Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła, piec elektryczny czy klima?


guteksan

Recommended Posts

Nie da się dać konkretnej wypowiedzi do czegoś czego nigdy nie powiedziałeś.

 

Podajesz ciepło wyprodukowane kablami.

Pytam jeszcze raz - gdzie przeczytałeś ile ciepła wyprodukowałem kablami?

 

Za to ja dalej czekam aż pokażesz wątek gdzie proponujesz kable i mówisz otwarcie ile grzejesz klima i kozą. Najlepiej konkretną wypowiedź.

 

Odpowiadam jeszcze raz:

Masz w linku, który podałem w#53.

 

Jeśli to nie ma znaczenia to dlaczego nie odpalisz kabli na początku sezonu i nie zapomnisz o ogrzewaniu do wiosny?

 

Odpowiadam jeszcze raz:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334530-Nie-chc%C4%99-kominka-ale-musz%C4%99

 

W linku, który podałem w #53 masz również coś takiego:

W strefie dziennej mam największe zyski słoneczne i bytowe - spore przeszklenia na wschód, południe i zachód, RTV, AGD - więc system grzewczy niewiele ciepła tu potrzebuje dostarczać i nieregularnie. Jak do tego dołożymy kominek to uzyskujemy drugą sytuację, gdzie podłogówka nie ma wyraźnej przewagi nad konkurencją.

 

Jak chcesz dyskutować, to najpierw poczytaj. Bo zadajesz pytania na które odpowiedzi podałem w tym wątku i to nie raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 136
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pytam jeszcze raz - gdzie przeczytałeś ile ciepła wyprodukowałem kablami?

W wątku który linkowałem. I w każdym innym gdzie podajesz zużycie, bo przecież w przypadku kabli zużycie=produkcja

 

Odpowiadam jeszcze raz:

Masz w linku, który podałem w#53.

To nie jest konkretna wypowiedź

Ale to jest:

EUco+w+cwu na poziomie 35kWh/m2 nie jest specjalnym wyczynem w domu z rekuperacją i 20cm termoizolacji dookoła.

W okolicach 80kWh to durszlak nie spełniający nawet minimum WT2021 przy grzaniu nie tylko z COP=1, ale też PC czy gazem. Tylko pellet ratowałby EP.

 

 

Chleba ani jogurtu nie kupuję wcale. Piwo i wędliny bardzo sporadycznie. Takie "bazowe" zużycie prądu niedawno miałem jakieś 300W (lodówka, sieć, NAS, automatyka, alarm, rekuperator, urządzenia w stanie czuwania) . Zrobiłem wymianę sprzętu sieciowego i NASa a TV ciągnący w czuwaniu 20W odcinam smart gniazdkiem i to bazowe obniżyłem w okolice 200W - ale to dalej jakieś 1750kWh/r ciepła.

 

Do tego sporo pracy w domu i drukarka 3d powodują, że mam ponadnormatywną produkcję ciepła użytkowego.

 

Przeszklenia dają u mnie:

 

 

Co do opomiarowanych domów:

 

Jak widać na pytanie czemu tak mało zużywasz prądu na ogrzewanie nawet się nie zająkniesz, że używasz klimy i kominka. Natomiast wciskasz ciemnotę ze to przez "zyski bytowe i słoneczne". I oczywiście zachwalasz kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku który linkowałem. I w każdym innym gdzie podajesz zużycie, bo przecież w przypadku kabli zużycie=produkcja

 

Zacytuj wreszcie to wyjdzie, jak kłamiesz. Nie mam opomiarowanych kabli, więc nigdzie nie pisałem, ile ciepłą produkuję kablami.

 

 

Jak widać na pytanie czemu tak mało zużywasz prądu na ogrzewanie nawet się nie zająkniesz, że używasz klimy i kominka.

 

Nigdzie nie pisałem, ile prądu zużywam na ogrzewanie, bo nie mam tego opomiarowanego. Podaję wyliczenia, ile kosztowałoby mnie ogrzewanie, gdybym 100% grzał kablami.

