Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Równanie działki


zopper

Recommended Posts

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące równania działki. Otóż jest kilka działek w jednym rzędzie i działki te są ułożone na spadku, mówiąc wprost woda od sąsiada spływa do mnie a ode mnie do sąsiada niżej itd. I tu moje pytanie, czy mogę w ramach budowy i równania terenu wybrać część ziemi z "górki" i przerzucić ją na drugą stronę tak żeby chociaż trochę wypoziomować sobie teren? Spadek wynosi ok 3m na 50m długości. Pozdrawiam.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące równania działki. Otóż jest kilka działek w jednym rzędzie i działki te są ułożone na spadku, mówiąc wprost woda od sąsiada spływa do mnie a ode mnie do sąsiada niżej itd. I tu moje pytanie, czy mogę w ramach budowy i równania terenu wybrać część ziemi z "górki" i przerzucić ją na drugą stronę tak żeby chociaż trochę wypoziomować sobie teren? Spadek wynosi ok 3m na 50m długości. Pozdrawiam.

Woda spływa po działkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące równania działki. Otóż jest kilka działek w jednym rzędzie i działki te są ułożone na spadku, mówiąc wprost woda od sąsiada spływa do mnie a ode mnie do sąsiada niżej itd. I tu moje pytanie, czy mogę w ramach budowy i równania terenu wybrać część ziemi z "górki" i przerzucić ją na drugą stronę tak żeby chociaż trochę wypoziomować sobie teren? Spadek wynosi ok 3m na 50m długości. Pozdrawiam.

 

Wodę opadową z budynku czyli rynien jak i tą bezpośrednio z gruntu każdy właściciel powinien zagospodarować na własnej działce. Jeśli koło działki biegnie rów melioracyjny to owszem możesz odprowadzić nadmiar, natomiast kierowanie wody od sąsiada rurą wkopaną w swoją działkę do sąsiada niżej to błąd który prędzej czy później się zemści .

Lekkie poziomowanie działki jest dopuszczalne ale jeśli to aż 3m ma 50mb to radzę już zaplanować mur oporowy min. 1,5 m za ogrodzeniem wyższej działki sąsiada tak aby wypoziomować resztę terenu pod budynkiem i dróżkami ogródka.

W pracach przygotowawczych możesz wykonać usuwanie humusu ze składowaniem tego na wolnym terenie swojej działki. Dopuszczalne jest także lekkie nawiezienie żyznej ziemi pod trawę i inne uprawy, dlatego przed podjęciem decyzji radzę dobrze przemyśleć sprawę gdyż murek może nie okazać się aż taki wysoki a na działce uda się zaplanować górki ze schodkami które urozmaicą teren.

Nie radzę spieszyć się z drenażem itp sprawami przed sąsiadami tak aby to każdy wykonał swoją cześć nie zmuszając nikogo do zagospodarowania wód sąsiednich działek.

 

Prawo wodne mówi iż właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych ani kierunku odpływu wód ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

 

Według tego ostatnia działka położona najniżej była by poszkodowana dlatego radzę w miarę możliwości porozmawiać z sąsiadami dowiadując się co oni planują. Możliwe ze razem uda się wykonać drenaż razem załatwiając sprawę raz na zawsze.

Mur w ogrodzeniu załatwi sprawę u ciebie ale zmusi każdego właściciela działki do zagospodarowania wody na swoim terenie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące równania działki. Otóż jest kilka działek w jednym rzędzie i działki te są ułożone na spadku, mówiąc wprost woda od sąsiada spływa do mnie a ode mnie do sąsiada niżej itd. I tu moje pytanie, czy mogę w ramach budowy i równania terenu wybrać część ziemi z "górki" i przerzucić ją na drugą stronę tak żeby chociaż trochę wypoziomować sobie teren? Spadek wynosi ok 3m na 50m długości. Pozdrawiam.

 

Tak, przy czym należałoby sprawdzić WZ_Warunki Zabudowy lub zapisy PM_Planu Miejscowego, które mogą narzucać możliwości dla niwelacji terenu. Ja spotkałem się z zapisem ( w jednym z PM ), że można " manipulować " z poziomem gruntu do 110cm, co nie znaczy że dla innej działki jest tak samo ( wg zapisów WZ / PM ). Należy też pamiętać, że :

- poziom posadzki pomieszczeń na stały pobyt ludzi musi być powyżej lub na równi z poziomem terenu przy budynku

- zmiany w spadkach terenu nie mogą doprowadzić do zalewania sąsiedniej działki ( budowlanej, drogowej, ... innej )

... a na naturalny spadek terenu i " migrującą " wodę z góry w dół - i tak nie mamy wpływu, natomiast można zapobiegać zalewaniu / podlewaniu budynku na różne sposoby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...