskie ceny serwisu PC i jej niezawodności? Czemu dają standardowo tylko 2 lata gwarancji w porównaniu z dwudziestoma na kable i 12 które mam na zasobnik z grzałką?

Pokażesz te wyliczenia, że PC się opłaci w domku z tego tematu?

Cytat z innego wątku:

Ceny obecne:

attachment.php?attachmentid=460152

 

 

Ceny x3:

attachment.php?attachmentid=460153

 

W tym, w którym teraz piszemy dom pewnie zużyje znacznie mniej ciepła.

 

 

W roku wyborczym zdarzają się cuda i nie ma co liczyć na wieczne interwencje Kaczyńskiego i Sasina.

 

A który rok nie będzie wyborczy?

 

 

Dobrze, że widzisz już, że PV się opłaca. Jeszcze rok czy dwa i zrozumiesz, że trzykrotne zmniejszenie poboru mocy i energii elektrycznej przez PC w stosunku do kabli też się opłaca.

 

Bardziej się opłaca wpakowanie złotówek w PV niż w PC. Trzykrotne zmniejszenie poboru mocy nie ma znaczenia. Zresztą już kilka postów napisałem o tym, że przy kablach i grzałkach moc możesz sobie dowolnie zmieniać - przy PC nie. A jak masz na myśli ilość energii - to zdecydowanie więcej ich zyskasz wkładając te same pieniądze w PV.

 

Czasem też warto odmalować ściany i sufity wokół kominka.

 

Od trzech lat nawet nie wiem, czy żona chociaż przetarła. Znacznie więcej syfu mi się zbiera przy anemostatach - to przekreślać ma WM?

 

A jak wygląda dostępność drewna dziś, teraz? Do tego mrożenie kasy na drewno z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, żeby sobie spokojnie wyschło, najlepiej jeszcze na przyszły sezon.

 

Po pół roku wilgotność drewna... wzrosła. Więc nie ma sensu długo leżakować. To urban legend.

Już raz Ci tutaj tłumaczyłem.

 

Kto w zimie zrobił zapasy ten grubą kasę zaoszczędził. Do tego nie obawia się wyłączeń prądu.

 

Praca własna, o którą Kaizen tak każdego wypytuje, też w przypadku noszenia i układania drewna jest zerowa. Tak można mnożyć i mnożyć.

 

Jak nie ma prądu w gniazdku to tylko się cieszyć, że można się ogrzać tak łatwo i tanio, a nie dymać do sklepu po agregat, kombinować z jego podpięciem i paliwem po ponad 8zł/l. I zastanawiać się, czy nie klęknie jak wszystko (nie tylko PC - bo chyba lodówka jeszcze ważniejsza?) co pobiera prąd zechce pobrać maksimum mocy.

 

Big picture? Co masz na myśli?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

A skąd wiara w niskie ceny serwisu PC i jej niezawodności? Czemu dają standardowo tylko 2 lata gwarancji w porównaniu z dwudziestoma na kable i 12 które mam na zasobnik z grzałką?

......

Daikin standardowo ma 5 lat z mozliwoscią przedłuzenia do 10 lat (ale to nieopłacalne), podaj producentów PC którzy mają faktycznie tylko 2 lata (a jakby to połaczyc z procentowym udziałem na rynku to by Twoje wyliczenia były bardziej wiarygodne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daikin standardowo ma 5 lat z mozliwoscią przedłuzenia do 10 lat (ale to nieopłacalne), podaj producentów PC którzy mają faktycznie tylko 2 lata (a jakby to połaczyc z procentowym udziałem na rynku to by Twoje wyliczenia były bardziej wiarygodne)

 

http://www.lg.wienkra.pl/dokumenty/Instrukcja_ThermaV.pdf

Strona przedostatnia.