 

Niezła manipulacja:

 

PC działają ciągle i na taryfie G11, a kable grzejne za to w dwukrotnie tańszej taryfie :eek:

 

Tak, też w komentarzu wytknąłem im tę manipulację (odpowiedź na komentarz Devi zaczynający się od "Przydatne linki:Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim " - trzeba rozwinąć).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też w komentarzu wytknąłem im tę manipulację (odpowiedź na komentarz Devi zaczynający się od "Przydatne linki:Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim " - trzeba rozwinąć).

Czemu nie przedstawisz swojego kalkulatora z prawdziwymi i aktualnymi danymi? Rozumiesz, że też wychodzisz na manipulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuj wreszcie to wyjdzie, jak kłamiesz. Nie mam opomiarowanych kabli, więc nigdzie nie pisałem, ile ciepłą produkuję kablami.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?371707-Pompa-ciep%C5%82a-czy-elektryczne-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe&p=8055764&viewfull=1#post8055764

 

Nigdzie nie pisałem, ile prądu zużywam na ogrzewanie, bo nie mam tego opomiarowanego. Podaję wyliczenia, ile kosztowałoby mnie ogrzewanie, gdybym 100% grzał kablami.

Nie masz opomiarowanych kabli, nie masz opomiarowanej klimy, kozy tez nie masz opomiarowanej. To jak to przeliczasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolejny wątek rozjebany przez szkodnika KAIZENA. W dupie mam tego bana, którego pewnie dostane od tzw administratorów. Co Wami kieruje ze na to pozwalacie?

Nie pozwalamy, bo dyskutujemy merytorycznie. Polacy genetycznie nie lubią kłamstwa i manipulacji, więc właśnie nie pozwalamy, aby ktoś szukający na FM porady dostał odpowiedź "z dupy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dupie mam tego bana, którego pewnie dostane od tzw administratorów. Co Wami kieruje ze na to pozwalacie?
No na FM-ie przecież jesteś – nie dotarło to jeszcze do Ciebie, że tu rannych swoich i wroga się dobija - żywcem nie bierze się nikogo w niewolę – tu są równi i równiejsi oraz wszystko zależy od tego komu w szprychy się wkręcisz.

Acz właściwie winieneś spytać raczej kto Cię podpierdolił i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozwalamy, bo dyskutujemy merytorycznie. Polacy genetycznie nie lubią kłamstwa i manipulacji, więc właśnie nie pozwalamy, aby ktoś szukający na FM porady dostał odpowiedź "z dupy".
Merytorycznie powiadasz - to może merytorycznie skłonisz szumowinę z "rybnika" by zaczęła merytorycznie pisać i skoro o czymś pisać zaczyna, to niech pisze o tym jak to jest a nie, że :
Cieszę się, że dzięki mnie poszukałeś i przyswoiłeś sobie nową dawkę wiedzy i już wiesz, ze drewno+podłogówka to jak najbardziej dozwolona kombinacja.

Oby tak dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozwalamy, bo dyskutujemy merytorycznie. Polacy genetycznie nie lubią kłamstwa i manipulacji, więc właśnie nie pozwalamy, aby ktoś szukający na FM porady dostał odpowiedź "z dupy".

 

Prowadząc z nim dyskusje lejesz wodę na jego młyn a on z drgającą nogą czeka żeby znowu odnieść się z absurdalnymi argumentami do każdego Twojego zdania.

Jak się grzecznie zwraca uwagę to nikt nie reaguje, wręcz przeciwnie szkodnik czuje się pewniejszy. Ja już przestałem to tolerować. Takie zachowania trzeba piętnować i tępić bo za chwilę będzie wysyp "jeszcze mądrzejszych"

 

Cieszę się, że mój wpis został tak odebrany i nie obrażę się jak zostanie zmoderowany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się grzecznie zwraca uwagę to nikt nie reaguje, wręcz przeciwnie szkodnik czuje się pewniejszy. Ja już przestałem to tolerować. Takie zachowania trzeba piętnować i tępić bo za chwilę będzie wysyp "jeszcze mądrzejszych"