 

Tylko jaki to ma wpływ na wyliczenia? Kable są wieczne - PC nie. Serwis kabli kosztuje zero - pomp ciepła dobrych kilka stówek rok w rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.lg.wienkra.pl/dokumenty/Instrukcja_ThermaV.pdf

Strona przedostatnia.

 

Tylko jaki to ma wpływ na wyliczenia? Kable są wieczne - PC nie. Serwis kabli kosztuje zero - pomp ciepła dobrych kilka stówek rok w rok.

 

Nie pytałem o instrukcje do LG tylko o producentów PC którzy dają 2 lata gwarancji, skoro to jest podobno standard. Wg mnie nie jest to standard bo gwarancja w przypadku czołowych producentów którzy mają najwiekszy udział w rynku jest dłuższa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytałem o instrukcje do LG tylko o producentów PC którzy dają 2 lata gwarancji, skoro to jest podobno standard. Wg mnie nie jest to standard bo gwarancja w przypadku czołowych producentów którzy mają najwiekszy udział w rynku jest dłuższa.

 

Na końcu instrukcji masz kartę gwarancyjną.

Tylko nie odpowiedziałeś na pytanie, jak to wpływa na wyliczenia.

Masz też zakres czynności (na końcu) - przeciętny użytkownik nie ma ani umiejętności, ani narzędzi do przeprowadzenia przeglądu samodzielnie.

 

Edyta.

Faktycznie, chyba ostatnio producenci zaczęli konkurować gwarancją.

https://haier-ac.pl/5-lat-gwarancji/

 

Tylko co to zmienia? Będziesz dowodził, że przeglądy są zbędne i są tylko haraczem za gwarancję? IMO podobnie jak z zębami - jak nie sprawdzisz regularnie, to drobiazg urośnie do poważnego problemu i bólu.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, ale rozważasz powietrzną;)

Rozważam TANIĄ powietrzną, o mocy rzędu 3-5 kW. Po drugie nie muszę jej kupować już teraz, prawdopodobnie w tym sezonie grzewczym nie będę jej jeszcze kupował, a na wiosnę, lato ceny mogą spaść, co zazwyczaj dzieje się po rozgrzaniu rynku i tymczasowym nasyceniu popytu.

 

We wrześniu uruchomiłem jedną instalację która razem z opłaceniem koparki wyszła 17tys. Od tego odejmij 4000pln na używaną pompę i dodaj x pln na nową.

Albo inaczej - dolne źródło razem z alkoholem, rurami i koparką obecnie to ok 6-8tys. Dalej koszty samych urządzeń jest podobny. Biorąc pod uwagę dostępność pomp powietrznych być może ich aktualne ceny sa wyższe, co sprawia że warto rozważyć gruntową.

 

Ok. Czyli koszt samej instalacji wyniósł Cię 13 tys., do tego wartość pompy. Nie znam obecnych kosztów instalacji pomp PW, więc trudno mi ocenić. Gdy będę szukał pompy (wraz z instalacją, bo nie mam czasu na samodzielne zabawy) mogę z ciekawości porównać rozwiązanie PW i PG, ale intuicja podpowiada mi, że koszty instalacji gruntówki muszą być sporo większe niż PW, i że dla dobrze ocieplonego, małego domu, bawienie się w wykopy żeby nieco zwiększyć COP mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam TANIĄ powietrzną, o mocy rzędu 3-5 kW. Po drugie nie muszę jej kupować już teraz, prawdopodobnie w tym sezonie grzewczym nie będę jej jeszcze kupował, a na wiosnę, lato ceny mogą spaść, co zazwyczaj dzieje się po rozgrzaniu rynku i tymczasowym nasyceniu popytu.

 

 

 

Ok. Czyli koszt samej instalacji wyniósł Cię 13 tys., do tego wartość pompy. Nie znam obecnych kosztów instalacji pomp PW, więc trudno mi ocenić. Gdy będę szukał pompy (wraz z instalacją, bo nie mam czasu na samodzielne zabawy) mogę z ciekawości porównać rozwiązanie PW i PG, ale intuicja podpowiada mi, że koszty instalacji gruntówki muszą być sporo większe niż PW, i że dla dobrze ocieplonego, małego domu, bawienie się w wykopy żeby nieco zwiększyć COP mija się z celem.