Z drugiej strony jak się niegrzecznie zwraca uwagę, to moderator ma co robić. Pamiętam wieloletnie boje z Tomaszem Brzęczkowskim, który potrafił powypisywać takie bzdury, że aż skręcało. Problem w tym, że nie wypisywał samych bzdur, czasem miał 100% racji. Po prostu dzielił się swoimi wydumanymi teoriami na forum. Bez niego jest jakoś nudno, ale jak widać natura nie zna próżni i zaraz znajdzie się ktoś z podobną fantazją i zapałem :D

TB grzał dom żarówkami, a Kaizen grzeje psem, kotem i routerem internetowym:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie przedstawisz swojego kalkulatora z prawdziwymi i aktualnymi danymi? Rozumiesz, że też wychodzisz na manipulatora?

 

Podałem w #43.

Jak często jaśnie Pan sobie życzy, żebym podstawiał do kalkualtorka swoje dane i co to Panu da?

 

 

I gdzie ten cytat w którym podaję ile kWh prądu zużyłem? Wyraźnie podkreśliłem, że to kWh ciepła - nie prądu.

 

 

Nie masz opomiarowanych kabli, nie masz opomiarowanej klimy, kozy tez nie masz opomiarowanej. To jak to przeliczasz?

 

Na podstawie OZC/PCHE. Jak każdy. Przecież nie nikt nie podejmuje decyzji na podstawie swoich pomiarów, bo wtedy już jest po decyzji i jej realizacji.

Prowadząc z nim dyskusje lejesz wodę na jego młyn

 

A może przestaniesz rozwalać wątek, i napiszesz coś merytorycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Roczny nominalny wzrost cen energii elektrycznej - 2%" - to są realne dane?

 

Przepraszam, mój błąd. Zawyżyłem wzrost cen prądu.

 

attachment.php?attachmentid=460564

Źródło

 

W ciągu 10 lat wzrost o 5,24% - czyli nie 2% a 0,524% rocznie.

 

Jak chcesz przekładać aktualne, anomalne, warunki na inwestycję na dziesięciolecia - OK. Możemy i tak policzyć.

 

W lutym 2021 płaciłem 0,3461 zł/kWh brutto w taniej strefie, obecnie 0,3754. Wzrost niby o 8% w 19 miesięcy - a że inflacja roczna ponad 2x więcej, więc realna cena spadła. Dajmy fory znowu PC i przyjmijmy, że wzrost mamy o 8% rocznie - a nie w dwa lata. Ile będzie później - możemy zgadywać. Prezez PGE zarzeka się, że nie złoży wniosku o wyższe taryfy. Czy to prawda - zobaczymy. Idą wybory, więc nie zdziwiłbym się, jakby tak się stało.

 

attachment.php?attachmentid=461774

 

 

Pewnie arkusza nie otwierałeś, więc jeszcze małe wyjaśnienie co do stopy dyskontowej. Przyjąłem oprocentowanie lokaty jaką teraz mam na lokacie. Jak ktoś na budowę bierze kredyt, to podstawia tu jego oprocentowanie.

 

Jeszcze raz podsumuję:

Do znudzenia powtarzam:

Każdemu przed podjęciem tej decyzji polecam policzenie OZC i zebranie ofert na różne sposoby ogrzania swojego domu (wraz z przyłączami, kominami, przeglądami i wszystkim, co poszczególne metody grzania wymagają).

 

I podaję link do narzedzia

 

http://forum.muratordom.pl/entry.php?131352

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?336803

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631

 

Każdy niech sobie podstawi swoje liczby - i podejmie racjonalną decyzję.

 

EOT z mojej strony.

arkusz_oplacalnosci_prad_vs_pompa_ciepla_20221019.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I gdzie ten cytat w którym podaję ile kWh prądu zużyłem? Wyraźnie podkreśliłem, że to kWh ciepła - nie prądu.

Ja tam nie pytałem o ciepło tylko o prąd. Skoro nie zrozumiałeś pytania to nie moja wina. Twierdziłeś ze grzejesz kablami więc przyjąłem, że to energia wytworzona przez kable. O klimie i kominku nie wspominałeś nic. Ale w porządku, nie zrozumieliśmy się, czyli mam rozumieć, że Twój dom potrzebuje na CO i CWU 4000kWh na rok i w tym jest już wliczone grzanie klimą i kominkiem?

 

Na podstawie OZC/PCHE. Jak każdy. Przecież nie nikt nie podejmuje decyzji na podstawie swoich pomiarów, bo wtedy już jest po decyzji i jej realizacji.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?371707-Pompa-ciep%C5%82a-czy-elektryczne-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe&p=8055764&viewfull=1#post8055764

Cały ten wątek jest o tym, że twierdzisz że zużywasz tylko 4000 kWh na CO i CWU. I to jak się okazuje nawet nie nie prądu, a ogólnie ciepła. Ja się pytam jak to możliwe, skoro ja w podobnym domu zużywam na to samo prawie 3000 kWh z COP3. Kilka innych osób mówi to samo, pokazują swoje REALNE i ZMIERZONE zużycie. A Ty przez kilkanaście stron się wykłócasz, snujesz teorie z dudy o "zyskach słonecznych i bytowych", grzaniu przez kota, psa i router. Nie masz opomiarowanych kabli, klimy, kozy. O realnym zużyciu ciepła w swoim domu nie wiesz nic. Ale wyliczyłeś, że będzie 4kkWh, podjąłeś na tej podstawie decyzję o wyborze ogrzewania to ma być 4kkWh - choćby fakty mówiły co innego. I będziesz tego bronił do upadłego.

A potem masz czelność napisać:

A może przestaniesz rozwalać wątek, i napiszesz coś merytorycznie?
Edytowane przez Nurek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam rozumieć, że Twój dom potrzebuje na CO i CWU 4000kWh na rok i w tym jest już wliczone grzanie klimą i kominkiem?

 

Tak.

 

Ja się pytam jak to możliwe, skoro ja w podobnym domu zużywam na to samo prawie 3000 kWh z COP3

 

To przynajmniej część wyjaśnienia:

Chodzenie w gatkach to podstawa :-). Moja żona jak ma poniżej 24 to chodzi w polarze i z zimna sinieją jej palce.

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132586

 

Uszczelniasz bypass w Izzi? Jest bardzo nieszczelny. Ja po upałach demontuję go i zaklejam. Znacząco to podnosi sprawność rekuperatora.

 

Przy moich rachunkach nie chce mi się w to bawić.

 

Mając zbiornik CWU, wcale nie musisz mieć cyrkulacji (jak to mówisz obiegów).

 

Może ją oszczędzać - bo jeżeli puścimy ją na żądanie, to do zasobnika wraca woda o temperaturze >20* przy prawidłowo zrobionej instalacji (często znacznie powyżej 20*) - a nie wodociągowa w okolicach 5*.

Oczywiście można jeszcze podnosić komfort dokładając zbędne przebiegi na podstawie zegara czy jakiejś automatyki zmniejszając oszczędności a od pewnej częstotliwości powodując straty. Nie zmienia to jednak podstawowego faktu - cyrkulacja nie musi oznaczać zużywania energii.

 

Cyrkulacja zawsze oznacza oszczędzanie wody, a odpowiednio zrobiona oszczędza również energię.

 

A wrzucisz, ile miałeś w OZC, PCHE czy świadectwie energetycznym? Moje w linku w sygnaturce z PC.

 

Skoro znacząco realia odstają od wyliczeń to pytaj autora wyliczeń i/lub szukaj, gdzie ciepło ucieka. Chcesz być rozrzutny - nie zarzucaj innym, że nie są.

 

Niech każdy podstawi do kalkulatorka swoje wyniki - byle nie z cieplowlasciwie

 

 

pokazują swoje REALNE i ZMIERZONE zużycie.

 

Doprawdy?

Zmierzyłeś ten COP?

Musiałbym mieć dom opomiarowany.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...