 

PG jest o minimum 25% tańsza w eksploatacji i ma zerowe szanse na awarię spowodowaną warunkami atmosferycznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak dobrze zaizolowanym domu uszytym jak się domyślam na miarę (gratulacje, no w końcu ktoś) skup się na jednym źródle. Za cenę podłogówki z pompą (nawet jak stanieją w przyszłym roku) masz świetny klimatyzator skrojony do grzania (to nie są urządzenia na G..., K..., A..., R.... i nie z tego kraju), długowieczny bojler z nierdzewki i prąd na ładne kilka lat. Konwektory pomogą w potrzebie natychmiastowej reakcji (kable tego nie potrafią), są tanie i juz nie kojarzą się ze smrodem przypalonego kurzu.

Ceny klimatyzatorów poszły do góry bo nagle ludzie dziwnym trafem wyleczyli się z owczego pędu grzania powietrza wodą i klimatyzatory nagle już nie są beeee. Poczytaj czym grzeją w krajach skandynawskich, a przy okazji dowiesz się na jakie urządzenia zwrócić uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny klimatyzatorów poszły do góry bo nagle ludzie dziwnym trafem wyleczyli się z owczego pędu grzania powietrza wodą i klimatyzatory nagle już nie są beeee.

 

Klimatyzacja słabo nadaje się do ogrzewania sypialni, bo szumi a akumulacji ma zero. Czyli nie możesz nagrzać przed spaniem i mieć ciepło do rana.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?378728-Kable-mata-czy-folia-grzewcza-do-mieszkania&p=8146003&viewfull=1#post8146003

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132755-Pod%C5%82og%C3%B3wka-klima-czy-grzejniki

 

A co do Twojej stopki, to liczysz do systemu grzewczego elektrycznego WLZ i przyłącze elektryczne? Czy może nie, bo i tak je robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy będę szukał pompy (wraz z instalacją, bo nie mam czasu na samodzielne zabawy) mogę z ciekawości porównać rozwiązanie PW i PG, ale intuicja podpowiada mi, że koszty instalacji gruntówki muszą być sporo większe niż PW, i że dla dobrze ocieplonego, małego domu, bawienie się w wykopy żeby nieco zwiększyć COP mija się z celem.

 

Ok, jeśli mogę jeszcze podpowiedzieć, to rozważ we własnym zakresie wykonanie instalacji dolnego źródła poziomego. Nie masz czasu na takie samodzielne zabawy, ale to tylko kwestia zorganizowania koparkowego + dwóch ludzi do nie ciężkiej pracy. Wykonanie dolnego źródła stanowi znaczą część wycen firm zajmujących się montażem, a tym samym można w tym obszarze znacznie zaoszczędzić.

 

Skomplikowanie instalacji pompy gruntowej przy już wykonanym dolnym źródle jest na poziomie kotła gazowego/pompy powietrznej typu monoblok, oraz znacznie prostsze jak pompy typu split. Z doświadczenia (a przez kilka lat załozyłem już "trochę" używek) wiem, że żywotność takich pomp znacznie przekracza 20lat. Dwa lata temu w ramach ciekawostki nabyłem pompe gruntową bezpośredniego parowania jeszcze na kompresorze tłokowym, która do chwili demontażu bezawaryjnie pracowała od 1993r.

 

A jeśli chodzi o chłodzenie, to najlepszy jest oczywiście klimatyzator - sam taki mam - z parownikiem chłodzonym glikolem z dolnego źródła. Później ten sam glikol podgrzewa mi CWU :cool: Taki trochę ot..

 

edit.

Grzanie powietrzem - w ten weekend byliśmy z rodzina poza domem. - od piątku do niedzieli wieczora. W domu zasłonięte rolety, brak zysków bytowych, temperatura spadła do niedzieli z 23 na 21,5. Przed powrotem załączyłem zdalnie klimę (kanałówka) aby podgrzała dom i już na miejscu zastała nas temperatura 24'C. Mimo to moja lepsza połowa natychmiast kazała włączyć ogrzewanie bo zimno jej od podlogi. Do dobrego się człowiek przyzwyczaja.. Niestety nie ten rozkład temperatur.

Edytowane przez mac_612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli koszt samej instalacji wyniósł Cię 13 tys., do tego wartość pompy. Nie znam obecnych kosztów instalacji pomp PW, więc trudno mi ocenić. Gdy będę szukał pompy (wraz z instalacją, bo nie mam czasu na samodzielne zabawy) mogę z ciekawości porównać rozwiązanie PW i PG, ale intuicja podpowiada mi, że koszty instalacji gruntówki muszą być sporo większe niż PW, i że dla dobrze ocieplonego, małego domu, bawienie się w wykopy żeby nieco zwiększyć COP mija się z celem.

Dokładnie, gruntówka do takiego małego domku jest bez sensu. Chyba, że będziesz miał ją w cenie powietrznej, ale bez pracy własnej będzie ciężko.

Załóż podłogówkę i tani piec elektryczny. Po pierwszym sezonie będziesz wiedział czy grzanie z COP1 się opłaca czy nie. Wtedy zdecydujesz co dalej, czy piec zastąpić PC czy np. dołożyć klimatyzator. Za rok-póltora też już może się ustabilizuje rynek PC i też będzie więcej wiadomo co do cen energii.

 

Kaizena nie słuchaj - wciska wszystkim kable, a sam grzeje głownie klimą i kozą, a kablami się co najwyżej dogrzewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś przekonany o ogromnym wzroście cen energii elektrycznej, to czemu wybrałeś ogrzewanie na prąd?

Bądź precyzyjny i napisz, co oznacza "na prąd". Na prąd to jest i kocioł węglowy, bo ma dmuchawę, sterownik i pompki.

 

Wybrałem PC powietrzną o bardzo małej mocy i napisałem czemu to zrobiłem. Nie łudzę się przy tym, że wszystko mam na prąd i jestem w pełni uzależniony od tego nośnika energii, dlatego przewiduję u siebie i PV i magazyn. Tylko że moja nieruchomość ma dwa domy. Mam specyficzną sytuację.

Big picture? Co masz na myśli?

Że energia w każdej postaci będzie drożała i należy zrobić wszystko, żeby zużywać jej jak najmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem PC powietrzną o bardzo małej mocy i napisałem czemu to zrobiłem.

 

Masz na myśli deklarację wiary, że się opłaca? Bo wyliczeń nie pokazałeś.

 

Że energia w każdej postaci będzie drożała i należy zrobić wszystko, żeby zużywać jej jak najmniej

 

Nie zgadzam się, ze warto wydać 20 tysięcy na system grzewczy żeby w 20 lat oszczędzić 20 000 zł na nośniku energii, ale wydać 15 tysiecy na serwis i kolejne 15 na wymianę źródła ciepła.

Gorąco każdemu polecam:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

 

Czemu nie wyjaśnisz, jak bardziej opłaciło Ci się wydać 20K więcej na PC, a nie na PV?

 

Wielu opiewa opłacalność PV w energooszczędnych domach - ale nikt nie potrafi tego wykazać na liczbach.

 

Kaizena nie słuchaj - wciska wszystkim kable, a sam grzeje głownie klimą i kozą, a kablami się co najwyżej dogrzewa

 

Ta... Wiesz lepiej.

Ciepłą podłogę odpaliłem w łazienkach 18 września. Chodzi 3x1,5 godziny dziennie (przez pierwsze kilka dni trochę krócej). Codziennie. Z pełną mocą.

Klima chodziła chyba ze trzy pochmurne, chłodne dni po 1,5h na dobę.

Koza jeszcze nie odpalona w tym sezonie. Podobnie ogrzewanie sypialni. Za ciepło.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli deklarację wiary, że się opłaca? Bo wyliczeń nie pokazałeś.

 

 

 

Nie zgadzam się, ze warto wydać 20 tysięcy na system grzewczy żeby w 20 lat oszczędzić 20 000 zł na nośniku energii, ale wydać 15 tysiecy na serwis i kolejne 15 na wymianę źródła ciepła.

Gorąco każdemu polecam:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

 

Czemu nie wyjaśnisz, jak bardziej opłaciło Ci się wydać 20K więcej na PC, a nie na PV?

Chodzi o wyliczenia sprzed obwieszczenia, że ceny zostaną póki co zamrożone na 70 groszy za kWh? Czy może po. Czy za chwilę jeszcze raz mam coś wyliczać? Mamy stare elektrownie węglowe, które będą wyłączane. Na atomówkę póki co widoków nie ma. To z czego ten prąd będzie i po ile? Ja tego nie umiem wyliczyć, zwłaszcza przy skoku ceny o 60-100% rocznie, tak ni z gruchy ni z pietruchy. Wkleiłeś jakieś tabelki, w których jest założenie 2% wzrostu ceny prądu rocznie i 50 tysięcy za PC. Wklej 50% wzrostu ceny i cenę pompy 15 tysięcy i wtedy pokaż. A najlepiej wydruk ze szklanej kuli :lol2:

 

Inna sprawa, że ja nie wydam 20 000 na PC, tylko 10-12, a może mniej. Nie potrzebuję większej (taka za 12 tysi to i tak overkill).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Nie zgadzam się, ze warto wydać 20 tysięcy na system grzewczy żeby w 20 lat oszczędzić 20 000 zł na nośniku energii, ale wydać 15 tysiecy na serwis i kolejne 15 na wymianę źródła ciepła.

..

 

Skąd masz tak dokladne dane z 20 ostatnich lat dotyczące kosztów serwisu PC? Mam kilka Daikinów zamontowanych 8-10 lat temu i ich własciciele nawet nie zblizyli sie do 1/10 tej kwoty, oczywiscie serwisy pogwarancyjne na ogół nie wykonywali poza czyszczeniem filtrów, odkurzeniem jz, a pompy jak działały tak działają i o wymianie nawet nie myslą. Pomijam przypadki losowe typu uszkodzenie z wyładowan atmosferycznych itd, ale od tego jest ubezpieczenie domu z wyposazeniem. Jezeli masz dane, a szczegolnie awaryjnosci/ koniecznosci wymiany w rozbiciu na producentów PC chetnie sie z nimi zapoznam i nie tylko ja. Praktycznie wszyscy czytajacy to forum, a myslacy o instalacji PC czekają na takie dane. Nie wierze ze ich nie masz, nie ma chyba informacji w internecie do której nie miałbys linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Edyta.

Faktycznie, chyba ostatnio producenci zaczęli konkurować gwarancją.

https://haier-ac.pl/5-lat-gwarancji/

 

Tylko co to zmienia? Będziesz dowodził, że przeglądy są zbędne i są tylko haraczem za gwarancję? IMO podobnie jak z zębami - jak nie sprawdzisz regularnie, to drobiazg urośnie do poważnego problemu i bólu.

 

Bede dowodził ze twoje stwierdzenia o standardowej 2 letniej gwarancji PC to zwykła nieprawda i byc moze celowe wprowadzanie w bład. Nie twierdze ze nie ma PC z dwuletnia gwarancją, ale na pewno to zupełny margines w rynku PC w Polsce i dotyczy pomp noname.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...